Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2011, 08:40:36
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit Melissa

Mananc sarat in limitele normale si beau si cafea in fiecare dimineata dar asta nu ajuta cu nimic decat superficial: creste tensiunea fortat si pe moment.Vinul de coacaze schimba celulele sangelui si sper sa rezolve cauza nu efectul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2011, 14:56:29
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Sarea in exces nu e buna, in timp predispune la hipertensiune.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2011, 15:51:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Se mananca si ulei,stai fara grija,masurile alea fara ulei erau pentru alte timpuri...
Nu erau pentru alte vremuri, sunt si pentru cele de acum. Ca noua ni se par imposibile, e altceva. Sa nu uitam ca cele ce sunt cu neputinta la oameni, sunt cu putinta la Dumnezeu. Asa ca mai multa ravna in unirea cu Dumnezeu si vom primi putere sa le primim cum se cuvine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.03.2011, 21:39:29
Calmtapestry Calmtapestry is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2011
Mesaje: 2
Implicit Dezlegare la vin

Buna ziua,

Dezlegare la vin inseamna doar la vin sau si la bautura in general, de ex. bere?
Este doar in fiecare sambata sau si duminica?

Multumesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.03.2011, 22:03:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Bine ai venit pe forum !

Citat:
În prealabil postat de Calmtapestry Vezi mesajul
Buna ziua,

Dezlegare la vin inseamna doar la vin sau si la bautura in general, de ex. bere?
Este doar in fiecare sambata sau si duminica?

Multumesc.
Conform regulilor tipiconale, în Postul Mare dezlegare la vin și untdelemn se face SÂMBĂTA și DUMINICA , pe 9 MARTIE : Sfinții 40 de Mucenici ; la Buna-Vestire , când aceasta cade în ziua de Joia-Mare , sau în Vinerea ori Sâmbăta din Săptămâna Patimilor. Vin înseamnă doar vin, nu bere, țuică, rachiu sau alte băuturi alcoolice. Doamne ajută!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.03.2011, 22:57:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai berea are inca mai putin alcool decat vinul...de ce nu?
Plus: reguli pentru manastire si reguli pentru cei din afara manastirii...Untelemn inseamna ulei de masline?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.03.2011, 23:22:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai berea are inca mai putin alcool decat vinul...de ce nu?
Plus: reguli pentru manastire si reguli pentru cei din afara manastirii...Untelemn inseamna ulei de masline?
Probabil n-ai înțeles :In Postul Mare , căci la el ne referim, dezlegare la băuturi înseamnă VIN , și atât , fără interpretări , fără adăugiri , sau mai știu eu ce . Asta-i regula ! De vrei ( vrem ) ți ( ținem ) cont de ea , de nu, nu ! Postul e facultativ, din credință, fără interpretări precum ale tale , de vrem îl ținem, de nu, nu ! Regulile proprii sunt așa doar o amăgire, precum multe alte amăgiri , doar pentru a bifa că am făcut încă ceva spre "mântuirea "noastră !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.03.2011, 23:26:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu ca tin eu post fara ulei,da sunt multi chinezi care nu mananca altceva zilnic decat orez fiert si asta nu pentru ca tin post fara ulei ci pentru ca atat au de mancare.
Eu stau si ma intreb daca nu cumva noi suntem din cei care primim cele bune in viata aceasta iar chinezii saracii,africanii saraci de mor de mici de foame etc nu sunt ca saracul Lazar de o sa ajunga in Rai pe lumea cealalta,iar multi din noi in Iad.
Si nu zice nicaieri in Sfanta Scriptura de saracul Lazar ca ar fi fost botezat cu Sfantul botez de il stim noi,mai or exista si alte moduri in care cineva daca nu a beneficiat de Sfantul Botez in aceasta lume,poate sa beneficieze pe cealalta.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 18.03.2011 at 23:35:07.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.03.2011, 23:37:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Foarte corectă observația ta !

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu ca tin eu post fara ulei,da sunt multi chinezi care nu mananca altceva zilnic decat orez fiert si asta nu pentru ca tin post fara ulei ci pentru ca atat au de mancare.
Eu stau si ma intreb daca nu cumva noi suntem din cei care primim cele bune in viata aceasta iar chinezii saracii,africanii saraci de mor de mici de foame etc nu sunt ca saracul Lazar de o sa ajunga in Rai pe lumea cealalta,iar multi din noi in Iad.
Citeam de curând, că și duhovnicii ajung în iad, mult mai repede ca noi, căci datorită unora dintre ei s-a ajuns la "nelămuriri"precum cele exprimate de colega noastră. Grav, extrem de grav să ți se dea și să te faci că nu pricepi, nu poți , sau mai știu eu ce ! Să fi în cunoștință de cauză și să stai în nepăsare și mai ales la tocmeală, e echivalentul hulei la adresa lui Dumnezeu. Din minim de decență , de smerenie, nu sminti pe cel de lângă tine, nu îndemna la păcat, căci atunci destinația celui în cauză este clară ! A îndemna la neascultare, la păcat , la necredință în general este o sarcină mult prea grea ce echivalează cu Hula împotriva Duhului Sfânt !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.03.2011, 23:55:19
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citeam de curând, că și duhovnicii ajung în iad, mult mai repede ca noi, căci datorită unora dintre ei s-a ajuns la "nelămuriri"precum cele exprimate de colega noastră. Grav, extrem de grav să ți se dea și să te faci că nu pricepi, nu poți , sau mai știu eu ce ! Să fi în cunoștință de cauză și să stai în nepăsare și mai ales la tocmeală, e echivalentul hulei la adresa lui Dumnezeu. Din minim de decență , de smerenie, nu sminti pe cel de lângă tine, nu îndemna la păcat, căci atunci destinația celui în cauză este clară ! A îndemna la neascultare, la păcat , la necredință în general este o sarcină mult prea grea ce echivalează cu Hula împotriva Duhului Sfânt !
Nu inteleg mai frate la ce te referi aci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Pastelui ancah Generalitati 63 16.04.2014 02:39:03
Postul pastelui ungreier Generalitati 13 06.02.2011 21:32:12
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 12:33:08
Ce insemnatate are pentru voi sarbatoarea Pastelui? lacrimi Diverse Sarbatori 4 06.04.2010 01:23:38