Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.04.2023, 20:54:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu mi se pare eficient ca timp, să mergi din casă în casă, nu știi la oraș că există un tânăr care suferă o dezamăgire față de pastorație, nu-l localizezi dacă nu vine el spre Biserică.
Misiunea unui episcop este să păstorească suflete, asta le-a poruncit Hristos să facă înainte de toate. Restul sunt justificări sofistice ale dezastrului actual din repertoriul satanei. Nu mai convingi pe nimeni cu ele.

Zilele trecute am (re)găsit un text în Ezechiel:

Fiul omului, profețește împotriva păstorilor lui Israel!;profețește și spune-le păstorilor: Așa grăiește Domnul Domn: O, păstori ai lui Israel! , oare se pasc păstorii pe ei înșiși? Oare nu oile sunt acelea pe care păstorii le pasc? Iată, voi mâncați laptele și vă îmbrăcați cu lâna și înjunghiați pe cele grase, dar pe oile Mele nu le pașteți; pe cea slabă n’ați întărit-o, pe cea bolnavă n’ați vindecat-o, pe cea zdrobită n’ați legat-o’n feși, pe cea rătăcită n’ați întors-o, pe cea pierdută n’ați căutat-o, iar pe cea tare ați slăbit-o prin osteneală. Și oile Mele s’au risipit din lipsă de păstor și au devenit mâncare fiarelor câmpului.

Și oile Mele s’au risipit în fiece munte și’n fiece deal înalt; pe fața’ntregului pământ s’au risipit, și nu era nimeni care să le caute și să le întoarcă. De aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Viu sunt Eu!, zice Domnul Domn: Fiindcă oile Mele au devenit o pradă, și din lipsă de păstor s’au făcut oile Mele mâncare tuturor fiarelor câmpului, fiindcă păstorii n’au avut nici un fel de grijă pentru oile Mele, ci s’au păscut păstorii pe ei înșiși, dar oile Mele nu le-au păscut, de aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Așa grăiește Domnul Domn: Iată, Eu sunt împotriva păstorilor; și voi cere oile Mele din mâinile lor; și-i voi întoarce îndărăt, pentru ca ei să nu pască oile Mele, și păstorii nu le vor mai paște; și-Mi voi scoate oile din gura lor, iar ele nu le vor mai fi lor de mâncare.
(Iezechiel 34: 1-10, versiunea Anania)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 26.04.2023 at 21:58:49.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.04.2023, 21:31:25
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Misiunea unui episcop este să păstorească suflete, asta le-a poruncit Hristos să facă înainte de toate. Restul sunt justificări sofistice ale dezastrului actual din repertoriul satanei. Nu mai convingi pe nimeni cu ele.
Pe mine mă bucură că scrii pe forum, parcă s-a pierdut ceva când nu au mai intrat userii care aveau un cuvânt de spus.

Eu zic să ne facem amândoi țârcovnici la o Biserică din București cu parohie de peste 10.000 de enoriași și să mergem cu preotul la Bobotează prin toate blocurile turn urcând scară cu scară să vedem cât slăbim, să facem și înmormântari în același timp, și botezuri să ținem și rânduiala în Biserică, Vecernie, Utrenie, Liturghie zilnică.

Hai că la case e mai ușor, dar și așa tu știi că mai sunt oameni care înjură preotul, iar vreți bani hoților șamd, unii nu au bani în casă și de disperare fac așa, mai bine ar fi un anunț că nu se solicită nimic.

Plus că pe mulți nu-i găsești acasă, în anii 90 multe fabrici erau închise nu erau locuri de muncă, acum sunt oameni care muncesc în ture, dorm tun nici nu aud soneria.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul

Zilele trecute am (re)găsit un text în Ezechiel:

Fiul omului, profețește împotriva păstorilor lui
Israel!;profețește și spune-le păstorilor: Așa grăiește Domnul Domn: O, păstori ai lui Israel! , oare se pasc păstorii pe ei înșiși? Oare nu oile sunt acelea pe care păstorii le pasc? Iată, voi mâncați laptele și vă îmbrăcați cu lâna și înjunghiați pe cele grase, dar pe oile Mele nu le pașteți; pe cea slabă n’ați întărit-o, pe cea bolnavă n’ați vindecat-o, pe cea zdrobită n’ați legat-o’n feși, pe cea rătăcită n’ați întors-o, pe cea pierdută n’ați căutat-o, iar pe cea tare ați slăbit-o prin osteneală. Și oile Mele s’au risipit din lipsă de păstor și au devenit mâncare fiarelor câmpului.

