Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 08.09.2010, 21:46:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Doamne ferește! Ce prostii sunt pe site-ul acela.
Eu nu cred că e prea „catolic” să vezi două fetișcane sumar îmbrăcate făcând dansuri lângă altar sau să vezi un preot cu crucea într-o discotecă.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 08.09.2010, 21:48:37
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dragă Scoțiene, ai avut destule contribuții interesante dar de data aceasta trebuie să recunoști că ești în eroare. Pe orice site serios vei vedea că acel astronaut e realizat în 1992.


Cât despre conservatorismul catolic, iarăși greșești, și încă profund. Te invit să te delectezi cu o colecție de sute de imagini care demonstrează exact opusul conservatorismului la catolici, deschiderea spre orice năzbâtie, nu o dată în mod blasfemiator sau hedonist. Toate acestea au apărut după conciliul vatican 2, un fel de congres al 12-lea unde s-a decis că biserica catolică trebuie să caute să atragă oamenii nu prin niscaiva pilde de viață sfântă ci dimpotrivă, folosindu-se de atracția pentru distracții și prostii lumești a populației. Iată galeria de imagini:
http://www.traditioninaction.org/Rev...chRevIndex.htm
Stii cum se spune>,,scepticii sunt mereu intr-o eroare.Este treaba celorlalti sa demonstreze asta" :) Eu totusi am dubii pt ca nu gasesc declaratiile artistilor.Tu,daca ai fi facut asa ceva,si ar fi devenit atat de faimoasa ,,inovatia"ta >nu ai fi vrut sa spui ceva?Presa ar fi aparut in jurul tau precum albinele la miere.

De ce sunt sceptic din perspectiva conservatorismului catolic pe acest aspect>locul acela are o profunda semnificatie istorica.Sunt sceptic cu privire la faptul ca s-ar fi decis ca tocmai acolo sa fie recreata o scena de aselenizare dar,in lumea de azi,orice este posibil.Pentru mine nu prea are sens.Nu pot comenta mai mult pt ca pe o analiza protestanta referitor la un astronaut pe o catedrala catolica voi beneficia de prezumtia de impartialitate la anul si la multi ani :)

Esti a 3 persoana care imi spune ca ma insel.Stii cum se zice>,,daca iti spune unu ca esti beat mai merge dar daca iti spun trei.." :)PS>mai am o sansa:nu zic nimic de broscuta de pe craniu,o tulesc in Spania si il caut pe Miguel Romero(cred ca asa il chema pe artist dar in definitiv pe cati ii poate chema Miguel in Spania? :),adica artistul care ar avea raspuns la dilema mea.Stie cineva la ce ora pleaca primul zbor spre Madrid? :)

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 22:00:09.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 08.09.2010, 22:00:22
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Stii cum se spune>,,scepticii sunt mereu intr-o eroare.Este treaba celorlalti sa demonstreze asta" :) Eu totusi am dubii pt ca nu gasesc declaratiile artistilor.Tu,daca ai fi facut asa ceva,si ar fi devenit atat de faimoasa ,,inovatia"ta >nu ai fi vrut sa spui ceva?Presa ar fi aparut in jurul tau precum albinele la miere.

De ce sunt sceptic din perspectiva conservatorismului catolic pe acest aspect>locul acela are o profunda semnificatie istorica.Sunt sceptic cu privire la faptul ca s-ar fi decis ca tocmai acolo sa fie recreata o scena de aselenizare dar,in lumea de azi,orice este posibil.Pentru mine nu prea are sens.Nu pot comenta mai mult pt ca pe o analiza protestanta referitor la un astronaut pe o catedrala catolica voi beneficia de prezumtia de impartialitate la anul si la multi ani :)

Esti a 3 persoana care imi spune ca ma insel.Stii cum se zice>,,daca iti spune unu ca esti beat mai merge dar daca iti spun trei.." :)
Dacă vei parcurge o parte din fotografiile de la linkul indicat, vei vedea că treaba cu astronautul se înscrie perfect în noul curent new age din biserica catolică, ba chiar că e ceva nevinovat față de alte grozăvii care se comit în prezent de către ei.


Și da, am găsit numele artistului și un articol despre această sculptură. E în portugheză, se vorbește despre intențiile artistului Jerónimo Garcia legate de această reprezentare:
http://www.portaldoastronomo.org/cronica.php?id=67

Iată și o traducere în engleză a unei părți din articol:

The restoration of the Cathedral of Salamanca in 1992 integrated modern and contemporary motifs, including a carved figure of an astronaut. The use of this motif was in the tradition of cathedral builders and restorers including contemporary motifs among older ones as a way of signing their works. The person responsible for the restoration, Jeronimo Garcia, chose an astronaut as a symbol of the twentieth century.

