Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2008, 10:17:07
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Inteleg, dar totusi aici este vorba despre o profetie clara si serioasa...Isaia s-a referit in mod explicit la numele pe care Il va purta Mesia, "Emanuel"...iar ingerul a vestit numele de "Yeshua"/Iisus...
Am vrut sa spun ca numele Emanuel este potrivit pentru perioada copilariei, la care se refera si profetul. Emanuel este o dovada a relatiei si comuniunii dintre oameni si Dumnezeu, refacuta in urma intruparii Fiului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.03.2008, 02:02:32
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pildele lui Solomon 30:4 Cine s-a suit in ceruri si iarasi s-a pogorat, cine a adunat vantul în mainile lui? Cine a legat apele în haina lui? Cine a întarit toate marginile pamantului? Care este numele Lui si care este [color=red]numele fiului Sau[/color]? Spune daca stii!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.04.2008, 21:29:34
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Despre vremurile de azi , s-a vorbit acum 2000 de ani. Iata Daniel Prorocul a spus in capitolul 2 "in vremea de apoi se va inmulti vremea foarte, si se vor inteleptii oamenii si vor zbura prin vazduh si vor inconjura lumea". Este vorba de avioane si alte cele. Dar si Prorocul Ieremia a vazut masinile fara cai pe care le vedeti acum peste tot pe sosele si drumuri. Si intreba pe DUMNEZEU:"Doamne ce sunt acestea , care huruie pe drum si intrec carele oamenilor ?" voi continua sa mai redau din "DESPRE APOCALIPSA"- Arhim .CLEOPA ILIE (va urma).
Nu stiu daca am mai intrebat chestia asta, daca da va rog sa ma scuzati, insa eu nu am gasit versetele in aceste capitole care sa sune asa cum sunt spuse de Parintele Cleopa.Daca voi le-ati gasit, ma indrumati si pe mine va rog, adica sa imi dati referinta exacta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2008, 21:46:18
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Faptul ca pamantul sta in vid:
Iov 26:7 El intinde miazănoaptea peste genune; El [color=red]spanzură pămantul pe nimic.[/color]

Faptul ca pamantul este rotund:
Solomon 8:31 Dezmierdandu-mă pe [color=red]rotundul pământului[/color] Lui și găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.04.2008, 18:45:18
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pentru ca cineva a intrebat unde scrie ca Hristos e fiul lui Dumnezeu:

In Vechiul Testament:
Psalmul 109
1. Zis-a Domnul [color=red]Domnului Meu[/color]: "Sezi de-a dreapta Mea, pană ce voi pune pe vrăjmasii Tăi asternut picioarelor Tale".


In Noul Testament:
Matei 22
41. Si fiind adunati fariseii, i-a intrebat Iisus,
42. Zicand: Ce vi se pare despre Hristos? Al cui Fiu este? Zis-au Lui: Al lui David.
43. Zis-a lor: Cum deci David, in duh, Il numeste pe El Domn? - zicand:
44. "Zis-a Domnul Domnului meu: Sezi de-a dreapta Mea, pană ce voi pune pe vrajmasii Tăi asternut picioarelor Tale".
45. Deci dacă [color=red]David Il numeste pe El domn[/color], cum este fiu al lui?


