Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 24.02.2012, 15:12:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Omul însă cere mereu carne și dovezi și se crede drept și vrednic ispitind pe Dumnezeu...
Poate tu, nu mai generaliza.
Păi eu sunt omul... la mine mă refeream, dar n-am vrut să fie evident. Ia uite că m-ai prins. Dar în ce ai citat mă refeream la om în general, la toți frații mei... oameni și îngeri căzuți și animale depravate și plante carnivore și pești și fiare și gropi și râpe și prăpăstii și adâncuri...

Last edited by vsovivi; 24.02.2012 at 15:16:52.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 24.02.2012, 15:26:37
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu
cred că vsovivi a vrut să spună că a reușit să citească ceea ce scrisese, tot el, mai sus.
........

...și dacă râzi atunci îmi cer iertare tuturor celor care cred că eu le dau lecții... cu atât mai mult cu cât nu-s în stare să-mi fac eu teamele mai întâi, ci din lene și fățărnicie am căzut în flecăreala foarte grijulie și populistă... îmi pare rău.

Dar post înseamnă să nu mănânci orice... afară de Dumnezeu plinindu-i voile cu taină, căci orice amestec păcătos sau fariseic este otrăvitor deci este strict interzis.

Nimic, nimic, nimic... ci doar credință credincioasă în Dumnezeu, în sf- Treime împreună cu toți sfinții și îngerii, nu eu vă cer ci așa ceva este scris și ni se cere nouă dacă vrem să devenim veșnici... vii. Cei ce vor cred se vor închina și boteza și se vor supune și se vor mântui, iar cine nu, aceia au și fost demult osândiți în toată scriptura.

Last edited by vsovivi; 24.02.2012 at 15:34:18.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 24.02.2012, 15:52:24
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică trebuie postit la pupatul smintiochiul semeț și la trufia fatalistă a vieții, că e vorba de mintea cea 'înțeleaptă' care se laudă cu furâciuni, fură munca fetelor și le strică dintr-o singură lovitură.

Nu fuge ochiul întâmplător ci e bine condus de către pofta din poftă... nu te lasă până nu te sedomizează cu măriri deșarte de sine.

Last edited by vsovivi; 24.02.2012 at 15:55:16.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 24.02.2012, 16:12:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
...și dacă râzi atunci îmi cer iertare tuturor celor care cred că eu le dau lecții... cu atât mai mult cu cât nu-s în stare să-mi fac eu teamele mai întâi, ci din lene și fățărnicie am căzut în flecăreala foarte grijulie și populistă... îmi pare rău.
Tu o spui nu eu...acum nu o lua așa personal...mai trebuie să și râdem din când în când. Sau e interzis?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 28.02.2012, 12:50:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Tu o spui nu eu...acum nu o lua așa personal...mai trebuie să și râdem din când în când. Sau e interzis?
Domnule, nu e problemă dacă râzi sau dacă ești foarte sobru decât dacă fie una fie alta o faci din grija aia foarte mare a fariseilor cei foarte teologi sau foarte apostoli sau foarte iscusiți sau foarte postitori sau foarte meseriași în ceva sau foarte competenți și foarte apreciați ingineri, medici, arhierei ca să mimeze ei trăirea Cuvântului ori smolirea ori sfârtecarea hainelor ca să fie ei văzuți sau știuți de oameni... de oamenii tâmpiți și fraieriți de ei așa ca noi toți credulii și păcăliții inconștienți care-i apreciem pentru jocul lor viclean... căci de aia aveau ei aplecare foarte mare spre poruncile cele mici în timp ce pe alea mari nici cu degetul nu se atingeau ca să le facă: dreptatea, iubirea curată, mila neânvârtoșată împotriva Domnului, frățietatea, curăția, supunerea, munca cinstită și toate celelalte și binînțeles asemănarea cu sfinții, cu proorocii, cu drepții, cu Iisus Hristos, adică SMERENIA, răbdarea și umilința... nu pentru sine și de la sine însuși căci nu se prea poate din sine sau de la sine căci aia e defapt hoție de cele sfinte și punere de stăpânire de parcă ar fi rodul sau meritul tău cu tot datul lecțiilor apoi din dreptul Domnului, a dreptății Domnului dacă nu cumva de deasupra... sub haină de biserică.

