Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.05.2023, 21:56:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit Festivalul votului

Despre încleștările electorale care vor urma, din 2004 nu au mai picat toate alegerile într-un singur an, deci probabil că alegerile din 2024 vor pune amprenta pe următorii 20 de ani ai României.

S-au stabilit deja primele alegeri când vor fi, Europarlamentare în 6-9 iunie, probabil că în România vor fi în 9 iunie.

Cand au loc europarlamentarele in 2024:
[...]„Mai exact alegerile europarlamentare vor avea loc în statele Uniunii Europene în perioada 6-9 iunie 2024, a anunțat șefa Parlamentului European, Roberta Metsola. Datele au fost alese provizoriu de ambasadorii din cele 27 de state membre UE în timpul unei reuniuni de miercuri și vor deveni oficiale săptămâna viitoare, când miniștrii vor valida decizia

În România alegerile europarlamentarele din 2024 ar urma să aibă loc duminică, 9 iunie

Alegerile europarlamentare au loc o dată la cinci ani, pe parcursul a patru zile, și sunt considerate cele mai mari alegeri transnaționale din lume. Peste 400 de milioane de alegători cu drept de vot sunt chemați să voteze în același timp pentru reprezentanții lor în Parlamentul European. [/...]”
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.05.2023, 23:38:00
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Post

Hristos a înviat!

9 iunie 2024 va fi o nouă Duminică a Orbului, cum au fost și alegerile iliesciene din 1990. În funcție de starea noastră sufletească de la acea vreme vom alege ce să facem în ziua votului. Eu în 2019 și 2014 nu am votat cu candidați din partidele majoritare, în 2014 l-am pus pe Iulian Capsali, iar în 2019 tot pe cineva din afara curentului „calea largă”, cred că Peter Costea (pe care îl chema ca pe mine ).

În anul 2009 când aveam 19 ani, nici nu îmi amintesc clar să fi fost la vot la europarlamentare. În acel an era EBA independentă, dacă am fost este posibil s-o fi pus chiar pe ea. Iar pentru la anul în 2024, avem o vorbă înțeleaptă în popor: „Om trăi și-om vedea!”
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2023, 23:47:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Interesant e că ziua de 9 iunie, luna iunie, favorizează concediile, rezultă prezență scăzută.

În 2019 a fost prezență la 50% pt că era miza să treacă referendumul consultativ nu executiv, al lui Iohannis care între timp a fost invalidat în justiție,
+ s-a amestecat tema cu pensiile speciale,
+ era mirajul USR+ care între timp au făcut praf comunitățile locale unde au câștigat și au subperformat la guvernare, deci lumea s-a scârbit de ei,
+ erau mulți care voiau să scape de Dragnea.

Acum în 2024 după achizițiile din Pandemie băgate pe gât statelor de către Ursula von den Leyen, miliarde de euro care cresc datoria publică pt niște seruri care s-au aruncat, după restricțiile impuse de sus care au generat psihoză, după Biserici închise de Florii, Paște, vom vedea pe câți vor mai induce în eroare laboratoarele lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2023, 00:16:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Hristos a înviat!

9 iunie 2024 va fi o nouă Duminică a Orbului, cum au fost și alegerile iliesciene din 1990. În funcție de starea noastră sufletească de la acea vreme vom alege ce să facem în ziua votului. Eu în 2019 și 2014 nu am votat cu candidați din partidele majoritare, în 2014 l-am pus pe Iulian Capsali, iar în 2019 tot pe cineva din afara curentului „calea largă”, cred că Peter Costea (pe care îl chema ca pe mine ).
E foarte bine că ai votat așa atunci, te-ai antrenat pt un vot mai mare și ai evitat factorii FSN care au distrus România PNL,PSD, PMP, așa am gândit și eu am votat Capsali în 2014.

Am crezut că Iulian va fi unul dintre pilonii care vor aprinde conservatorismul, suveranismul, interesul național și va fi o reorganizare a polilor politici pe model BI-partinic din USA, adică va fi stânga progresistă USR-PNL-PMP-P$D vs conservatori AUR/ ANT(alianta național țărănistă)o aripă a PNTCD / partidul Republican/antreprenori/votanții referendumului pt familie.