Hristos este Fiul lui Dumnezeu, si in acelasi timp fiu al omului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.04.2008, 11:29:42
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Isaia 53
1. Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2. Crescut-a inaintea Lui ca o odrasla, si ca o radacina in pamant uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca sa ne uitam la El, si nici o infatisare, ca sa ne fie drag.
3. Dispretuit era si cel din urma dintre oameni; om al durerilor si cunoscator al suferintei, unul inaintea caruia sa-ti acoperi fata; dispretuit si nebagat in seama.
4. Dar [color=red]El a luat asupra-si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a impovarat.[/color] si noi il socoteam pedepsit, batut si chinuit de Dumnezeu,
5. Dar [color=red]El fusese strapuns pentru pacatele noastre si zdrobit pentru faradelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mantuirea noastra si prin ranile Lui noi toti ne-am vindecat.[/color]
6. Toti umblam rataciti ca niste oi, fiecare pe calea noastra, si [color=red]Domnul a facut sa cada asupra Lui faradelegile noastre ale tuturor.[/color]
7. Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; [color=red]ca un miel spre junghiere s-a adus[/color] si ca o oaie fara de glas inaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8. intru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine il va spune? Ca s-a luat de pe pamant viata Lui! [color=red]Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.[/color]
9. [color=blue]Mormantul Lui a fost pus langa cei fara de lege[/color] si cu cei facatori de rele, dupa moartea Lui, cu toate ca nu savarsise nici o nedreptate si nici inselaciune nu fusese in gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului sa-L zdrobeasca prin suferinta. si fiindca [color=red]si-a dat viata ca jertfa pentru pacat[/color], va vedea pe urmasii Sai, isi va lungi viata si lucrul Domnului in mana Lui va propasi.
11. Scapat de chinurile sufletului Sau, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va satura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va indrepta pe multi, si [color=red]faradelegile lor le va lua asupra Sa.[/color]
12. Pentru aceasta ii voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va imparti prada, ca rasplata ca si-a dat sufletul Sau spre moarte si cu cei facatori de rele a fost numarat. Ca [color=red]El a purtat faradelegile multora si pentru cei pacatosi si-a dat viata.[/color]
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.04.2008, 22:01:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Intrarea in Ierusalim prorocita de Zaharia. " Bucura-te foarte, fiica Sionului, veseleste-te, fiica Ierusalimului, caci iata imparatul tau vine la tine drept si biruitor; smerit si calare pe asin, pe manzul asinei" (Zaharia 9,9).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.04.2008, 21:35:15
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Isaia 61:1 Duhul Domnului este peste Mine, ca Domnul M-a uns sa binevestesc saracilor, M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc celor robiti slobozire si celor prinsi in razboi libertate;

Luca 4
16. Si a venit in Nazaret, unde fusese crescut, si, dupa obiceiul Sau, a intrat in ziua sambetei in sinagoga si S-a sculat sa citeasca.
17. Si I s-a dat cartea proorocului Isaia. Si, deschizand El cartea, a gasit locul unde era scris:
18. "Duhul Domnului este peste Mine, pentru care M-a uns sa binevestesc saracilor; M-a trimis sa vindec pe cei zdrobiti cu inima; sa propovaduiesc robilor dezrobirea si celor orbi vederea; sa slobozesc pe cei apasati,
19. Si sa vestesc anul placut Domnului".
20. Si inchizand cartea si dand-o slujitorului, a sezut, iar ochii tuturor erau atintiti asupra Lui.
21. Si El a inceput a zice catre ei: [color=red]Astazi s-a implinit Scriptura aceasta in urechile voastre.[/color]
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.04.2008, 23:06:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din cuprinsul celor 12 Evanghelii am aflat cum toate profetiile s-au implinit in Hristos. Spre exemplu "Impartit-au hainele Mele intre ei, iar pentru camasa Mea au aruncat sorti"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.04.2008, 11:45:09
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pentru ca suntem in apropierea sarbatorilor iata un pasaj despre suferinta lui Iisus Hristos:

Psalmi 21
17. Că m-au înconjurat caini multi, adunarea celor vicleni m-a impresurat.
18. [color=red]Străpuns-au mainile mele si picioarele mele.[/color]
19. Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau si se uitau la mine.
20. [color=green]Impărtit-au hainele mele lorusi[/color] si [color=green]pentru cămasa mea au aruncat sorti.[/color]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Profetiile lui Sundar Singh despre Romania florinrusu Intamplari adevarate 47 22.11.2012 01:52:25
Manastirea Esanca a implinit in ziua hramului un an de la infiintare NECTARIE Biserica Ortodoxa Romana 1 09.01.2011 00:36:39
A implinit 130 de ani andreicozia Generalitati 13 17.08.2010 16:28:27
profetii mesianice catalinabalhui Din Vechiul Testament 4 23.04.2009 10:08:41
Profetiile ghicitorilor se implinesc pentru ca... pacatoasa Vrajitoria 4 27.04.2008 23:14:31