Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2009, 21:04:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sinceritatea indulceste viata - "Invataturile Preasifintei Nascatoare de Dumnezeu"

Fiule, sa urasti totdeauna inselaciunea si vorbele cu doua intelesuri si cauta sa dobandesti o simplitate curata. Eu n-am avut fata de oameni niciodata o inima cu doua fete, ci simpla si cu totul plina de dragoste si de sinceritate. Nimeni nu banuia cuvintele mele, pentru ca stiau ca ceea ce am in inima, aveam si in gura mea. Pentru ca eram Maica Adevarului, de aceea eu eram stapana peste viciul fatarniciei. Precum totdeauna am facut binele si l-am laudat, totusi totdeauna am dispretuit si am urata raul.
Fiule, poarta-te simplu cu fratele tau si nu umbla in minciuni cu el. Nu te lua dupa lumea aceasta, care se foloseste numai de inselatorie si lucreaza totdeauna cu viclesuguri. Oare ce poti vedea in lume, daca nu oameni, care in cea mai mare parte merg pe cai strambe ? Aproape toti, cand se fagaduiesc slugi devotate si prieteni, ei chiar atunci nu cauta altceva decat sa te sape. Magulirile lor nu sunt decat minciuni josnice. Precum sunt pestii prinsi cu undita si pasarile cu latul, tot asa cei simpli si usor increzatori raman trasî in cursa de amagirile acelora. Ceea ce zici cu gura sa fie si inima ta si te grabeste totdeauna sa lucrezi cu simplitate. Ce-ti foloseste sa te arati pe dinafara ca o porumbita, pe cand pe dinauntru esti un sarpe ? Sa nu fie deosebire intre inima si gura ta si, cand cade cineva in necaz sa nu-l compatimesti in chip fatarnic. De-i trimiti doriri de bine aproapelui tau, trimite-le din inima si facand asa, nu vei calca legea dragostei. << Va urma >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2009, 17:12:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fiule, sa urasti totdeauna inselaciunea si vorbele cu doua intelesuri si cauta sa dobandesti o simplitate curata. Eu n-am avut fata de oameni niciodata o inima cu doua fete, ci simpla si cu totul plina de dragoste si de sinceritate. Nimeni nu banuia cuvintele mele, pentru ca stiau ca ceea ce am in inima, aveam si in gura mea. Pentru ca eram Maica Adevarului, de aceea eu eram stapana peste viciul fatarniciei. Precum totdeauna am facut binele si l-am laudat, totusi totdeauna am dispretuit si am urata raul.
Fiule, poarta-te simplu cu fratele tau si nu umbla in minciuni cu el. Nu te lua dupa lumea aceasta, care se foloseste numai de inselatorie si lucreaza totdeauna cu viclesuguri. Oare ce poti vedea in lume, daca nu oameni, care in cea mai mare parte merg pe cai strambe ? Aproape toti, cand se fagaduiesc slugi devotate si prieteni, ei chiar atunci nu cauta altceva decat sa te sape. Magulirile lor nu sunt decat minciuni josnice. Precum sunt pestii prinsi cu undita si pasarile cu latul, tot asa cei simpli si usor increzatori raman trasî in cursa de amagirile acelora. Ceea ce zici cu gura sa fie si inima ta si te grabeste totdeauna sa lucrezi cu simplitate. Ce-ti foloseste sa te arati pe dinafara ca o porumbita, pe cand pe dinauntru esti un sarpe ? Sa nu fie deosebire intre inima si gura ta si, cand cade cineva in necaz sa nu-l compatimesti in chip fatarnic. De-i trimiti doriri de bine aproapelui tau, trimite-le din inima si facand asa, nu vei calca legea dragostei. << Va urma >>
Sinceritatea ta trebuie sa fie foarte unita cu prudenta ca sa nu coboare in familiaritati usuratice, care aduc dupa ele rusinea. Nu-ti descoperi secretele inimii la nimeni, caci aceasta este n usurinta ce aduce mare paguba, dar poarta-te sincer cu toti. Ceea ce nu trebuie sa spui, pastreaza in tine, ceea ce vrei sa spui, arată- o dupa adevar.
Dupa cum Dumnezeu il uraste pe cel fatarnic care este un mormant văruit, tot asa il blesteamă pe lingusitorul prefacut, care una spune cu gura si alta are in inima. Slugile mele dispretuiesc inselatoria, si nimeni sa nu se numeasca iubitul meu, daca nu este sincer cu toti. Mai bine sa fii luat in râs pentru naivitate, decât sa fii lăudat pentru siretenia acestei lumi. Adevarata simplitate este pasnica si nu aduce certuri, dar pârâtorul inselator ii tulbura pe toti. Omul simplu este drept si foarte amabil. Inselatorul insa n-o duce mult, este descoperit si apoi toti il dispretuiesc. Fii departe cu cât se poate mai mult de prefacatorie si sa fii totdeauna sincer, ca un bun crestin. Urmeaza- ma pe mine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2009, 18:23:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Saracia cu duhul este o usurare a sufletului ( "O alta invatatura " )

