Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.06.2009, 00:04:59
Adelinaa Adelinaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 1
Unhappy Intrebare despre suflet

Am si eu o intrebare...Sufletul dupa ce se ridica la cer..Poate vedea ce facem noi,cei dragi pe Pamant..Am un amic care a murit recent...si vestea ne-a socat enorm pe toti
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.06.2009, 11:51:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinaa Vezi mesajul
Am si eu o intrebare...Sufletul dupa ce se ridica la cer..Poate vedea ce facem noi,cei dragi pe Pamant..Am un amic care a murit recent...si vestea ne-a socat enorm pe toti
Este posibil dar nu exista nici o revelatie care sa ofere o certitudine in acest sens.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.06.2009, 12:48:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit


Raspunsul exista chiar in Sfanta Scriptura (adica in Revelatie). [COLOR=darkred]Luca 16, 19-31[/COLOR]

"Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube, poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.

Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el [COLOR=darkred]a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui[/COLOR]. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.

Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.

Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu, caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.

Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti."

Daca din iad se vede in rai, cu atat mai mult din cele de sus se vede in cele de jos. Sfintii vad pe toti oamenii, le asculta rugaciunile, ii urmeaza in cele ale zilei. Dupa cum in Imparatia lui Hristos nu poate intra nimic din cele care nu sunt sfinte, inseamna ca toti cei de acolo vad jos, pe pamant, pe cei ramasi dupa ei. De asemenea, si cei din iad vad pamantul si pe cei de pe el.

Nadajduiesc sa nu fi inteles eu gresit lucrurile.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.06.2009, 12:52:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Categoric DA.Sufletul poate merge peste tot odata cu iesirea din trup.El este doar o energie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intrebare

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 17:07:48
Din nou despre suflet osutafaraunu Secte si culte 363 07.06.2012 09:21:34
Despre suflet, duh si starea omului in moarte tricesimusquintus Secte si culte 1674 06.02.2012 10:56:04
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 10:58:29
Despre suflet silverstar Generalitati 64 09.01.2007 19:43:52