Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2008, 13:01:43
M_Alexa M_Alexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Buna ziua!
Sunt noua pe forum si am o intrebare pentru cei care il utilizeaza. Am citit de curand o rugaciune care se adreseasa Sfantului al carui nume il purtam fiecare. Din pacate eu nu stiu numele cui port, si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu o informatie: de unde provine numele meu (Madalina) si din ce nume este derivat.
Astept raspuns din partea oricui m-ar putea ajuta. Multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2008, 13:24:08
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Draga Madalina,

Nu stiu de unde provine numele tau, dar din cate stiu nu este vreun sfant in calendarul Bisericii Ortodoxe Romane cu numele asta.

Totusi, rugaciunea ta se poate indrepta catre oricare sfant al lui Dumnezeu pentru mijlocire si ajutor intru marirea Lui.

Incearca la Maica Domnului, cu sinceritate si cu speranta, e de ajutor. Roaga-te ei ca unei mame, roaga-te sa iti ajute si sa mijloceasca pentru tine la Fiul ei.

Apoi mai poti vedea in calendar ce sfant e pomenit de Biserica in ziua in care te-ai nascut si sa dezvolti cu acela, prin legatura rugaciunii, o prietenie si astfel sa lucreze si el impreuna cu tine la rugaciunea ta catre Domnul.

E un sfat ca de la unul care e intr-o situatie asemanatoare... Eu m-am nascut de ziua Preasfintei Nascatoare, pe 8 septembrie. Totdeauna mi-a fost de ajutor, chiar si cand eram rau si in ratacire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2008, 13:46:38
debra73 debra73 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2008
Mesaje: 5
Implicit

Explicatia asta se gaseste pe net, ca fiind o varianta la Magdalena:

MAGDALENA / MADALINA - de la expresia ebraica insemnand "originara din Magdala" (sat biblic pe malul Marii Galilee, presupus a fi locul de origine al Mariei Magdalena, personaj neotestamentar).

Sf. Mironosiță, cea întocmai cu Apostolii, Maria Magdalena, se praznuieste in calendarul ortodox pe 22 iulie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2008, 16:23:23
Timoteia Timoteia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2008
Mesaje: 16
Implicit

Doamen Ajuta!
Stiu ca exista niste formule pe care tb sa le spui inainte si dupa ce ai terminat de spovedit pacatele. Se gasesc parca in ceaslov. Poate sa mi le tasteze si mie cineva?
Multumesc frumos!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2008, 17:44:24
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Timoteia
Doamen Ajuta!
Stiu ca exista niste formule pe care tb sa le spui inainte si dupa ce ai terminat de spovedit pacatele. Se gasesc parca in ceaslov. Poate sa mi le tasteze si mie cineva?
Multumesc frumos!
Am ceaslovul in fata si-ti scriu doar rugaciunea dinainte de impartasanie si cea de dupa impartasanie. Se incepe cu ragciunile incepatoare, se zice Canonul cu cele 9 cantari, se citesc psalmii 22,23,apoi rudaciunea:

Trupul Stapanului vrand sa-l primesti spre hrana,
Fii cu frica sa nu te arzi, ca foc este;
Sangele Lui vrand sa-l bei spre-mpartasire,
Mergi si cu cei ce te-au mahnit te impaca,
Si asa indrazneste de ia hrana sfanta.
Vrand sa te-mpartasesti cu Jertfa de Taina;
Cu-al Stapanului Trup facator de viata;
intru acest chip te roaga cu cutremur:

urmeaza 12 rugaciuni frumoase, dupa care se zice:

Rugaciuni de multumire de dupa dumnezeiasca impartasire:

Dupa ce vei primi impartasirea sfanta
A facatoarelor si de viata Daruri,
Lauda ada si multumire mare,
Si cu caldura Domnului te roaga:
Slava Tie, Doamne, Slava Tie, Doamne!
Slava Tie, Dumnezeului nostru!

dupa care urmeaza 2 rugaciuni ale Merelui Vasile, rugaciunea Santului Simeon Metafrast, rugaciunea Santului Chiril al Alexandriei si nu in ultimul rand, rugaciunea catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu.

Sper sa-ti fi scris ceea ce ti-ai dorit, sa-ti fie de folos! Post usor si sa ai parte de binecuvantari duhovniceti. Cu mult drag, icamilin DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2008, 00:11:34
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu cred ca ai fost botezata cu numele Madalina.intreaba nasii ce nume a rostit preotul cand te-a botezat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.05.2008, 22:05:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Timoteia
Doamen Ajuta!
Stiu ca exista niste formule pe care tb sa le spui inainte si dupa ce ai terminat de spovedit pacatele. Se gasesc parca in ceaslov. Poate sa mi le tasteze si mie cineva?
Multumesc frumos!
nu exista FORMULE ,ci rugaciuni ale unor mari sfinti scrise acolo ,dar cine te impiedica sa iei mica pravalioara a lui Nicodim Mandita si sa le citesti?!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2009, 19:32:12
M_Alexa M_Alexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
Nu cred ca ai fost botezata cu numele Madalina.intreaba nasii ce nume a rostit preotul cand te-a botezat!

Doar numele asta il am. Asa am fost botezata!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2009, 22:03:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit o carte,nu-mi amintesc autorul.Se numea "Cum am vrut sa devin sfant".Cineva,un copil de preot era tare suparat ca nu avea nici un sfant caruia sa-i poarte numele si atunci s-a hotarat sa devina el insusi sfant.
Pentru aceasta a intrebat pe tatal sau,preotul iar acesta i-a spus ca numele nu este totul dar,daca vrea sa devina sfant sa-si iubeasca vrajmasii ca pe el insusi si sa ierte pe toti care i-au gresit.
La varsta la care scrie cartea,constata ca nu va putea deveni nicodata sfant caci, nu-si iubeste toti vrajmasii si au fost multi oameni in viata lui pe care nu i-a iertat,si aceasta nu din cauza numelui pe care l-a purtat ci datorita limitelor pe care i-a fost greu, iar uneori imosibil sa si le depaseasca.
Nu numele este cel care ne determina mantuirea ci faptele pe care le facem in viata sub acel nume pe care il purtam.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2009, 18:06:32
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius Vezi mesajul
Draga Madalina,

Nu stiu de unde provine numele tau, dar din cate stiu nu este vreun sfant in calendarul Bisericii Ortodoxe Romane cu numele asta.

Totusi, rugaciunea ta se poate indrepta catre oricare sfant al lui Dumnezeu pentru mijlocire si ajutor intru marirea Lui.

Incearca la Maica Domnului, cu sinceritate si cu speranta, e de ajutor. Roaga-te ei ca unei mame, roaga-te sa iti ajute si sa mijloceasca pentru tine la Fiul ei.

Apoi mai poti vedea in calendar ce sfant e pomenit de Biserica in ziua in care te-ai nascut si sa dezvolti cu acela, prin legatura rugaciunii, o prietenie si astfel sa lucreze si el impreuna cu tine la rugaciunea ta catre Domnul.

E un sfat ca de la unul care e intr-o situatie asemanatoare... Eu m-am nascut de ziua Preasfintei Nascatoare, pe 8 septembrie. Totdeauna mi-a fost de ajutor, chiar si cand eram rau si in ratacire.
si eu m-am nascut pe 8 septembrie,Leinarius:) si Maica Domnului m-a ajutat mereu cand am avut nevoie
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare