Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 14:36:41
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit In ce consta esenta existentei umane?

De multe ori ne intristam ca viata e scurta, ca nu am reusit sa facem prea multe lucruri. Totusi, in ce consta esenta existentei umane?
-In mantuire.
Paisie Aghioritul mentiona ca viata este pregatirea pentru sustinerea unui examen. Nota acordata este pentru totdeauna, pentru vesnicie.
Serafim de Sarov spunea: "Scopul vietii este dobandirea Duhului Sfant".
Dumnezeului nostru Slava!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2009, 02:44:44
adorcrysti
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Buna ziua

Intr-un timp relativ scurt,ai foarte multe intrebari.
Membrii forumului sunt cumsecade si binevoitori ca intotdeauna si avand in vedere numarul mare de mebri inregistrati pe acest forum cu siguranta ca ti se vor raspunde la majoritatea intrebarilor.Insa nu stiu cat vei apuca tu sa intelegi din numarul mare de raspunuri,dat fiind faptul ca si numarul de intrebari este mare si pe deasupra creiezi si o stare dezordine.
Te rog sa ma ierti.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2009, 22:36:01
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
De multe ori ne intristam ca viata e scurta, ca nu am reusit sa facem prea multe lucruri. Totusi, in ce consta esenta existentei umane?
-In mantuire.
Paisie Aghioritul mentiona ca viata este pregatirea pentru sustinerea unui examen. Nota acordata este pentru totdeauna, pentru vesnicie.
Serafim de Sarov spunea: "Scopul vietii este dobandirea Duhului Sfant".
Dumnezeului nostru Slava!
In cea ce ne spui foarte pe scurt, ai ales bine, Sfintii Parinti ne dau si raspunsul si nu cred ca mai e nevoie de o dezbatere.
Vreau doar sa completez si sa-l citez pe Kant care spune ca "omul trebuie sa-si faca datoria". Dupa ce-a constientizat acestea, care este scopul lui, nu-i ramane nimic altceva decat sa-si faca datoria.


Har si PAce de la Domnul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2009, 23:19:20
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ca existente constiente si libere purtam in noi setea dupa absolut ce nu poate fi potolita decat de un Absolut ca realitate personala mai exact oTreime de Persoane.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2009, 23:22:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As zice ca scopul vietii e sfintirea - in eliberarea de pacate - si dobandirea Duhului Sfant, in vederea mantuirii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2009, 07:20:45
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Scopul vietii noastre, hmmmmmm, interesant subiect.
Eu as zice ca este acela de a invata pe cei care pierd sau nu au cunoscut pe Domnul, sa-l cunoasca prin noi.
La urma urmei este o alta forma a mantuirii sufletului, dar parca e asa d epacat cind vezi pe cineva ca sufera, si nici nu are habar cit de bun si milostiv e Domnul, doar pentru ca inca nu L-a cunoscut!
Fiecare persona, este scrisa in Cartea de Aur!
Pentru fiecare este scris acolo altceva.
Banuiesc ca scopul vietii noastre este dinainte harazit, si este diferit d ela o persoana la alta.
Dumnezeu care le stie pe toate, a decis inainte ca noi sa fim nascuti, care este scopul vietii fiecaruia.
1000 de persoane? 1000 de scopuri diferite!
Pot avea tangente, puncte comune, insa toate sint diferite!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2009, 19:37:09
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adorcrysti Vezi mesajul
Intr-un timp relativ scurt,ai foarte multe intrebari.
Membrii forumului sunt cumsecade si binevoitori ca intotdeauna si avand in vedere numarul mare de mebri inregistrati pe acest forum cu siguranta ca ti se vor raspunde la majoritatea intrebarilor.Insa nu stiu cat vei apuca tu sa intelegi din numarul mare de raspunuri,dat fiind faptul ca si numarul de intrebari este mare si pe deasupra creiezi si o stare dezordine.
Te rog sa ma ierti.Doamne ajuta!
Hristos a Inviat!
Imi cer iertare tie, si tuturor ca am pus prea multe intrebari.
Iarta-mi vina de a creao stare de dezordine 9nu am crezut atunci asa la moment).
Nu sunt suparata.
Cred ca nu voi mai scrie aici ceva, fiindca sunt persoana care le deranjeaza asta.
Ma bucur ca sunteti sinceri.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2009, 21:02:37
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne aflam la sectiunea de "Umanitare". Topicul ar trebui mutat in alta parte.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2012, 03:59:52
draguflorin draguflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 1
Implicit Esenta Existentei Umane

