Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2017, 01:25:16
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Am nevoie de cateva lamuriri si sfaturi duhovnicesti

Nu stiu daca voi putea sa exprim pe deplin ceea ce doresc sa aflu (din cauza unor lipsuri in exprimare pe care le am), dar voi incerca:

1. Care este diferenta intre egoism si iubirea sanatoasa de sine (sunt egoist si vreau sa ma vindec) (am si un orgoliu urias - m-a ajutat sa supravietuiesc intr-o perioada dificila a vietii mele)
2. Nu am o intelegere foarte clara a smereniei (sunt cam satul de limbajul acesta duhovnicesc, nu prea-l inteleg...) ...
3. Daca aproapele tau are o patima si te afecteaza in mod direct (adica daca se poarta urat fata de tine), e in regula sa-i atragi atentia (cu blandete, nu dintr-o pozitie de superioritate) sau cel mai bine este sa-ti vezi de patimile tale si sa te vindeci pe tine mai intai?
4. Cum poti sa ajungi sa te vindeci de slava desarta. Ma preocupa prea mult (zic eu, parerea oamenilor).
5. Cum poti sa te vindeci de un complex de inferioritate dobandit in copilarie? (Intre intrebarea de mai sus si aceasta exista o legatura clara...)
6. Traiesc cu impresia ca e ceva in neregula cu mine in mod inerent, ca sunt diferit de ceilalti....cum scap de chestia asta? (la nivel rational sunt constient ca nu e adevarat, dar emotiile sustin contrariul...ceea ce e foarte chinuitor este ca incerc sa ascund aceste sentimente de cei din jurul meu si e un efort considerabil...e obositor...si cred ca ceilalti isi dau seama de ceea ce simt....desi stiu ca nu e asa)

Sunt un pic confuz...daca poate cineva sa ma lamureasca, ii sunt recunoscator. Daca nu este nici el pe deplin lamurit in aceste privinte, il rog sa se abtina, ca sa nu ma tulbur si mai rau de cap....

Am citit foarte mult in ultimul timp...terapeutica bolilor spirituale, razboiul duhovnicesc....dar parca nici una din aceste carti nu trateaza in mod direct problemele concrete cu care ma confrunt in viata de zi cu zi sau poate ca nu-mi dau eu seama...toate indeamna la dezpatimire, la iertare, la fapte bune, la un caracter deosebit, la noblete sufleteasca. Sunt de acord cu acestea. Nu cred ca e nimic mai de pret decat un caracter nobil, dar cand te injura cineva sau se poarta urat...parca uit totul si imi vine sa-l zgaltai un pic sa-si revina la realitate si sa-l pun la locul lui....si dupa aceea ma mahnesc pt comportamentul meu si pentru comportamentul lui si mi se strica toata ziua....

Am cam sarit dintr-una intr-alta, dar sper sa primesc raspunsul asteptat. Doamne ajuta!

Ps: am duhovnic, merg la biserica, ma spovedesc.

Last edited by ioan89; 24.09.2017 at 01:31:47.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2017, 02:38:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Este debusolanta abordarea ta. Pui foarte multe intrebari de importanta secundara, din ce vad eu nerelevante pentru vreo problema de viata.

Pe scurt nu pari sa ai vreo problema serioasa ci doar pui intrebari de morala crestina si de viata duhovniceasca.

Exact care este problema pe care vrei sa o rezolvi? Poate ne-ar ajuta mai mult in raspunsurile noastre.

Ce vrei sa rezolvi cu intrebarile astea? Pentru ca nu pari nici in suferinta nici in debusolare..

Raspunsul asteptat, de fapt care e intrebarea principala/esentiala pe care vrei sa o pui si la care nu gasesti raspuns?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2017, 08:51:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
1. Care este diferenta intre egoism si iubirea sanatoasa de sine (sunt egoist si vreau sa ma vindec) (am si un orgoliu urias - m-a ajutat sa supravietuiesc intr-o perioada dificila a vietii mele)
Iubirea sanatoasa fata de sine este iubirea pentru propria mantuire. Parabola iconomului necredincios (Luca 16:1-13) arunca o lumina despre ce inseamna aceasta iubire sanatoasa fata de sine.