P.S. Articolul l-am găsit în subsolul paginii wiki despre catedrală.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.09.2010, 22:08:23
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dacă vei parcurge o parte din fotografiile de la linkul indicat, vei vedea că treaba cu astronautul se înscrie perfect în noul curent new age din biserica catolică, ba chiar că e ceva nevinovat față de alte grozăvii care se comit în prezent de către ei.


Și da, am găsit numele artistului și un articol despre această sculptură. E în portugheză, se vorbește despre intențiile artistului Jerónimo Garcia legate de această reprezentare:
http://www.portaldoastronomo.org/cronica.php?id=67

Iată și o traducere în engleză a unei părți din articol:

The restoration of the Cathedral of Salamanca in 1992 integrated modern and contemporary motifs, including a carved figure of an astronaut. The use of this motif was in the tradition of cathedral builders and restorers including contemporary motifs among older ones as a way of signing their works. The person responsible for the restoration, Jeronimo Garcia, chose an astronaut as a symbol of the twentieth century.

P.S. Articolul l-am găsit în subsolul paginii wiki despre catedrală.
Deci nu Romero ci Jeronimo Garcia.Are nume indian :) How about that..,,contemporary motifs among older ones as a way of signing their works".Pina la urma vantul modernismului se pare ca bate si prin conservatoarea Spanie...se rasuceste in groapa Torquemada :) Artistic vorbind nu prea vad asta drept o idee stralucita ci mai degraba ca pe un add-on pe stil Zeitgeist dar,asa cum am spus,s-ar putea sa nu fiu la curent cu ultimele tendinte din arta decorarii catedralelor.Ce pretentii sa ai de la un protestant... :)
Dumitru,ne-au spulberat frate teoria conspiratiei dar sa nu ne lasam batuti>nu cumva acel astronaut mascheaza o alta imagine care.. :))

Case closed.Multam pt ajutor tuturor.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.09.2010, 22:33:08
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Scuze

Trebuie sa revin pe tema astronautului.Tot cautand un interviu cu artistul am dat pe yahoo de o intrebare a unui ,,internaut" :) la acel astronaut.Cel care intreaba posteaza si un clip spre exemplificare.A raspuns(cel putin asa spune)chiar un spaniol din Salamanca>watch this>,,As another usuary said, the astronaut was added recently, in 1993, when the city monuments were cleaned and reformed before a big exhibition were held in Salamanca.".Deci se confirma,este ceva modern,nimic straniu dar...lovitura de teatru:

,,First of all, the astronaut is not in the cathedral, but in the old university gate"

Ce intorsatura.Poate confirma cineva?Este corect ce spune spaniolul(raspunsul sau a fost selectat de yahoo asker drept ,,best answer")?Sursa o gasiti aici

Last edited by Scotianul; 08.09.2010 at 23:00:34.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 09.09.2010, 01:28:08
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Trebuie sa revin pe tema astronautului.Tot cautand un interviu cu artistul am dat pe yahoo de o intrebare a unui ,,internaut" :) la acel astronaut.Cel care intreaba posteaza si un clip spre exemplificare.A raspuns(cel putin asa spune)chiar un spaniol din Salamanca>watch this>,,As another usuary said, the astronaut was added recently, in 1993, when the city monuments were cleaned and reformed before a big exhibition were held in Salamanca.".Deci se confirma,este ceva modern,nimic straniu dar...lovitura de teatru:

,,First of all, the astronaut is not in the cathedral, but in the old university gate"

Ce intorsatura.Poate confirma cineva?Este corect ce spune spaniolul(raspunsul sau a fost selectat de yahoo asker drept ,,best answer")?Sursa o gasiti aici

E foarte probabil ca respectivul de pe Yahoo sa faca gratuit pe ghidul. Iti recomand sa apelezi la surse reliable.

Din ce am citit eu, astronautul e pe fatada catedralei noi care e foarte aproape de universitate . Just around the corner from the Salamanca University you'll come across the cathedral complex composed of the Catedral Nueva (New Cathedral) and the adjoining Catedral Vieja (Old Cathedral) http://webcache.googleusercontent.co...y-tourism.html

Aici ai imagini din aproape in aproape cu astronautul http://www.hoax-slayer.com/cathedral...-carving.shtml

Iar la universitate e broscuta de pe craniu. http://www.insidethetravellab.com/sa...and-astronaut/

