Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 12:09:59
roxana23 roxana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 6
Post Sfantul Nectarie a oferit Lumina si Pacea de dincolo de viata pamanteasca

Nenumaratele minuni ale Sf. Nectarie au umplut cu evlavie paginile revistelor si a site-urilor de marturiile credinciosilor care au fost binecuvantati de iubirea si tamaduirea trupeasca si sufleteasca a crestinilor ce s-au rugat fierbinte la Sfantul Ierarh Nectarie.
Ceea ce vom povesti acum este o marturie a unor alte minuni facute de Sf Nectarie, minuni pentru sufletul mamei mele, asa cum scrie si in Acatist: <intarind-o in rabdare si in credinta a adus-o de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii>.
Mama mea a fost un om a carei blandete, bunatate, intelepciune si credinta ne-a fost si ne va fi noua, cele 2 fiice ale ei, vesnica povata.
Mama era profesoara de limba romana; in toata viata ei a invatat si a luminat generatii intregi de elevi si aceeasi iubire si daruire a oferit si celor 2 fiice ale ei pe care le-a crescut singura doar cu ajutorul mamei ei si bunicii fetelor dupa ce tatal acestor copii a murit;
Intr-o zi friguroasa de februarie 2009, la aproximativ 1 an si jumatate dupa ce bunica noastra (si mama ei) a murit, cu diagnosticul tardiv si nemilos de cancer, mama ne anunta ca nu se simte bine si ca ar avea < ceva in burta>. Cum sora mea locuieste in Bucuresti, unde sunt mai multe posibilitati medicale decat in tara, am hotarat cu mama si sora mea sa mergem la un spital de renume al capitalei pentru un diagnostic si un tratament bun si rapid. La mai putin de o saptamana, analizele au scos la iveala un verdict nemilos: cancer ovarian, stadiul IV, cu metastaze abdominale si hepatice. Prognostic sumbru, posibilitati de tratament extrem de reduse si doar paleative (de reducere a simptomelor), nicidecum vindecare.
Sora mea l-a sunat atunci pe parintele ei duhovnic, din Iasi, spre a se sfatui cu el. Asa am inceput sa citim Acatistele Sf. Nectarie, Sf. Spiridon, Sf. Pantelimon, ale Maicii Domnului. Ne rugam lui Dumnezeu sa ne indrume pasii si sa ne arate calea pentru a o salva pe mama. Intre timp, analizele mamei noastre au plecat la prieteni si cunostinte in Germania si in SUA pentru alte opinii si asteptand cu speranta ca cineva ne va putea ajuta. Opiniile primite au fost diferite ca tehnica a tratamentului dar prognosticul ramanea acelasi: prea tarziu pentru aproape orice interventie si/sau tratament. Starea generala se inrautatea, situatia scapa usor-usor de sub control, sansele supravieturii unei operatii scadeau in fiecare zi (asa ne spuneau medicii). Dumnezeu, prin rugaciunile Sf. Nectarie, ne-a adus la un medic caruia ii purtam recunostinta si care, nu numai ca a operat-o repede, dar i-a si prelungit viata pentru ca in saptamanile imediate dupa operatie, starea se ameliorase vizibil iar sperantele noastre inflorisera. Rugaciunile noastre neincetate, supravegherea permanenta la spital sau acasa, speranta ca Dumnezeu va face o minune cu noi, se adevereau si ne luminau perspectivele. Mama era mai bine: manca, dormea, reusea ca o parte din activitatile zilnice pentru ingrijirea ei sa le faca singura.
Cancerul insa nu cedase si starea a inceput sa se deterioreze din nou: <prea tarziu pentru chimioterapie> spuneau medicii, <starea generala si analizele cu mult prea deteriorate pentru orice internare sau interventie> si, de la fiecare dintre medicii consultati (si au fost multi, atat in Romania cat si in strainatate) primeam doar cuvinte de incurajare psihica si refuzul prin imposibilitatea de a mai actiona in vreun fel.
Rugaciunile Sf. Nectarie catre Dumnezeu au ajutat-o pe mama: medicii se mirau ca mama nu are dureri, (desi aceasta boala se caracterizeaza prin dureri mari ce nu cedeaza, in final, nici la morfina) cea mai mare parte a timpului dormea iar in ultima perioada era doar partial constienta, fiind mai mult in realitatea paralela a viselor si amintirilor.
Tot Sf. Nectarie ne-a trimis si la Suceava (unde locuiesc eu) la parintele paroh de la care am primit o solutie (cunoscuta a fi puternic anticancerigena) de spanz. Efectele au fost imediate si miraculoase dar de scurta durata.
Dumnezeu hotarase un alt final pentru mama. In seara Invierii a fost perfect constienta, in ziua de Paste, a fost perfect constienta doar cateva ore: cat am ascultat slujba de la biserica (a 2-a Inviere) cat am ciocnit oua rosii si cat ne-a binecuvantat). Dar venise vremea sa plece. Dumnezeu o chema la El, iar Sf. Nectarie ne-a ajutat ca sufletul ei sa se inalte la cer in ziua luminata a Pastilor.
A murit in somn, fara dureri, fara sa simta, si imediat dupa aceea fata i s-a luminat de un zambet minunat si linistit. Mama intinerise si zambea. Ingerul pe care il visase ii adusese haina cea alba a biruintei. (in dimineata zilei de Paste, mama ne-a intrebat dintr-o data <Ce este aceasta patura alba, minunata pe care o vad? Niciodata nu am mai vazut ceva atat de frumos>. Maica Domnului, pe care o visase cu cateva nopti mai devreme, a venit sa o ia de mana si sa o duca inaintea Domnului.
Acum privind in perspectiva, ne dam seama ca tot ce am facut: rugaciunile, operatia, internarile, medicamentele, dieta perfect ecologica, n-au facut altceva decat sa tamaduiasca sufletul mamei mele si sa implineasca dorinta lui Dumnezeu de a o chema la el in ziua luminata a Pastilor.
A doua zi de Paste, eu si sora mea ne pregateam sa mergem la biserica si, desi era o zi innourata, cand am iesit din casa am vazut in camera o lumina alba ce venea dinspre fotoliul preferat al mamei. Dumnezeu, prin rugaciunile Sf. Nectarie, o transformase pe mama in lumina.
Durerea grea pricinuita de adormirea mamei noastre ne este acum alinata de linistea din suflet. In lumea vesniciei mama noastra este lumina, liniste, zambet si speranta. Sf. Nectarie ne-a ajutat si s-a milostivit de sufletul ei si al nostru.
Multumim Sf Nectarie pentru viata vesnica de lumina si liniste a mamei noastre!


