Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2024, 11:02:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Pentru că, în timp ce impulsurile neurale sunt materiale, mintea, ideea, comportamentul - nu pot fi considerate materiale, ci doar având și un substrat material. Dacă reducem procesele mentale la chimismul lor fiziologic, înseamnă că avem noi o înțelegere materialistă și reducționistă asupra lumii.

Pentru Demetrius: Iată o listă cuprinzătoare cu trimiteri la locuri din Biblie care fac referire la diavol sub diferitele sale denumiri. Dacă ai răgaz să le parcurgi, spune-mi apoi dacă îți confirmă sau infirmă părerea că satana este o ființă cu personalitate proprie, ori doar un comportament uman: https://www.dervent.ro/s/b/index-C.p...AN-CONC-DIAVOL
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.03.2024, 11:05:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pentru că, în timp ce impulsurile neurale sunt materiale, mintea, ideea, comportamentul - nu pot fi considerate materiale, ci doar având și un substrat material.Dacă reducem procesele mentale la chimismul lor fiziologic, înseamnă că avem noi o înțelegere materialistă și reducționistă asupra lumii.
Dragă, eu vorbesc despre concepția lui Demetrius nu a mea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2024, 20:59:06
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
...

Pentru Demetrius: Iată o listă cuprinzătoare cu trimiteri la locuri din Biblie care fac referire la diavol sub diferitele sale denumiri. Dacă ai răgaz să le parcurgi, spune-mi apoi dacă îți confirmă sau infirmă părerea că satana este o ființă cu personalitate proprie, ori doar un comportament uman: https://www.dervent.ro/s/b/index-C.p...AN-CONC-DIAVOL
Înainte de a citi lista răspund boldat cu cuvintele tale, iar după ce consult lista voi reveni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.03.2024, 00:04:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Pentru Demetrius: Iată o listă cuprinzătoare cu trimiteri la locuri din Biblie care fac referire la diavol sub diferitele sale denumiri. Dacă ai răgaz să le parcurgi, spune-mi apoi dacă îți confirmă sau infirmă părerea că satana este o ființă cu personalitate proprie, ori doar un comportament uman: https://www.dervent.ro/s/b/index-C.p...AN-CONC-DIAVOL
Fantastic, in lunga lista prezentata exact denumirea de mamona care mi se pare cea mai semnificativa vietii noastre, a sistemului socio-economic planetar este omisa.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.03.2024, 02:05:39
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dragă Demetrius, aici m-ai pierdut. Sunt suficiente locuri în Scriptură care îl identifică pe diavol ca ființă spirituală creată de Dumnezeu, pe care n-am vreme să le caut. Însă aduc ca argument însăși căderea protopărinților din Rai, care a fost provocată de o ispită venită nu din ei înșiși, ci din afara lor. Acolo spune clar că șarpele i-a ispitit - iar la Apocalipsa 12 acesta este identificat cu diavolul:
Pe vremea aceea aproape nimeni nu înțelegea (poate nici astăzi) că subconștientul acționează în afara gândirii conștiente și că cele două se pot exprima în aceeași persoană în același timp în mod diferit; de aceea ei credau că răul nu este în ei pentru că ei toți sunt vrednici și prin urmare, chiar dacă ajung să greșească, o fac din cauze exterioare lor. Acest raționamet al meu este conștient, al lor nu deoarece este generat din orgoliul lor nemăsurat de vrednici credincioși, nu fățarnici sadea.
Din acest punct de vedere este foarte normal să arunce vina oriunde altundeva, numai la ei nu. De aceea a fost "inventat" diavolul.

Eva a fost creată din coasta lui Adam, astfel că (simbolic) Eva este trupul lui Adam, iar Adam este ispitit de o atracție (instinctuală) pe care o simte în trupul său (ca unduirea unui șarpe-comentez eu); cu toate astea nu el e de vină și aruncă vina pe Eva, pe trupul său.(continuare)


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De altfel, în acel capitol observ că se spun foarte multe despre îngerii căzuți răzvrătirea lor față de Dumnezeu, respectiv biruirea lor de către Hristos.
Hristos biruiește patimile trupești(lumești, materiale), astfel că acei îngeri trebuie să fi fost în strânsă legatură cu materie/lume/trup.

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate că tu interpretezi simbolic și metaforic cele de acolo - însă ideea cu care trebuie să rămânem este că răul a fost inițiat în Creație nu de către om, ci de o ființă spirituală care i-a inspirat gândul potrivnic lui Dumnezeu. De altfel, dacă răul este inerent naturii, atunci în ce a constat Căderea în păcat - și ulterior în moarte - a lui Adam și a Evei?
Absolut că este vorba de simboluri și metafore (percepute astfel de profeți) și nu numai acolo, ci și când vorbim despre robie, despre vindecarea leproșilor, infertilitate, vindecarea cu cuvântul...

