Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.12.2010, 21:57:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Victoria, nu trebuie să cădeți în aceeași boală ca aceea pe care o vedeți la alții. Dacă cineva se roagă numai la sfinții ortodocși, refuzând să se roage altor fel de sfinți pe care nici nu-i socotesc ca atare, nu înseamnă că sunt mai puțin ortodocși ca cei ca dv. Pur și simplu, nu are legătură.
La fel, buni catolici pot fi și cei care se roagă numai sfinților catolici, și cei care se mai roagă din când în când Sf Serafim de Sarow. A fi bun ortodox, ca și a fi bun catolic, înseamnă să nu faci ceea ce Biserica ta te îndeamnă să nu faci. Cel puțin la catolici, eu nu am auzit de un interdict prin care nu te poți ruga sfinților acatolici. Ceea ce este interzis este cultul public al sfinților acatolici, adică, de exemplu, introducerea lor în calendare (și aici există excepții, ca Sf Grigore Palama). La mine acasă, ca și în biserică dacă o fac în tăcere, eu mă pot ruga și bunicului meu, despre care am convingerea personală că se află în rai și poate pune o vorbă bună pentru mine. E OK. Dacă mai vorbesc cu încă vreo 20, îi facem un tropar lui bunicu', îi ducem o poză la biserică și cântăm în fața ei zicând "Sfinte Nicolae Dragomir, roagă-te pentru noi !", eventual pretinzând că Biserica Catolică e în eroare că nu l-a sanctificat, atunci nu mai e OK și nu mai sunt bun catolic. Fiindcă din cult particular, am încercat să fac cult public.

Nu mi-o luați în nume de rău, dar adeseori văd la cei care se declară "open minded" o intoleranță la fel de mare ca la cei despre care spun că sunt cam înguști în concepții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #22  
Vechi 08.12.2010, 01:14:29
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Victoria, nu trebuie să cădeți în aceeași boală ca aceea pe care o vedeți la alții. Dacă cineva se roagă numai la sfinții ortodocși, refuzând să se roage altor fel de sfinți pe care nici nu-i socotesc ca atare, nu înseamnă că sunt mai puțin ortodocși ca cei ca dv. Pur și simplu, nu are legătură.
La fel, buni catolici pot fi și cei care se roagă numai sfinților catolici, și cei care se mai roagă din când în când Sf Serafim de Sarow. A fi bun ortodox, ca și a fi bun catolic, înseamnă să nu faci ceea ce Biserica ta te îndeamnă să nu faci. Cel puțin la catolici, eu nu am auzit de un interdict prin care nu te poți ruga sfinților acatolici. Ceea ce este interzis este cultul public al sfinților acatolici, adică, de exemplu, introducerea lor în calendare (și aici există excepții, ca Sf Grigore Palama). La mine acasă, ca și în biserică dacă o fac în tăcere, eu mă pot ruga și bunicului meu, despre care am convingerea personală că se află în rai și poate pune o vorbă bună pentru mine. E OK. Dacă mai vorbesc cu încă vreo 20, îi facem un tropar lui bunicu', îi ducem o poză la biserică și cântăm în fața ei zicând "Sfinte Nicolae Dragomir, roagă-te pentru noi !", eventual pretinzând că Biserica Catolică e în eroare că nu l-a sanctificat, atunci nu mai e OK și nu mai sunt bun catolic. Fiindcă din cult particular, am încercat să fac cult public.

Nu mi-o luați în nume de rău, dar adeseori văd la cei care se declară "open minded" o intoleranță la fel de mare ca la cei despre care spun că sunt cam înguști în concepții.
Poate ca nu ma exprim eu clar sau poate ca mesajul pe care doresc sa il exprim nu reprezinta ceea ce simt intr-un moment oarecare.E posibil.Ideea e ca nu a ajuns la Domnia Voastra ceea ce eu am vrut sa spun si anume ca incrancenarea ortodocsilor nu e buna.
Nu sunt intoleranta,din contra prin dialogul meu as dori sa-i fac pe ei mai toleranti si sa inteleaga IUBIREA NECONDITIONATA pe care Iisus ne-o cere.Deseori nu reusesc nici eu sa nu-mi conditionez iubirea, dar macar ma straduiesc.Sa ne iubim aproapele ca pe noi insine si nu sa il judecam.Sa discutam liber,constructiv dar sa nu aratam cu degetul pe nimeni si sa nu ne asumam atitudini eronate in numele ortodoxiei.Poate ca unele mesaje ale mele nu suna prea bine, dar va asigur ca nu ascund intoleranta.Sunt foarte transparente.

Last edited by Victoria2005; 08.12.2010 at 01:16:46.
  #23  
Vechi 08.12.2010, 02:02:58
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Victoria, degeaba te superi.
Ortodocsii nu venereaza sfinti catolici.
Si Catalin2 are dreptate.

Un bun ortodox stie ca mantuirea o afla in Biserica Ortodoxa (nu la vecini).