Și oile Mele s’au risipit în fiece munte și’n fiece deal înalt; pe fața’ntregului pământ s’au risipit, și nu era nimeni care să le caute și să le întoarcă. De aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Viu sunt Eu!, zice Domnul Domn: Fiindcă oile Mele au devenit o pradă, și din lipsă de păstor s’au făcut oile Mele mâncare tuturor fiarelor câmpului, fiindcă păstorii n’au avut nici un fel de grijă pentru oile Mele, ci s’au păscut păstorii pe ei înșiși, dar oile Mele nu le-au păscut, de aceea, voi, păstori, auziți cuvântul Domnului: Așa grăiește Domnul Domn: Iată, Eu sunt împotriva păstorilor; și voi cere oile Mele din mâinile lor; și-i voi întoarce îndărăt, pentru ca ei să nu pască oile Mele, și păstorii nu le vor mai paște; și-Mi voi scoate oile din gura lor, iar ele nu le vor mai fi lor de mâncare.
(Iezechiel 34: 1-10, versiunea Anania)
Sunt 14 milioane de ortodocși în cel mai pesimist recensământ, în cel mai realist sunt vreo 16, în orașele universitare e foarte greu să dai de ei, de fiecare dintre ei.

Ierarhi nu știu dacă sunt mai mult de 55.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.04.2023 at 21:33:52.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.04.2023, 22:47:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt 14 milioane de ortodocși în cel mai pesimist recensământ, în cel mai realist sunt vreo 16, în orașele universitare e foarte greu să dai de ei, de fiecare dintre ei.

Ierarhi nu știu dacă sunt mai mult de 55.
Repet: în cazul prezentat pe topicul de față eram interesat cum ar reacționa administrația bisericească dacă un credincios statistic le-ar comunica demisia din calitatea de membru al BOR.

De altfel, eu cred că demersul lui George R. este fie neserios (o încercare de a atrage atenția asupra sa), fie e mai serios decât pare la prima lectură (criză existențială urmată de revoltă împotriva oricărei forme de autoritate exercitată asupra sa).

L-am trimis să-și dea demisia din BOR cu speranța (incertă) că cineva cu autoritate pastorală și cu harul lui Dumnezeu la purtător, va sta de vorbă cu el la modul cel mai serios.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.04.2023, 22:55:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Repet: în cazul prezentat pe topicul de față eram interesat cum ar reacționa administrația bisericească dacă un credincios statistic le-ar comunica demisia din calitatea de membru al BOR.
O respinge ca inadmisibilă :), statutul B.O.R. nu prevede lepădarea de Botez și Taina Mirungerii 2 Sfinte Taine printr-o hârtie.
Culmea e că din B.O.R. poți să fi exclus prin afurisanie arhierească, excomunicare sinodală, dar prin act de voință proprie adica demisie semnată, nu.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De altfel, eu cred că demersul lui George R. este fie neserios (o încercare de a atrage atenția asupra sa), fie e mai serios decât pare la prima lectură (criză existențială urmată de revoltă împotriva oricărei forme de autoritate exercitată asupra sa).

L-am trimis să-și dea demisia din BOR cu speranța (incertă) că cineva cu autoritate pastorală și cu harul lui Dumnezeu la purtător, va sta de vorbă cu el la modul cel mai serios.
Eu mi-am dat seama de stratagema ta care e o formă inteligentă de a spune unei administrații bisericești că nu simți pastorația Bisericii, e un fel de a semnala nevoia de consiliere spirituală, de aceea eu nu am criticat ce ai zis, chiar m-am bucurat că am văzut scris MihailC acolo după atâtea luni.

Oricum nu cred că vorbea nici măcar cu un episcop vicar (care nu e episcop plin la palier administrativ bisericesc) ar fi vorbit eventual cu vreun preot responsabil din sectorul cultural-misionar al eparhiei.

În București am înțeles că sunt vreo 7 protopopiate doar pe zona București și împrejurimi, fiecare protopopiat cu minim 15-20 de parohii arondate, fiecare parohie cam cu 2 preoți, unele și cu 3-4 preoți + diaconi, dacă nu sunt capele de spital, penitenciar, cimitir, etc.

