Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 26.10.2010, 14:33:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"noastre" ce este ? Pluralul maiestății ? Adică: "noi, Miha-Anca așteptăm..."? Sau desemnează ortodocșii reprezentați de dv ?
Eu, deocamdată aștept altceva, de mai multe luni. Ați afirmat la secțiunea catolică faptul că un papă a declarat că ne putem mântui fără Cristos. Noi, Mihnea Dragomir, așteptăm citatul exact. Sau recunoașterea faptului că, de fapt, nu a existat o asemenea declarație.
Obraznicie la patrat, domnule doctor Mihnea Dragomir.
Iata si raspunsul meu mult asteptat, pe care vi l-am mai dat odata si in care puteti urmari singur pe text:
The amazing heresies of Antichrist Pope Benedict xvi 1
Part 1 of 7
http://www.youtube.com/watch?v=Xc9hQZJl4xc

Last edited by Miha-anca; 26.10.2010 at 15:30:02.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 26.10.2010, 17:08:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate este extrem de trist! Ma tem ca marea majoritate a credinciosilor catolici nu stiu si nu inteleg nimic si nici nu-si pot afla vreo vina.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 26.10.2010, 17:34:31
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Obraznicie la patrat, domnule doctor Mihnea Dragomir.
Iata si raspunsul meu mult asteptat, pe care vi l-am mai dat odata si in care puteti urmari singur pe text:
The amazing heresies of Antichrist Pope Benedict xvi 1
Part 1 of 7
http://www.youtube.com/watch?v=Xc9hQZJl4xc
...incredibil!!!!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 26.10.2010, 18:10:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
...incredibil!!!!
Ce este "incredibil" ?

In primul rand, sa ridice mana cine a citit interviurile citate in filmulet.

In al doilea rand, sa ridice mana cine are convingerea ca ceea ce este citat nu este scos din context si interpretat.

In al treilea rand, sa ridice mana cine crede ca autorul filmuletului este o sursa obiectiva.

Editare ulterioara - Am facut efortul sa citesc citatele originale, printre randurile adaugate pe ecran de autorul filmuletului, si am ajuns la concluzia la care ma asteptam.

Evident, Cardinalul Ratzinger nu a afirmat niciunde ca cineva se poate mantui fara Cristos, asa cum cu rea credinta interpreteaza Miha-Anca, ci s-a multumit sa exprime pozitia ca mantuirea este posibila si pentru cei care nu sunt catolici.

Foarte pe scurt spus, ceea ce autorul filmuletului numeste pozitia "anticristica" a viitorului Papa este faptul ca acesta, in deplina concordanta cu invataturile Bisericii, cristalizate la Conciliul Vatican II, a refuzat sa-i trimita pe toti evreii in iad.

Last edited by Erethorn; 26.10.2010 at 18:21:34.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 26.10.2010, 18:28:15
Ontario Ontario is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Locație: Newmarket, Ontario
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ontario Send a message via Skype™ to Ontario
Angry Trist pentru toti

Ne cam calareste dracul, da' lasa ca si noua ne placeeee....!!! Unii fug, altii raman, unii rezista, altii se pierd, dar ramanem ecocentristi, nu hristocentrici. Mizerii se pot scoate la vedere despre toti: despre patriarh, despre calugari, despre preoti, despre mireni, despre OAMENI, in general. Comunicarea dintre Biserica din care facem parte si membrii ei (NOI!?) suna cam asa: http://www.youtube.com/watch?v=CeHuaGoDlq4



Cu respect, just_inn33
Reply With Quote
  #196  
Vechi 26.10.2010, 18:50:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Iata opiniile autorilor filmuletului de mai sus despre Biserica Ortodoxa:

http://www.mostholyfamilymonastery.c...n_orthodox.php

Printre altele, papii pe care ii ataca autorii ca fiind "antihristi" sunt antihristi si pentru ca au indraznit sa sustina ca biserica Ortodoxa are hirotonie si Taine valide....