Fiule , de as fi avut toate bogatiile lumii, nu mi-as fi lipit inima de ele. Toata mângâierea sufletului meu a fost strâmtoarea saraciei si in saracuta mea casa din Nazaret am fost mai multumita decât daca as fi locuit in palate marete si regesti.
Este adevarat ca ma trageam din familie regeasca a lui David, dar pe vremea mea aceasta familie a ajuns saraca. Darurile Crailor din Rasarit , aduse Fiului meu, le-am impartit saracilor. Mă bucuram mai mult traind in sarăcie si lipsă decât daca as fi avut belsug. Mergi si vezi casa mea din Nazaret, si-ti va arata cât de de departe am fost de bogatie si stralucire. Inima mea n-a dorit decât bogatiile cele vesnice si nu s-a ingrijit deloc de cele pamantesti. Saracul cu duhul se multumeste numai cu Dumnezeu si este cel mai bogat când are dragostea Lui. Omul care doreste bogatii si comori pamântesti orbeste. Nimeni nu se gândeste atât de putin la Dumnezeu si la al sau suflet, ca cel ce vrea sa adune multe lucruri lumești. Dorinta de a avea, ocupa sufletul , aces chip grozav indeparteaza orice inteles al lucrurilor duhovnicesti si impiedica inima pentru ca sa nu auda glasul lui Dumnezeu care-i vorbeste. Niciodata nu vei fi asa de liber ca atunci când vei trai in sarăcie cu duhul. Ce bine iti aduce aurul, argintul, daca ele te zdrobesc mai intâi cu grijile si apoi iti rapesc cerul ? Natura se multumeste cu putin si tu de ce vrei sa ai lucruri luxoase si in plus, daca-ti sunt de ajuns cele trebuincioase ? Putini sunt cei ce nu-si lipesc inimile lor de bogatiile lor si multi cei care se folosesc rau si chiar pentru aceea sunt aruncati in iad. < < < Va urma > > >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2009, 11:42:17
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Si eu citesc adesea în cartea aceasta pe care vad ca o iubesti mult.Psaltirea Maicii Domnului este de mare folos celor care o citesc dar sunt multi care nu o cunosc.De asemenea este o culegere de acatiste intitulata "Acatistele Maicii Domnului".
Sumt cele mai frumoase rugaciuni acestea inchinate Maicii noastre Fecioara Maria. Este o idee minunata sa avem un topic special pentru a posta rugaciuni si din viata Sfintei Maicii noatre.
Acest topic exista deja, la fel ca altele:

Acatiste Catre Maica Domnului
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5429

Imnul acatist la Rugul aprins al Maicii Domnului
[COLOR=#800080]http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5533[/COLOR]

Acatiste catre Mantuitorul
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5442

Acatiste catre Dumnezeu
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5443

Acatiste rare:
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5203

Acatiste pentru izbavirea de necazuri:

http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5203

Acatistul pentru impacarea celor invrajbiti:
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5203

Canon de rugaciune pentru copilul bolnav:
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5244

