Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2008, 02:28:34
EDI EDI is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2007
Mesaje: 27
Implicit Despre impartasanie

Buna sau salut!As vrea sa aflu raspuns la intrebarea care ma face nehotarat:m-am spovedit vineri dar preotul nu-mi permite sa ma si impartasesc si pentru ca o simt ca o neimplinire am vb cu un alt preot care este mai apropiat de mine(preotul duhovnic este mai repezit si nu sta la discutii)sa merg la el si poate ma pot impartasi.Ce sa fac?E bine sa merg si la el?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2008, 02:53:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu poti sa mergi sa te impartasesti la alt preot... pentru asta ai nevoie de binecuvantare de la duhovnic. si ca sa-ti schimbi duhovnicul, tot numai cu binecuvantare o poti face.

nu fii nelinistit... cu rabdarea treci marea!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2008, 15:52:45
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Scuza-ma ca intreb, am vazut si cealalta intrebare a ta, dar pe tine te nelinisteste faptul ca nu ti-au fost iertate pacatele sau mandria ta sufera ca nu ti-a permis duhovnicul sa te impartasesti?
Daca ar fi bine sa mergi la alt preot chiar duhovnicul ti-ar da binecuvantare sa faci asta. Si la ce discutii ai vrea tu sa stea duhovnicul? Sa stai tu sa ii explici ca de fapt greseste si tu esti atat de curat ca e musai sa iti dea Sfanta Impartasanie? Nu te mai juca nene!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2008, 16:34:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Buna sau salut!As vrea sa aflu raspuns la intrebarea care ma face nehotarat:m-am spovedit vineri dar preotul nu-mi permite sa ma si impartasesc si pentru ca o simt ca o neimplinire am vb cu un alt preot care este mai apropiat de mine(preotul duhovnic este mai repezit si nu sta la discutii)sa merg la el si poate ma pot impartasi.Ce sa fac?E bine sa merg si la el?
Sfatul lui Mirela este cu folos si de urmat. Rabdarea este una din calitatile ce trebuie sa le aibe un crestin. Copilul cu multe moase, nici cand nu va fi bine educat si vrednic in viata. Rabdare si multa intelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Impartasanie iloveyoupuiu Intrebari utilizatori 2 08.03.2010 18:34:37
Despre perioada de post inainte de impartasanie Elena78 Generalitati 27 05.08.2009 08:58:16
Impartasanie EDI Impartasania (Taina Euharistiei) 25 02.12.2008 00:38:11
Impartasanie Timoteia Impartasania (Taina Euharistiei) 5 01.04.2008 20:24:57
Despre impartasanie Flo_27 Impartasania (Taina Euharistiei) 3 20.12.2007 16:08:54