Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2011, 00:32:28
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit Sa scriem corect

La un moment dat devine dureros să vezi cum limba română este călcată în picioare constant de foarte mulți dintre forumiști. Nu sunt profesor de limba română, deci sunt foarte mari șanse să greșesc și eu sau să fi greșit deja, însă tocmai de aceea am deschis topicul: să stabilim niște reguli minimale în ceea ce privește ortografia și gramatica pentru a evita greșelile de acum înainte.

În primul rând, e important să știm când și cu câți "i" (și nu cu câți de i) se scrie verbul "a fi".
Negația nu anulează al doilea i. Se întâmplă ca la modul imperativ, negativ verbul conjugat la persoana a II-a, singular, să se scrie numai cu un singur i, însă asta nu pentru că e negația în față, ci pentru că așa se formează acest mod: NU + infinitivul verbului (nu fi!). În rest, se scrie cu doi i:

infinitiv ”a fi”
indicativ: tu ești
conjunctiv, afirmativ: să fii (mă gândesc la conjugarea verbului ”a merge” în care e-ul se transformă în i și atunci știu ca mai trebuie să adaug un i și la verbul a fi)
conjuctiv, negativ: să nu fii (să nu mergi)
imperativ, afirmativ: fii! (mergi)
imperativ, negativ: nu fi! (nu merge;după cum am zis, este singurul mod la care verbul ”a merge”, ca și toate celelalte, își păstrează forma de infinitiv. Ca urmare și verbul ”a fi” va fi scris cu un singur i)

Prin analogie, putem urma același raționament și în cazul lui ”a ști”:
infinitiv: a ști
indicativ, afirmativ: tu știi
indicativ, negativ: tu nu stii (tu nu mergi)
conunctiv, afirmativ: să știi (să mergi)
conjunctiv, negativ: sa nu știi
imperativ, afirmativ: știi!
imperativ, negativ: nu ști!
Ultima formă nici nu merge folosită pentru că sună prost. De regulă, se folosec "nu trebuie să știi" sau "să nu știi...".

În al doilea rând, întotdeauna înainte de o conjuncție adversativă (dar, iar, însă*), se folosește virgula. Singura excepție este "însă" când se află în interiorul propoziției. Se pune virgulă și după "așadar" și "astfel".

Nu există verbul "a concluziona"! Există, în schimb, "a conclude"(conclud, conclus) și "a conchide" (conchid, conchis).
Nu există verbul "a vroi". Deci nu pot să folosesc "vroiam". Este fie "voiam" (de la "a voi"), fie "vream" (de la "a vrea").

Trebuie să fim atenți când scriem "datorită" și când scriem "din cauza". Nu pot să zic "datorită" dacă mesajul enunțat are conotație negativă. Adică e greșit să spun: oamenii se duc în iad datorită păcatului. Analog și pentru "din cauză că". "Din cauza faptului că am învățat, am obținut bursă" este iar greșit.
Așadar, folosim datorită când suntem recunoscători și "din cauza.." când condamnăm.

Tu continui..., eu continuu. Continuii e greșit în orice situație.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2011, 00:40:32
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Semnele de punctuație se pun imediat după cuvânt, iar între ele și următorul cuvânt se lasă spațiu. După punct (puncte de suspensie) se începe cu majusculă.

Ne duce-m, face-m, î-ți spun etc. sunt greșite.
Copii xerox. Copiile xerox.
Copii (doi copii). Copiii mei.

Doi ochi albaștri/negri.

