Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 21.06.2011, 16:18:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Pai Laura este cu mama si cu tatal ei plecata. Au parasit Romania cu totii, toata familia, in 2009.
In mesajul lui Adrian, "mama" este Romania..
  #162  
Vechi 21.06.2011, 17:02:40
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laura draga, nu stiu daca ti s-a mai dat sfatul asta, ma scuzi daca ti-l repet.
fiind si eu in strainatate, dar cu sufletul in Romania, te sfatuiesc din toata inima ca mai intai sa iti faci studiile superioare in canada, iar apoi daca esti tot la fel de decisa, intoarce-te. vii altfel la un interviu cu un CV pe care scrie ca ai studiat in canada. ai alte sanse de recrutare. plus ca in acesti ani te mai poti razgandi daca sa te intorci sau nu...
  #163  
Vechi 21.06.2011, 21:25:26
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu suntem pe nicaieri in frunte, imi pare rau sa iti spun. Chiar si comparandu-ne cu vecinii nostri, istoric nu stam prea bine.
Cat despre latinitate, pana la 1800 si ceva habar nu avea romanul de rand despre asta.



Unirea aia nu a fost rezultatul dorintei populare, natiunea romana nu exista la acea vreme. Mai citeste si alte carti, in afara manualelor de istorie de dinainte de '89.



Batuti si oropsiti de istorie au fost toti vecinii nostri. Bulgarii aveau stat fondat in secolul 6, ungurii in secolul 9. Si sarbii ne-au luat-o inainte. Abia in secolul 13 am reusit sa facem ceva formatiuni statale, si nici despre acel moment nu stim mare lucru, ne bazam pe un amestec de informatii istorice si legende.



Ca de obicei, arunci cate o afirmatie, fara sa te obosesti sa o argumentezi.
Gandirea dumitale istorica are mai degraba un aer de diletantism decat unul de profunzime !
Am identificat cateva erori :

1). nu stiu cat de justificat este sa eliminam total din calcul orice umbra de gand patriotic la 1600,asa in stadiu neclar si incipient cum era atuncea !
asasinarea rapida de catre rudolf al doilea, a lui Miahi, pledeaza pentru o anumita teama in fata a ceea ce se putea crea prin unirea pe o arie geografica mare a unor vorbitori de aceeasi limba !
2). bulgarii si sarbii, or sta poate in aceeasi oala cu noi, desi ne desparte fondul genetic-cultural latin,insa cu ungurii ce-ati avut ?

Tare le plang eu de mila acestor semi-Imperiali, care din 1867 au fost partasii stapanirii unui imperiu european !

Deci va rog, sa nu mai faceti aceste confuzii,grosolane !

Despre perioada interbelica cand eram pe primele 5 locuri in europa si in lume la productia de titei si cereale, ce aveti de spus ???
  #164  
Vechi 22.06.2011, 01:41:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
1). nu stiu cat de justificat este sa eliminam total din calcul orice umbra de gand patriotic la 1600,asa in stadiu neclar si incipient cum era atuncea !
asasinarea rapida de catre rudolf al doilea, a lui Miahi, pledeaza pentru o anumita teama in fata a ceea ce se putea crea prin unirea pe o arie geografica mare a unor vorbitori de aceeasi limba !
Aha, incepi un enunt cu "nu stiu", dar in acelasi timp, stii ca ai identificat erori in postarea mea:)

La 1600 in mod clar nu putem vorbi de o natiune romana. La ora aia, se vorbea de munteni si moldoveni. Asa se defineau pe sine.

Normal ca era teama de un teritoriu atat de mare, si normal ca, daca unirea aia dura, limba ar fi fost un factor unificator. Dar eu nu despre asta vorbeam. Eu am spus doar ca limba romana vorbita in cele 3 provincii nu a dus la Unire, in acelasi fel in care nici dorinta de Unire a romanilor din principate nu a dus la Unire.