Si aici despre semnificatia broscutei:
Although there are many buildings throughout the town that are part of the University, the main building is a must see for all visitors. It’s extravagantly carved front is beautiful, but to have the full experience you must look for the frog (about a third of the way up on the right side). There are many ideas about why the frog is there. Some say it is simply good luck to be able to see it. Some say it is a biblical symbol, as one of the plagues of Egypt was frogs. However, some say it has nothing to do with luck or the bible, and the frog is actually a toad, and it serves as a warning to young college boys. In traditional Spanish literature the toad represents the ugly temptress luring the innocent young men into evil ways of life. It must be remembered that as a university town, Salamanca was predominantly young men, and a town full of young men was where many prostitutes gathered. And many prostitutes carried diseases. Beware young men, don’t succumb to their charms! They may look pretty, but they are evil and will most likely give you warts. Best keep to your studies!
http://sites.google.com/site/salamancaculture

Ramane totusi intrebarea, de ce restauratorii nu si-au lasat alt gen de semnatura contemporana, mai in ton cu specificul ?
o fi si asta o strategie de acaparat turisti? inserezi un detaliu discordant- un dragon cu inghetata la cornet, un astronaut , ca altfel o catedrala prin ce sa atraga?
Doar nu merge lumea pt. misa la Salamanca cand sunt atatia cai verzi pe pereti!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 09.09.2010, 04:05:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul

Ramane totusi intrebarea, de ce restauratorii nu si-au lasat alt gen de semnatura contemporana, mai in ton cu specificul ?
o fi si asta o strategie de acaparat turisti?!
Restauratorii nu au voie sa adauge de la ei ABSOLUT nimic. Ei de regula nu sunt artisti ci doar un fel de "spalatori de geamuri" si nu au nici un drept asupra picturii..asa ca nu mai vorbiti aiurea
Am lucrat cu ei si stiu.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 09.09.2010, 06:37:05
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Implicit Buna

Nu stiu daca in Biblie zice ceva de disparitia dinozaurilor.Dar in viata reala au existat.Au existat in Peninsula Yucatan in Mexic,au cazut meteoritii si asa a fost afectata rasa de dinozauri..Dar se zice ca au inceput deja sa apara iar in Kongo,a fost deja vazut un dinozaur.
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Ce parere are Biserica despre ei? De ce in Biblie nu este scris nimic? De ce au disparut?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 09.09.2010, 09:15:21
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei bine Delia,s-ar putea ca adevarul sa fie pe la mijloc.Catedrala are o veche intrare se pare,pe undeva prin spate sau lateral,numita Old University Gate,care trecut in trecut facea,nu sunt sigur,legatura cu drumul spre universitate.In acel loc,pe fatada, apare astronautul.La modul general el apare pe catedrala iar la modul tehnic el apare pe una din intrarile catedralei dar care nu prea a avut o mare legatura religioasa cu catedrala in trecut.Adica nu a fost construita odata cu catedrala sau a fost construita separat,sau dupa,s-ar putea sa nu fi inteles eu.Este cam incurcata situatia si s-ar putea sa nu fi inteles eu nimic.Se poate spune,,apare pe catedrala"pt ca asa este>apare pe una din intrarile ei dar aceea intrare a avut o alta ,,istorie"decat catedrala.Intradevar daca erau restauratori nu puteau adauga nimic.Doar restaurau si conservau.Trebuiau sa fie artisti pentru redecorare ca sa adauge ceva.Deci nu ar fi fost vorba de restaurare ci de redecorare.Nu vezi prea des asa ceva,redecorari de catedrale in acest mod.Nu exclud absolut deloc ideea ta.Repet:s-ar putea sa aveti dreptate.Progresul a inceput cu intrebarea ,,si daca totusi..?" :)