Papa Benedict este antihrist pentru ca a indraznit sa spuna:

He calls the leader of the schismatic “Orthodox” Church a “beloved person.” Benedict XVI constantly refers to the leaders of openly schismatic and heretical sects as “your Holiness.” In this case, he refers to the leader of the schismatic “Orthodox” Church as “His Holiness.” To reject Catholic teachings is to be “His Holiness,” according to the apostate Benedict XVI.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 26.10.2010, 19:26:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ce este "incredibil" ?

In primul rand, sa ridice mana cine a citit interviurile citate in filmulet.

In al doilea rand, sa ridice mana cine are convingerea ca ceea ce este citat nu este scos din context si interpretat.

In al treilea rand, sa ridice mana cine crede ca autorul filmuletului este o sursa obiectiva.

Editare ulterioara - Am facut efortul sa citesc citatele originale, printre randurile adaugate pe ecran de autorul filmuletului, si am ajuns la concluzia la care ma asteptam.

Evident, Cardinalul Ratzinger nu a afirmat niciunde ca cineva se poate mantui fara Cristos, asa cum cu rea credinta interpreteaza Miha-Anca, ci s-a multumit sa exprime pozitia ca mantuirea este posibila si pentru cei care nu sunt catolici.

Foarte pe scurt spus, ceea ce autorul filmuletului numeste pozitia "anticristica" a viitorului Papa este faptul ca acesta, in deplina concordanta cu invataturile Bisericii, cristalizate la Conciliul Vatican II, a refuzat sa-i trimita pe toti evreii in iad.
....faptul ca papa a afirmat ca textul Vechiului Testament e obscur, si ca astfel este indreptatita interpretarea data lui de catre evrei ca fiind valabila (rezultand negarea lui Hristos)....e altceva decat erezie?

Intreb si eu...pentru ca mie asa imi suna, si nu inteleg de ce ar fi scris asa ceva un teolog crestin?

P.S. Ce insemnatate are Crucea intoarsa de pe tronul Papei?
Reply With Quote
  #198  
Vechi 26.10.2010, 19:30:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
La care obraznicie va referiti ?

Cumva, la faptul ca va arogati dreptul de a interzice sa participam la o discutie pe un forum public ?!

Sau la faptul ca vorbiti la plural, de parca ati fi mandatată să reprezentati toata ortodoxia, sau macar ortodoxia de pe forum ?!

Dar nici in acest caz nu e clar cum stau treburile, pentru ca, dupa cum se poate bine vedea, pe forum exista ortodoxii și ortodoxii.

Exista ortodoxia celor care recunosc si respecta Biserica Ortodoxa Romana si pe preotii ei.

Exista, din nefericire, si "ortodoxia" celor care numesc Biserica o "organizatie apostată", iar pe preotii ei ii categorisesc cu apelativul "parinte", chiar așa, pus in ghilimele, în deplin dispret si bataie de joc fata de Sfânta Taină a Preoției.

Dumneavoastră în numele cărei ortodoxii vorbiti ?



Vedeti, aici e deosebirea. Dumneavoastra "nu credeti" în Papa, desi, daca ar fi sa va consultati duhovnicul, s-ar putea sa aveti surpriza de a afla ca Biserica Ortodoxa Romana ii recunoaste acestuia cel putin calitatea de preot si episcop, cu succesiune apostolica.

In acelasi fel, noi credem în preotii Bisericii dumneavoastra, dupa cum bine a punctat mai sus domnul Dragomir.

Așa că, dacă Biserica mea mă învață iar eu cred că o persoană este preot al lui Cristos, iar o altă persoană își permite să batjocorească preoția, oare e atât de exagerat să îmi spun punctul de vedere ? Cam asta a făcut domnul Dragomir. Nu a luat apărarea forumistului Gheorghe, cu care s-ar putea să fie sau nu de acord, ci a preotului Gheorghe.
Nu ma intereseaza papa si nici preotii ortodocsi dispusi sa-i sarute mana, cu atat mai putin ascultarea de tip catolic. Ce e asa de greu de inteles? Iar despre Ortodoxie vorbesc cu ortodocsii.

