Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2006, 13:27:40
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cel mai important este :ca postul trupesc nu are nici o valuare da ca nu este insotit de postul sufletesc/duhovnicesc
Degeaba cineva tine post abtinandu-se de la mancare dar de la vorebe rele clevetire si alte pacate nu se abtine .Atunci n-am facut nimic
Am vazut cazuri de acest gen
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.10.2006, 00:07:28
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Postul este o fapta de virtute,un exercitiu de infranare a poftelor trupesti,de intarire a vointei,asadar o forma de pocainta.Postul este "viata si petrecere ingereasca",pentru ca ingerii sunt fara hrana.Postul este sufletesc si trupesc.Postul trupesc este infranarea fie totala fie partiala a trupului pe un anumit timp,de la orice mancare de dulce,si de la datoria conjugala:"Sa nu va lipsiti unul de altul decat cu buna invoiala pentru un timp,ca sa va indeletniciti cu postul si rugaciunea si iarasi sa fiti impreuna,ca sa nu va ispiteasca Satana din pricina neanfranarii voastre"(1Corinteni7:5).
Postul sufletesc este infranarea de la vicii,de la pacate si de la distractii nefolositoare.Postul este amintit in sfanta Scriptura IN MULTE LOCURI.In Vechiul Testament Dumnezeu a poruncit primilor oameni sa nu manance din toti pomii raiului(adica sa posteasca),[Facere2:17],"sufletul mi l-am smerit cu post"(Ps.68:12).Mantuitorul insusi a postit,apostolii au postit,Sfintii Parinti au postit noi de ce nu postim?Ori nu suntem ortodocsi???,ori minimalizam poruncile dumnezeiesti.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.11.2006, 15:24:56
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Pot si eu sa va impartasesc din experienta personala a postului negru.
Postul nu trebuie sa fie impus si nici autoimpus. Cel putin asa cred acum, dupa tot ce am parcurs.
El vine de la sine. Practicand rugaciunea, la un moment dat, organismul singur isi spune cuvantul. Nu trebuie sa te gandesti ca se si intampla.
Purificarea vine prin rugaciune, nu prin post.
Postul este o urmare fireasca nu trebuie sa fortam organismul care poate ca nici nu este pregatit.
Daca totul vine firesc, nu-ti mai este foame, nu-ti mai este sete, pur si simplu intri intr-o stare pe care as denumi-o de "inima curata". Curateneia sufleteasca atrage si curatenia trupeasca si nu invers.
Si ce este de fapt postul negru. De ce sa nu ne alimentam?
Ce face rugaciunea? Nimeni nu pare preocupat de ce se ascunde in spatele cuvintelor.
Rugaciunea ridica vibratia la nivel celular pentru organism, vibratia sufletului.
Daca nu introducem nimic in gura, toata energia noastra poate fi folosita pentru scopul nostru cel mai inalt si nu pentru prelucrarea, decompunerea alimentelor.
Si pentru postul negru as vrea sa adaug ca este recomandabil sa nu muncim. Munca inseamna consum, indiferent daca este intelectuala sau fizica.
Nu am auzit pana acum de sfinti care munceau, toti se rugau si asta presupunea o stare de nemiscare fizica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2006, 19:04:27
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Dragi prieteni, postul(negru)este folositor,dar mai ales unit cu postul sufletesc,adica blandetea,rabdarea,curatia si altele.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.11.2006, 00:13:17
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu una m-am mirat de la inceput . Vorbim de post negru numai asa ca sa ne aflam in treaba , pina acolo mai sint multe , multe etape .
Am incercat si eu sa tin o zi ,am gindit ca-mi ajuta intr-o directie . Am reusit cu chiu cu vai , abia m-am sculat dimineata si de atunci am renuntat . Cind ma gindesc ca la manastire nu se maninca (in general) in saptamana mare decit foarte putin !
Daca se spune ca trebuie sa ne mantuim si trupul , nu numai sfletul ,acum intreb foarte serios pe cine se pricepe :
Ce sansa am eu sa-mi mantuiesc trupul daca el nu poate nimc , nici matanii (ma dor genunchii) ,nici priveghere , nici post (decit cel rinduit de biserica ) ,nici un efort . Ce sa-i fac ?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.11.2006, 06:04:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca postul negru ajuta mult, daca il tinem cu bucurie si nu cu tristete.

