Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.10.2012, 22:05:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ar fi interesant de stiut cate si chiar care anume legume/fructe se pot asocia in aceiasi farfurie sau la aceiasi masa. Mi se pare ca am auzit un bucatar profesionist zicand ca maxim trei legume pe o farfurie, sau 2 legume si o carne. Dar nu mai stiu daca asta era doar garnitura si nu mai exista si o salata tot din 2, maxim 3 legume. Nu se puneau la socoteala ierburile aromatice, verdeata, condimentele... (uite ca nu stiu daca ceapa si usturoiul sunt ingrediente de baza sau doar de aroma). Ceea ce am constatat pe propria piele e ca nu e foarte bine intotdeauna sa asociem la aceiasi masa o ciorba facuta din 6-7 legume diferite, cu o tocana cam tot din aceleasi 7-8 si o salata din vreo 3-4 dar crude; adica, cam tot ce se gaseste in frigider, in gradina sau in piata la vremea respectiva... Daca vreti o varianta vegetala pentru "pomana porcului". Cu toate ca aceia, consumata la vremea ei (adica de 2-3 ori pe an), o asociere de carne mai grasa cu carnuri mai slabe sau organe, nu e tocmai rea...
Cat despre asocierea proteinelor cu carbohidratii, dintotdeauna a fost ok, acum nu mai e. Sunt de acord, dar ce ne facem ca nimic nu e 100% carbohidrat sau 100% proteina. Laptele unde il incadram? Si cu ce il putem asocia? Painea? Fasolea uscata, e leguma sau proteina? Banana e fruct sau e carbohidrat? Fulgii de cereale, sunt ei sursa de fibre, dar cu siguranta au si carbohidrati, cu ce-i mancam, cu lapte sau cu suc de fructe?
Alimentele de origine animala, nu se asociaza la aceiasi masa sau in aceiasi zi?
Dar cine poate sa manance la o masa:supa,tocana si salata?
Nu este prea mult totusi?
Adica aceleasi legume in 3 forme diferite??Asta imi aminteste de concursurile de bucatari profesionisti;juriul le recomanda o leguma iar ei pregatesc din ea aperitiv,fel intai,fel doi si desert(inghetata de broccoli).

Ori faci o salata mare cu de toate,ori o supa buna si bogata ori un ghiveci.
Mananci o portie potrivita si gata masa!Daca iti este foame peste alte cateva ore,mai mananci o mica salata,un fruct,un shake,o supa mica.
Metabolismul meu este de acest fel,mananc putin dar mai des decat majoritatea cunoscutilor.Unde pui ca sunt feluri de mancare si cu un indice scazut glicemic sau caloric.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2012, 01:45:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar cine poate sa manance la o masa:supa,tocana si salata?
Nu este prea mult totusi?
Da, și eu am renunțat la 3 course menu de când sunt aici în America.
Un singur fel e suficient, doar dacă nu e vreo masă festivă sau ceva ff special.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2012, 17:10:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunoașteți astfel de reguli? Dacă da, le urmați?

Exemple:

- nu consumați fructe imediat după masă, ci așteptați să treacă măcar 1h30
- nu beți apă înainte de masă, în timpul mesei sau imediat după
- hidratați-vă suficient, în jur la 2 litri de apă pe zi
- nu amestecați laptele cu carnea sau ouăle cu carnea
- nu consumați mai mult de un ou pe zi
- șamd