(off topic: si maica-mea a pomenit sapatamana trecuta de Anton de Padova, ca i-a vazut povestea vietii la tv etc.. Si a venit cu confuzia ingrozitoare ca acela ar fi Sf. Antonie!!!)
Din cate am auzit eu , parintele Arsenie Boca l-a pictat intr-o biserica pe Francisco de Assis
care este un sfant catolic. De ce??? pentru ca la recunoscut ca sfant.
  #24  
Vechi 08.12.2010, 15:39:36
Victoria2005 Victoria2005 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.12.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Din cate am auzit eu , parintele Arsenie Boca l-a pictat intr-o biserica pe Francisco de Assis
care este un sfant catolic. De ce??? pentru ca la recunoscut ca sfant.
In anul 1968 Parintele Arsenie Boca a inceput pictarea bisericii parohiale din localitatea Draganescu, din apropierea Bucurestiului. A lucrat la ea vreme de 15 ani.Aici l-a pictat si pe Sf Francisc de Assisi alaturi de alti sfinti.In acest sens, pictura din altarul bisericii Draganescu ne da un raspuns discret si lamuritor.
  #25  
Vechi 18.01.2012, 15:11:51
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

am inteles ca Sfantul Anton de PADOVA nu a iubit ortodoxia! este adevarat?
  #26  
Vechi 18.01.2012, 15:28:10
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

nu cunosc nici eu prea multe din viata acestui Sfant ANTON DE PADOVA DAR E O MARE DIFERENTA intre el si Sfantul ANTONIE CEL MARE DIN EGIPT, ortodox,mare izbavitor de vrajmasii cei vazuti si nevazuti! Exista in Bucuresti, in centrul vechi o Biserica Ortodoxa care ii poarta numele si in fiecare marti se citesc acatiste de catre preoti si vin la SFANT MULTIME DE OAMENI CARE I CER AJUTORUL. E Sfantul al carui nume il port si va marturisesc ca m a ocrotit si m a ajutat in vreme grea si toata viata mea!tin tot timpul cu mine acatistul Sfantului Antonie cel Mare. Mergeti si voi la aceasta Biserica si va veti convinge. Eu am mers.
MARE ESTE DUMNEZEU.
  #27  
Vechi 18.01.2012, 15:39:16
Antonela Antonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2012
Mesaje: 31
Implicit

Ma voi documenta in privinta Sfantului Anton de PADOVA DAR PAREREA MEA E CA DREPTATEA apartine numai lui Dumnezeu si numai EL are puterea sa judece!vrajba aceasta intre religii nu cred ca este benefica din moment ce ambele IL Slavesc pe Dumnezeu! Va spun cu toata sinceritate, cea mai mare avere a mea este aceea de a ma fi nascut crestin Ortodox iar pentru mine aceasta este credinta adevarata si cred ca datoria noastra este nu sa aratam cu degetul cine e crestin mai mult si mai putin ci din contra sa dovedim oamenilor prin fapte ca aceasta e credinta adevarata iar cei care vor auzi, vor veni....
  #28  
Vechi 18.01.2012, 15:42:46
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
am inteles ca Sfantul Anton de PADOVA nu a iubit ortodoxia! este adevarat?
Daca ar fi iubit-o ar fi facut parte din Biserica lui Hristos. Este o singura Biserica si doar in Biserica este mantuirea. Cei care se roaga oricarui "sfant" catolic sunt rataciti. Nu vreau sa intru intr-un conflict cu cei de acesta confesiune, dar in timp ce ei ar trebui sa sustina acelasi lucru despre cei care se inchina sfintilor ortodocsi nu o fac. Asta ma duca la concluzia ca BC devine din ce in ce mai indreptata spre ecumenism. BC nu ar fi sustinut asta acum 100 de ani.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #29  
Vechi 18.01.2012, 15:46:13
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antonela Vezi mesajul
Ma voi documenta in privinta Sfantului Anton de PADOVA DAR PAREREA MEA E CA DREPTATEA apartine numai lui Dumnezeu si numai EL are puterea sa judece!vrajba aceasta intre religii nu cred ca este benefica din moment ce ambele IL Slavesc pe Dumnezeu! Va spun cu toata sinceritate, cea mai mare avere a mea este aceea de a ma fi nascut crestin Ortodox iar pentru mine aceasta este credinta adevarata si cred ca datoria noastra este nu sa aratam cu degetul cine e crestin mai mult si mai putin ci din contra sa dovedim oamenilor prin fapte ca aceasta e credinta adevarata iar cei care vor auzi, vor veni....
Si atunci cum poate fi sfant un om care nu "activeaza" in Biserica lui Hristos? Sfintenia nu e data doar de faptele noastre ci de harului lui Dumnezeu. Deci se pare ca la unii lipseste ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #30  
Vechi 18.01.2012, 15:49:09
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Victoria2005 Vezi mesajul
In anul 1968 Parintele Arsenie Boca a inceput pictarea bisericii parohiale din localitatea Draganescu, din apropierea Bucurestiului. A lucrat la ea vreme de 15 ani.Aici l-a pictat si pe Sf Francisc de Assisi alaturi de alti sfinti.In acest sens, pictura din altarul bisericii Draganescu ne da un raspuns discret si lamuritor.
Daca a facut asta, a gresit. Parintele inca nu e canonizat. Si daca ar fi, chiar si sfinti gresesc. Sfant nu inseamna perfect. Omul este supus greselii.
Sfantul Ierarh Petru Movila a conceput un catehism gresit cu invataturi gresite, dar apoi l-a indreptat. Daca a facut greseala asta parintele Arsenie trebuia sa o corecteze.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 12:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40