Dar ne-a corectat Domnul pe noi, pe fariseii creștini care caută îndreptarea căci a zis: ''Pe alea mari trebuia să le faceți iar pe alea mici să nu le lăsați!'' Deci știind că iubindu-mă ai rîs de mine pricepând sensul umoristic al postării mele nu ai greșală căci răsul tău se datorează că ai înțeles ce am vrut să zic... și probabil că ai fost singurul care a reușit să citească cele 12 capete de (auto-)acuzare... și asta e dovadă clară de iubire, dacă nu cumva aveai ceva minterese ascunse, căci viclenia e foarte ascunsă și se crede vrednică, mai vrednică decât calea dreaptă a poruncii lui Dumnezeu:

-''nu mai mâncați carne, carne, carne...'' căci necredința, frica și răzbunarea vine din lăcomia pătimașe care e închinare la idoli... beroici.

Last edited by vsovivi; 28.02.2012 at 13:43:47.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 28.02.2012, 22:14:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu chiar as fi foarte curioasa ce anume mancati acum in perioada Postului Pastelui! Nu glumesc! Dar fara sa-mi indrugati tot felul de fraze intortocheate ca nici Sfantul Duh nu le mai pricepe si nu le mai da de capat!
Vreau ceva clar si concret ca sa priceapa si mintea mea mai slaba! Ca daca este sa ne luam dupa ce scrieti dvs. atunci ar trebui sa traim ca pustnicii toti! Noi, vsovivi, trebuie sa muncim si ca sa putem munci trebuie sa ne si hranim ca nu le putem duce la bun sfarsit doar cu paine si apa
Depinde ce munca presteaza fiecare d-na Maria...
Daca este munca de birou sau orice activitate profesionala statica,va asigur ca se poate duce ziua la bun sfarsit cu paine(orice forma de aluat) si apa.
Nu este problema ca te simti slabit ci doar te doboara lipsa mancarii cu care esti obisnuit;simti nevoia de a avea ceva moale,cremos,dulce,etc.

Pt cei care au de facut multa munca fizica sau chiar pt casnici care trebuie sa tina casa/gospodoria nu-mi prea imaginez asemenea posturi aspre,dar pot si ei cu credinta sa rastoarne muntii,cine stie??
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 29.02.2012, 12:55:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fericitul Părinte Epifanie - despre post

Postul și sărbătorile

S-a pus adesea întrebarea dacă se îngăduie să se servească mâncare de dulce în cazurile sărbătorilor onomastice, evenimentelor excepționale, întrunirilor cu prietenii etc, din perioada posturilor. Starețul spunea că atenția față de oameni este o mare virtute, faptă care nu se poate suspenda în perioadele de post. Insă pe masă să se pună în mod obligatoriu mâncăruri de post. In cadrul unor limite, ele pot fi mai drese sau mai gustoase dacă vrem să cinstim pe cineva, însă absolut obligatoriu de post.

Intreg articolul îl găsiți aici: Fericitul Părinte Epifanie - despre post

Last edited by ovidiu b.; 29.02.2012 at 13:02:07.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 29.02.2012, 12:58:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre post

"Rugăciunea e respirația sufletului, iar postul e apa care stinge văpaia patimilor.
Rugăciunea și postul scot dracii a poftei și mâniei din trup. Foamea îmblânzește fiarele din noi.
Spovedania deasă la Preot, postul trupului și al minții, rugăciunea și pocăința sunt cele mai puternice arme în lupta împotriva desfrânării.
Viața înfrânată duce la redobândirea sănătății încât să poți deosebi binele de rău.
Câtă vreme omul nu iese din poftă, nu se poate apropia de Dumnezeu. Niciodată să nu asculți de poftă. Cine a ascultat de poftă a ascultat de diavolul. Din lăcomia stomacului se naște și curvia." (Părintele Asenie Boca)

Dacă postul a fost necesar în rai, cu atât mai mult este necesar în afară de rai. Dacă a fost un medicament util înainte de rană, cu atât mai mult este util după rană. (Sfântul Ioan Gură de Aur)

Postul este medicament. Și dacă medicamentul este de mii de ori folositor, adeseori se face inutil și chiar păgubitor datorită lipsei de experiență a celui care îl folosește. Pentru că trebuie să știm și timpul în care îl folosim și cantitatea medicamentului și natura trupului acelora care îl vor primi și anotimpul anului și dieta corespunzătoare și multe altele, dintre care, dacă omitem numai unul, acesta strică pe toate celelalte mai sus însemnate. (Sfântul Ioan Gură de Aur)

"Dacă nu ți-ai schimbat viața, ce-ți folosește să postești? Schimbarea bucatelor nu ajută la nimic.” (Sfântul Ioan Gură de Aur).