M-aș bucura să aflu de la voi mai multe astfel de exemple, nu neapărat de asociere a tipurilor de hrană, pot fi orice indicații folositoare.
Eu stiu asa:
fructele se consuma pina la amiaza
se poate bea apa inaintea mesei ca asa mananci mai putin
aici cind mergi la restaurant intii te intreaba ce vrei sa bei?
apa se bea cit poti de mult se recomanda 8pahare pe zi eu urasc ca trebuie sa merg la wc f des
carnea fiarta sau pe gratar linga vegetale sau mai putina carne
peste de doau ori pe saptamana
nu mai multe de 2-4 oua intregi(unii folosesc numai albusul) pe saptamana
cunosc persoana care bea un pahar de vin rosu in fiecare zi la masa de prinz
e recomandat intre mese cite un snack( o mana de alune, nuci,eu fac popcorn pe la ora 2)
nu se mai mananca dupa ora 6 seara eventual un pahar de lapte cald
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2012, 20:53:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nici noi nu mai mancam 2 -3 feluri de mancare la o masa, mai ales ca al meu e anorexic ( de la mama natura, nu e numai "meritul" meu ca gatesc asa "bine"), mancam ciorba la pranz si felul doi mai pe seara, dar ai mei acasa si inca multi romani inca mai mananca si ciorba si felul 2. Desigur nimeni nu mananca si ghiveci si salata, eventual doar o muratura sau un ardei iute, ceva. Oricum nu mai e ca pe vremuri, cu mese intinse, aperitiv, ciorba, friptura si sarmale, apoi desert, decat poate doar la nunti sau de sarbatori.
Dar acum ca a aparut traditia "bufetului suedez" si la noi, cum e "advisable" sa procedam ? Ca noi (la inceput, cel putin) mai ales cei gurmanzi, cam am facut "pacatul" sa gustam din toate bunatatile alea macar sa ne satisfacem curiozitatea, ceea ce nu cred ca e tocmai bine. Asta daca nu esti conservator sau suspicios, ca altii, ca risti sa pleci de acolo flamand numai de teama de a gusta ceva care arata sau se cheama intr-un fel neconventional.
In ce priveste bautul apei "de foame", sau ca sa umplem stomacul, cica nici asta n-ar fi tocmai ideal, ca ne dilata stomacul pe moment, dar dupa ce se goleste (adica rapid) "cere" iarasi. E bine sa ne hidratam, dar nu sa ne fortam. Nici cum mai zic inca unii prostia ca "nu beau apa ca transpir", sau cum se plangea cineva ca de la hrana uscata cainele lui bea prea multa apa si apoi cere afara (sau nu neaparat).
In fine totul e bine cand se faca cu scopul pentru care a fost creat. Nici apa nu tine loc de mancare, nici mancarea de dragoste, nici postul de altceva, si asa mai departe...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.12.2012, 01:35:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit http://romaniaraw.freeforums.org

Cele 3 reguli are combinarii:

1) Cea mai importanta regula: nu combinati grasimi cu zahar (fructoza). Combinarea grasimilor (proteinelor) cu zahar incurajeaza fermentarea. Unii nutritionisti permit combinarea fructelor acide (de ex portocale) cu grasimi (cum ar fi nuci sau avocado). Ideea este ca acidul din fructe ajuta la digestia grasimilor, iar nivelul de zahar din acele fructe nu este prea mare. Example de combinari gresite: curmale cu nuci, fructe uscate cu avocado, avocado cu fructe dulci, o salata de fructe cu nuca de cocos, etc.

2) Nu combinati acizi cu amidonoase. Acizii opresc digestia amidonoaselor in gura, sau o ingreuneaza (si cateodata e dureroasa). Example de combinari gresite: rosii + cartofi (gatiti), clasicul sandwich cu rosii, banane cu portocale. Portocalele sunt foarte acide iar bananele contin amidon chiar si atunci cand sunt foarte coapte. Bananele se combina bine cu fructe care au mai putin acid cum ar fi: mere dulci, mango, etc.

LE: de asemeni, digestia proteinelor implica acizi stomacali. Din acest motiv, amidonoasele nu ar trebui combinate cu proteinele!

3) Nu combinati mai multe tipuri de grasimi la o masa. Alimentele grase sunt destul de dificil de digerat. Cand mai multe tipuri de grasimi sunt prezente la o masa digestia este greoaie. Exemple: nuci cu avocados, nuci cu ulei, cocos cu avocado, cocos cu alte tipuri de nuci, etc.

Ordinea alimentelor:
Putina teorie
Un aliment ce se digera repede trebuie sa astepte intai ca alte alimente, ce se digera mai greu, sa paraseasca stomacul. Acest proces poate dura cateva ore, timp in care, multe dintre ele (mai ales fructele si bazele) incep sa fermenteze producand gaz si chiar alcool. S-a observat ca atunci cand mancam cate un singur aliment odata intreaga masa se digera "in straturi" diferite. Deci, daca 5 tipuri diferite de alimente sunt mancate cate una pe rand, pot exista concomitent pana la 5 tipuri diferite de digestii, cu enzime ce se adapteaza fiecarui aliment in parte! Dar cand cele 5 tipuri de alimente sunt mancate in acelasi timp, mixandu-le ori in farfurie ori in gura, atunci stomacul este umplut cu acelasi amestec, si va dura mult mai mult pana se digera, cu mai multe dificultati desigur. Mai multi fiziologi au confirmat faptul ca digestia se face in "straturi" diferite. Intr-unul din cazuri, un soldat era ranit, cu o deschizatura mare in stomac. Mai multi doctori erau prezenti si au putut studia digestia "pe viu" si au observat ca stomacul lui digera hrana in strate diferite.

Prima data alimentele lichide
Primul lucru ce trebuie inteles este ca intotdeauna trebuie sa incepeti masa cu alimentele lichide/apoase (sucuri, pepene, pere, castravete etc.) si apoi continuati cu alimentele "concentrate". Alimentele apoase sunt digerate rapid, lasand loc pentru cele mai concentrate. Daca mancati in alta ordine si anume: intai alimentele concentrate iar apoi cele apoase (avocado urmat de pepene), cel mai probabil fructul va sta in stomac prea mult timp si va fermenta. Cand mananci o felie de pepene pe stomacul gol se digera foarte repede. In cateva minute deja paraseste stomacul. Intelegand asta puteti manca dupa aceea alimente incompatibile (cu pepenele) cum ar fi avocado sau nuci.