Note:
- mama nu a avut, pe tot parcursul celor 2 luni de evolutie fulminanta a unei boli necrutatoare, nici un fel de dureri (stiut fiind ca boala aceasta se caracterizeaza, in fazele terminale, prin dureri cumplite ce nu cedeaza, in final, nici la morfina)
- a dormit mai tot timpul si chiar cand nu dormea era arareori perfect lucida (cu toate astea mereu ne recunoastea pe noi, fiicele ei ce o ingrijeam clipa de clipa) asa incat nu a constientizat starea grava in care era, desi mama era o femeie extreme de desteapta si de instruita.
- In ultimele zile a avut doar cateva clipe de adevarata luciditate, in rest era intr-o realitate paralela in care visa si astfel, Dumnezeu, a protejat-o de cumplita clipa a constientizarii mortii.
- La rugaciunile Sf. Nectarie, Dumnezeu a hotarat ca inimioara sa se opreasca si a ferit-o de cumplita moarte prin sufocare (datorata acumularii lichidului de ascita in plamani), iminenta in asemenea boala;
- Dumnezeu, prin rugaciunile Sf. Nectarie, ne-a sprijinit pe noi, fiicele ei, sa rezistam 2 luni cat a durat boala, cu foarte putina mancare si din ce in ce mai putin somn, sa ne pastram luciditatea si calmul de a lua decizii care sa o ajute pe mama.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2009, 11:39:21
nectariaminune nectariaminune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2009
Mesaje: 9
Implicit

Bunul Dumnezeu si Sf.Nectarie sa va ajute si sa va intareasca. Multe se intampla, fara ca noi sa intelegem intotdeauna: de ce? dar numai Bunul D-zeu stie ce este spre folosul sufletului nostru. Sf.Nectarie sa va intareasca; linistea si pacea din sufletele voastre este un semn de mare minune Dumnezeiasca, si iata ca ati inteles ca mama voastra este alaturi de D-zeu.Mare lucru este ca cei ramasi, sa inteleaga aceste lucruri, credinta si ajutorul lui D-zeu v-a facut sa intelegeti si sa treceti mai usor prin toate.
Sf.Nectarie sa va ajute mereu.Doamne ajuta!
Mirela
__________________
Cautam in tinuturi indepartate temple sfinte in care sa ne inchinam, dar locuim zi de zi in cel mai sfant dintre temple, si nu ne dam seama de aceasta. Suntem prea putin constienti ca propriul nostru trup este un templu in care salasluieste Duhul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2009, 00:50:26
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga mea, cand am citit postarea ta mi-a fost ciuda pe tine! si te rog sa ma ierti.
eu cunosc alte doua surori a caror mama a murit in feb 1999. De atunci ele traiesc cu sufletul rupt, si cauta mereu sa repare trecutul si greseala imensa de a o parasi chiar in momentul mortii. nu imi inchipui cum mai pot trai cele doua surori, in orice caz, ele sunt foarte bolnave sufleteste.
Dar povestea ta trebuie sa ma bucure. Imi arata ca poate sa existe liniste si dupa aceasta grozavie car li s-a intamplat...linistea lor intru Linistea Mantuitorului nostru.
Nu m-am rugat sf Nectarie pana acum, dar o voi face.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2009, 14:10:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sf.Nectarie este un ierarh facator de minuni foarte bine cunoscut de oameni deoarece a infaptuit multe minuni .Unii medici nu isi explicau cum bolile se vindecasera asa deodata,defapt era mana marelui Sf.Nectarie.Domnul sa va ajute in continuare!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2009, 15:17:21
roxana23 roxana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 6
Implicit Sfantul Nectarie