Nu cred că Peter Costea poate trece pragul, a candidat în 2014 și a luat până în 30.000 voturi, în 2019 a luat în jur de 100k, iar la Parlamentare în 2020 Alianța lor a luat tot vreo 30k maxim, există riscul ca oamenii să-și piardă răbdarea cu el, am văzut mulți dezamăgiți, e un efort să mergi la vot sau să și lipești afișe, să dai distribuiri, să pierzi prieteni și după să vezi că nu e niciun rezultat.

Deci până acum nu trece pragul singur dacă nu se aliază cu AUR, orice vot anulat sau spre cei care nu fac pragul, nu produce efecte, locurile necâștigate de partidele mici și independenți, se redistribuie tot către partidele mamut, în ordinea ierarhiei primare, deci ajutăm PNL,PSD, USR.

Învingătorii culeg tot din păcate în sistemul electoral românesc, orice partid mic e un risc de fragmentare voturi și forță, lasă PNL să se fragmenteze prin Forța Dreptei și partidul lui Mocan, USR prin Reper și partidul lui Mocan , PSD prin PRORO șamd.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
În anul 2009 când aveam 19 ani, nici nu îmi amintesc clar să fi fost la vot la europarlamentare. În acel an era EBA independentă, dacă am fost este posibil s-o fi pus chiar pe ea. Iar pentru la anul în 2024, avem o vorbă înțeleaptă în popor: „Om trăi și-om vedea!”
EBA a subperformat în 2020, pt un post de deputat a luat vreo 3% în Constanța fieful lui Petrov, unde AUR a luat 15%, asta și pt că Paleologu și persoane din PMP tot îl atacau pe ÎPS Teodosie și-au luat o zmetie de nu s-au văzut.
Pt rezultatul Ebei, PMP a fost la vreo 10.000 de voturi de a face pragul, deci cu un 5% al ei la Constanța, intra și PMP în Parlament.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 18.05.2023 at 00:20:18.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2023, 20:32:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Pe 23 mai, CEDO va condamna România pentru nelegalizarea parteneriatului între persoane de același sex. Lobby-ul LGBT exultă deja, ce vor face creștinii Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă?

https://r3media.ro/pe-23-mai-cedo-va...nicolae-ciuca/

Pe 23 mai, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) va pronunța o hotărâre în cauza ridicată de activiștii LGBT împotriva României, pe motiv că țara noastră nu recunoaște parteneriatele sau căsătoriile între persoane de același sex.

În proporție de 99,9%, CEDO va condamna România, urmând să emită o hotărâre conform căreia țara noastră va trebui să legifereze cumva parteneriatele între homosexuali și/sau lesbiene.

În acest caz există deja un precedent, petrecut în cazul Rusiei. Și în acea speță, CEDO a condamnat țara respectivă, pentru că nu a legiferat o formă de parteneriat între persoanele de același sex, după cum relata R3media la vremea respectivă.

Hotărârile Curții, însă, nu pot fi implementate decât de statele naționale. Altfel spus, Parlamentul României este cel care decide dacă va transpune în lege/legi, decizia CEDO.

De pe 23 mai, Parlamentul României, în care majoritatea este deținută de coaliția PSD-PNL, are două opțiuni: să ignore hotărârea CEDO, dar să respecte voința majorității românilor sau să facă invers.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2023, 00:17:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Comparație cu alte țări, cât timp stau deschise urnele:

În Turcia, urnele se deschid la 8 și sunt doar vreo 9 ore de vot până la 17, la o populație de 68 de milioane de votanți, dintre care au votat 90% adică vreo 61 de milioane și 200.000 de secții.

În Austria la alegerile Regionale pierdute de Neuhammer, urnele se deschid la ora 6:00 și se închid funcție de regiune la 16:00 sau la 17:00, (deci vreo 10-11 ore în funcție de land) la vreo 3.800.000 de votanți.

__________________

Interesant e că în România secțiile de vot se deschid la 7 și se închid la 21, vreo 14 ore de vot, e posibil să fie printre țările cu cel mai mult timp alocat pt votare la o populație potențială de până în 16-17 milioane din care votează până în 10-11 milioane când e prezență bună și până în 6 milioane, la prezență slabă.