Acatiste:
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5285

RUGACIUNEA CELUI DE CURAND CAZUT IN PACAT

http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=5245


Acatistul de pocainta pentru prunci avortati

http://www.crestinortodox.ro/forumac...?t=5203&page=2
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2009, 19:27:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fiule , de as fi avut toate bogatiile lumii, nu mi-as fi lipit inima de ele. Toata mângâierea sufletului meu a fost strâmtoarea saraciei si in saracuta mea casa din Nazaret am fost mai multumita decât daca as fi locuit in palate marete si regesti.
Este adevarat ca ma trageam din familie regeasca a lui David, dar pe vremea mea aceasta familie a ajuns saraca. Darurile Crailor din Rasarit , aduse Fiului meu, le-am impartit saracilor. Mă bucuram mai mult traind in sarăcie si lipsă decât daca as fi avut belsug. Mergi si vezi casa mea din Nazaret, si-ti va arata cât de de departe am fost de bogatie si stralucire. Inima mea n-a dorit decât bogatiile cele vesnice si nu s-a ingrijit deloc de cele pamantesti. Saracul cu duhul se multumeste numai cu Dumnezeu si este cel mai bogat când are dragostea Lui. Omul care doreste bogatii si comori pamântesti orbeste. Nimeni nu se gândeste atât de putin la Dumnezeu si la al sau suflet, ca cel ce vrea sa adune multe lucruri lumești. Dorinta de a avea, ocupa sufletul , aces chip grozav indeparteaza orice inteles al lucrurilor duhovnicesti si impiedica inima pentru ca sa nu auda glasul lui Dumnezeu care-i vorbeste. Niciodata nu vei fi asa de liber ca atunci când vei trai in sarăcie cu duhul. Ce bine iti aduce aurul, argintul, daca ele te zdrobesc mai intâi cu grijile si apoi iti rapesc cerul ? Natura se multumeste cu putin si tu de ce vrei sa ai lucruri luxoase si in plus, daca-ti sunt de ajuns cele trebuincioase ? Putini sunt cei ce nu-si lipesc inimile lor de bogatiile lor si multi cei care se folosesc rau si chiar pentru aceea sunt aruncati in iad. < < < Va urma > > >
Cee ce ai de la Dumnezeu cheltuieste in fapte de milostenie, pentru ca vei da seama de feluk cum ai intrebuintat pâna la cel din urma ban.
Sa te gândesti ca la sfârsit , ori sărac, ori bogat, nu vei lua cu tine nimic si nu vei duce cu tine deât faptele tale bune ori cele rele. Călugarii numarau mânăstirile case de sarăcie, pentru ca in ele nu adunau belsug de bogatii, ci adunau multime de fapte crestine. Faptele cele bune si virtutile sunt adevarate bogatii, pentru ca numai ele ii aduc bine sufletului. Curatia inimii si constiinta buna sunt comorile cele nepretuite pentru vesnicie. De vrei sa le ai, traieste in saracie cu duhul. Urmeaza-ma pe mine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2009, 22:24:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Câstigarea Mântuirii depinde de buna intrebuintare a harurilor

Cu bucurie am primit harurile ce mi le-a dat Dumnezeu pentru a face binele si spre a ma ajuta spre folosul sufletului meu.
Ingerul m-a salutat plina de har si cu adevarat nu mi-am dat alta silinta decât sa traiesc cum vrea acest har. Toata Sfanta Treime m-a umplut cu harul acesta. Tatal ma iubea ca pe fiica Sa, Fiul, ca pe Mama Sa si Sântul Duh , ca pe Mireasa Sa. Nu m-am impotrivit, ci totdeauna am urmat adierea dulce a harului. Pentru conlucrarea mea credincioasa cu harurile dumnezeiesti, am primit haruri si mai mari, si asa am crescut mereu in virtuti, din pântecele mamei mele pana in clipa ultima a vietii mele. <<< Va urma >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2009, 18:53:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu bucurie am primit harurile ce mi le-a dat Dumnezeu pentru a face binele si spre a ma ajuta spre folosul sufletului meu.
Ingerul m-a salutat plina de har si cu adevarat nu mi-am dat alta silinta decât sa traiesc cum vrea acest har. Toata Sfanta Treime m-a umplut cu harul acesta. Tatal ma iubea ca pe fiica Sa, Fiul, ca pe Mama Sa si Sântul Duh , ca pe Mireasa Sa. Nu m-am impotrivit, ci totdeauna am urmat adierea dulce a harului. Pentru conlucrarea mea credincioasa cu harurile dumnezeiesti, am primit haruri si mai mari, si asa am crescut mereu in virtuti, din pântecele mamei mele pana in clipa ultima a vietii mele. <<< Va urma >>>
Fiule, harul nu-ti lipseste niciodata, dar tu foarte des nu-l simti. Arata-mi o clipa in care Dumnezeu sa nu-ti fi vorbit la inima, chiar atunci când tu te impotriveai harului lui.
Citind lucruri duhovnicesti, meditând, ascultând cuvântul lui Dumnezeu, ascultând Sfânta Liturghie, rugându-te, privind fapturile, spune-mi câte inspirațiuni nu simti tu ? Oare nu este adevarat ca, daca tu te osândesti nu-l vei putea invinui deloc pe Dumnezeu , ci numai vointa ta cea rea, care se impotriveste harului lui Dumnezeu ? Si totusi cât de adevara este că te folosesti de harurile exterioare si de trup tot asa ca si harurile interioare ! Ai cinci simturi si le lasi sa faca atâtea lucruri rele, ai sanatate si o strici in pacate. Ai frumusete si te mândresti in aratări deșarte, ai puteri mari si le risipești in desfru. Ai timp și-l pierzi degaba, ai bunuri si le risipești in jocuri. Tu ma numesti pe drept cuvânt Maica harului dumnezeiesc, dar nu te grijesti deloc sa te folosești bine de acest har. <<< Va urma >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2009, 21:17:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