Cat despre dinozauri,ca sa termin si pe faza asta ce am inceput,eu cred ca au existat.Fosilele lor sunt expuse in toata Europa>Natural Science Museum(Madrid),Museum of Earth Sciences(Nancy,France)Natural History Museum(Aix en Provence,France)Natural History Museum (Le Havre,France)Natural History Museum(Nantes,France)National Museum of Natural History(Paris,France)Natural History Museum(Geneva,Elvetia)Civic Museum of Natural History(Milan,Italia)G. Capellini Museum(Bologna,Italia)Museum of Palenontology,Institute of Technology(Rome,Italia)Civic Museum of Natural History(Venice, Italia)Natural History Museum(Vienna,Austria)Paleobiology Institute, Academy of Sciences(Warsaw,Polonia)Paleontological Institute(Moscow,Rusia)Central Geological and Prospecting Museum(St. Petersburg,Russia)Museum of Natural History(Göteborg, Suedia),Paleontological Museum,Uppsala University(Uppsala,Suedia),Birmingham Museum (Birmingham,Marea Britanie)Dinosaurland(Lyme Regis,Marea Britanie)Elsham Hall Country and Wildlife Park
(Elsham, South Humberside, Marea Britanie)Hunterian Museum(Glasgow, Scotia)Ipswich Museum(Ipswich,Marea Britanie)Leicestershire Museum(Leicester,Marea Britanie)Maidstone Museum(Maidstone, Marea Britanie)Museum of Isle of Wight Geology(Sandown, Marea Britanie)Oxford University Museum(Oxford, Marea Britanie)
Planet Earth at Garden Paradise(New Haven, East Sussex,Marea Britanie)Royal Museum of Scotland(Edinburgh,Scotia)Geologisch Museum(Artis Amsterdam,Olanda)Bernissart Museum(Bernissart, Hainuat,Belgia)Royal Institute of Natural Sciences(Brussels,Belgia)Bavarian State Institute for Paleontology and Historical Geology(Munich,Germania)Institute and Museum for Geology and Paleontology, University of Tübingen(TÜBINGEN,Germania)Natural History Museum-Humboldt University(Berlin, Germania)Senckenberg Nature Museum(Frankfurt am Main,Germania)State Museum for Natural History(Stuttgart,Germania).

Dinozauri au fost si prin Romania iar Muzeul Antipa din Bucuresti Muzeul impreuna cu ,,Grupo de Gestores Patrimonio Cultural Latino-Americano" din Buenos Aires și Universitatea Natională din Comahue au prezentat expoziția Dinozaurii din Argentina - Uriasii Patagoniei, in perioada 2007 – 2008. Cu aceasta ocazie au putut fi văzute schelete ale diferitelor specii de dinozauri adulți dar și cuiburi cu ouă fosilizate.

Printre piesele senzaționale care au fost expuse la București, s-au regasit Giganotosaurus carolini (15 m lungime), Carnotaurus sastrei (8 m lungime) – singurul carnivor cu coarne descoperit până in prezent! –, Abelisaurus comahuensis (8 m lungime), Rebbachisaurus tessonei (17 m), scheletul unui pui de Mussaurus patagonicus alaturi de un cuib cu ouă apartinând aceleiași specii. În premieră absolută în Europa, a fost expusa specia Buitreraptor gonzalensis – dinozaurul carnivor cu pene – al cărui schelet fosilizat a fost descoperit în America de Sud.

Despre dinozauri s-a scris pe larg si in presa din Romania>vezi aici iar englezii au organizat,din ce stiu,cel mai mare spectacol(costuri de 10 mil.de lire sterline) despre dinozauri>vezi aici dar mai ales aici unde cu un click pe sectiunea ,,Meet the dinos"ii veti vedea pe ,,eroii dinozaurilor"

Am dat o lista cat mai lunga pentru ca orice citeste si doreste sa stie unde poate sa mearga ca sa vada fosile,resturi,dovezi despre dinozauri.Lista este mai lunga.Personal as recomanda:

1.Pentru dinozauri>Natural History Museum (Londra)>unde puteti vedea>printre altele un exceptional Diplodocus(vezi aici) sau multe alte fosile(vezi aici)Bineinteles ca fanii lui Darwin nu vor putea rata Darwin Center>aici
2.Pentru omul preistoric>incredibila si celebra Pestera de la Lascaux>o puteti vedea aici PS>daca mergeti cu mouse in stanga ecranului veti mai avea optiuni afisate.

Ultima varianta(4 martie 2010) la care au ajuns oamenii de stiinta(mai sunt inca multe aspecte neelucidate)>referitor la dinozauri>41 de experti internationali care au analizat rezultatele a 20 de ani de cercetari>concluzia

Cat despre subsemnatul si dinozaurii>varianta este simpla :)

Last edited by Scotianul; 09.09.2010 at 10:28:27.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 09.09.2010, 11:19:34
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Dinozaurii au existat, avem schelete, deci nu-i nimic de inteles..De la dinozauri pana la noi au mai existat si alte lumi sau civilizatii. Noi stim din Biblie de una singura, insa este posibil sa fi fost mai multe..Straturile de roca studiate de geologi au relevat distrugeri ciclice de amploare..Nu-i exclus ca si civilizatia de azi sa fie distrusa de un cataclism si s-o luam de la zero.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spune biserica despre sport si competitie? alexdu Generalitati 12 27.01.2012 09:58:21
Dinozaurii mateiash Din Vechiul Testament 42 16.05.2011 19:05:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
Ce spune biserica despre implanturile artificiale ? seby_din_brasov Generalitati 13 01.03.2009 20:51:14
Cine imi poate spune mai multe despre pr Dan Badul paraschevaiasi Generalitati 1 29.10.2007 02:34:59