Preoți de unde să alegem sunt destui, cu cât e mai mare orașul, important e că dacă aștepți să vină ei la tine, s-ar putea să nu vină și tu trebuie să depui efort să mergi spre ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.04.2023 at 23:16:54.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.04.2023, 12:27:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Buna seara si Sarbatori Fericite celor credinciosi!

Vin catre Dumneavoastra cu rugamintea de a-mi spune daca exista vreo formalitate oficiala, din punctul de vedere al BOR, pentru a putea renunta la apartenenta la crestinism. Caci apartin oficial acestei religii, de vreme ce mi s-a emis un "Certificat de Botez".

Consider ca botezul unui copil de doua luni, care, evident, nu poate lua decizii pentru sine insusi, este un abuz perpetrat asupra acestuia de parintii sai biologici, de parintii sai spirituali (asa-zisii "nasi") si de reprezentantii BOR si contravine articolului nr. 29 din Constitutia Romaniei (vezi mai jos).
Odata ce ai fost botezat nu-ti mai poate nimeni sterge botezul, ramai cu el pana la sfarsit. Nu te baga nimeni in seama pentru ca e absurd ce spui, tine de neintelegere, poti sa alegi sa crezi in ce vrei tu, nu te obliga nimeni.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 28.04.2023, 09:38:14
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Repet: în cazul prezentat pe topicul de față eram interesat cum ar reacționa administrația bisericească dacă un credincios statistic le-ar comunica demisia din calitatea de membru al BOR.

De altfel, eu cred că demersul lui George R. este fie neserios (o încercare de a atrage atenția asupra sa), fie e mai serios decât pare la prima lectură (criză existențială urmată de revoltă împotriva oricărei forme de autoritate exercitată asupra sa).

L-am trimis să-și dea demisia din BOR cu speranța (incertă) că cineva cu autoritate pastorală și cu harul lui Dumnezeu la purtător, va sta de vorbă cu el la modul cel mai serios.
De ce as dori sa atrag atentia asupra mea? Nu sunt persoana publica, nu am nimic de demonstrat nimanui. Cat despre sfatul lui Mihailc, chiar si asa, dat la "misto", este singurul oarecum pertnent primit pana acum. Inversunarea cu care sunt pus la zid nu ma mira, caci sunt constient de ceea ce este locul in care am iscat discutia.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 28.04.2023, 09:47:57
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Repet: în cazul prezentat pe topicul de față eram interesat cum ar reacționa administrația bisericească dacă un credincios statistic le-ar comunica demisia din calitatea de membru al BOR.

De altfel, eu cred că demersul lui George R. este fie neserios (o încercare de a atrage atenția asupra sa), fie e mai serios decât pare la prima lectură (criză existențială urmată de revoltă împotriva oricărei forme de autoritate exercitată asupra sa).

L-am trimis să-și dea demisia din BOR cu speranța (incertă) că cineva cu autoritate pastorală și cu harul lui Dumnezeu la purtător, va sta de vorbă cu el la modul cel mai serios.
Este cineva pe aici care CHIAR crede, in forul lui interior, acolo unde nu ajung decat gandurile lui cele mai intime, ca vreun popa, indiferent de grad, crede in Dumnezeu????? Nu, Domnilor, sunt si ei niste slujbasi care sustin cauza angajatorului. Si ce angajator... Nu-ti poti intalni seful cel mare niciodata, casa si masa asigurate, respect impus cu forta fricii, voyeurism la greu (vezi spovedania) etc. Adica niste fosti adolescenti carora le-a fost frica de viata adevarata si si-au asigurat traiul de zi cu zi si batranetile sustinand o poveste. Nu difera prin mare lucru de fostii activisti de partid, pana la urma... Unde mai pui ca unii se dedulcesc, cu maxima placere si in deplina impunitate, la carnita tanara, fie ea de baietel sau de fetita. Hai sa fim seriosi, ca toti alergam la doctor cand ne loveste ceva grav. Poate s-o fi vindecat vreun cancer avansat cu rugaciune, dar eu nu am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 28.04.2023, 11:13:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Este cineva pe aici care CHIAR crede, in forul lui interior, acolo unde nu ajung decat gandurile lui cele mai intime, ca vreun popa, indiferent de grad, crede in Dumnezeu????? Nu, Domnilor, sunt si ei niste slujbasi care sustin cauza angajatorului. Si ce angajator...
Există locuri de muncă cu salarii mult mai bine plătite, chiar și-ntr-o primărie de țară un funcționar public cu vechime de peste 5 ani, umflă spre 1000 de euro, nelucrând vinerea mai deloc, cu sâmbătă și duminică libere.