on topic: http://www.edituradeisis.ro/index.ph...&product_id=53
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2009, 18:55:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fiule, harul nu-ti lipseste niciodata, dar tu foarte des nu-l simti. Arata-mi o clipa in care Dumnezeu sa nu-ti fi vorbit la inima, chiar atunci când tu te impotriveai harului lui.
Citind lucruri duhovnicesti, meditând, ascultând cuvântul lui Dumnezeu, ascultând Sfânta Liturghie, rugându-te, privind fapturile, spune-mi câte inspirațiuni nu simti tu ? Oare nu este adevarat ca, daca tu te osândesti nu-l vei putea invinui deloc pe Dumnezeu , ci numai vointa ta cea rea, care se impotriveste harului lui Dumnezeu ? Si totusi cât de adevara este că te folosesti de harurile exterioare si de trup tot asa ca si harurile interioare ! Ai cinci simturi si le lasi sa faca atâtea lucruri rele, ai sanatate si o strici in pacate. Ai frumusete si te mândresti in aratări deșarte, ai puteri mari si le risipești in desfru. Ai timp și-l pierzi degaba, ai bunuri si le risipești in jocuri. Tu ma numesti pe drept cuvânt Maica harului dumnezeiesc, dar nu te grijesti deloc sa te folosești bine de acest har. <<< Va urma >>>
Nu merita mai mult harul, cel ce nu asculta de insuflarile lui. Harurile dispretuite, la moarte te vor ingrozi si mult te vor inspaimânta la Judecata la care ti se va arăta numarul lor cel mare si ti le va imputa ca le-ai dispretuit cu indărătnicie.
Câti nu s-ar fi intors la Dumnezeu cu harurile dăruite tie ! Sa te folosești de azi inainte mai bine de aceste haruri, ca sa nu te apuce o moarte grozava. Numai cu un singur har tu poti sa invingi toata imarația Satanei. Fiindca nu stii de care har atârnă mântuirea ta cea veșnica, prețuieste-le pe toate, ca nu cumva pentru un har disprețuit sa fii osândit. Harul lui Dumnezeu este un sprijin mare pentru suflet când este ispitit si dacă prin acest har invingi ispita, se câstiga slava. Nu voi inceta sa-ti câstig harurile, daca ma vei ruga si-mi vei arăta credinta. Urmeaza-ma pe mine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.02.2009, 15:44:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Groaza de păcat este un mare indemn spre bine !

Eu am fost departe de păcat si n-am fost deloc pătată de el, pentru ca Dumnezeu m-a scutit si m-a sfintit.
Nu se cuvenea ca in mine să fie nici umbră de păcat, pentru că Dumnezeu mă făcuse locaș harurilor. Am cunoscut ceea ce voia să spună " a supăra pe Dumnezeu Cel prea Bun " și de aceea n-am vrut să fac nimic din ceia ce nu-i place voii Lui. Poate că tu nu cunoști incă bine de tot, de ce mă numesc eu Scăparea păcătoșilor. Tu crezi că eu mă rog mereu ca să nu piardă nici cei ce nu vreau sa se lase de păcat. Te inșeli , fiule , eu nu mă rog pentru aceia care urăsc intoarcerea. Nu toți cei care imi zic mie : Doamnă, Doamnă, vor dobândi harul meu, ci numai aceia care au gând să facă adevărată pocăință. Eu mai cu seamă mă rog pentru ca slugile mele să aibă frică de păcat, căci ajunși așa, nu-l vor mai face. Cunoașterea păcatului este primul pas pentru ca să ajungi să-l urăști, ceea ce ar trebui să facă toti oamenii. Cine ar putea crede că un om ca acesta va mai avea indrăzneala să-L supere pe Dumnezeu și să-L insulte cu păcatul ? Privește rănile și moartea Fiului meu și vei vedea și vei pricepe răutatea păcatului. Ce-ti rămâne oare după păcat, decât un suflet mort, o conștință zbuciumată si de mori in păcat, o pedeapsă veșnică ? Să nu faci prietenie nici cu un păcat ușor, pentru ca incet, incet, te va face să cazi in păcate și mai grele . <<< Va urma >>>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- sfantul caruia i s-a taiat limba si mana dreapta georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.01.2014 15:38:25
Sfantul Maxim Marturisitorul Ekaterina Sfinti Parinti (Patrologie) 1 13.05.2012 06:17:22
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Ce inseamna sa iti traiesti viata la maxim? alexdu Generalitati 22 24.02.2010 12:01:02
Sfantul Maxim Marturisitorul despre dragoste mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 06.03.2009 02:03:48