Iar tendinta de dominatie economica, politica si spirituala ma dezgusta. Pe forum o simt pe ultima. Prin urmare, nu mai am timp de politeturi si spun exact ce gandesc.

Unora le convine de minune sa ne impuna sa-i ascultam orbeste. Pe asta mizeaza masonii evrei care se folosesc si de masonul papa si de alti masoni ortodocsi si de alte confesiuni ca sa-si impuna idealurile masonice cu ajutorul lor. Pentru ei , noi, cei mici nici nu contam! Ei considera ca e suficient sa-i atraga pe ierarhi si pe prelati de partea lor! Tu pentru care cauza te lupti cu atata indarjire?

Materialul urmator este sugestiv pentru modul in care este privit ortodoxul de rand de catre unii care se cred importanti. De aceea, se impune discernamant duhovnicesc si trezvie, nu ascultare oarba!
SFATURI ”DUHOVNICEȘTI” DESPRE CIPURI DIN PARTEA ”OPOZIȚIEI”

Tendinta oarba de dominatie si nimic altceva! Dumnezeu este scos din discutie.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 26.10.2010, 19:31:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
....faptul ca papa a afirmat ca textul Vechiului Testament e obscur, si ca astfel este indreptatita interpretarea data lui de catre evrei ca fiind valabila (rezultand negarea lui Hristos)....e altceva decat erezie?

Intreb si eu...pentru ca mie asa imi suna, si nu inteleg de ce ar fi scris asa ceva un teolog crestin?

P.S. Ce insemnatate are Crucea intoarsa de pe tronul Papei?
Inainte sa "va sune" si/sau sa va dati cu parerea, poate ar fi ok sa si cititi cartea despre care vorbim, nu doar o jumatate de fraza rupta din context.

In ce priveste crucea intoarsa, este Crucea Sfantului Petru.

"Papa" se scrie cu majuscula.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 26.10.2010, 19:38:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu ma intereseaza papa si nici preotii ortodocsi dispusi sa-i sarute mana, cu atat mai putin ascultarea de tip catolic. Ce e asa de greu de inteles? Iar despre Ortodoxie vorbesc cu ortodocsii.
Atunci, sunteti libera sa nu participati la discutie.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar tendinta de dominatie economica, politica si spirituala ma dezgusta. Pe forum o simt pe ultima. Prin urmare, nu mai am timp de politeturi si spun exact ce gandesc.
Pacat. Pentru unii, politetea este, intr-adevar, doar o modalitate de a ascunde ce gandesc cu adevarat. Ma bucura ca recunoasteti....

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Unora le convine de minune sa ne impuna sa-i ascultam orbeste. Pe asta mizeaza masonii evrei care se folosesc si de masonul papa si de alti masoni ortodocsi si de alte confesiuni ca sa-si impuna idealurile masonice cu ajutorul lor. Pentru ei , noi, cei mici nici nu contam! Ei considera ca e suficient sa-i atraga pe ierarhi si pe prelati de partea lor! Tu pentru care cauza te lupti cu atata indarjire?

Materialul urmator este sugestiv pentru modul in care este privit ortodoxul de rand de catre unii care se cred importanti. De aceea, se impune discernamant duhovnicesc si trezvie, nu ascultare oarba!
SFATURI ”DUHOVNICEȘTI” DESPRE CIPURI DIN PARTEA ”OPOZIȚIEI”

Tendinta oarba de dominatie si nimic altceva! Dumnezeu este scos din discutie.
Ati uitat sa amintiti de conspiratia bubulilor, coloana a cincea a iminentei invazii psiho-spirituale serpiliano balauriene. In lipsa acestor precizari, povestile despre masoneria papala si cipuri parca isi pierd din savoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40