Prima data fructele
Mancati intai fructele si apoi legumele sau alimentele mai concentrate. Multe persoane aleg o salata mare sau un sandwich si apoi un fruct, dupa care se plang ca fructul le-a creat gaze. Pentru a evita asta, mancati intai fructul si apoi restul alimentelor.

Intai fructele acide
Fructele acide includ: citricele, ananasul, kiwi, rosiile, etc. Mancand aceste fructe la sfarsitul mesei va cauza indigestie unor persoane. Este mai bine sa le mancati inaintea altor tipuri de fructe.

O singura exceptie: puteti incepe cu nuci sau avocado (sau alt tip de proteine) si apoi urmati cu vegetale (dar nimic altceva.) Vegetalele nu au tendinta sa fermenteze deci se va digera bine.

In concluzie, idealul ramane calea naturala: MANANCA UN SINGUR ALIMENT ODATA!

Traducere dupa: Frederic Patenaude - Raw Secrets
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.12.2012, 03:25:34
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici noi nu mai mancam 2 -3 feluri de mancare la o masa, mai ales ca al meu e anorexic ( de la mama natura, nu e numai "meritul" meu ca gatesc asa "bine"), mancam ciorba la pranz si felul doi mai pe seara, dar ai mei acasa si inca multi romani inca mai mananca si ciorba si felul 2. Desigur nimeni nu mananca si ghiveci si salata, eventual doar o muratura sau un ardei iute, ceva. Oricum nu mai e ca pe vremuri, cu mese intinse, aperitiv, ciorba, friptura si sarmale, apoi desert, decat poate doar la nunti sau de sarbatori.
Dar acum ca a aparut traditia "bufetului suedez" si la noi, cum e "advisable" sa procedam ? Ca noi (la inceput, cel putin) mai ales cei gurmanzi, cam am facut "pacatul" sa gustam din toate bunatatile alea macar sa ne satisfacem curiozitatea, ceea ce nu cred ca e tocmai bine. Asta daca nu esti conservator sau suspicios, ca altii, ca risti sa pleci de acolo flamand numai de teama de a gusta ceva care arata sau se cheama intr-un fel neconventional.
In ce priveste bautul apei "de foame", sau ca sa umplem stomacul, cica nici asta n-ar fi tocmai ideal, ca ne dilata stomacul pe moment, dar dupa ce se goleste (adica rapid) "cere" iarasi. E bine sa ne hidratam, dar nu sa ne fortam. Nici cum mai zic inca unii prostia ca "nu beau apa ca transpir", sau cum se plangea cineva ca de la hrana uscata cainele lui bea prea multa apa si apoi cere afara (sau nu neaparat).
In fine totul e bine cand se faca cu scopul pentru care a fost creat. Nici apa nu tine loc de mancare, nici mancarea de dragoste, nici postul de altceva, si asa mai departe...
eu stiu ca prin transpiratie eliminam toxinele nu? asa ca e bine sa bem apa cat putem
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.12.2012, 05:58:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici noi nu mai mancam 2 -3 feluri de mancare la o masa, mai ales ca al meu e anorexic ( de la mama natura, nu e numai "meritul" meu ca gatesc asa "bine"), mancam ciorba la pranz si felul doi mai pe seara, dar ai mei acasa si inca multi romani inca mai mananca si ciorba si felul 2. Desigur nimeni nu mananca si ghiveci si salata, eventual doar o muratura sau un ardei iute, ceva. Oricum nu mai e ca pe vremuri, cu mese intinse, aperitiv, ciorba, friptura si sarmale, apoi desert, decat poate doar la nunti sau de sarbatori.
Dar acum ca a aparut traditia "bufetului suedez" si la noi, cum e "advisable" sa procedam ? Ca noi (la inceput, cel putin) mai ales cei gurmanzi, cam am facut "pacatul" sa gustam din toate bunatatile alea macar sa ne satisfacem curiozitatea, ceea ce nu cred ca e tocmai bine. Asta daca nu esti conservator sau suspicios, ca altii, ca risti sa pleci de acolo flamand numai de teama de a gusta ceva care arata sau se cheama intr-un fel neconventional.
In ce priveste bautul apei "de foame", sau ca sa umplem stomacul, cica nici asta n-ar fi tocmai ideal, ca ne dilata stomacul pe moment, dar dupa ce se goleste (adica rapid) "cere" iarasi. E bine sa ne hidratam, dar nu sa ne fortam. Nici cum mai zic inca unii prostia ca "nu beau apa ca transpir", sau cum se plangea cineva ca de la hrana uscata cainele lui bea prea multa apa si apoi cere afara (sau nu neaparat).
In fine totul e bine cand se faca cu scopul pentru care a fost creat. Nici apa nu tine loc de mancare, nici mancarea de dragoste, nici postul de altceva, si asa mai departe...
La bufet,este bine intotdeauna sa intrebi ce feluri sunt fiecare(asta daca nu au toate eticheta in dreptul lor).Daca se serveste ceva inedit gen dulceata de ardei iuti cu inghetata de broccoli,ne servim putin de la inceput ca pt degustare iar daca ne-a placut,ne putem
servi mai mult.Asfel ,neplacandu-ne felul respectiv sfarsim aruncand la cos alimentele,ceea ce este risipa.

