Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2009, 12:01:17
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Drept la impartasanie!

Verisoara mea, e casatorita si preotul care este si nasul lor n-o mai primeste la impartasanie pentru ca tine un catel in casa. Au catelul de 10 ani si acum asteapta un copil si sotul si cu nasul (parintele) nu vor sa mai fie un catel pe langa copil. Este normal s-o opreasca de la impartasanie, pentru asa ceva?
As vrea sa-mi raspunda chiar un preot daca se poate.
Va multumesc,
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2009, 21:19:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

daca doar asta e motivul, e cea mai mare aberatie pe care am auzit-o vreodata.
Dumnezeu ne-a lasat vietuitoarelor, tocmai sa le iubim si sa avem grija de ele, iar sa opresti un suflet de la sf impartasanie doar ptr motivul asta e nebunie curata.
poate totusi nu ai inteles bine, sau poate a zis doar intr-o doara, sub forma de gluma.(chiar si asa era o gluma deplasata) chiar nu prea imi vine sa cred asa ceva.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2009, 21:47:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Verisoara mea, e casatorita si preotul care este si nasul lor n-o mai primeste la impartasanie pentru ca tine un catel in casa. Au catelul de 10 ani si acum asteapta un copil si sotul si cu nasul (parintele) nu vor sa mai fie un catel pe langa copil. Este normal s-o opreasca de la impartasanie, pentru asa ceva?
As vrea sa-mi raspunda chiar un preot daca se poate.
Va multumesc,
In primul rand toti cei botezati suntem chemati sa ne unim cu Hristos prin Taina Euharistiei, deci toti crestinii sunt chemati la comuniunea deplina cu Hristos, insa sa opresti pe cineva pentru un asemenea motiv mi se pare necanonic si anti liturgic. Nu stim poate mai sunt si alte motive, daca nu, trebuie cautat alt duhovnic.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.09.2009, 20:33:17
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Subscriu la cele scrise de voi dragii mei, Lore si George.Cred ca este o neintelegere .Nu vad unde este pacatul in cazul acesta .Dumnezeu ne duce la duhovnic si fiind trimisi de El, oare nu trebuie sa implineasca Parintele cele pentru care suntem trimisi?Doamne ajuta!
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2010, 00:01:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Titlul topicului mi se pare neinspirat. Nu avem nici un drept la împărtășanie. Nu socotesc că e dreptul meu ca Isus să se jertfească pentru mine.

Dacă mi s-ar întâmpla mie chestia asta, să fiu oprit pe motiv de cățel, aș încerca să discut mai întâi cu preotul, spunându-i că am dificultăți în înțelegerea acestui lucru și cerându-i ajutor ca să înțeleg. A spune "am dificultăți" e altceva decât a spune "nu sunt de acord": o fi ceva care mie îmi scapă, de ce să plec de la prezumția că preotul e tâmpit ? Pe urmă, dacă tot nu mă lămuresc, m-aș adresa episcopului pe care l-a rânduit Dumnezeu să-mi fie arhipăstor. Dacă episcopul menține punctul de vedere al preotului, înstrăinez câinele. Eu țin mult la câinele meu, dar mai mult țin la Sf Împărtășanie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2010, 00:31:28
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Binecuvantatilor, cum sa fie un catel motiv de NEimpartasire??? Daca cineva pacatuieste cu un asemenea animal, este OPRIT de la Sf.Impartasire! Dar nu pt ca ti-e drag catelul si il hranesti si il ingrijesti! Ar trebui sa fim opriti de la Sf.Impartasire daca nu facem baie intr-o zi?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2010, 01:41:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu cred ca alta este problema pana la urma, se pare ca este o disensiune serioasa intre ea si sotul ei vizavi de acel catel.

Si sotul ei cam are dreptate, un caine pe langa un copil este o idee foarte proasta, mai ales cand copilul este mic.

Daca l-ar tine undeva in curte si nu in casa n-ar fi o problema, dar asa cred ca este un soi de iresponsabilitate/inconstienta din partea ei si asta este adevaratul motiv pentru care POATE fi oprita de la impartasanie (adica cainele e mai important decat copilul?).

Ca si disensiunea cu sotul, in curs, caz in care daca acesta este motivul si el poate fi oprit pana isi rezolva problemele cu sotia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2010, 04:59:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca alta este problema pana la urma, se pare ca este o disensiune serioasa intre ea si sotul ei vizavi de acel catel.
În cazul acesta, motivul opririi de la cuminecare nu e cățelul, ci e vorba de neascultarea soțului și neîmpăcare cu aproapele. De asta zic, nu avem destule elemente și nu trebuie să gândim "uite ce preot tâmpit". Hai să fim mai puțin prezumțioși.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2010, 11:00:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Verisoara mea, e casatorita si preotul care este si nasul lor n-o mai primeste la impartasanie pentru ca tine un catel in casa. Au catelul de 10 ani si acum asteapta un copil si sotul si cu nasul (parintele) nu vor sa mai fie un catel pe langa copil. Este normal s-o opreasca de la impartasanie, pentru asa ceva? As vrea sa-mi raspunda chiar un preot daca se poate. Va multumesc.
Neascultarea este un mare pacat in viata omului si in lume.

Daca cineva tine mai mult la un caine decat la indemnul parintelui duhovnic, la cererea insistenta a sotului si la sanatatea copilului... nu stiu ce sa zic. Poate acest "canon ciudat" nu mai este atat de ciudat pe cat pare.

Cainele poate fi dus la tara, la o curte ori la un cunoscut... macar vreo 2 ani. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2010, 13:17:21
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Sunt deacord ca animalele trebuiesc ingrijite si pretuite. Dar mi se pare aberant la ce s-a ajuns in ziua de astazi, daca cineva trage o pisica de coada in joaca si pune filmul pe youtube sau mai rau, ajunge in presa, imediat toata societatea civila explodeaza. La fel si in problema cainilor vagabonzi.

In acelasi timp, cersetorii si "boschetarii" , oameni ca si noi, sunt subiect de batjocura si bancuri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este Dumnezeu drept? Sergiu_B Dogmatica 210 27.12.2012 15:56:51
Cine-i drept inaintea lui Dumnezeu ? bodale Intrebari utilizatori 2 09.03.2012 15:08:14
conferinta la fac. de drept linistea Stiri, actualitati, anunturi 4 03.11.2009 15:58:23
Principiul ICONOMIEI - (Drept Canonic) geo.nektarios Reguli in Biserica 10 12.03.2009 18:42:48
facultatea de drept: o alegere potrivita? darlik Generalitati 4 14.09.2008 08:33:50