Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.06.2009, 19:06:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca crezul ar fi fost exclusivist , dupa insiruirea lui, ar fi fost mentionat si faptul sa nu mai citim din VT, gata s-a schimbat Seful, pica constitutia veche, citim si ne ghidam numai dupa cea noua

adica Dumnezeu vechi nu mai exista( SI TOT CE A A SCRIS EL NU ARE VOALOARE) si de acum urmam numai ce a scris Dumnezeu in Treime

Ok, daca este asa vreau sa aud de la urmatorul sinod ecumenic acest lucru, si vom arunca VT-ul pe foc
Dar pina atunci, Razvane si Anna21 vino cu argumente nu cu isterii!
Dumnezeu a fost intotdeauna Acelasi: Tatal, Fiul si Sf. Duh.
Sf. Duh a vorbit prin proorocii VT.
Fiul s-a intrupat, dar El a existat si inainte de intrupare!

Evreii DOAR AU CREZUT/CRED ca Dumnezeu este o singura persoana (desi este evident cei cu adevarati drepti au stiut adevarul si in vechime). Dar El a fost intotdeauna Treime.

Cunoasterea lui Dumnezeu se face prin revelatie (adica NU prin puterea omului). Si Dumnezeu s-a revelat treptat.. de aici faptul ca evreii nu stiu ca Dumnezeu este intreit in Persoane.

Acestea sunt elemente de baza: ABC-ul credintei.
Mai bine ai fi cinstit cu duhovnicul tau si cu tine, mai ales..
Eu nu am ce sa-ti spun, parca as vorbi cu un perete.. am cunostinte ATEI care cunosc macar Crezul (desi nu-l accepta). Cunosc ce inseamna Treime etc.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.06.2009, 19:10:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca crezul ar fi fost exclusivist , dupa insiruirea lui, ar fi fost mentionat si faptul sa nu mai citim din VT, gata s-a schimbat Seful, pica constitutia veche, citim si ne ghidam numai dupa cea noua

adica Dumnezeu vechi nu mai exista( SI TOT CE A A SCRIS EL NU ARE VOALOARE) si de acum urmam numai ce a scris Dumnezeu in Treime

Ok, daca este asa vreau sa aud de la urmatorul sinod ecumenic acest lucru, si vom arunca VT-ul pe foc
Dar pina atunci, Razvane si Anna21 vino cu argumente nu cu isterii!
Eu nu am gasit nici o contradictie intre VT si NT. Nici macar una aparenta.
Contradictiile exista doar in mintea celor care refuza sa cunoasca/ citeasca/ inteleaga. Dar nici macar ei nu sunt serios deranjati de aceste "contradictii" deoarece au o scuza buna sa denigreze crestinismul/ortodoxia (dupa caz).
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.06.2009, 19:39:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Iar ai dat-o cotita dupa cum iti convine
si imi pui cuvinte in gura ca sa ma acuzi. Ai lucrat cumva la politie?

Eu nu am comentat asupra crezului ci asupra ceea ce ne uneste cu evreii, ACELASI DUMNEZEU
Ca ei il vad UNIC iar eu il vad In TREIME este alta poveste, asa a hotarit Dumnezeu sa se arate, asta insa nu-i face pe ei eretici ci de credinta veche.

Ba spui Vai, Vai ce erzie, ca Dumnezeul lor nu este si al nostru, iar acum o dai ca nu exista nici o diferenta intre VT care este si al evreilor si NT
Tu nu observi ce sucita esti , cu ABC-ul credintei chipurile al cunoasterii, intelegerii
Tu de fapt ai demonstrat ca nu intelegi mare lucru, :)) si mai si jignesti subtil
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.06.2009, 20:05:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar ai dat-o cotita dupa cum iti convine
si imi pui cuvinte in gura ca sa ma acuzi. Ai lucrat cumva la politie?

Eu nu am comentat asupra crezului ci asupra ceea ce ne uneste cu evreii, ACELASI DUMNEZEU

Ca ei il vad UNIC iar eu il vad In TREIME este alta poveste, asa a hotarit Dumnezeu sa se arate, asta insa nu-i face pe ei eretici ci de credinta veche.
Andrei, tu ai spus ieri:
Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Extraordinar, hai ca am ramas masca
Deci Dumnezeul tau nu mai este acelasi cu cel din VT?
Deci tu crezi in ALT DUmnezeu care acum este grupat in Treime?
....
" iar prin acceptarea Cuvântului și a Duhului se distruge învățătura iudeilor"

asta este o aberatie si O GRESALA SCRIPTURALA FOARTE GRAVA!

sa speram insa ca a spus-o din considerente de pozitionare geo-politica asa cum se mai simte si la Sf.Pavel care orice s-ar spune... era MARE DIPLOMAT!!!
Deci tu ieri habar nu aveai ca Dumnezeu este Sf. Treime (nu ma face sa reiau postarile tale!)


