Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 20.06.2013, 21:11:13
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Pentru Dumitru73

Citisem mai demult pe-aici, pe forum, ca tu esti ateu. Si as avea doua curiozitati (asta, bineinteles, daca nu te superi si daca vrei sa-mi raspunzi):

1. Fiind ateu, sa inteleg ca ceea ce ai scris despre ''testamentul'' parintelui Iustin si despre posibilitatea ca succesorul sau sa fie considerat mare duhovnic in viitor este o ironie (mai ales ca ai pus si ghilimele)?

2. O curiozitate pe care am mai exprimat-o pe acest forum in legatura cu ateii, sectantii, catolicii etc.: de ce citesc si scriu pe un site/forum ortodox? Nu este o intrebare ca o luare la rost ca sa spun asa, este doar o curiozitate, mi-ar placea sa inteleg ce-i determina, ce motivatii interioare-i determina sa faca lucrul asta? De ce-si pierd timpul aici si nu fac ceva conform cu credinta sau necredinta lor, nu se ocupa/preocupa de alte lucruri?

Te rog sa ma scuzi daca te-am deranjat cu acest mesaj (poti sa-l ignori daca te deranjeaza). Imi cer scuze, de asemenea, si celorlalti pe care poate ca-i deranjeaza aceste intrebari.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe parintele Iustin!

Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 20.06.2013, 21:18:43
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

sunt bune intrebarile tale,deranjante sunt afirmatiile necredinciosilor,ateilor....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 20.06.2013, 22:13:35
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Citisem mai demult pe-aici, pe forum, ca tu esti ateu. Si as avea doua curiozitati (asta, bineinteles, daca nu te superi si daca vrei sa-mi raspunzi):

1. Fiind ateu, sa inteleg ca ceea ce ai scris despre ''testamentul'' parintelui Iustin si despre posibilitatea ca succesorul sau sa fie considerat mare duhovnic in viitor este o ironie (mai ales ca ai pus si ghilimele)?
Nu sunt eu cea in caz, dar incerc sa-ti raspund. Dumitru, se autotintituleaza ateu, de fapt e un om bun, care frecventa cu regularitate Biserica si odata..s-a suparat. Si de atunci tot suparat a ramas .Cunoaste mai multe despre multi duhovnici decat o fac multi ortodocsi.
Dar pentru a nu devia, imi exprim si eu parerea de rau ca un duhovnic atat de vrednic, ca scumpul parinte ne-a parasit. Ma linisteste in schimb gandul ca a plecat spre binemeritata odihna, dupa o munca de o viata in slujba lui Dumnezeu si a oamenilor.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.06.2013, 22:23:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Citisem mai demult pe-aici, pe forum, ca tu esti ateu. Si as avea doua curiozitati (asta, bineinteles, daca nu te superi si daca vrei sa-mi raspunzi):

1. Fiind ateu, sa inteleg ca ceea ce ai scris despre ''testamentul'' parintelui Iustin si despre posibilitatea ca succesorul sau sa fie considerat mare duhovnic in viitor este o ironie (mai ales ca ai pus si ghilimele)?

2. O curiozitate pe care am mai exprimat-o pe acest forum in legatura cu ateii, sectantii, catolicii etc.: de ce citesc si scriu pe un site/forum ortodox? Nu este o intrebare ca o luare la rost ca sa spun asa, este doar o curiozitate, mi-ar placea sa inteleg ce-i determina, ce motivatii interioare-i determina sa faca lucrul asta? De ce-si pierd timpul aici si nu fac ceva conform cu credinta sau necredinta lor, nu se ocupa/preocupa de alte lucruri?

Te rog sa ma scuzi daca te-am deranjat cu acest mesaj (poti sa-l ignori daca te deranjeaza). Imi cer scuze, de asemenea, si celorlalti pe care poate ca-i deranjeaza aceste intrebari.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe parintele Iustin!