Last edited by Lucemferre; 10.04.2011 at 00:43:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2011, 01:03:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Excelent thread,multumim pt lectiile de gramatica online oferite cu bunavointa fara a lasa loc altor interpretari!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2011, 01:03:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

ÎNDRĂZNÍ, îndrăznesc, vb. IV. Tranz. A avea curaj; a nu se teme, a cuteza să... – În + drăzni (înv. „a îndrăzni“ < sl.). Sursa: DEX '98

Indrazni-forma corecta.
Indrasni-forma incorecta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2011, 01:09:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

DIMPOTRÍVĂ, adj. invar., adv. 1. Adj. invar. Din față, din partea cealaltă, de dincolo; opus. ** Fig. Potrivnic, neprielnic, nefavorabil. 2. adv. Din contra; cu totul altfel; invers. 3. adv. (Rar) Față în față. - De + împotrivă.
Sursa : DEX '98

Dinpotriva-forma incorecta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.04.2011, 01:12:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow surse

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
DIMPOTRÍVĂ, adj. invar., adv. 1. Adj. invar. Din față, din partea cealaltă, de dincolo; opus. ** Fig. Potrivnic, neprielnic, nefavorabil. 2. adv. Din contra; cu totul altfel; invers. 3. adv. (Rar) Față în față. - De + împotrivă.
Sursa : DEX '98

Dinpotriva-forma incorecta.
Yasmina, sursa din 1998 e putin depasita de DEX 2005 si DOOM 2005 ...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.04.2011, 01:13:33
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
ÎNDRĂZNÍ, îndrăznesc, vb. IV. Tranz. A avea curaj; a nu se teme, a cuteza să... – În + drăzni (înv. „a îndrăzni“ < sl.). Sursa: DEX '98

Indrazni-forma corecta.
Indrasni-forma incorecta.
Trăsnit, în loc de trăznit. Deși eu aș fi foarte bucuros dacă toți cei care citesc topicul acesta să rămână măcar cu conjugările verbului "a fi" în minte și să nu mai vedem litere în plus sau în minus exact acolo unde nu-i cazul.

Am înțeles că în noul DOOM nu se mai acceptă "mental", ci doar "mintal". Dar nu sunt sigur dacă am reținut bine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.04.2011, 01:16:23
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Yasmina, sursa din 1998 e putin depasita de DEX 2005 si DOOM 2005 ...
Desigur,insa pt cuvantul respectiv varianta din 1998 este inca valabila ,nu?
:-)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.04.2011, 02:12:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca tot suntem ortodocsi, sa scriem macar corect!

-forma corecta: ORTODOX
-forma incorecta:ORTODOCS

-forma corecta: BISERICA ORTODOXA
-forma incorecta:BISERICA ORTODOCSA

-forma corecta: ORTODOXIE
-forma incorecta: ORTODOCSIE

Last edited by Melissa; 10.04.2011 at 02:16:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2011, 03:15:54
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucemferre Vezi mesajul
Am înțeles că în noul DOOM nu se mai acceptă "mental", ci doar "mintal". Dar nu sunt sigur dacă am reținut bine.
Aici e o problema de oarecare finete pentru psihologi si psihiatri.
Permiteti-mi sa dau un detaliu:
"Mintal" se refera la minte sau intelect: gandire, memorie, alte procese de cunoastere non-senzoriala (deci nu senzatii sau perceptii; dincolo de simturi; la nivel abstract, capabil de generalizari, inferente, rationamente).
Zicem, astfel, debil mintal pentru o persoana cu nivel scazut de dezvoltare intelectuala, in ciuda varstei fizice. La polul opus, un om cu IQ foarte ridicat (geniu) detine o mare dezvoltare mintala sau intelectuala.
"Mental" trimite in psihologie la zona apropiata mai ales de para-psihologie. Poate tocmai de aceea, respectind rezervele fata de disciplinele inca nevalidate stiintific care alcatuiesc parapsihologia, este pastrat doar termenul de mintal.
Ca ortodox consider binevenita limitarea. Prea trimite "mentalul" la yoga si New Age...
Ca psiholog, cu atat mai mult - nu ma ajuta un termen care seamana confuzie...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum scriu corect? Cum se scrie corect ...? antiecumenism Generalitati 41 20.09.2017 13:11:14
Si noi putem sa scriem istoria dobrin7m Istoria bisericii 10 18.03.2014 13:15:53
Cum sa fac corect? Dreamm Generalitati 7 05.10.2011 22:25:22
Cum este corect? cristiboss56 Rugaciuni 46 23.06.2011 11:41:40
Este corect? alinn Eutanasia 14 22.02.2007 19:47:20