Intr-un ajun de Paste am tinut si eu o data post desavarsit, nu am mancat si nu am baut nimic, nici apa macar. In acest timp am facut cele necesare si programate pentru ziua respectiva, si pot sa spun ca nu m-am simtit rau deloc. Din contra, seara cand m-am incaltat ca sa merg la Inviere nu ma simteam deloc obosita si am observat ca talpile picioarelor imi erau subtiate si imi intrau cu mai mare usurinta in pantofi. Drumul, destul de lung, pe care il aveam de parcurs pana la biserica/manastire mi s-a parut mai usor de parcurs decat de obicei.

Dupa parerea mea, sufletul este insa cel care duce greul postului, si nu stomacul. Daca ai sufletul usor (vreau sa spun nu impovarat de griji lumesti), poti tine usor si postul.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.11.2006, 09:40:52
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Pe acest ecran nu se poate vedea nici bucuria nici tristetea .
Poate esti f.tinara . Mai bine imi sugerai ce mai poate face un om neputincios
sa-si mantuiasca trupul ? . Am vazut ca efortul fizic e binecuvintat , dar nici de asta nu mai sint in stare .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.11.2006, 13:47:04
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Pe acest ecran nu se poate vedea nici bucuria nici tristetea .
Poate esti f.tinara . Mai bine imi sugerai ce mai poate face un om neputincios
sa-si mantuiasca trupul ? . Am vazut ca efortul fizic e binecuvintat , dar nici de asta nu mai sint in stare .
Doamne ajuta !
Draga Maria55,
Te referi la neputinta fizica?
Dupa cate vad, cu sinceritate ai spus ca multe "gesturi" nu prea poti sa faci pentru mantuirea trupului. Vezi ce desarte sunt vorbele? Vezi cum singurica te dai de gol?
Uite, poate zici ca zic gresit dar, efortul este exclusiv spiritual si al mintii. Nu am la indemana una din cartile Parintelui Cleopa care, raspunzand unui calugar de ce, dupa atata ostenire si privatiuni ale trupului Dumnezeu nu le da nici un semn explica: gesturile de a te priva de ceva doar pentru "a da bine" in fata lui Dumnezeu daca nu sunt insotite de curatirea mintii si sufletului nu au nici o valoare. De aceea, multi calugari care respecta tot felul de canoane raman numai cu nevoirea trupeasca, spiritual nu se imbogatesc.
De ce ai vrea sa-ti mantuiesti trupul? Ti-ai mantuit sufletul si mintea si numai trupul a mai ramas?
Poti sa stai in genunchi toata viata de aici inainte, in post negru si privatiuni dar, numai mintea te poate ajuta spre mantuire.
De ce nu te rogi? Simplu, stai pe un scaunel, intr-o pozitie care-ti este confortabila si rostesti rugaciunea inimii. Restul vine de la Sine, nu trebuie sa-ti impui. Nu impui tu Duhului Sfant cand sa vina sau nu.
Crezi ca statul in genunchi si postul negru il induioseaza. Crezi ca nu vede ca-ti mai zac niste rautaciuni in minte. Unele din ele le-am citit si eu.
Hai sa recunoastem ca suntem toti in fond oameni iubitori care au acelasi Tata. Si sa incercam putin sa ne ingrijim de noi, si poate sa acceptam ca si celalalt poate sa ne spuna ceva folositor.
Sa-ti de Dumnezeu multa sanatate si daca Crezi, o vei avea cat de curand!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.11.2006, 23:45:24
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"Tot ce ni se pare noua in lumea asta ca-i stramb si rau, de multe ori ne inselam! Ca nu cunoastem judecatile lui Dumnezeu cele ascunse si necuprinse. Nu cerca cele necercate si nu voi sa ajungi cele neajunse!" Acestea sunt vorbele Parintelui Cleopa, iar la "Cuvinte duhovnicesti" este un articol intreg al sau cu titlul "Despre judecatile lui Dumnezeu".
Niciodata judecata omeneasca nu se va potrivi cu Judecata lui Dumnezeu. El este singurul care cunoaste si sufletul omului si nu se uita numai la exterior cum de cele mai multe ori procedam noi.Deci pt. orice primim de la Dumnezeu, bune si rele, ar trebuie sa fim in stare sa spunem:"Slava Tie, Doamne, slava Tie!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2011, 13:41:52
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Postul negru se tine pana la ora 18 sau pana la ora 12?
Multumesc.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul negru Darkanian Postul 747 28.03.2024 10:11:15
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 18:29:45
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 16:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 14:40:19
05 ianuarie AJUNUL BOBOTEZEI zi de post negru icamilin Diverse Sarbatori 3 06.01.2009 08:27:12