Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2007, 00:11:53
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

Senatorul PD Blaga e hotarat sa legalizeze prostitutia impotriva invataturii Bisericii si a vointei societatii civile (vezi antiprostitutie.ro). Propun o actiune de strangere de semnaturi atat pe net cat si in cadrul fiecarei parohii impotriva legalizarii prostitutiei si o campanie de informare a populatiei si politicienilor cu privire la efectele pe care le-au avut aceasta lege in Occident si SUA.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2007, 00:39:33
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

eu zic sa vorbim numai despre ale noastre nu despre ce nu se poate schimba
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2007, 00:44:06
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

nu stiu daca s-a facut petitie online, petitieonline.ro, parca era situl, in fine.., provita se ocupa mai indeaproape de aceasta situatie, Andrei toate se fac pe ignoranta noastra, grecii au iesit 1 milion (sau 2 nu mai retin exact) in strada cand a fost vorba de stergerea identitatii ortodoxe de pe buletin, asta in anii 90, deci se poate..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2007, 00:58:09
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Nu stiu daca caldura a fost cea care a precipitat spiritele, dar vara asta in Bucuresti oamenii s-au dispretuit unii pe altii mai mult ca oricind, iar dezbinarea creata pica manusa pentru planurile celui rau

adica
Divide et Impera

Sa ne trezim oameni buni!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2007, 10:44:35
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
eu zic sa vorbim numai despre ale noastre nu despre ce nu se poate schimba
Bineinteles ca se poate schimba ,trebuie explicat celor de la PD ca initiind aceasta lege vor pierde multe voturi.
Ne facem de rusine in Europa crestina ,nici o tara cu traditie ortodoxa nu are aceasta lege ,ca sa nu mai vorbim de Franta ,Spania,Italia.
Si dupa cum am vazut in filme nici in Statele Unite si Canada nu este legiferata.
Avem datoria sa luam atitudine ferma ,nu numai prin semanturi ci si dialog direct .
In afara de asta ,nu cred ca statul ea avea de castigat ,mai mult costurile cu medicii si analizele ar fi foarte mari iar taxele platite maici ,se va face evaziune fiscala ca peste tot ,mai ales ca moralitatea acestor afaceristi este cum este.
Cine vrea sa pacatuiasca sa suporte consecintele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2007, 10:46:09
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

am gresit ,trebuia sa spun taxele platite vor fi mici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2007, 10:53:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Si legalizata si nelegalizata prostitutia exista si face multe victime. Si asta in aceasta Europa crestina pe care o tot invocam aici. Eu cred ca Biserica nu va ramane fara pozitie fata de acest lucru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2007, 11:06:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Si legalizata si nelegalizata prostitutia exista si face multe victime. Si asta in aceasta Europa crestina pe care o tot invocam aici. Eu cred ca Biserica nu va ramane fara pozitie fata de acest lucru.
E adevarat ca face victime ,dar unele din ele se mai pot schimba ,Dumnezeu mai intervine in viata lor .
Daca ar avea acest servici asigurat nu stim daca ele vor renunta asa usor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2007, 11:53:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule Iustin, nu ne indemna la legi shi semnaturi, cu nu tzine de noi, dar e adevarat ca daca nu prea esti credincios shi nu sti decat de lege ajungi sa crezi ca e voie shi chiar bine sa te prostituezi daca e acceptata de lege shi e socotita o activitate. Dar nu cred ca vom birui prin lege, ca legile sunt lumeshti shi nu v-om avea nici o izbanda, ca izbanda o vom gasii daca biruim incepatoriile shi stapaniile, ma gandesc ca ale pacatului, shi stihiile shi duhurile rautatzii din vazduhuri, caci aceasta este lupta dar cu armele date de Hristos, ca lupta nu se da cu oamenii ca Hristos s-a rastignit pentru oameni shi pentru oricine care incearca sa iasa din oceanul plin de pacatele proprii. Acuma legea nu este laolalta cu credintza ca legea lui Dumnezeu nu este ca legile lumii in care traim, shi chiar daca ar fi intr-un fel sau altul, tot fara folos ar fi, ba parca tocmai daca nu ar exista niciolege ci doar Hristos parca ar fi cel mai bine, dar nu se poate shi sunt conshtient de asta, deci legea trebuie sa se modifice nu in sensul aduce in legalitate prostitutzia shi drogul, ci fara pedeapsa a specifica cum ca sunt moartea sufletului. Atata. Sa spuna doar ca Cel ce se drogheaza peste masura shi cel ce se prostitueaza ishi surpa sufletul shi merg spre sinucidere. Ca sa shtie fiecare ca asta inseamna. Domnul nu l-a inchis pe pacatos, nu l-a batut, i-a zis adevarul, i-a dat posibilitate shi timp suficient de intoarcere shi i-a zis si ca s-ar putea sa i se intample mai rau, daca se face ca nu aude, ca nu vrea sa auda, e treba lui dar poate ca s-ar putea sa i se intample mai rau, mai ales daca odata iertat recade...

Deci lege? deci pushcarie? deci libertate? nu e problema mea, dar sigur ca ash vrea ca pruncii sa shtie ca asha ceva nu e voie, e rau, ca macar poate ca am sa aud shi eu nu chiar in ceasul din urma shi sa shtiu shi eu ca sa nu mai greshesc, sa nu mai prea-greshesc...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2007, 11:54:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cred ca exista un sondaj pe TVR 1 shi daca cineva doreshte intr-un fel sau altul poate vota acolo...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel cristiboss56 Umanitare 0 11.01.2012 20:05:23
Apel ! cristiboss56 Umanitare 4 10.08.2009 20:22:31
APEL ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 9 12.08.2008 13:57:54
IMPOTRIVA LEGALIZARII PROSTITUTIEI DE CATRE BLAGA Iustin44 Generalitati 22 20.11.2007 14:49:37
Lega cultelor phradmon Secte si culte 0 03.02.2007 12:25:37