Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 06.02.2011, 13:21:54
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am acum o nouă curiozitate, mă gândesc cum ar fi dacă s-ar întâlni un sfânt catolic cu unul ortodox, cum și-ar vorbi?
Cred ca si-ar spune:
"Preamrit sa fie Tatal, Fiul si Sfintul Duh. Iti multumim, Doamne Dumnezeule atotputernic pentru marea Ta bunatate, pentru ca ne-ai dat posibilitatea sa devenim fii Tai. Laudat sa fie Dumnezeu in veci!"
Reply With Quote
  #232  
Vechi 06.02.2011, 13:24:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Știu și eu ? Cred că depinde de ce sfinți luăm în acest ipotetic exemplu. Dacă s-ar întâlni Sf Iosafat cu Sf Sofronie de la Cioara, s-ar putea să iasă cu scântei...
Nu-i cunosc pe acești sfinți, dar ai dreptate, depinde și de firea sfântului. Unii sunt foarte blânzi, iar alții mai asprii (nu excesiv). Mi-ar plăcea să văd cum se întâlnesc doi blânzi, probabil că și-ar recunoaște unul altuia sfințenia. ; ))
Reply With Quote
  #233  
Vechi 06.02.2011, 13:25:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Cred ca si-ar spune:
"Preamrit sa fie Tatal, Fiul si Sfintul Duh. Iti multumim, Doamne Dumnezeule atotputernic pentru marea Ta bunatate, pentru ca ne-ai dat posibilitatea sa devenim fii Tai. Laudat sa fie Dumnezeu in veci!"
Foarte posibil, ar fi drăguță o asemenea scenă.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 06.02.2011, 13:27:16
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu-i cunosc pe acești sfinți, dar ai dreptate, depinde și de firea sfântului. Unii sunt foarte blânzi, iar alții mai asprii (nu excesiv). Mi-ar plăcea să văd cum se întâlnesc doi blânzi, probabil că și-ar recunoaște unul altuia sfințenia. ; ))
Ai dreptate, sfintii sunt smeriti. Se considera cei mai nedemni oameni si incearca sa le evidentieze calitatilor celorlalti.
Dar nu doar sfintii, am vazut aceasta smerenie si la calugari si calugarite (mai des).
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #235  
Vechi 06.02.2011, 13:31:03
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu-i cunosc pe acești sfinți, dar ai dreptate, depinde și de firea sfântului. Unii sunt foarte blânzi, iar alții mai asprii (nu excesiv). Mi-ar plăcea să văd cum se întâlnesc doi blânzi, probabil că și-ar recunoaște unul altuia sfințenia. ; ))
Eu am vazut ca sfintii vad in orice om o icoana a Lui Dumnezeu. Am sa dau exemplul sfintului Ioan Bosco, care, printre altele, mergea in puscariile din Torino pentru a salva vietile puscariasilor din mina diavolului. La vederea puscariasilor el nu simtea repulsia fata de niste oameni rai, violenti sau vulgari, simtea doar durerea ca acele suflete nu-L mai au pe Dumnezeu ca si calauza. Pentru asta varsa lacrimi de durere si compasiune. Cred ca adevaratii sfinti care traiesc pe pamint nu mai judeca pe nimeni. Ei doar incearca sa-i ajute pe ceilalti. Daca nu pot cu fapta, o dac cu rugaciunea.