Răul este inerent naturii umane corupte, pentru că niciun alt fel de rău nu există în lume, decât răul produs de om. Aici includ bineînțeles orice ființă rațională conștientă de sine(de pildă extraterestră).

Adam și Eva au fost primii oameni care au primit de la Dumnezeu chemare/poruncă(cum vrei să-i spui). Dacă-i zicem chemare, atunci Dumnezeu i-a chemat nominal să postească, iar dacă-i zicem poruncă, atunci porunca era să nu mai mănânce/guste (tot post) din pomul cel din mijloc, însă pomul cel din mijloc, care are ”rădăcini” și poate da rod în fiecare lună, este uterul femeii:

2. Și în mijlocul pieței din cetate, de o parte și de alta a râului, crește pomul vieții, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-și rodul; și frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor.(Apoc22,2)

Înainte de a primi porunca ei trăiau fericiți fără restricții, însă porunca a transformat viața/fericirea lor în chin și păcat.

7. Ce vom zice deci? Au doară Legea este păcat? Nicidecum. Dar eu n-am cunoscut păcatul, decât prin Lege. Căci n-aș fi știut pofta, dacă Legea n-ar fi zis: Să nu poftești!
8. Dar păcatul, luând pricină prin poruncă, a lucrat în mine tot felul de pofte. Căci fără lege, păcatul era mort.
9. Iar eu cândva trăiam fără lege, dar după ce a venit porunca, păcatul a prins viață;(Rom7,7-9)


Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În Teologia Dogmatică, după ce scrie despre îngerii buni și cei răi - aceștia din urmă fiind sursa răului în creație, Stăniloae arată, bazându-se pe Sf. Vasile cel Mare, că atât omul, cât și diavolul (care are nume propriu în Biblie, deci personalitate) au înclinat spre rău din propria libertate (alegere):
Omul și diavolul sunt unul și același, spre deosebire de libertate și alegere, care sunt foarte diferite.
Înclinarea spre rău omul a făcut-o la alegere, dar nu în deplină libertate, vezi aici cum: https://www.crestinortodox.ro/forum/...iberul+arbitru

Sursa răului în creație este prioritatea interesului material, iar la interes material se înscrie tot ce aduce atingere Duhului Sfânt.
Dacă vorbim despre mândrie, este un interes lumesc, deci tot material.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 29.03.2024 at 02:37:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.03.2024, 03:55:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Sursa răului în creație este prioritatea interesului material, iar la interes material se înscrie tot ce aduce atingere Duhului Sfânt.
Dacă vorbim despre mândrie, este un interes lumesc, deci tot material.
[quote=Demetrius;665491]
Ca sa exemplific din Scriptura, aduc in discutie hotararea luata de Iisus de a Se rastigni pentru a-Si implini misiunea, decat de a-Si salva trupul(EGO-ul):
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.

Last edited by cozia; 29.03.2024 at 04:28:58.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.03.2024, 04:04:30
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dacă e influență materială atunci e duh sau nu? Tu nu vezi cât ocolești simple întrebări? Insiunezi că nu e duh dar nu vrei s-o spui explicit să înțeleagă toată lumea, vrei s-o scoți ca o simplă neînțelegere.
Am spus că nu e duh rău în sine, deci e duh(spirit), dar nu e rău în sine pentru că nu produce el răul, ci omul produce răul în inima lui.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Atunci ce e? Îl scoți a fi un simplu simțământ al unui trup neîndohvnicit, care este material, fiind practic impulsuri neurale, adică materie.
Da, un simplu simțământ al unui om neînduhovnicit; omul are simțăminte, cadavrul nu.
Și slujbele, catehezele, rugăciunile se desfășoară cu impulsuri neuronale, cu limba, cu buzele, deci cu materia și nu-s materiale, sunt spirituale.
Mă tem că te-ai transformat în Gică-Contra.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu dragă, aici e vorba de a înțelege ce spui, nu de a judeca ce spui. Problema e că tu te folosești de acest thread pentru a păcăli un alt ortodox să fie de acord cu ce spui fără ca omul măcar să înțeleagă ce zici. Practic îl faci să susțină lucruri neadăvarate fără cunoștința sa.
Aici vorbești despre CristianR, sau despre tine?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.03.2024 at 05:35:04.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.03.2024, 04:20:31
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

@cozia

Te rog să transferi la topicul original ce vrei să întrebi, iar aici să reformulezi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.03.2024, 10:16:15
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am spus că nu e duh rău în sine, deci e duh(spirit), dar nu e rău în sine pentru că nu produce el răul, ci omul produce răul în inima lui.
Acum zici că-i duh, mai devreme spuneai că e un comportament uman și că nu are existență în sine. Văd că habar n-ai în ce crezi, la fel ca toți ocultiștii.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.03.2024, 11:00:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Post dublu să sar peste postul #666. Doamne ajută!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
efrem, paste, pocainta, postul mare, rugaciune