Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 20:15:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica

Iata cat de frumos vorbeste Sfantul Ioan Gura de Aur despre rugaciunea de acasa si cea din Biserica: "E cu putinta sa te rogi si acasa, dar e cu neputinta sa te rogi ca in biserica. Nu vei fi ascultat cand chemi pe Dumnezeu singur asa cum esti ascultat cand o faci cu fratii tai. Caci aci e ceva mai mult: e unitatea in cuget si in cuvinte si legatura iubirii si rugaciunea preotilor"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.05.2012, 11:25:35
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata cat de frumos vorbeste Sfantul Ioan Gura de Aur despre rugaciunea de acasa si cea din Biserica: "E cu putinta sa te rogi si acasa, dar e cu neputinta sa te rogi ca in biserica.
Amintesc, in acelasi sens, marturia Olgai Greceanu intalnita in lucrarea sa, "Explicarea Sfintei Liturghii":

"Poate ca fiecare om se roaga zilnic la el acasa. Dar, intre rugaciunea de acasa si rugaciunea de la biserica sau, mai bine zis, intre rugaciunea de acasa si slujba de la biserica este o mare deosebire, o deosebire pe care nici eu n-am invatat-o de mult. De cand am invatat-o insa, imi pare rau de toate duminicile pe care le-am lasat sa treaca fara sa ma fi dus la biserica. Daca as avea o putere, as intoarce toate duminicile inapoi, m-as vari de fiecare data intr-o strana si as privi, as urmari, as lua parte, din tot sufletul, la toata slujba."

Last edited by Marius22; 09.05.2012 at 11:30:19.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2012, 16:36:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit Rugăciunea de acasă

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Iata cat de frumos vorbeste Sfantul Ioan Gura de Aur despre rugaciunea de acasa si cea din Biserica: "E cu putinta sa te rogi si acasa, dar e cu neputinta sa te rogi ca in biserica. Nu vei fi ascultat cand chemi pe Dumnezeu singur asa cum esti ascultat cand o faci cu fratii tai. Caci aci e ceva mai mult: e unitatea in cuget si in cuvinte si legatura iubirii si rugaciunea preotilor"
20.Ca unde sunt doi sau trei adunati intru numele Meu, acolo sunt si Eu in mijlocul lor". (MT 18:20)

De aceea rugăciunile particulare(individuale) au putere parțială indiferent unde sunt săvârșite, iar cele spuse în Biserică, în comun, în grupurile de rugăciune au putere plenară.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2012, 00:01:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In biserica, suntem impreuna rugatori cu sfintii si cu puterile ceresti. Poate si de aceea puterea de concentrare la rugaciune mi se pare mult mai mare in biserica decat acasa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un roman de etnie maghiara a gasit Biserica stramosilor sai si a venit acasa spre_rasarit Generalitati 127 04.04.2011 12:30:06
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 03:52:56
Rugaciunea de Joi tatolivia Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 15:02:02
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 21:08:47
Rugaciunea in Biserica OvidiuO Rugaciuni 12 26.02.2008 09:40:55