Draga Mirela, Draga Tiger, Draga Monica,

Va multumesc mult pentru mesajele voaste si pentru ca ati scris un mesaj dupa ce ati citit. Este foarte important pentru noi, pentru mine si pentru sora mea, faptul ca stim ca sunteti alaturi de noi. Mama noastra este acum Lumina, este ingerul nostru pazitor, ea ne va veghea in continuare si ne va povatui asa cum a facut-o si pana cum, cand era fizic alaturi de noi. Acum este langa Dumnezeu, dar tocmai acest lucru este cel mai important, caci acolo fiind se va putea ruga pentru noi, ne va putea privi cu seninatatea alba a hainei purtatoare e biruinta, ne va calauzi pasii pe calea cea buna. Sfantul Nectarie ne-a indreptat si mai mult spre credinta acum. DUMNEZEU sa ne ocroteasca si sa va aiba in paza pe toti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2009, 16:57:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]...este un mare Sfant!!! stii ce m-a uimit pe mine la Sf.Nectarie? RASPUNDE CU IUBIRE DEPLINA!!! Nu pot exprima in cuvinte Iubirea mea pt sfntul, dar eu i-am spus asa in mintea mea "O, sfinte de mi-ai darui si mie o particica mica din Sf.tale moaste... sunt peste tot... dat pt mine nu cat un varf de ac sa imi dai si mie?" asa am gandit... apoi imi ziceam doar ca imi doresc sa am... si dupa ani de "asteptare", acum doi ani in urma a randuit Sfantul ca este timpul ca sa imi dea... si iata ca de ziua mea de nastere am primit o particica din Sf.Sale moaste... stii cata BUCURIE am de atunci??? si nu un varf de ac, ci cat un bob de orez...!!! Frumos nu??? le-am pus in crucea de la gat si le am tot tp cu mine... si mereu suntem in dialog... simt prezenta sa ca aerul ce il respir... Nu va puteti inchipui cat de mult raspunde la Dragostea ce i-o poarta cineva... inmiit fata de iubirea cuiva... ca el e desavarsit, si le are pe cele ale lui Hristos!!!
De aceea va indemn sa va rugati la acest MINUNAt sfant ca rasounde grabnic si mult mai mult decat ne asteptam... dar sa avem grija, ca daca ii cerem ceva si nu ne implineste imediat rugaciunea, asta e pt ca dansul stie ca nu ne este de folos atunci cand cerem, si cand nu ne asteptam, ne da... si atunci iti aduci aminte de rugaciunea ta si te umpli de lacrimi de bucurie ca nu te-a uitat... Este MINUNAT!!!

Sf.Nectarie sa va binecuvinteze pe TOTI!!! [/SIZE]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2009, 18:07:37
roxana23 roxana23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 6
Implicit Pentru Geo.Nektarios

Va multumesc foarte mult pentru cuvintele dumneavoastra si pentru ca mi-ati impartasit o alta minune a Sfantului Nectarie. Cred ca sunteti preot. Nu-i asa? As dori daca se poate, sa va pun o intrebare: atunci cand citeam zi de zi acatistele Sfantului Nectarie pentru mama mea, l-am rugat sa ne fie ocrotitor, noua, intregii familii. Si acum, nu stiu ce trebuie sa fac, ar trebui sa citesc in continuare, macar o data pe saptamana acatistele Sfantului Nectarie?
va rog sa-mi iertati indolenta, numai ca chiar nu stiu si nici nu stiu pe cine sa intreb. Dumneavoastra sunteti mai aproape de Sfantul Nectarie, mult mai aproape decat mine si de aceea va rog respectuos sa-mi raspundeti. Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
viata de dincolo calatorul Generalitati 8 04.01.2013 11:27:43
Pacea buna si pacea inselatoare NECTARIE Generalitati 0 11.01.2011 16:17:21
Lumina, pacea si linistea de dincolo de viata roxana23 Generalitati 6 25.05.2009 08:08:49
Pacea in sufletele noastre- Pactul cu vrajmasul - pacea mincinoasa patinina34 Pocainta 5 20.02.2009 11:02:44