Continuare articol: Postul, apa care stinge văpaia patimilor

Last edited by ovidiu b.; 29.02.2012 at 13:09:03.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 07.03.2012, 15:54:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Prajitura de post cu mac

Prajitura de post cu mac - Ingrediente: 2 cani de faina, 250gr zahar, 250ml apa, 200ml ulei de floarea soarelui, 200gr mac, 200gr gem de visine, o lingurita bicarbonat de sodiu, 2-3 lingurite zeama de lamaie, un praf de sare Pentru glazura: 100gr cacao, 200gr zahar, 200ml lapte de soia, 100gr margarina


Mod de preparare: Se amesteca apa cu zaharul pana se topeste, apoi se adauga uleiul, macul, faina, sarea si bicarbonatul stins cu zeama de lamaie. Compozitia se da la cuptor 25 de minute, la foc mediu. Se scoate si se lasa putin la racit, apoi se imparte blatul in doua foi. Pe prima foaie se intinde un strat de dulceata, apoi se adauga a doua foaie a blatului. Se prepara glazura, punand pe foc laptele de soia si cu margarina si se amesteca pana se omogenizeaza. Apoi se adauga zaharul si cacaua,amestecand continuu, pana se formeaza crema. Se ia de pe foc si se intinde, cat inca este fierbinte, deasupra prajiturii cu mac. La final, se presara mac peste glazura si se lasa sa se racoreasca, dupa care se poate portiona.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 01.04.2012, 18:50:16
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am "inventat" si eu o prajitura.
Blatul il putem face ca "negresa de post" - 8 linguri faina, 8 zahar, 2 cacao, 2 nuca macinata (facultativ), praf de copt stins, zahar vanilat, coaja lamaie, 6 linguri ulei, 6 apa (minerala) - mie mi se pare ca totusi trebuie mai multa, sa iasa consistenta ca de chec.
Crema e inventia mea (cred, dar poate nu e) , cantitatile inca nu le-am pus la punct. Se pune apa la fiert, (o cana?) cu un praf de sare, coaja de lamaie, zahar vanilat, si cand clocoteste se pune gris, sa iasa ca un gris cu lapte. Apoi punem margarina la pachet, cca 50 g, si amestecam. Eu am mai pus si scortisoara si nuca macinata. Apoi bagam zeama de lamaie si gem de caise sau gutui, sa fie cam 50% gem, 50 % gris.
Daca blatul iese gros, il putem taia in 2, ca la tort (pe grosime), daca nu, mai facem unul sau il taiem pe lungime. Cred ca se poate face un blat si fara cacao, doar cu nuca si scortisoara, si chiar cu putina miere.
La mijloc punem crema, sau putem face ca la albinuta, cu 2 straturi de crema : intai grisul, si apoi gemul.
Deasupra facem o glazura din n linguri cacao, n zahar, n apa, zahar vanilat, eventual ciocolata neagra, si margarina la pachet (la n=3 sau 4, cam 50 g margarina). Si peste ea pudram cu nuca de cocos.
Crema de gris se poate face si fara gem, dar atunci ii punem zahar sau miere, si putem baga in ea nuci, scortisoara, banane, fructe din compot? (chiar si cu gelatina cred ca ar merge), ness.
Ca blat cred ca se pot folosi si alte variante, gen "aluat fraged" - faina+ apa+ grasime, eventual varianta lui Costel de mai sus, si chiar cred ca putem face un rand de blat - crema cu gem-deasupra coca razuita si apoi o dam la cuptor. Deasupra putem pudra, la sfarsit, cu zahar pudra si fulgi de cocos, daca ne place.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57