Last edited by nutucutu; 06.02.2011 at 13:35:04.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 06.02.2011, 13:51:25
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
:) Frumos. De Sfantul Maximilian Kolbe ati auzit? A fost un calugar franciscan polonez care in timpul celui de-al doilea razboi mondial adapostea evrei in manastirea lui; aceasta binefacere a fost descoperita de catre nazisti, drept pentru care Maximilian a fost inchis la Auschwitz. Cand un detinut evada, nazistii aliniau detinutii si alegeau prin decimare(fiecare al zecelea detinut era pus sa faca un pas inainte) pe cei care urmau sa moara prin infometare; dintre cei alesi, unul a inceput sa planga si sa ceara indurare ca are copii si nevasta. Maximilian Kolbe, care se afla chiar langa detinutul respectiv, a cerut comandantului sa-l lase sa mearga in locul lui; acesta din urma a zis "bine" pentru ca pe el nu-l interesa numele celor ce mureau, ci doar sa fie la numar. Mai tarziu, detinutul salvat de la moarte supravietuieste nazismului si se alatura familiei lui; el marturiseste fapta lui Maximilian Kolbe si cativa gardieni de la Auschwitz povestesc cum il auzeau pe calugar rugandu-se si slavind pe Sfanta Fecioara chiar si dupa ce l-au ingropat de viu(!!!). In 10 octombrie, 1982 Papa Ioan Paul al II-lea l-a declarat Sfant.
Da, am auzit de Maximilian Kolbe. Anul trecut, preotul nostru i-a dedicat o intreaga predica! Din viata lui eu am invatat urmatorul lucru: este posibil ca in viata noastra Dumnezeu sa ne puna in fata unor alegeri dificile. Dar pentru a face fata acestor alegeri, cred ca trebuie sa facem fata lucrurilor mici: sa fiu buna sotie, sa fiu buna angajata, colega, crestina....Incercind sa fim desavirsiti in lucrurile mici, vom reusi sa gestionam si lucrurile mari; iar mie mi se pare tare greu sa fii bun in lucrurile mici! In acest sens, citatul din sfinta Tereza de Lisieux, pe care l-a dat mai devreme domnul Erethorn (multumesc!) imi reaminteste ca e posibil!
Reply With Quote
  #237  
Vechi 06.02.2011, 17:58:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Omilie a mitropolitului augustin kandiotis la pomenirea sfântului fotie

Marele Fotie s-a născut în capitala Imperiului Bizantin, în Cetate (Constantinopol), în jurul anului 810. A trăit și a activat în veacul al IX – lea – au trecut deci de atunci mai bine de o mie de ani. A fost educat într-un mediu familial bun. Familia joacă un rol important. Dacă deschidem Viețile Sfinților, vom vedea că toți aceștia pe care îi sărbătorim (Vasilie, Grigorie, Gură de Aur, Fotie…), toți au ieșit din case creștine. Atunci, în casele acelea se făcea rugăciune, priveghere; casa se transforma în biserică. Din astfel de case sfințite au iești Părinții. Atunci din case ieșeau îngeri; astăzi ies demoni. De unde să iasă acum părinți și dascăli? O mare răspundere aveți voi, părinții, care – am spus-o de mii de ori și voi muri cu această durere – pe copiii voștri îi faceți învățători, profesori, generali, avocați; dar niciunul afierosit pentru preot, cleric, misionar! Și dacă englezii, francezii, italienii au trimis jos, în Africa, în acele părți sălbatice, pe cei mai buni copii ai lor, noi nimic.

Așadar, Sfântul Fotie a ieșit dintr-o casă creștină: tatăl evlavios, mama evlavioasă. Erau nobili și după lume. Ce înseamnă nobil? Nu că aveau bogății și funcții. Cea mai mare noblețe este virtutea. Așadar, erau oameni virtuoși și evlavioși. Și cum spuneau și strămoșii noștri, „tot aurul de pe pământ și de sub pământ nu valorează cât virtutea” (Platon, Nόμ. 5,728 A). Cât valorează virtutea nu valorează tot aurul din lume. Dintr-o astfel de casă a ieșit Fotie. Mama lui, Irina, și tatăl lui, Serghie, au fost martiri în perioada iconoclasmului.

Fotie a arătat de mic că va deveni mare. Era un copil – minune, nu era doar deștept; era un geniu. Genii se numesc cei care pot să pătrundă adânc în lucruri și să rezolve cele mai dificile probleme. Precum Olimpul este cel mai înalt munte, tot așa genii sunt marile înălțimi ale cugetării. Odată la o sută, două de ani se naște un geniu. Mari bărbați, staturi înalte, precum erau de pildă Homer, Platon, Aristotel, sau – în epoca noastră – Einstein.

Sfântul Fotie nu era doar un geniu; era și sârguitor. Nu semăna cu acea slugă leneșă din pilda talanților, care a luat talantul și l-a ascuns în pământ. Marele Fotie a cultivat talantul său. Noaptea nu dormea decât puține ore. Studia. Ce studia? Pe scriitorii antici, iar, mai mult, pe Părinții Bisericii: Gură de Aur, Vasilie, Grigorie Teologul… Dar mai înainte de toate o carte o știa pe de rost: Sfânta Evanghelie, Sfânta Scriptură. Geniul și osârdia lui s-au împletit în așa fel, încât el s-a dovedit unul din cei mai mari bărbați ai umanității. A studiat gramatica, poezia, retorica, filozofia, chiar și medicina și orice altă știință. Preda în Constantinopol trecând drept un profesor înțelept.

Foarte devreme a fost luat la palatul împăratului și a ocupat mari funcții la Curtea lui Teofil; a ajuns protospătar (șeful gărzii imperiale), protoasicrit (secretar general al statului) și senator (parlamentar).
Reply With Quote
  #238  
Vechi 06.02.2011, 17:59:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Sfantul Fotie a spus nu Papei

Deodată, la vârsta de 47 de ani, a devenit patriarh al Constantinopolului, într-o perioadă dificilă a Imperiului Bizantin. Și-a dorit? Nu și-a dorit. El iubea cărțile, îi plăcea în cabinetul de studiu. L-au luat de acolo – laic fiind – să-l hirotonească. Când a văzut că se insistă, nu a dormit toată noaptea. Plângea și spunea: Prefer să mor decât să se întâmple așa ceva. Nu pentru că disprețuia demnitatea preoțească, ci pentru că știa cât de dificil este să ridice cineva această răspundere, mai ales în astfel de timpuri. La urmă însă s-a supus. A fost hirotonit într-o săptămână: monah în prima zi, apoi citeț, ipodiacon, diacon, preot și mai pe urmă episcop și patriarh în ziua Nașterii Domnului, în anul 857. Nu s-a mândrit. Și-a păzit cugetul în cumpătare. Era smerit. Spune Viața lui că atunci când auzea că cineva a păcătuit, curgeau lacrimi din ochii lui; credea că a păcătuit el însuși și se tânguia și-l ruga pe Dumnezeu să-l ierte.

Așa era Sfântul Fotie, plin de iubire și de compasiune pentru turma lui. Dar față de vrăjmașii credinței era leu. S-a luptat împotriva multor erezii și desigur a iconomahilor. Îi mustra pe bogații care erau răpitori și nedrepți. S-a pus rău însă cu împărații și autocratorii. Și aceasta i-a adus prigoană. Avea dușmani. Cine au fost cei care l-au mâncat? Preoții, episcopii și călugării. Nu suportau limba lui. Toți aceștia s-au aliat împotriva lui. Au reușit și au atras pe împărați de partea lor și de două ori Sfântul Fotie a fost trimis în exil. Prima oară în 867, sub Vasile Macedoneanul, în Mănăstirea Acoperământului pe țărmurile tracice ale Bosforului. Și nu i-au permis să ia cu el pe nimeni. Ceea ce l-a durut cel mai mult a fost faptul că nu l-au lăsat să-și ia cu el nici cărțile care erau mereu tovarășii lui. L-au caterisit în 869. În 878 a revenit pentru a doua oară în tronul patriarhal, însă iarăși l-au detronat în 886, sub Leon cel Înțelept, și l-au exilat într-o mică insulă lângă Calcedon, în mănăstirea Ieriei. Acolo, în exil, și-a închis ochii pe 6 februarie 891.

Marele Fotie a spus „nu” papei, care voia să supună întreaga lume stăpânirii lui. Dacă suntem astăzi ortodocși, o datorăm Sfântului Fotie. Catolicii nu vor să audă de numele lui; pentru noi, ortodocșii, este apărător al credinței, precum Marele Atanasie, precum Marcu Evghenicul și atâția alți părinți.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 06.02.2011, 18:00:05
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfântul Fotie, iubiții mei, ne-a lăsat ceva prețios, Ortodoxia. Aceasta este cea mai mare comoară a noastră. Nu o înțelegem, nu o simțim. Un sfânt ascet din zilele noastre a rostit o profeție: dacă vom continua să trăim cum trăim, va veni ziua în care unii vor fi franci (catolici), alții protestanți, unii masoni, alții marxiști și atei, unii în diferite alte erezii și religii… Din nefericire, cei mai mulți sunt indiferenți. Dacă se înmulțesc iehoviștii (hiliaștii); pe cine interesează? Îți spun: De asta să se îngrijească preoții și episcopii…

Nu este așa. Ești creștin ortodox? Trebuie să te lupți pentru credința ta și să te rogi lui Dumnezeu. Suntem datori. Cât s-au nevoit Părinții pentru credința noastră! Să ne facem și noi astăzi imitatorii lor. Când va apărea la casa voastră vreun eretic și va bate în ușă, imediat să informați Mitropolia. Ereticii și cei de alte religii câștigă acum privilegii; iar noi, ortodocșii, vom deveni elini de mâna a doua. Aceștia Îl hulesc pe Hristos, pe Dumnezeu, pe Maica Domnului, toate cele sfinte și nu-i împiedică nimeni. Dacă le spui ceva și îi speri, imediat te denunță că i-ai atacat. Patria noastră s-a transformat într-o vie fără gard.

Unde este acum Marele Fotie, unde este Marcu Evghenicul, unde sunt Vasilie și Gură de Aur, unde sunt mucenicii și mărturisitorii! Noi, cei puțini, câți am mai rămas și mai credem, să ne trezim și să luptăm pentru credința noastră. Mai bine să se stingă soarele decât Ortodoxia. Unul din cei de demult zicea: Dumnezeul meu, îți mulțumesc că nu m-ai făcut copac, că nu m-ai făcut animal patruped, ci m-ai făcut om. Și un altul spunea: Îți mulțumesc, Dumnezeul meu, că m-ai făcut elin. Noi trebuie să-I mulțumim lui Dumnezeu, pentru că ne-am născut ortodocși.

Fie ca Dumnezeu, pentru mijlocirile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfântului Marcu Evghenicul și ale Sfântului Fotie, să ne miluiască și să ne mântuiască. Amin.

+ Episcopul Augustin

(Omilie a Mitropolitului de Florina, Părintele Augustin Kantiotis,
Reply With Quote
  #240  
Vechi 12.03.2011, 19:07:50
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce iconomie, domnule, dv veniți aici cu o dialectică nesustenabilă. Iconomia se poate aplica numai referitor la rânduielile Bisericii, la chestii disciplinare, cel mult la ierurgii, care încă mai sunt în puterea Bisericii. În privința Sfintelor și Dumnezeieștilor Taine, ele nu sunt în puterea Bisericii, care este doar administrator al lor. Poți aplica iconomia în cazul unui olimpic la matematică, care cere dezlegare de post fiindcă are olimpiada exact în Vinerea Mare. Dar nu poți aplica iconomia la o căsătorie, sau la un botez. Nici la o hirotonie. Sfânta Taină fie a avut loc, fie nu a avut loc. Asta e un adevăr obiectiv, nu are legătură cu părerea Bisericii. Păi ce seriozitate prezintă o alcătuire eclezială ca cea ortodoxă, în care o Biserică (din România) nu rebotează și nu rehirotonește, dar re-confirmă, altă Biserică (din Grecia) nu rebotează, nu rehirotonește și nu reconfirmă, alta (din Rusia) rebotează, rehirotonește și reconfirmă etc. Un preot care vine din Biserica Catolică ori e preot, ori nu e preot. E o chestie la fel de obiectivă ca o figură geometrică, ce e fie cerc, fie pătrat. Nu ai ce iconomie/acrivie să aplici. Dacă este preot, înseamnă că nu trebuie rehirotonit, iar dacă nu este preot și totuși nu e rehirotonit, înseamnă că BOR a prostit credincioșii ei ani de zile lăsându-i să creadă că pâinea și vinul asupra cărora ar opera astfel de laici în ornate împărătești ar fi Trupul și Sângele Mântuitorului. Lăsându-i să creadă că mirii care au venit în fața unui asemenea "preot" sunt căsătoriți, când de fapt trăiesc în curvie. Lăsându-i să creadă că le sunt iertate păcatele, când de fapt mor cu ele pe suflet.

Sunt foarte fericit că am scăpat de o asemenea Biserică în care căsătoria e tratată la mișto, în care preoții sunt valid sau invalid hirotoniți în funcție de dispoziția de moment spre iconomie sau acrivie a episcopilor, în care o mare bălmăjeală dialectică și relativistă cuprinde toate aspectele: Sfintele Taine, ierarhia, canoanele, etc. În care Dumnezeu pedepsește dar nu pedepsește, postul este obligatoriu dar nu e obligatoriu, copiii nebotezați nu ajung în Limb, dar nici în rai nu prea ajung și în iad în nici un caz, anticoncepționalele sunt interzise în caz de acrivie și permise în caz de iconomie, în funcție de înțelegerea la care se ajunge cu duhovnicul.
Bun raspuns.

O singura remarca, daca ati scapat de Biserica Ortodoxa, a fost pentru ca doriti totusi sa ramaneti ortodox, asa-i?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopii catolici Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 145 16.11.2016 08:14:07
Pentru catolici Hartford Intrebari utilizatori 17 08.05.2012 19:43:13
"sfinti catolici" umilinta Biserica Romano-Catolica 7 04.04.2008 10:31:14
Ortodoxi-Catolici daniel7 Stiri, actualitati, anunturi 1 03.12.2007 18:39:42
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05