Doamne ajuta tuturor!
1. îl cunosc pe pr Hariton dinainte de a avea gând sa plece la mănăstire.
este una din puținele persoane pe care le respect aproape necondiționat.
2. diversitatea opiniilor este constructivă.
iar când o sa consider ca îmi pierd timpul aici, voi pleca singur.
vrei sa plec?
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.06.2013, 22:28:49
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
1. Fiind ateu, sa inteleg ca ceea ce ai scris despre ''testamentul'' parintelui Iustin si despre posibilitatea ca succesorul sau sa fie considerat mare duhovnic in viitor este o ironie (mai ales ca ai pus si ghilimele)?
am pus ghilimele, pentru a sublinia că așa va spune lumea.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.06.2013, 22:49:05
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Asa va spune lumea pentru ca el intr-adevar este un duhovnic bun, sau doar pentru ca parintele Iustin l-a desemnat ca successor al lui?
Eu nu-l cunosc, nici nu auzisem de el, de aia intreb.

Si nu, nu vreau sa pleci, nu am treaba cu nimeni de pe forum (mai ales ca eu nu sunt o ''activa'' daca pot spune asa, citesc mult si rareori scriu ceva, mi-ar placea doar sa-i inteleg pe cei care sunt in aceasta situatie, pentru ca nu reusesc pur si simplu. Eu, spre exemplu, nu citesc site-uri de alta ''credinta'' (cu atat mai putin cele atee de-a dreptul), si timp am suficient, dar nu ma intereseaza, nu consider ca ar fi bine pentru mine sa citesc, ca mi-ar ajuta la ceva, dimpotriva!

Oricum parerea mea este ca tu cel putin esti un credincios crestin ortodox in adancul sufletului tau, dar nu stiu de ce nu recunosti! Dar si daca recunosti sau nu, important este ca esti. Nu se poate sa nu fii!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.06.2013, 22:55:08
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Nu sunt eu cea in caz, dar incerc sa-ti raspund. Dumitru, se autotintituleaza ateu, de fapt e un om bun, care frecventa cu regularitate Biserica si odata..s-a suparat. Si de atunci tot suparat a ramas .Cunoaste mai multe despre multi duhovnici decat o fac multi ortodocsi.
Dar pentru a nu devia, imi exprim si eu parerea de rau ca un duhovnic atat de vrednic, ca scumpul parinte ne-a parasit. Ma linisteste in schimb gandul ca a plecat spre binemeritata odihna, dupa o munca de o viata in slujba lui Dumnezeu si a oamenilor.[/quote]

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau!
Am aflat tot de pe-aici ca esti mama a patru copilasi (foarte tanara!) si te admir foarte mult pentru acest lucru!
Sa-ti traiasca si sa fie sanatosi!
Doamne ajuta!


Imi cer scuze, dar nu stiu cum sa fac ca sa incadrez ceea ce a scris altcineva, asa cum faceti voi de apare astfel: ''in prealabil postat de.....''. Nu prea ma pricep...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.06.2013, 23:05:15
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Asa va spune lumea pentru ca el intr-adevar este un duhovnic bun, sau doar pentru ca parintele Iustin l-a desemnat ca successor al lui?
Eu nu-l cunosc, nici nu auzisem de el, de aia intreb.

Si nu, nu vreau sa pleci, nu am treaba cu nimeni de pe forum (mai ales ca eu nu sunt o ''activa'' daca pot spune asa, citesc mult si rareori scriu ceva, mi-ar placea doar sa-i inteleg pe cei care sunt in aceasta situatie, pentru ca nu reusesc pur si simplu. Eu, spre exemplu, nu citesc site-uri de alta ''credinta'' (cu atat mai putin cele atee de-a dreptul), si timp am suficient, dar nu ma intereseaza, nu consider ca ar fi bine pentru mine sa citesc, ca mi-ar ajuta la ceva, dimpotriva!

Oricum parerea mea este ca tu cel putin esti un credincios crestin ortodox in adancul sufletului tau, dar nu stiu de ce nu recunosti! Dar si daca recunosti sau nu, important este ca esti. Nu se poate sa nu fii!

Doamne ajuta!
de ce crezi că l-a desemnat? era ucenicul sau. el l-a format de la început.
acum este duhovnicul mănăstirii Durau (de mulți ani) și directorul Asezamantului Daniil Sihastrul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.06.2013, 23:33:17
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit Am aflat si eu

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l aseze cu dreptii!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.06.2013, 23:50:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Acea scrisoare nu cred ca este scrisa de Parintele. S-a mai discutat.
E simplu de observat că în scrisoare nu se pomenește de Dumnezeu, ori părintele în mesajele sale pomenește mereu de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde