Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2011, 14:24:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ,,Cadou'' de Sfintele Pasti?

Dupa cum au putut observa cei din Bucuresti, in preajma Sfintelor Pasti, au fost retrase biletele RATB. Prin urmare, indiferent daca vrem sau nu, suntem obligati sa cumparam carduri! Aceasta mi se pare o batjocura la adresa crestinilor si cred ca ar trebui sa se revina asupra acestei decizii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.04.2011, 22:05:25
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dupa cum au putut observa cei din Bucuresti, in preajma Sfintelor Pasti, au fost retrase biletele RATB. Prin urmare, indiferent daca vrem sau nu, suntem obligati sa cumparam carduri! Aceasta mi se pare o batjocura la adresa crestinilor si cred ca ar trebui sa se revina asupra acestei decizii.
Aceasta e si intentia, de a se scoate aparatul de compostat bilete si sa ramana doar cititoarele de carduri. Acele carduri nu sunt marcate, si asta intentionat, ca sa te faca de ras daca ii acuzi de marcaj, insa te obisnuiesc cu folosirea lor. Cele marcate vor veni dupa aceea, atunci cand toata lumea le va privi ca inofensive.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.04.2011, 22:10:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Am observat ca si in Timisoara sunt acele carduri in paralel cu biletele... totusi costul unei calatorii pe card e mai scumpa, de ce ar fi benefice si dorite de calatori? Comoditate sau nestiinta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.04.2011, 22:38:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Am observat ca si in Timisoara sunt acele carduri in paralel cu biletele... totusi costul unei calatorii pe card e mai scumpa, de ce ar fi benefice si dorite de calatori? Comoditate sau nestiinta?
Da, asa e, draga gabriela8. Nu stiu cum e in alta parte dar in Timisoara sunt 3 aparate, 2 de carduri si unul pentru bilete. Acum un an sau doi era invers, adica unul pentru card si 2 pentru bilete. Iar si mai inainte erau toate 3 pentru bilete. Ghici ghicitoare: ce combinatie urmeaza???
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.04.2011, 23:04:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Da, asa e, draga gabriela8. Nu stiu cum e in alta parte dar in Timisoara sunt 3 aparate, 2 de carduri si unul pentru bilete. Acum un an sau doi era invers, adica unul pentru card si 2 pentru bilete. Iar si mai inainte erau toate 3 pentru bilete. Ghici ghicitoare: ce combinatie urmeaza???
Har, smerenie si jertfa de sine.
Veniti la Bucuresti . . . , aici totul e miere si lapte . . . , dar momentan s-a terminat si laptele si mierea !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.04.2011, 23:09:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dupa cum au putut observa cei din Bucuresti, in preajma Sfintelor Pasti, au fost retrase biletele RATB. Prin urmare, indiferent daca vrem sau nu, suntem obligati sa cumparam carduri! .
Ai vazut ca de ce ti-e frica nu scapi ? Cat ai vorbit tu de cipuri si carduri pe acest forum , tot de carduri ai parte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2011, 23:17:26
blackswan blackswan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2011
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Aceasta e si intentia, de a se scoate aparatul de compostat bilete si sa ramana doar cititoarele de carduri. Acele carduri nu sunt marcate, si asta intentionat, ca sa te faca de ras daca ii acuzi de marcaj, insa te obisnuiesc cu folosirea lor. Cele marcate vor veni dupa aceea, atunci cand toata lumea le va privi ca inofensive.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Și eu care voiam să vin la București. Acum ce mai fac?
Până la urmă care este diferența între un card normal (de ex. de credit) și unul satanic, cu cip?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2011, 23:24:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Și eu care voiam să vin la București. Acum ce mai fac?
Până la urmă care este diferența între un card normal (de ex. de credit) și unul satanic, cu cip?
Cel cu cip are si datele de identitate ale purtatorului inserate si contul bancar plus ceva codat (cu coada, adica). Cred ca banuiesti ce? Daca nu, gasesti in Apocalipsa, cap.13, raspunsul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.04.2011, 23:26:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de blackswan Vezi mesajul
Și eu care voiam să vin la București. Acum ce mai fac?
Sunt centre de inchiriat biciclete ( ieftin si la indemana oricui . . . , fara carduri si cipuri )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2011, 00:04:07
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt centre de inchiriat biciclete ( ieftin si la indemana oricui . . . , fara carduri si cipuri )
Eu nu pot sa merg pe bicicleta.Si e periculos prin Bucuresti.Cum sa ajungi cu bicicleta de la Eroilor la Piata Sudului? De ce va sperie cardul RATB? Ce ne facem cand vor iesi cardurile de sanatate?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Obiceiuri de Sfintele Pasti admin Sfintele Pasti - Invierea Domnului 32 01.05.2013 07:11:08
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 17:59:31
Mielul de Sfintele Pasti ghpepene Intrebari utilizatori 15 18.04.2011 18:48:23
Intrebare in legatura cu Sfintele Pasti Dutzu Generalitati 1 23.05.2009 21:53:51