Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.07.2009, 12:31:12
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[COLOR=darkred]Rostul celor care nu pot avea copii[/COLOR] este acela de a arata acelora care au copilasi ca nu au facut nimic pentru aceasta, ca nu ei au hotarat sa poata avea copii, acestia din urma fiind darul lui Dumnezeu.

[COLOR=darkred]Cei fara copii[/COLOR], dar care petrec in rugaciune, adesea nasc intr-un tarziu, ca mangaiere a lui Dumnezeu. Cunosc o sotie de preot care a nascut abia la 43 de ani, un copilas minunat si deplin sanatos intru toate. Este minunata randuiala lui Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.07.2009, 13:01:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Un om fara copiii m-a operat si am scapat de o suferinta trupeasca. O femeie fara prunci sta in fiecare zi de dimineata pana seara in biserica sa vanda cateva lumanari. Am vazut persoane necasatorite care donau sange si erau o zi pe saptamana voluntari. Si exemplele pot continua. Asa ca e bine sa ne uitam la noi, sa ne descoperim darurile si sa le inmultim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.07.2009, 14:09:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Frumos ati spus costel si windorin.
Asa gandesc si eu.
Cei fara copii sau necasatoriti pot face multe si ar trebui priviti mai bine si primiti printre cei cu copii, casatoriti, sa se bucure impreuna de comorile date de Dumnezeu.
De multe ori sunt marginalizati.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.07.2009, 15:35:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Frumos ati spus costel si windorin. Asa gandesc si eu. Cei fara copii sau necasatoriti pot face multe si ar trebui priviti mai bine si primiti printre cei cu copii, casatoriti, sa se bucure impreuna de comorile date de Dumnezeu. De multe ori sunt marginalizati.
Pe acestia ii vor marginaliza doar aceia care nu au priceput nimic din lucrarea lui Hristos si din Evanghelia sa. Vor marginaliza aceia care vad lucrurile precum evreii din Vechiul Testament.

[COLOR=darkred]Crestinul are dragoste[/COLOR], cu atat mai mult fata de cei incercati sau in greutati.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2009, 00:31:26
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cei fara copii probabil platesc niste pacate ale lor din tinerete sau ale stramosilor lor. Omul trebuie sa creasca si sa se inmulteasca cum ne spun Scripturile. Cei ce "aleg" sa nu aiba copii nu fac o alegere constiinta chiar daca lor li se pare asa, sunt pacatosi sau poarta pacatul parintilor. Cred ca cei sterpi sunt insemnati de Dumnezeu, in mod rau adica.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.07.2009, 00:47:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
Cei fara copii probabil platesc niste pacate ale lor din tinerete sau ale stramosilor lor. Omul trebuie sa creasca si sa se inmulteasca cum ne spun Scripturile. Cei ce "aleg" sa nu aiba copii nu fac o alegere constiinta chiar daca lor li se pare asa, sunt pacatosi sau poarta pacatul parintilor. Cred ca cei sterpi sunt insemnati de Dumnezeu, in mod rau adica.
Ca Ioachim si Ana? Mai, n-ar fi rau sa fim toti insemnati in modul asta rau... :))))
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2009, 00:49:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
Cei fara copii probabil platesc niste pacate ale lor din tinerete sau ale stramosilor lor. Omul trebuie sa creasca si sa se inmulteasca cum ne spun Scripturile. Cei ce "aleg" sa nu aiba copii nu fac o alegere constiinta chiar daca lor li se pare asa, sunt pacatosi sau poarta pacatul parintilor. Cred ca cei sterpi sunt insemnati de Dumnezeu, in mod rau adica.
Este o explicatie cam simplista, iertare george..
Asa se spune ain Vechiul Testament, dar odata cu Hriostos nu se mai poate spune asa.
Sunt de altfel si mari pacatosi care au avut copii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2009, 10:05:22
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Ca Ioachim si Ana? Mai, n-ar fi rau sa fim toti insemnati in modul asta rau... :))))
Sfintii Parinti Ioachim Si ANA nu au murit sterpi au avut copiii pana la urma si Dumnezeu a avut un mare plan pentru ei. Eu ziceam de cei care mor fara sa fi facut copiii niciodata pentru ca asa au vrut sau pentur ca nu au avut samanta. Cu ei sigur e ceva in neregula, asa ne-a zis parintele.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.07.2009, 10:08:29
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este o explicatie cam simplista, iertare george..
Asa se spune ain Vechiul Testament, dar odata cu Hriostos nu se mai poate spune asa.
Sunt de altfel si mari pacatosi care au avut copii.
Nu stim noi ce pofteste Dumnezeu sa faca cu sufletele noastre cat traim pe acest pamant dar sa nu vrei sa faci copiii cand DUmnezeu a zis sa crestem si sa ne inmultim e o jignire pentru Cuvantul lui Dumnezeu. Iar eu daca n-as putea face copiii mas simti blestemat si m-as duce la duhovnic si as face canoane, as spera pana in ultima clipa ca DUmnezeu imi va darui un copil care sa-mi fie ca lumina ochilor din cap. M-as ruga pentru iertarea pacatelor mele si a parintilor bunicilor si strabunicilor mei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2009, 11:02:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
Iar eu daca n-as putea face copiii mas simti blestemat si m-as duce la duhovnic si as face canoane, as spera pana in ultima clipa ca DUmnezeu imi va darui un copil care sa-mi fie ca lumina ochilor din cap. M-as ruga pentru iertarea pacatelor mele si a parintilor bunicilor si strabunicilor mei.
Hai sa nu mai traim prin cuvantul "blestem", ci prin cuvantul "bucurie". Daca se intampla ca cineva sa nu aibe copiii, nu trebuie catalogat ca fiind blestemat. Si pentru iertarea pacatelor bunicilor, parintilor trebuie sa te rogi indiferent daca ai sau nu copiii. Nu vreau sa scriu mai mult pe aceasta tema, ca nu acesta este scopul topicului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rostul candelei este sa arda si rostul omului este sa se roage NECTARIE Generalitati 13 12.01.2011 20:35:49
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
De ce nu da Dumnezeu copii tuturor celor ce-si doresc? sophia Botezul 6 08.05.2009 21:49:13
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32