Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.06.2011, 15:53:01
ciresica ciresica is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2009
Mesaje: 50
Implicit despre greseli de scriere

D, intr-adevar, cand scriem la calculator, unii revad textul si il corecteaza, altii nu. Fiecare, dupa cum e facut. Dar unele greseli nu sunt intamplatoare. Ele ne redau starea sufleteasca.
Odata, am cunoscut un om pentru care am lucrat ceva, fara sa cer bani in avans. M-a innebunit cu tot felul de modificari, pana am terminat lucrarea. Odata am stat de vorba cu el si am descoperit ca credea intr-o erezie, dar nu i-am facut observatie, pt ca era absolvent de teologie.
La un moment dat, cand ii scriam numele la calculator, in loc de Stanescu, cum il chema, am scris... Satanescu. S-a adeverit, pt ca, dupa ce i-am facut lucrarea, m-a lasat balta si nu mi-a dat nici un ban.
Dar alta intamplare pe care trebuie sa v-o spun este ca , la un moment dat, am luat un ziar si am citit acolo un artiocol despre printesa Victoria de Suedia. Titlul era corect scris, dar articolul incepea asa: "Printesa Victoria de Suecia, etc, etc.". Eu m-am intrebat: ce o fi asta, Suecia, o fi vreo provincie a Suediei, iar printesa o fi purtand acest titlu, asa cum printul William poarta numele de Duce de Cambridge?
In fine, am trecut mai departe, dar in minte mi-a ramas aceasta denumire: Suecia.
Dar Dumnezeu, care vrea ca omul " la cunostinta adevarului sa ajunga", mi-a scos in cale , odata, doua suedeze, cu care am colaborat. Ele erau foarte curate la inima, m-au uimit, dar nu am discutat despre printesa. Dupa ce ele au plecat din tara, a venit si ziua nuntii printesei. Atunci am stat si m-am gandit si eu, mai bine, ce-i cu asta, Suecia?, Si asa m-am dumirit ca de fapt, era o greseala de redactare.
Tampitul care dactilografiase, citise litera "d", ca fiind scrisa "c" plus "i", si , fara sa se gandeasca, avand mintea intunecata, scrisese, inloc de "d", "ci". De vina a fost si ziarsitul, care avea un scris dezlanat.
Si asta pe pagina a doua a unui ziar destul de serios.
Si acum imi vine greu sa imi scot din minte cuvantul acesta.
Unii oameni sunt foarte periculosi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.06.2011, 23:39:04
maresalul maresalul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciresica Vezi mesajul
In fine, am trecut mai departe, dar in minte mi-a ramas aceasta denumire: Suecia.
Dar Dumnezeu, care vrea ca omul " la cunostinta adevarului sa ajunga", mi-a scos in cale , odata, doua suedeze, cu care am colaborat. Ele erau foarte curate la inima, m-au uimit, dar nu am discutat despre printesa. Dupa ce ele au plecat din tara, a venit si ziua nuntii printesei. Atunci am stat si m-am gandit si eu, mai bine, ce-i cu asta, Suecia?, Si asa m-am dumirit ca de fapt, era o greseala de redactare.
Tampitul care dactilografiase, citise litera "d", ca fiind scrisa "c" plus "i", si , fara sa se gandeasca, avand mintea intunecata, scrisese, inloc de "d", "ci". De vina a fost si ziarsitul, care avea un scris dezlanat.
Si asta pe pagina a doua a unui ziar destul de serios.
Si acum imi vine greu sa imi scot din minte cuvantul acesta.
Unii oameni sunt foarte periculosi.
N-am inteles nimic. De ce e asa periculos?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.07.2011, 19:57:03
symbian01 symbian01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Sa nu batem campii...greseli de tehnoredactare apar absolut pretutindeni fara sa fie semne malefice ...sau oameni periculosi cum afirma ciresica !
Viziunea animista(prin care ai impresia ca toate lucrurile au duhuri rele in ele ...si iti sar dracii din copaci in cap si intra in tine etc ,o forma primitiva de religie,cautati dex ) ce-i drept este foarte periculoasa!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 21:55:23
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 19:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 09:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 22:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 12:01:37