Deci un om nu se face preot dacă vrea bani, că-n primii ani îl trimite pe la sate părăsite, pustiite demografic, unde nu mai e nici dispensar.

Nu-l trimite în comuna Florești, sau în Șelimbăr (am dat exemplu de câteva comune bogate de prin țară).

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Nu-ti poti intalni seful cel mare niciodata, casa si masa asigurate, respect impus cu forta fricii, voyeurism la greu (vezi spovedania) etc.
Păi nu-l întâlnești pe P.F. Daniel, dar întâlnești un episcop vicar care poate e zbir sau intră puternic în preoți cu impuneri să vândă x lumânări, x calendare, x abonamente la ziarul lumina, nu vinde, dă din salariu, nu are nici de salariu se împrumută.

Cum făcea Corneliu Bârlădeanu la Huși, băga în ei pe taxe de-i rupea într-un județ sărac ca Vasluiul, nu în București sau Cluj sau Sibiu unde măcar 50% au bani și iei de la aceia.

Cine crezi tu că vrea să se umple cu spovedanii care îți întorc stomacul pe dos, sau să stea câte 5 ore sau mai mult în scaunul spovedaniei când curg zeci sute de credincioși fiecare minim 30 de minute dacă nu și 3 ore poți să stai de vorbă.

Eu știu că preoții buni se roagă să uite spovedaniile ca să nu-i încarce, nici nu e voie să spovedești păcatele sminititoare cu lux de amănunte.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Adica niste fosti adolescenti carora le-a fost frica de viata adevarata si si-au asigurat traiul de zi cu zi si batranetile sustinand o poveste.
Ca preot în fiecare lună vezi moartea că ai înmormântări, practic înfrunți moartea, poate un adolescent speriat să vadă câteva sute de fețe de morți într-o viață de preoție, pe care poate le visează noaptea ?

Știi cum e să înmormântezi un mort din care poate se scurg lichide că a avut probleme cu ficatul, vreo ciroză ceva și să fie și vară cu 30 de grade sau 35 afară cu muște pe acolo, nu vorbi dacă nu știi.

Recunosc nici eu nu sunt preot dar am văzut înmormântări, am auzit de la rude, cel mai greu e să înmormântezi copii, sau oameni în floarea vârstei, sau părinți care-și lasă copiii orfani.


Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Nu difera prin mare lucru de fostii activisti de partid, pana la urma...
Păi sunt mulți care au zburat din preoție, unii au făcut și vreo 9 ani de studii teologice 4 liceu/seminar + 4 facultate + 1 de master și tot nu sunt nici preoți, nici diaconi, nici nu cântă în strană.

Dacă era ușor să fii preot, ajungeau toți, aici trebuie vocație, trăire, suflet, sacrificiu de sine, trebuie să nimerești o soție bună, blândă, altruistă, cu dragoste față de cele sfinte care să sprijine lucrarea.

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Unde mai pui ca unii se dedulcesc, cu maxima placere si in deplina impunitate, la carnita . Hai sa fim seriosi, ca toti alergam la doctor cand ne loveste ceva grav. Poate s-o fi vindecat vreun cancer avansat cu rugaciune, dar eu nu am auzit de asa ceva.
Domnule nu știi ce sănătate am avea dacă preventiv am posti, ne-am ruga, ne-am spovedi, împărtășii, am merge foarte mult la maslu, am evita fumatul, alcoolul, îmbuibarea, poate nu am ajunge în situația de a merge la hei-rup în ultimul moment la doctor.

Nu mai spun că erau duhovnici care recomandau sportul la tineri ca disciplină.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.04.2023 at 11:16:06.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 28.04.2023, 11:41:19
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Există locuri de muncă cu salarii mult mai bine plătite, chiar și-ntr-o primărie de țară un funcționar public cu vechime de peste 5 ani, umflă spre 1000 de euro, nelucrând vinerea mai deloc, cu sâmbătă și duminică libere.