Sa nu ai surpriza sa alegi ceva nou care dupa aspect si miros pare apetisant,dar in realitate intra in contradictie cu gusturile tale.De exemplu,acolo unde se servesc tot felul de fructe de mare care unora nu le plac,sau picioare de broasca,supa de broasca testoasa,creier sau matze de animale...(eeewwwiiiuuu).
Mai nou,sunt in voga si viermii sau insectele crocante,sau trase in ciocolata.
Deci mai bine intrebam,ca sa nu suferim dupa acea o indigestie pe fond mental

Cel mai mult ma enerveaza unele restaurante care isi vand ciorbele sau alte feluri ca vegetariene,cand de fapt sunt gatite cu zeama de carne.Eu pot sa fac diferenta.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.12.2012, 09:24:02
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La bufet,este bine intotdeauna sa intrebi ce feluri sunt fiecare(asta daca nu au toate eticheta in dreptul lor).Daca se serveste ceva inedit gen dulceata de ardei iuti cu inghetata de broccoli,ne servim putin de la inceput ca pt degustare iar daca ne-a placut,ne putem
servi mai mult.Asfel ,neplacandu-ne felul respectiv sfarsim aruncand la cos alimentele,ceea ce este risipa.

Sa nu ai surpriza sa alegi ceva nou care dupa aspect si miros pare apetisant,dar in realitate intra in contradictie cu gusturile tale.De exemplu,acolo unde se servesc tot felul de fructe de mare care unora nu le plac,sau picioare de broasca,supa de broasca testoasa,creier sau matze de animale...(eeewwwiiiuuu).
Mai nou,sunt in voga si viermii sau insectele crocante,sau trase in ciocolata.
Deci mai bine intrebam,ca sa nu suferim dupa acea o indigestie pe fond mental

Cel mai mult ma enerveaza unele restaurante care isi vand ciorbele sau alte feluri ca vegetariene,cand de fapt sunt gatite cu zeama de carne.Eu pot sa fac diferenta.
Delicioase...evident, fara ciocolata. Cat despre faza cu ciorbele vindute ca vegetariene: minciuna si hotie. Nu stiu cum e in State, dar in Romania abunda asemnea practici.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2012, 09:31:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Delicioase...evident, fara ciocolata. Cat despre faza cu ciorbele vindute ca vegetariene: minciuna si hotie. Nu stiu cum e in State, dar in Romania abunda asemnea practici.
Aici nu neaparat din hotie,ci din ignoranta.
Ei zic ca daca o mancare contine numai legume,fara bucati de carne,dar gatita cu zeama de carne=este vegetariana.Pfffff...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.12.2012, 13:48:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aici nu neaparat din hotie,ci din ignoranta.
Ei zic ca daca o mancare contine numai legume,fara bucati de carne,dar gatita cu zeama de carne=este vegetariana.Pfffff...
O persoana care are ani de stil vegetarian in spate va detecta nu doar aroma carnii din mancare,ci si un loc in care s-a gatit carne,dupa miros si va simti repulsie fata de un aliment in care,chiar daca nu exista carne propriu-zis,exista aroma ei,oricat de vaga.
Am patit mai demult intr-un restaurant sa imi aduca o astfel de ciorba de legume in care se fiersese si carne ( sau ciuperci fripte pe gratarul pe care se gatise si carne)...evident am returnat-o chelnerului.De atunci m-am invatat sa intreb de fiecare data cu ce este preparata acea ciorbita de legume si sunt foarte atenta la tot ce mi se pune in farfurie.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reguli Valentin Reguli in Biserica 69 27.05.2015 13:41:58
Reguli de folosire a forumului. admin Reguli generale de utilizare a forumului 1 14.01.2011 18:08:27
Reguli sanctificare vs_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 11.03.2010 17:10:09
reguli bisericesti oanamarieta Generalitati 1 24.02.2008 09:42:54