Deci treaba cu limba ca factor unificator la modul in care ai adus-o tu in discutie s-ar fi intamplat, probabil, mai degraba ca efect in urma Unirii. Eu am discutat referitor la faptul daca limba comuna se poate considera o cauza a Unirii.

A fost vorba de un om, si niste factori favorabili. Care, dupa cum am vazut, au disparut repede.

Citat:
2). bulgarii si sarbii, or sta poate in aceeasi oala cu noi, desi ne desparte fondul genetic-cultural latin,insa cu ungurii ce-ati avut ?
Ce fel de fond genetic latin crezi ca avem noi? Tu chiar crezi ca romanii de la Roma au dat buluc sa se mute in Dacia, o provincie salbatica, aflata la granita imperiului? Cel mai probabil colonistii romani care au venit dupa cucerire au fost fosti soldati, adunati de prin teritoriile cucerite de romani pana atunci (adica nu Roma), carora li s-a dat pamant ca parte din pensia primita de orice legionar. Da, avem un bagaj lingvistic latin, dar cam atat.

In plus, pe partea de cultura, nu o sa gasesti foarte multe radacini latine la noi, mai degraba slave.

Apoi, vad ca ai trecut cu eleganta peste faptul ca bulgarii au avut formatiune statala inaintea noastra cu vreo 600 de ani (comparativ, stam cam prost), si ai sarit la unguri.

De ce nu as vorbi despre unguri? Sunt vecinii nostri, am impartasit o mare parte din istorie, mai ales de la invaziile tatare incoace.

In plus, am zis din start ca fac o comparatie cu popoarele din jurul nostru, asa ca ungurii fac parte din acelasi context.

Citat:
Tare le plang eu de mila acestor semi-Imperiali, care din 1867 au fost partasii stapanirii unui imperiu european !
Pana sa cada sub turci, si sa fie ulterior eliberati/ocupati de austrieci, ungurii aveau in stapanire mai tot ce e stat independent in jurul lor azi. In plus, au fost "partasi" la imperiu pentru ca i-au pus pe austrieci intr-o stituatie in care nu au avut de ales, si asta a fost compromisul pe care Imparatul a fost nevoit sa il accepte. Daca eram asa mari si tari, de ce nu am facut-o noi? Din nou, prin comparatie, cadem prost.

Citat:
Deci va rog, sa nu mai faceti aceste confuzii,grosolane !
Eu nu fac confuzii. Se pare ca le faci tu, ca te apuci sa scrii inainte sa citesti cu atentie ce am scris.

Citat:
Despre perioada interbelica cand eram pe primele 5 locuri in europa si in lume la productia de titei si cereale, ce aveti de spus ???
Si faptul ca am ajuns, in cele din urma, sa reusim sa exploatam resursele pe care le aveam deja e un lucru extraordinar? In opinia mea, puterea unui popor se vede atunci cand razbeste impotriva a o multitidine de factori externi, nu atunci cand, in cele din urma, se prinde ca daca scutura marul ala pe care il are in ograda de sute de ani, poate or sa inceapa sa cada mere.

In plus, aminteste-mi, te rog, ce dinastie regala aveam in Romania in perioada interbelica? Tot romani neaosi, nu? Stramosi directi de-ai lui Decebal si Traian, daca nu ma insel.

Si daca tot ai adus vorba de "granarul Europei", citeste primul punct din lista de mai jos:

http://www.adevarul.ro/forbes/Mituri...372563339.html
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 22.06.2011 at 01:46:41.
  #165  
Vechi 22.06.2011, 01:41:55
george78 george78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2011
Mesaje: 3
Implicit

Aceste lectii de istorie ne ajuta cu adevarat sa ne hotaram daca sa ne intoarcem sau nu in Romania.
__________________
Exista metode de slabit care pot fi folosite si in perioada postului.
  #166  
Vechi 22.06.2011, 01:48:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Aceste lectii de istorie ne ajuta cu adevarat sa ne hotaram daca sa ne intoarcem sau nu in Romania.
Nu stiu daca ai fost ironic. Dar daca citesti primele posturi ale Laurei, vei observa ca are o viziune foarte romantata asupra istoriei romane, fix aia predata in scoli inainte de '89. Si se pare ca unde au predat stafeta comunistii, au preluat-o nationalist - ortodocsii.