Traim ca sa implinim sufletul pe care-l purtam in noi prin dragoste si fapte bune facute din suflet
Dragostea apartine sufletului nostru care este viu si reprezinta forma de viata suprema in infinitul ce ne inconjoara , iubirea este un sentiment creat in subconstient de mintea noastra care nu este perfecta.
Tot infinitul este plin cu energia divina vie care creeaza universuri si da viata peste tot iar sufletul nostru este o fereasatra in aceasta energie divina vie si se afla in inima , se deschide mai mult sau mai putin dupa cum reusim sa traim viata , daca traim in rautate si ganduri rele sufletul nostru se inchide cat un punct pentru ca Dumnezeu este numai dragoste si bunatate fara margini iar rautatea este calea gresita a fiintelor care nu-si inteleg menirea exustentei , daca traim in dragoste si fapte bune sufletul se deschide din ce in ce mai mult si ne ridicam pe alte trepte de evolutie simtind viata cu putere din ce in ce mai mare si o data cu ea rasplata divina.
Gandurile sunt in interiorul nostru si prin ganduri comunicam cu Dumnezeu iar cine are o legatura buna cu sufletul poate intelege mai multe.
Totul se raporteaza la Dumnezeu pentru ca El creeaza totul si da viata in tot infinitul.
Corpul nostru este o forma materiala , mintea este un program - un camp de energie ce invaluie creierul iar sufletul din noi este VIATA - traieste prin ceea ce creeaza si se implineste prin ceea ce se intampla in universurile pe care le creeza.
Cand incetam existenta fizica fereastra prin care se face legatura cu energia divina vie se inchide complet si Dumnezeu se retrage din noi si o data cu El viata, mintea dispare iar corpul nostru se dezintegreaza si se intoarce in pamant fiind o structura genetica unica.
Nu exista alta viata si nici rai sau iad iar tot ce facem bun si frumos pe acest pamant ramane in energia divina vie - in biblioteca universala a infinitului si de unde ne vin si noua toate cunoastintele frumoase care dau stralucire si esenta existentei noastre.
Oamenii de stiinta au vazut cu telescopul Habble ca totul in infinit este energie si toate universurile care apar provin din conuri de energie eliberate din energia divina vie - ca o nastere cosmica iar prin jocuri de energie se creeaza universuri si galaxii fiecare obiect cosmic fiind legat la energia divina vie care-i stabileste miscarea pana la final.
Gaurile negre sunt porti prin care energia vizibila noua se intoarce inapoi in energia divina vie care creeaza totul si unde ajungem in final cu totii.
Omul cand nu va mai avea rautate in minte va incepe sa inteleaga divinitatea .
Mintea face legatura cu sufletul si-i pacat de tot ce produce rau mintea umana pe acest pamant.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Argumentele in privinta existentei lui Dumnezeu bogdan81 Biserica Romano-Catolica 125 08.06.2015 01:00:45
Esenta de otet unguresc ! zaharia_2009 Umanitare 8 29.08.2012 17:39:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 22.10.2011 00:09:14
Esenta mir nard Danette Mirungerea(Ungerea cu Mir) 6 31.03.2010 21:04:01
In ce consta mantuirea noastra dorinastoica14 Pocainta 20 21.04.2009 21:56:24