Citat:
Ba spui Vai, Vai ce erzie, ca Dumnezeul lor nu este si al nostru, iar acum o dai ca nu exista nici o diferenta intre VT care este si al evreilor si NT
Tu nu observi ce sucita esti , cu ABC-ul credintei chipurile al cunoasterii, intelegerii
Tu de fapt ai demonstrat ca nu intelegi mare lucru, :)) si mai si jignesti subtil
Sfanta Treime este Dumnezeu. Nu exista altul in afara de El.
Daca cei de prin Asia se inchina unor statui, asta nu inseamna ca ei au fost creati de alt Dumnezeu. Nicidecum. Doar ca nu-L cunosc pe Dumnezeu cel Viu.
Asa si cu evreii.. nu-L cunosc pe Dumnezeu. Atunci cum pot sa spun ca invatatura lor este si a mea? Scripturile lor vorbesc despre Iisus si trebuie citite doar din perspectiva evangheliilor (in acest sens eu am spus ca nu exista "contradictii", nu ca nu exista "diferente".. citeste cu mai multa atentie).

In Biblie scrie negru pe alb:
"Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis. " (Evanghelia dupa Ioan)

"Cine este mincinosul, dacă nu cel ce tăgăduiește că Iisus este Hristosul? Acesta este antihristul, cel care tăgăduiește pe Tatăl și pe Fiul.
23. Oricine tăgăduiește pe Fiul nu are nici pe Tatăl; cine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl. " (I Ioan)

"Oricine se abate și nu rămâne în învățătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învățătura Lui, acela are și pe Tatăl și pe Fiul. "(II Ioan)

si in multe alte locuri.

TAGADUIESTI BIBLIA?
Deci nu eu ii numesc, ci chiar Apostolul: antihristi.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 10.06.2009, 20:10:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ca sa merg pe aceasi linie: chiar mantuirea inseamna sa-L cunosti pe Dumnezeu.
(Ce cunosc ei? Stiu ei despre Sf. Treime?)

Citat:
"Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis. " (Evanghelia dupa Ioan)

etc.. nu mai pun citate, ca este clar ca vorbesc degeaba.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 10.06.2009, 20:19:18
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iar ai dat-o cotita dupa cum iti convine
si imi pui cuvinte in gura ca sa ma acuzi. Ai lucrat cumva la politie?

Eu nu am comentat asupra crezului ci asupra ceea ce ne uneste cu evreii, ACELASI DUMNEZEU
Ca ei il vad UNIC iar eu il vad In TREIME este alta poveste, asa a hotarit Dumnezeu sa se arate, asta insa nu-i face pe ei eretici ci de credinta veche.

Ba spui Vai, Vai ce erzie, ca Dumnezeul lor nu este si al nostru, iar acum o dai ca nu exista nici o diferenta intre VT care este si al evreilor si NT
Tu nu observi ce sucita esti , cu ABC-ul credintei chipurile al cunoasterii, intelegerii
Tu de fapt ai demonstrat ca nu intelegi mare lucru, :)) si mai si jignesti subtil
Uita-te si tu la mesajele tale prin comparatie cu ale altora: fiecare aduce argumente din ceea ce a citit.
Tu dai doar OPINII PERSONALE, fara nici un argument sa le sustina obiectiv.
In schimb ai argumente "ad hominem" si "ad personam" fara numar!
Dar te simti jignit!
Pai la ce-ti foloseste sa-ti gadilam orgoliul daca tu esti departe de invatatura Bisericii? Te ajuta cu ceva?
Reply With Quote
  #97  
Vechi 10.06.2009, 20:22:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Ce cunosc ei? Stiu ei despre Sf. Treime.
Nu stiu, daca o sa avem ocazia o sa-i intrebam.

In orice caz, te asigur ca prosti nu sunt si nici lui azazelo nu se roaga.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 10.06.2009, 20:29:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Uita-te si tu la mesajele tale prin comparatie cu ale altora: fiecare aduce argumente din ceea ce a citit.
Tu dai doar OPINII PERSONALE, fara nici un argument sa le sustina obiectiv.
In schimb ai argumente "ad hominem" si "ad personam" fara numar!
Dar te simti jignit!
Pai la ce-ti foloseste sa-ti gadilam orgoliul daca tu esti departe de invatatura Bisericii? Te ajuta cu ceva?
Asta este sistemul de forum, dam citate cind este nevoie si nu km-ice, in rest, da, parerea noastra informata! si experimentata din cunoastere directa.
Sa stii ca si in cazul nostru al muritorilor de rind se aplica vorba"cine are urechi de auzit o sa auda"
Nu suntem sectanti ca sa ne luptam in citate, lucru care foarte usor da in obsesii si paranoia
Altfel Dumnezeu, daca tot ne-a creat foarte diferiti de animale ne lasa cu capul cit o banita plina de citate nu de materie cenusie si mai ales constiinta
Reply With Quote
  #99  
Vechi 10.06.2009, 20:30:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei despre Sfanta Treime e scris chiar la Facere unde zice:
"Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra".
Nu este folosit plural de politete ci chiar plural care arata mai multe persoane.
Deci despre Sfanta Treime se reveleaza chiar la cartea Facerii.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 10.06.2009, 20:31:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poti sa observi ca e scris:
"Sa facem" iar nu "a fac".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11