Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 29.02.2008, 17:52:20
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
"Dictatura patriarhala"?

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-02-29&id=233920

http://www.ziua.ro/display.php?data=2008-02-29&id=233882
Sa nu ne grabim sa judecam.

http://www.patriarhia.ro/Site/Stiri/2008/050.html
Reply With Quote
  #192  
Vechi 29.02.2008, 17:55:19
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Citat:
În prealabil postat de seminaristul
Uitati ca ei au ajuns ierarhi prin voia lui Dumnezeu?
Dumnezeu respecta libertatea oamenilor. Nu putem pune totul in seama dorintei lui Dumnezeu. Unele se intampla prin ingaduinta lui Dumnezeu, ceea ce e altceva.
Sunt de acord cu tine, Grigorie! Cred ca de prea multe ori punem tot se intampla pe seama voii lui Dumnezeu. Inclusiv cele care ni se par noua rele.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 29.02.2008, 18:32:05
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Incepi si tu ca Mirean?Ereticii au carti ortodoxe,mai multe decat ortodocsii insusi?Foarte tare frate!
Si parintele Staniloae a studiat in strainatate. Din acelasi motiv: lipsurile materiale (bilbiografic vorbind) din tara!
Mai, STANILOAIE a fost profesor universitar, nu mare duhovnic. Ia spunte tu lu taica, in ce an a dat parintele CLEOPA ILIE doctoratul la Viena??
Dar Arsenie Boca, cand a terminat facultatea in Germania?
Omule drag, este vorba ca patriarhul asta a facut facultate protestanta si acum promoveaza ecumenismul, tot la protestanti aparut. Cam bate lo ochi, nu crezi?
Reply With Quote
  #194  
Vechi 01.03.2008, 20:06:57
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Fratilor spunea Parintele Gheorghe Anitulesei ca este o mare diferenta intre a voi Dumnezeu ceva si intre a ingadui Dumnezeu ceva

De exemplu daca cineva face o crima asta nu inseamna ca Dumnezeu a vrut ca sa se faca acea crima...ci El numai a ingaduit pentru ca omul este liber sa aleaga intre bine si rau ..Si de aceea vom raspunde cu totii pentru ceea ce am facut ..


Reply With Quote
  #195  
Vechi 02.03.2008, 00:41:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am citit ca stravopighia de la Techirghiol ,va fi transformata intr-un mare centru ecumenic ,ca si cel de la Durau! Ce ziceti de asta!!???
Reply With Quote
  #196  
Vechi 02.03.2008, 05:57:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Dupa predicile tinute la Radio Trinitas, nu zice lucruri rele, desi nu pot spune ca ma incanta foarte mult. E poate multa eruditie si mai putina traire.
Da, PF Teoctist vorbea parca altfel, era mai cald... mie imi placea f. mult de domnia sa.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 02.03.2008, 20:30:54
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
am citit ca stravopighia de la Techirghiol ,va fi transformata intr-un mare centru ecumenic ,ca si cel de la Durau! Ce ziceti de asta!!???
Da, si la Sambata am auzit ca se construieste un mare centru ecumenic.
In cazul Techirghiol, Sambata prefer sa cred ca rugaciunile celor doi mari duhovnici traitori in aceste manastiri ii vor aduce pe participantii de alte confesiuni la Duhul Adevarului (ca sa fim optimisti).

Monahia Ecaterina (Monica Fermo) spunea ca la Rarau a intalnit o preoteasa(femeie hirotonita) cu care maicile erau destul de familiare. Speram ca prin dragostea lor s-o fi adus pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 02.03.2008, 20:32:51
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Rarau
Intentionam sa scriu Durau
Reply With Quote
  #199  
Vechi 02.03.2008, 22:35:46
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
am citit ca stravopighia de la Techirghiol ,va fi transformata intr-un mare centru ecumenic ,ca si cel de la Durau! Ce ziceti de asta!!???
Da, si la Sambata am auzit ca se construieste un mare centru ecumenic.
In cazul Techirghiol, Sambata prefer sa cred ca rugaciunile celor doi mari duhovnici traitori in aceste manastiri ii vor aduce pe participantii de alte confesiuni la Duhul Adevarului (ca sa fim optimisti).

Monahia Ecaterina (Monica Fermo) spunea ca la Rarau a intalnit o preoteasa(femeie hirotonita) cu care maicile erau destul de familiare. Speram ca prin dragostea lor s-o fi adus pe calea cea buna.
Femeie hirotonita? De cine? In nici un caz de un arhiereu ortodox sau intreg la minte.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 03.03.2008, 11:00:29
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Femeie hirotonita? De cine? In nici un caz de un arhiereu ortodox sau intreg la minte.
Era vorba despre o preoteasa anglicana, nu stiu daca romanca (am vazut ca exista cultul anglican si in Romania) sau de alta nationalitate.
Repet, este afirmatia Monicai Fermo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05