Deci un om nu se face preot dacă vrea bani, că-n primii ani îl trimite pe la sate părăsite, pustiite demografic, unde nu mai e nici dispensar.

Nu-l trimite în comuna Florești, sau în Șelimbăr (am dat exemplu de câteva comune bogate de prin țară).


Păi nu-l întâlnești pe P.F. Daniel, dar întâlnești un episcop vicar care poate e zbir sau intră puternic în preoți cu impuneri să vândă x lumânări, x calendare, x abonamente la ziarul lumina, nu vinde, dă din salariu, nu are nici de salariu se împrumută.

Cum făcea Corneliu Bârlădeanu la Huși, băga în ei pe taxe de-i rupea într-un județ sărac ca Vasluiul, nu în București sau Cluj sau Sibiu unde măcar 50% au bani și iei de la aceia.

Cine crezi tu că vrea să se umple cu spovedanii care îți întorc stomacul pe dos, sau să stea câte 5 ore sau mai mult în scaunul spovedaniei când curg zeci sute de credincioși fiecare minim 30 de minute dacă nu și 3 ore poți să stai de vorbă.

Eu știu că preoții buni se roagă să uite spovedaniile ca să nu-i încarce, nici nu e voie să spovedești păcatele sminititoare cu lux de amănunte.


Ca preot în fiecare lună vezi moartea că ai înmormântări, practic înfrunți moartea, poate un adolescent speriat să vadă câteva sute de fețe de morți într-o viață de preoție, pe care poate le visează noaptea ?

Știi cum e să înmormântezi un mort din care poate se scurg lichide că a avut probleme cu ficatul, vreo ciroză ceva și să fie și vară cu 30 de grade sau 35 afară cu muște pe acolo, nu vorbi dacă nu știi.

Recunosc nici eu nu sunt preot dar am văzut înmormântări, am auzit de la rude, cel mai greu e să înmormântezi copii, sau oameni în floarea vârstei, sau părinți care-și lasă copiii orfani.



Păi sunt mulți care au zburat din preoție, unii au făcut și vreo 9 ani de studii teologice 4 liceu/seminar + 4 facultate + 1 de master și tot nu sunt nici preoți, nici diaconi, nici nu cântă în strană.

Dacă era ușor să fii preot, ajungeau toți, aici trebuie vocație, trăire, suflet, sacrificiu de sine, trebuie să nimerești o soție bună, blândă, altruistă, cu dragoste față de cele sfinte care să sprijine lucrarea.



Domnule nu știi ce sănătate am avea dacă preventiv am posti, ne-am ruga, ne-am spovedi, împărtășii, am merge foarte mult la maslu, am evita fumatul, alcoolul, îmbuibarea, poate nu am ajunge în situația de a merge la hei-rup în ultimul moment la doctor.

Nu mai spun că erau duhovnici care recomandau sportul la tineri ca disciplină.
Pai, atunci de ce stau, daca este asa de greu? Pe de alta parte, nu am auzit de multi popi care sa moara de foame, sincer... Unde mai pui ca, in marea lor majoritate, sunt grasi si plesnesc de sanatate; nu pot sa-mi imaginez ca burdihanele alea imense (inclusiv cel al lui Danutz) sunt de la mancat urzici, sincer...

Last edited by George R.; 28.04.2023 at 12:13:41.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 28.04.2023, 20:54:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Tu ai venit aici sa ne explici cum gresim?

Adica tu ca prostul ai luat-o pe coclauri si acum ai venit sa ne inveti pe noi ca gresim?

Si ne mai si scuipi printre dinti cand apuci si tu.

Mai esti si nesimtit.


De fapt in postul asta ti-ai dat arama pe fata. Esti si tu din neamul ala al prostilor care au pus urechea la toate si acum te mai ia unul altul cu alea ale credintei si injuri credinta.

Nu ai nimic in cap cum am spus in primul post.

Si mai si postezi pe un forum.

Du-te si baga-ti mintile in cap, o faci pe desteptul si nu ai inteles nimic din viata. Esti prost gramada.

Auzi, sa te lepezi de credinta ca popii au burti mari. Esti un idiot!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
renuntare