Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2009, 15:38:54
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Doliul , ce inseamna el?

Ce inseamna doliul la ortodocsi ? De ce purtam haine negre si cat timp? Daca nu le purtam inseamna ca nu suntem crestini sau ca nu am iubit suficient persoana decedata ?

Nu este suficient sa aprindem o lumanare pentru cel decedat , sa ne rugam pentru el sa facem pomana.. cu ce il ajuta acolo in cer la judecata haina noastra neagra purtata vreme indelungata?
Ma iertati .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2009, 18:24:53
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta!

Sora Clementia,
Din ce am citit din Sfintii Parinti purtarea negrului [doliului] pentru cei dragi adormiti este un obicei preluat din paganatatea greco-romana. Cei care nu credeau in viata de dupa moarte isi jeleau cazand in disperare apropiatii adormiti, dupa cum si bocitoarele la cei adormiti au aceeasi credinta cu paganii [non-existenta vietii de dupa moarte].
Chiar daca purtam doliu dupa cei adormiti trebuie s-o facem fara sa cadem prada desnadejdii, asemenea paganilor, caci desnadejdea este un dar oferit de aghiuta Lucifer celor doar caldicei in credinta, spre pierzarea lor si a sufletelor lor , nu celor fierbinti in credinta si cu nadejdea mereu pusa in Dumnezeu. Caci purtand doliu cu desnadejde, desi stim ca Hristos, Dumnezeul nostru, a inviat din morti, nu acceptam ca si cei dragi ai nostri adormiti vor trece, asemenea Lui, de la moarte la Viata!

Doamne, ai mila de noi, pacatosii!

Romeo
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2009, 19:13:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Clementina, nu sunt impotriva obiceiului de a imbraca o vreme ceva negru in semn de doliu. Dar mi-ar parea rau sa stiu ca odata cu renuntarea la acest fel de doliu, aducem si uitarea persoanei trecute la cele vesnice. Eu sunt si astazi in doliu pentru persoanele dragi, chiar daca sunt ani de cand au trecut la viata de dincolo. Si te rog sa ma crezi, ca asa imi doresc sa raman. Nimeni nu le poate inlocui. Sigur, e mai important sa ne rugam pentru el, decat sa purtam ceva negru o vreme.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2009, 21:40:23
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

In timp, doliul a capatat alte semnificatii. El nu mai exprima deznadejdea ci durerea despartirii, despre care nu stii daca va fi temporara sau eterna, semnifica respect fata de amintirea celui plecat din lume, precum si asumarea unei perioade in care doresti sa fii singur cu durerea ta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2009, 17:06:43
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Va multumesc , mai ascult si alte pareri..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.01.2009, 12:41:53
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In Ardeal exista un obicei prin care rudele apropiate a unui decedat poarta doliu un an de zile, mi se pare exagerat dar asa e, aici la slujba inmormantarii niciun om nu vine imbracat altfel decat in negru, si preotii sunt si ei imbracati in negru(exceptia facand inmormantarile din saptamana luminata cand preotii se imbraca cu vesminte in culori)
In restul zonelor tarii am remarcat ca la slujba inmormantarii nu toti oamenii sunt in negru si preoti nu au toate vesmintele pe ei, decat epitrafirul si acela colorat, cred ca sunt diferente de la zone la zone,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.01.2009, 15:15:39
floristama floristama is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2008
Mesaje: 1
Implicit de ce purtam doliu?

eu personal am avut nefericirea sa port doliu in mai multe etape ale vieti mele.Dupa mama mea am simtit ca am ramas fara radacini si atunci am purtat 1 an de zile negru ,dupa aceia mi se pare ciudat sa port alte culori ,aceasta culoare si durerea din suflet m a adus in pragul depresiei.Cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa trec peste acest episod.Anul trecut a murit fratele meu , am purtat doar 40 de zile haine negre ,durere este in suflet ,pur si simplu am inceput sa urasc aceasta culoare <NEGRU>.Dupa parere mea doliu este in suflet ,nu sa impresionezi timp indelungat purtind negru,nimeni nu stie cita durere este in sufletul celui care pierde pe cineva drag .Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2009, 15:37:06
hopamiticutah hopamiticutah is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2009
Mesaje: 1
Implicit cred

cred ca doliul adevarat,adevarata durere pentru disparitia celui apropiat exista in suflet si va ramane acolo toata viata si nu cred ca are prea mare importanta purtatul negrului o perioada mai indelungata
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2009, 13:21:26
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Smile

Multumesc, Dumnezeu sa va ajute pe toti ,sa faceti voia lui !
danyel tie in special iti multumesc pentru raspunsul foarte elocvent.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2009, 01:55:30
Miriam.D Miriam.D is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: nürnberg
Mesaje: 5
Implicit de ce purtam doliu

eu am pierdut in urma cu un an ,al doilea frate. am purtat doliu 40 de zile, dupa care nu am mai suportat culoarea neagra in jurul meu. durerea din suflet si golul care a ramas, este mai negru decit culoarea neagra.nu cred nici eu ca doliu poate schimba ceva in viata celor ce au ramas . iar cei ce au plecat, de acolo de sus ne simpt durerea, nu trebuie sa o aratam in culori .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul inasandu Slujba inmormantarii 11 20.08.2023 21:48:56
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Doliul elizabeta Generalitati 3 23.12.2009 17:06:54
Doliul daliapantelimon Generalitati 3 04.02.2007 14:12:14