Asa ca, in contextul definit de initiatoarea topicului, da, discutiile astea au sens.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #167  
Vechi 22.06.2011, 01:49:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george78 Vezi mesajul
aceste lectii de istorie ne ajuta cu adevarat sa ne hotaram daca sa ne intoarcem sau nu in romania.
  #168  
Vechi 22.06.2011, 02:31:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george78 Vezi mesajul
Aceste lectii de istorie ne ajuta cu adevarat sa ne hotaram daca sa ne intoarcem sau nu in Romania.
Poate chiar ajuta,de ce nu?
In tot cazul lectiile de istorie oferite de koningiro sunt cat se poate de reale,fara poleiala fantezista a istoriilor comuniste!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #169  
Vechi 22.06.2011, 03:15:09
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Thumbs up Buna Laura!

Sfatul meu este sa te intorci in tara.Aici sint radacinile tale,traditiile noastre de sf Pasti si Craciunul si nu numai.Poate ai sa-ti gasesti in facultate si un baiat pe placul tau(roman) si te mariti .Nu te-as sfatui sa te mariti cu alta natie de om ca... tu... ai sa suferi,el nuu...Ca doar de....noi fetele trebuie sa mergem acasa la ei noi ne maritam nu ei....sper sa intelegi ce vreau sa-ti zic.Dupa ce te mariti o sa ai un copil trebuie sa-l botezi,si ce faci daca sotul tau este de alta religie???poate o sa vrea sotul sa-l botezati pe bebe in religia lui.tu nu ai sa fii de acord.Vine sf Craciun,tu astepti sa vina preotul cu Boboteaza sa simti si tu sf sarbatori cum se face la noi in Romania.Nu vine preotul....de sf Pasti faci ousoare colorate si cozonacel,cui ii dai ca la el in tara nu sint traditii asa ca la noi,ai sa suferi sint sigura.Vine soacra in vizita 3 min si hai sa mergem,ca plinge copilu si sa dezobisnuit cu plinsul copiilor.Ai sa te simti singura in tot timpul.Daca vrei sa ne sciem uite adresa mea:angelicarusescu@yahoo.com.mx,mi-ar face multa placere sa vb cu tine pe chat.
Succes
  #170  
Vechi 22.06.2011, 04:53:31
ssheila ssheila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2011
Mesaje: 1
Implicit

Te inteleg f. bine ....si noi suntem aici din 2009 si am trecut prin ac. probleme ca si familia ta.... sunt de ac parere cu tine despre Canada...insa credema in rom. nu m-as intoarce ...acum iti este dor si poate ai uitat exact situatia din tara.... daca tot vrei sa faci o schimbare eu te sfatuiesc sa te duci undeva in Europa..sa faci o facultate intr-o alta tara decat Rom....noi am treminat facult in Rom si fara relatii nu faci nimic este mai rau decat in Canada......Noi am stat 10 ani in Spania pana sa emigram in Canada..pot spune ca am facut o mare greseala..nici nu iti poti imagina cat de dor imi este de Spania ..pot spune ca acolo simt ca imi este radacina nicidecum in Rom unde m-am nascut am crescut etc...asta pt ca nici nu se compara sentrimentele pe care le-am avut in Spania in primul rand linistea sufleteasca, civilizatia,curatenia etc..ceea ce in in rom si mai ales in Canada nu le gasesti....fara sa vreau intotdeauna fac o comparatie cu Spania asta pt ca ma lovesc frecvent de cate ceva cu care nu sunt obisnuita...Canada este plina de surprize ...deci concluzia mea este sa te duci undeva in Europa..nu Canada si mai ales Rom. unde este mult mai rau decat atunci cand am plecat noi....Este parerea mea din propria experienta...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07