În România sunt 14 ore de la 7 la 21, și poți vota și dacă la 20:55 ești în sediul secției de vot, dacă aștepți la ușa din încăperea unde se votează, nu au voie să închidă secția și tot nu e prezență mai mare de vreo 48% la Parlamentare.

Mi se pare chiar nesimțire comparând cu alte țări care au 8-11 ore disponibile, să reclami că nu ajung 14 ore de vot Duminica (când se presupune că e liber), cum făcea PD-L în 2004 la prezidențiale, cel puțin între granițele României.

În diaspora sunt tot vreo 14 ore deschise secțiile când sunt alegeri Europarlamentare, Parlamentare(pt circumscripția diaspora) și Prezidențiale, chiar dacă sunt mai puține secții la mai mulți oameni și teoretic s-ar produce coadă, chiar în țările cu peste 200.000 de români tot sunt secții mai aglomerate și unele mai puțin aglomerate.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2023 at 00:27:34.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2023, 09:01:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

In Franța la 48 de milioane de potențiali alegători, urnele se deschid la 09.00 ora Ro și se închid în zonele dens populate la 21, dar în alte zone la ora 19.

Deci undeva între 10 și 12 ore în cele mai populate zone, nu 14 ca în România.

În Grecia la vreo 8 milioane potențiali alegători urnele se deschid la 7 și se închid la 19

Deci maxim 12 ore deschise, nu 14 ca în România.

În Spania la 36 de milioane potențiali alegători secțiile se deschid la ora 10 a României și se închid la 21.

Total 11 ore vs 14 în Romania.

În Germania, la 61 milioane potențiali alegători, secțiile se deschid la ora 9 a României și se închid la 19.

Total doar 10 ore de vot vs 14 în Ro.

Întrebarea e unde în Europa se mai votează 14 ore ca în România, diaspora a avut și 2 zile la Parlamentare.

Deci treaba cu „vor să voteze lăsați-i să voteze” e o jegoșenie, cel puțin între granițele interne în 2004 s-a folosit la prezidențialele de atunci fiind tot o manipulare, iar în diaspora sunt vreo 5 țări mai populate cu români, unde s-ar putea deschide mai multe secții de vot, dar nu trebuie 2 sau 3 zile de vot, nu e corect față de cei din țară.

Probabil că în țară se formează cozi că se duc unii la 20:30 și formează cozi, la unele secții pe unde e densitate mai mare de locuitori, ca să producă un eveniment de presă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2023 at 09:06:37.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.05.2023, 12:42:30
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 93
Implicit

Recent am vazut ca in Turcia votul e obligatoriu, adica daca nu ai chef sa te duci e posibil sa-ti iei amenda. Mi se pare un lucru bun. Te duci si chiar daca nu ai cu cine sa votezi, anulezi votul, dar te duci. Asta cumva responsabilizeaza pe politicieni, pot sa aiba surprize destul de mari. Am senzatia ca la noi e interesul mare sa nu te duci, o prezenta mare la vot le-ar da emotii politicienilor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.05.2023, 13:07:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Recent am vazut ca in Turcia votul e obligatoriu, adica daca nu ai chef sa te duci e posibil sa-ti iei amenda. Mi se pare un lucru bun.
Da e un lucru cât de cât, de obicei prezidențialele suscită interes, fiindcă sunt pe persoană fizică, la fel și Localele, deci atrag simpatii și antipatii, deși după părerea mea cele mai importante sunt Parlamentarele Localele și Europarlamentare.
Parlamentarele pt că acolo se fac legile, taxele, cotele impozabile maximale până la care se pot înfige primarii și consilierii locali în buzunarul cetățeanului, vârsta de pensionare, legea penală, salariul, locurile la stat, legea învățământului și a infrastructurii mari.

Localele pt că niște cheltuitori pot umfla cu 20% pe an taxele locale rezultă în 4 ani o creștere spre 80% față de momentul anterior votului, măcar când te arde la buzunar USR-ul local și nu-ți dă nimic înapoi decât birocrație și taxe mai mari să-și mărească ei salariile să reacționezi.
Dacă nici când ești în prag de nimicire fiscală și de executare silită nu reacționezi înseamnă că niște ticăloși fie că-și spun liberali, progresiști sau socialiști pot transforma primăria în moșia lor personală.