Citat:
2. Nu am o intelegere foarte clara a smereniei (sunt cam satul de limbajul acesta duhovnicesc, nu prea-l inteleg...)
Smerenia este baza de pe care pleaca orice urcus spiritual. Este mama virtutilor, tot asa dupa cum constrariul ei, mandria, este mama viciilor, primul pacat capital de pe lista de sapte, cel mai diabolic.
De ce este smerenia baza de urcare ? De ce cu cat cineva e mai smerit, cu atat urca mai sus ? Fiindca ea (si numai ea) pune sufletul in dispozitia necesara spre a primi toate celelalte virtuti. Dupa cum ne dam seama si citind povestea lui Harap Alb, opera geniala a unui scriitor si preot ortodox. Aceasta dispozitie necesara mai este numita si saracie evanghelica, care ne face sa fim saracii Domnului (anawim). Ea este prima dintre Fericirile despre care vorbeste Isus in marea predica de pe munte ("Beati pauperes spiritu..."). Smerenia (umilitatea) nu trebuie confundata cu umilinta. A fi smerit nu inseamna a te convinge ce tampit esti, ci inseamna a te plasa in starea receptiva proprie copilariei. Cand Isus ne cere sa fim asemenea copiilor, El nu ne cere sa fim infantili precum copiii, ci smeriti/saraci du Duhul, adica receptivi ca si copiii.

Citat:
3. Daca aproapele tau are o patima si te afecteaza in mod direct (adica daca se poarta urat fata de tine), e in regula sa-i atragi atentia (cu blandete, nu dintr-o pozitie de superioritate) sau cel mai bine este sa-ti vezi de patimile tale si sa te vindeci pe tine mai intai?
E in regula sa-i atragi atentia, mai ales daca ai elemente potrivit carora aceasta atentionare va fi lucratoare pentru el. In caz contrar, este mai bine sa urmezi sfatul pe care Domnul il da apostolilor si sa pleci, scuturand pantofii tai de praful cetatii in care cuvantul Evangheliei nu este primit.

Citat:
4. Cum poti sa ajungi sa te vindeci de slava desarta. Ma preocupa prea mult (zic eu, parerea oamenilor).
Metoda teologica: la Judecata parerea oamenilor conteaza, sau parerea lui Dumnezeu ?

Metoda imitatiunii lui Cristos: in Postul Pastelui Isus realizeaza cele mai mari minuni. Totusi, in timp ce unii oameni Il urmau peste tot si Ii erau martori, altii il comentau acuzandu-L ca scoate demoni cu tatal demonilor. Asadar, poti sa fii si Isus Cristos: nu toti oamenii vor avea parere buna despre tine.

Metoda spirituala: orice pacat capital se combate cultivand mai ales virtutea contrara lui. Virtutea contrara slavei desarte (care e specie a mandriei) este smerenia. Asa cum virtutea contrara lacomiei este postul etc. Prin urmare, pentru a va vindeca de slava desarta, trebuie sa cultivati mai ales acele fapte ale smereniei. A sluji saracilor, de exemplu. In functie de situatia dv concreta, acest serviciu in slujba saracilor poate imbraca diverse forme. Prin "slujire" inteleg actiuni care sunt indeobste considerate apanaj al rangurilor inferioare. Aveti vreun vecin care nu prea se descurca, eventual e usor tampit ? Ei bine, maturati scarile din fata usii lui. Eventual, daca deschide usa si va spune "ce faci dom'le, cum iti permiti sa maturi scara din fata mea fara sa-mi ceri acordul ?" cereti-i iertare.
Desigur, v-am dat un exemplu doar: cunoscand mai bine cazul dv, duhovnicul dv va va prescrie o solutie mai adaptata.

Citat:
5. Cum poti sa te vindeci de un complex de inferioritate dobandit in copilarie? (Intre intrebarea de mai sus si aceasta exista o legatura clara...)
6. Traiesc cu impresia ca e ceva in neregula cu mine in mod inerent, ca sunt diferit de ceilalti....cum scap de chestia asta? (la nivel rational sunt constient ca nu e adevarat, dar emotiile sustin contrariul...ceea ce e foarte chinuitor este ca incerc sa ascund aceste sentimente de cei din jurul meu si e un efort considerabil...e obositor...si cred ca ceilalti isi dau seama de ceea ce simt....desi stiu ca nu e asa)

Nu stiu. Ultimele doua intrebari sunt prea vagi. Elemente suplimentare sunt necesare.

Cu fratietate in Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.09.2017 at 08:55:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare