Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 09.12.2009, 00:06:40
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

CITAT;
"Dumnezeu insa este drept si ne va judeca dupa cat ni s-a dat sa cunoastem."

Da,Dumnezeu este drept,dar ne va judeca dupa faptele noastre,dupa cat bine am facut semenilor nostri.Dumnezeu nu va pune la socoteala pacatele pe care le facem cu totii mai mult sau mai putin,ci ne va judeca pentru binele care am fi putut sa-l facem semenilor nostri si nu l-am facut.Aici sa iei aminte.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
  #542  
Vechi 09.12.2009, 00:10:29
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mt 24, 38 si Ioan 13, 8

aici e folosit grecescul "a mesteca".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #543  
Vechi 09.12.2009, 00:16:48
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Mt 24, 38 si Ioan 13, 8

aici e folosit grecescul "a mesteca".
hm...nu/corespunde/la/catolici,o/sa/caut
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #544  
Vechi 09.12.2009, 08:55:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
De unde ai inteles tu din tot ce s-a discutat pe forum ca la noi ortodocsii,sau prin cultul religios IL ingradim pe Hristos,IL limitam pe Hristos?Ba din contra,traim plinatatea Adevarului prin EL,prin insusi Iisus Hristos.Prin Impartasirea cu Preacuratul Trup si Scump Sangele Sau si prin respectarea poruncilor,mai bine zis prin practicarea poruncilor.Nu este nevoie de fapte bune?Cauta in biblie si vezi ce spune."Nu oricine I-mi zice Doamne,Doamne va intra in Imparatia Cerurilor,ci cel care face VOIA TATALUI MEU.Sau citeste; "Veniti la mine binecuvantatii Tatalui Meu,Ca flamand am fost si mi-ati dat sa mananc,Insetat am fost si mi-ati dat sa beau,Bolnav am fost si m-ati cautat,In temnita am fost si m-ati aflat"....apoi mai zice; "Plecati de la mine blestematilor.....aici te invit pe tine sa scoti biblia din raft,sa o stergi de praf,si sa citesti.Nu este nevoie de fapte bune?Biblia mai spune ca prin pocainta si schimbarea vietii ne mantuim nu doar credinta in Iisus Hristos.De adevarata invatatura din biblie vorbesc si eu,de felul cum este ea interpretata,de felul cum este pus in practica invatatura din biblie.Desigur,este mai greu in biserica ortodoxa pentru ca trebuie practicata jertfa si pocainta,ori multi dintre voi ati ajuns pe la alte secte tocmai din prea multa comoditate care este acolo.Nu se cere prea mult,cantam cateva cantece la chitara,mai spunem o rugaciune si e totul Ok.Ne mantuim.Voi ati uitat de un lucru pe care vreau sa vi-l reamintesc.Ati uitat de diavol(nici macar in postarile voastre de aici nu pomeniti de el),ati uitat ca el are puterea de a prezenta intunericul drept lumina.Asta este cea mai mare inselaciune a diavolului de a se prezenta lumii ca inexistent,ca sa-si poata face lucrarea lui satanica,si anume de a desparti pe om de Dumnezeu.Nu te gandi ca rugaciunea ta ajunge la Dumnezeu,prin vorbitul in limbi,este oprita de diavol.Este in zadar ceea ce faci,nu te zidesti pe tine nici pe altul nu zidesti.Ti-am aratat diferenta dintre duhul apostolilor la darul vorbirii in limbi,si ceea ce faceti voi acolo.Nu este acelasi duh.Dumnmezeu sa te ajute sa redescoperi calea cea dreapta.Raspusurile mele sunt mai intarziate pentru ca intru mai rar pe internet,chiar mi-am propus sa nu intru mai mult de 2 ori pe saptamana,sant si alte lucruri de facut Doriana,cauta Adevarul,inca nu l-ai descoperit.
Da, ghemis, Il ingraditi pe Hristos in limitarile unui cult cand spuneti ca numai voi Il aveti. Deci Hristos nu poate trece limitele gardului ortodox, dupa voi.

Apoi: nu am zis in viata mea ca nu e nevoie de fapte bune. Aceste fapte sunt un semn al credintei , trebuie sa le facem, dar nu le fac ca sa ma mantui, ci pentru ca Hristos mi-a oferit mantuirea, ca un gest de dragoste si recunostinta. Poti face cate fapte bune vrei, daca nu ai credinta te vei numi filantrop, nu crestin. Si le poti face din slava desarta.

Cum practici tu pocainta? Batand matanii si repetand rugaciunile altora?

POCĂÍNTĂ s.f. (În practicile crestine) Căintă pentru păcatele săvârsite; p. gener. regret pentru o faptă rea, o greseală etc.; pocăială. – Pocăi + suf. -intă.

Asta inseamna pocainta; iti pare rau de pacat si nu il mai faci. O facem si noi, dar nu stam sa ne plangem toata viata, ci ne mai si ridicam sa facem ceva bun. Adica sa mergem la inchisori, cum spui tu, sa mai ajutam [desi suntem acuzati ca strangem prozeliti], etc. Vezi tu, noi suntem acuzati ca nu facem fapte, iar cand facem suntem acuzati ca facem ca sa strangem prozeliti...

De diavol nu am uitat, pot sa-ti vorbesc si de el daca te zideste. La noi in biserica sunt oameni cu dar de scoatere a demonilor, ne rugam pentru eliberarea sufletelor si Dumnezeu asculta si scoate demonii din ei. Sunt oameni cu deosebirea duhurilor care deosebesc proorocia de la Dumnezeu de cea de la satan si vorbirea in limbi de la Dumnezeu de cea de la satan. Dar nu e un motiv sa opresti darul lui Dumnezeu de frica lui satan.

Hristos este Adevarul. Eu L-am gasit. Este langa mine, ma ajuta, traiesc numai pentru a-L sluji, Ii vorbesc si imi vorbeste. Tu ai asa ceva? sau implinesti doar niste forme cu speranta ca intr-o zi , poate-poate te vei mantui?
  #545  
Vechi 09.12.2009, 09:59:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ba, pe danut l-a laudat ca poate purta o discutie serioasa pe teme biblice. Iar cu fusta mulata te-ai facut tu singura, altii doar au observat.
da, l-a laudat zicand:

Citat:
În prealabil postat de valy72001 Vezi mesajul
danut, cu care totusi poti inchega o discutie pe baze teologice.
dar nu vreau sa vb cu pacat, poate asa se lauda la voi
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #546  
Vechi 09.12.2009, 10:01:39
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Daaaa...asta e, animatoare ( imi pare rau ca l-a jignit aici si pe Danut, dar asta e), cosmonauta, desantata, mascota, port haine mulate, lipsita de bun simt, fara minte, inel in ratul porcului (de companie de ar fi macar, nu ar fi chiar atat de rau ) acusica mi se spune ca de fapt nici nu sunt ortodoxa ci scientoloaga...asta e, ce ti-e scris in frunte ti-e pus, dar de catre cine????..asta e intrebarea intrebatoare!...in orice caz eu mai astept "complemente directe"...m-am obisnuit de acum, m-am calit!!!
mai asteapta putin, ca daca mai stau pe aici sectantii, inelul in rat o sa ti se para o dragalasenie
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #547  
Vechi 09.12.2009, 10:04:47
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu au zis pt ca erau o singura religie,nu aveau dc sa se numeasca altfel decat crestini.Dar s-au numit Ortodocsi dupa,pt ca si-au pus schismaticii numele de catolici,deci au vrut sa arate care e Dreapta Credinta(adica ortodoxia,care chiar asta inseamna).
multumesc pentru raspuns.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #548  
Vechi 09.12.2009, 10:42:33
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
nu au zis pt ca erau o singura religie,nu aveau dc sa se numeasca altfel decat crestini.Dar s-au numit Ortodocsi dupa,pt ca si-au pus schismaticii numele de catolici,deci au vrut sa arate care e Dreapta Credinta(adica ortodoxia,care chiar asta inseamna).
Ortodocsi ne numeam si inainte de schisma.Si cuvantul "ortodox" este folosit de multi parinti inainte de schisma.Dar doamna Doriana, iarasi vorbeste din necunostiinta de cauza si din ignoranta.
  #549  
Vechi 09.12.2009, 10:50:28
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Iar ma faci sa ma indoiesc ca acele carti ale parintilor au fost scrise de oameni impartiali. Si, oricum, Ana spusese ca daca nu spui "ortodox" esti considerat sectar. [ceea ce nu se intampla pe vremea parintilor ] Asta zic si eu spalare a creierului...
  #550  
Vechi 09.12.2009, 10:51:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Iar ma faci sa ma indoiesc ca acele carti ale parintilor au fost scrise de oameni impartiali. Si, oricum, Ana spusese ca daca nu spui "ortodox" esti considerat sectar. [ceea ce nu se intampla pe vremea parintilor ] Asta zic si eu spalare a creierului...
Cat de multe stii dumneata despre vremea sfintilor parinti?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50