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Te duci si chiar daca nu ai cu cine sa votezi, anulezi votul, dar te duci. Asta cumva responsabilizeaza pe politicieni, pot sa aiba surprize destul de mari. Am senzatia ca la noi e interesul mare sa nu te duci, o prezenta mare la vot le-ar da emotii politicienilor.
Nu câștigi mare lucru dacă anulezi votul, la prezidențiale e riscul să legitimezi locul 1 care să se laude că iată câți au venit la vot, parcă ar fi venit pt el, nicăieri nu se specifică cât sunt voturi valide și cât anulate, dar se manipulează că a fost prezență mare.
Spre exemplu dacă Iohannis câștiga doar la o prezență de 30% la vot - 6 milioane de voturi valide, chiar și cu 80% era un președinte vulnerabil, fiind maxim guvernatorul Transilvaniei, nicidecum al României.

De aceea și insista CTP tinere bagă și un buletin de vot gol, numai du-te ca să arăți că ai reacție, pe el îl interesa să umfle cât mai mult o eventuală reprezentativitate dată de prezența la vot pt locul 1.

Prezența de la parlamentarele din 2020 o merita Iohannis la prezidențiale pt felul în care și-a exercitat mandatul.

Iar la restul alegerilor ajuți partidele mari, la locale dacă anulezi votul riști să legitimezi jaful primarului sau al președintelui de consiliu județean, măcar votând altceva speri să nu aibă majoritate în CL sau CJ și să nu facă după pofta inimii ca un satrap.

Dacă votezi opoziția la Parlamentare cu 50 de deputați se contestă orice lege abuzivă la Curtea Constituțională și mai primim o gură de aer, chiar dacă și CCR e numită politic.

Votezi din opoziție, chiar de câștigă iarăși Armand, Fritz, Coleban, nu pot face tot ce vor, pierderea majorității e una din șansele de a scăpa la următoarele alegeri și de primar sau președinte de CJ că va avea un mandat slab și nu va putea atrage atâția trădători cât să-și schimbe votul.

La Locale dacă un Consilier Local e exclus din partid pt că votează contrar, trebuie să elibereze și postul de CL, așa e legea, deci dacă trădează se poate scăpa de el, nu e ca la Parlamentare unde devine independent sau schimbă grupurile parlamentare.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.05.2023 at 13:24:18.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2023, 00:30:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Am senzatia ca la noi e interesul mare sa nu te duci, o prezenta mare la vot le-ar da emotii politicienilor.
E interes să nu fie prezență la vot, se lucrează în malluri, în hypermarketuri, fast food francize internaționale, în fabrici de mobilă, în magazine de bricolaj, în unele farmacii, în 18 mii de săli de jocuri și pariuri, Duminica când e votul.
Chiar și sportivii, fotbaliștii care au meciuri Duminica mai ales seara nu cred că pot merge la vot, se fac 2 antrenamente în ziua aia plus deplasare la aeroport, cei care sunt plecați în deplasare nu pot vota în localitatea de domiciliu decât la prima oră la locale și parlamentare.

Poate lucrează spre 2 milioane de români Duminica, fără esențiali asistenți,medici,pompieri,polițiști.

Cine lucrează în privat Duminica, e dezavantajat față de bugetarii care au liber sâmbăta Duminica, dacă intri în tura de după masă ieși după ora 22 de la lucru, trebuie să te trezești și să votezi mai repede cu vreo două ore înainte să intri în tură, poate ești rupt de oboseală că ai lucrat și sâmbătă ture suplimentare și trebuie să reduci din timpul tău de odihnă o oră sau mai mult că poate e coadă la urne.
Și uite așa unii nu se mai duc.

Cei care lucrează în mediul privat sunt dezavantajați față de cei care sunt bugetari și vinerea termină programul la ora 12 cu tot cu pauza de masă, că așa au făcut legea PSD și PNL, ele se bazează pe bugetari dar se tem de privați și antreprenori care pot fi incontrolabili.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.05.2023 at 00:44:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare