Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.01.2011, 15:54:18
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Rostul candelei este sa arda si rostul omului este sa se roage

Candela aprinsă este semn al credinței, al dragostei, al nădejdii pe care ne-o punem în Dumnezeu, astfel încât El să fie ocrotitorul nostru și al casei noastre. Candelele se aprind în biserică, dar și la icoanele din casele credincioșilor, precum și în cimitire, la căpătâiul morților. Ele ne întâmpină la intrarea în sfintele noastre biserici și ne luminează locul de rugăciune de acasă; candelele mari sunt suspendate și ard deasupra ușilor împărătești ale altarului, precum și la icoanele împărătești de pe catapeteasmă.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.01.2011, 16:06:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

E vreo diferență dacă arde o candelă cu ulei, sau o lumânare pastilă în candelă?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.01.2011, 16:48:18
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Smile

Candelele cu ulei sunt mai ortodoxe, mai traditionale...la ele fac rugaciuni sfinti, pustnicii, calugarii, marii duhovnici.......capacelele alea cu ceara alba inauntru care le dai foc, sunt cam catolice! Parca sint mai ortodox daca pun ulei in vas si fitil, sau fitil cu pluta...! Am vrut sa optez si eu ptr acele capacelel, dar imi place mai mult moda veche!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.01.2011, 16:51:45
Legionarul Legionarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Locație: GALATI, BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Nou!

Si acolo in pilda celor 10 fecioare se vorbeste de untdelemn(ulei)! Daca stai sa studiezi ai sa te convingi, citeste acea pilda...!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.01.2011, 17:06:06
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Bănuiam și eu că-i mai bine cu ulei, dar mama folosește lumânări și am vrut să mă asigur că bănuiam bine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.01.2011, 17:44:17
Rearbottoms Rearbottoms is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.11.2010
Mesaje: 55
Implicit

Ma da nu e ciudat ca rolul omului este sa se roage? Eu daca am sa am copii n-am sa vreau sa ma venereze.. Rolul omului ar trebui sa fie ala de ... exista.. Si hai, eventual de a fi bun cu ceilalti care sunt ca el.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.01.2011, 17:45:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rugaciunea si postul sunt mijloace, nu scopuri...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.01.2011, 18:28:01
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Ma da nu e ciudat ca rolul omului este sa se roage? Eu daca am sa am copii n-am sa vreau sa ma venereze.. Rolul omului ar trebui sa fie ala de ... exista.. Si hai, eventual de a fi bun cu ceilalti care sunt ca el.
Omul e dator sa se apropie de Dumnezeu,iar rugaciunea este o astfel de modalitate.
Ce parinte(om) isi pune copii sa-l venereze?
Omul e om,iar Dumnezeu e Dumnezeu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2011, 11:52:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Wink

Citat:
În prealabil postat de Legionarul Vezi mesajul
Si acolo in pilda celor 10 fecioare se vorbeste de untdelemn(ulei)!
Intr-adevar, de fiecare data cand vedem candela arzand, in biserica sau in cadele noastre, sa avem inaintea ochilor mintii pilda celor zece fecioare.

Unei candele trebuie sa-i porti de gija. Altfel, uleiul se sfarseste, fitilul se stinge. Si sufletul nostru este asemenea unei candele de care trebuie sa ne ingrijim, astfel incat sa nu ramana niciodata fara untdelemnul virtutilor. Nimeni nu-si doreste ca atunci cand Mirele vine in miez de noapte, sa-L caute orbecaind pe intuneric. Avem nevoie de lumina pentru a-L vedea, a-L (re)cunoaste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2011, 15:58:45
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Cuvântul „candelă” vine de la grecescul „kandila”, însemnând „lampă veghetoare”. Aceasta ne aduce aminte că toți creștinii trebuie să privegheze neîncetat, pentru că nimeni nu știe când va veni Hristos.
O candelă întotdeauna picură lumină peste chipurile noastre atunci când ajungem în fața sfintelor altare și luminează blând, mângâie sufletele învăluite în rugăciune, lumina întruchipând-o pe cea a Harului Divin. Ea trebuie ținută permanent aprinsă în casele noastre. Așa ne învață și pilda fecioarelor din Evanghelie, care Îl așteptau pe Mântuitorul Hristos cu fitilele aprinse. Unele dintre ele, care nu au avut suficient untdelemn pentru a arde continuu candelele, au pierdut venirea Mântuitorului. Acest gest este răspunsul creștinului la îndemnul Mântuitorului: „Privegheați că nu știți ziua, nici ceasul când vine Fiul Omului” (Matei 25, 13).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Care este menirea omului pe pamant? sophia Din Vechiul Testament 29 22.11.2009 10:17:57
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04