Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 20.11.2008, 18:45:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din pacate se poate

Citat:
În prealabil postat de ciucandrei Vezi mesajul
Nu cred ca e posibil sa iti puna cipul fara stiinta!
Am vazut pe You tube doua filme despre aceste chipuri: intr-unul se procedase cu acordul persoanei; iar in celalalt, fara. Primul facuse el insusi parte din cercetare si acceptase sa i se implanteze: cand intra pe usa firmei, i se deschidea computerul, toate informatiile din computerul lui i se actualizau in creier, usile i se deschideau inainte, etc.
Ma gandesc acum ca poate si tinarul acela, care a desenat din memorie Londra vazuta de sus, respectand cu o acuratete uimitoare toate detaliile vazute din elicopter, poate ca era de fapt mandrul detinator a unui asemenea chip, cu ssau fara stiinta lui; altfel e cam greu de explicat memoria perfecta, de care a dat dovada.
al doilea film ne prezinta pe un tip, care a avut implantat chipul in zona urechii, dar fara sa stie de el. L-a descoperit intamplator, facand o radiografie. L-a extras si l-a dat la analiza de laborator, dar aici "s-a pierdut". Il avea totusi fotografiat si arata ca o minuscula dioda.
Tot in acest film au spus ca au schimbat locul de amplasare, in asa fel incat sa nu poata fi detectat nici cu radiografia.
Erau si Žnumele filmelor de pe You tube postate pe undeva pe acest topic, pentru cine nu le-a vazut.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 09.02.2013, 08:14:54
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Concluziile Conferinței organizate de Mitropolia Pireului „NOUL ACT DE IDENTITATE: BILET FĂRĂ ÎNTOARCERE”.
http://graiulortodox.wordpress.com/2...ra-intoarcere/

BISERICA ORTODOXĂ RUSĂ ÎMPOTRIVA “ÎNDOSARIERII ELECTRONICE”!

http://acvila30.ro/biserica-ortodoxa...i-electronice/

Biserica Rusa despre GUVERNAREA ELECTRONICA, CARDUL UNIVERSAL, BIOMETRIE SI CIPURI (Draft)

"Totodata, apare posibilitatea tehnica a verificarii fiecarui pas al acestei persoane, sau a verificarii loialitatii sale fata de sistem, fata de ideologile si viziunile dominante ce pot fi incompatibile cu crestinismul."

"Totusi, colectarea generalizata a parametrilor biometrici ai persoanei pentru a fi stocate in device-uri electronice si baze de date, in scopul identificarii si autentificarii, submineaza demnitatea omului. Si, astfel, se violeaza normele de baza ale moralitatii, care au inclus intotdeauna ideea despre ce e permis sa se cunoasca despre persoana si ce nu."

"Biserica Ortodoxa Rusa crede ca oamenii au dreptul de a nu accepta toate noile tehnologii care, la randul lor, nu trebuie sa devina coercitive, lipsite de alternativa si obligatorii/silnice. Trebuie sa se mentina posibilitatea folosirii sistemului traditional de inregistrat (numele de familie, prenumele, patronimicul, data si locul nasterii, locul de domiciliu) si documentele de identitate traditionale. Este imperativ sa se introduca o interdictie legislativa asupra constrangerii cetatenilor de a folosi mijloacele automate pentru colectarea, procesarea si inregistrarea datelor personale, a informatiilor private si confidentiale ale persoanei, precum si asupra constrangerii de a primi sau folosi orice mijloace de identificare a persoanei."

"Biserica face apel la stat sa ia in considerare propunerea legislativa care interzice aplicarea pe corpul uman a oricaror tag-uri/etichete de identificare vizibile sau invizibile, implantarea device-urilor de identificare micro si nanoelectronice in corp sau creier, crearea de microcipuri biologice biocomputere din celule umane.

Avand in vedere ca detinerea de informatie personala face posibil controlul si conducerea persoanei in diferitele sfere ale vietii sale (financiara, medicala, familiala, sociala, proprietate etc.) se creeaza o reala posibilitate de interventie, nu doar in viata cotidiana, ci, de asemenea, in lumea sa spirituala. (…)."

Sursa: Război întru Cuvânt ( http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ri-biometrice/

MITROPOLIA CLUJULUI, ALBEI, CRIȘANEI ȘI MARAMUREȘULUI
COMUNICAT DE PRESĂ


Sinodul Mitropolitan al Clujului, Albei, Crișanei și Maramureșului, luând act de reacțiile unor medii monahale și teologice față de introducerea sistemului de supraveghere biometrică în România, consideră că acestea sunt îndreptățite, ele urmând însă să fie supuse unor analize și nuanțări, atât la nivelul Sinoadelor locale. cât și la acela al Sfântului Sinod plenar.

Oficial, semnalul a fost dat prin Hotărârea de Guvern nr. 557 din 26 aprilie 2006 privitoare la introducerea pașapoartelor electronice, în care sunt stocate datele biometrice ale persoanei, adică imaginea facială, impresiunea digitală, precum și alte elemente de identificare.

Mai mult, deși Hotărârea îi privește pe toți cetățenii României, ea nu a fost precedată de o dezbatere publică, așa cum s-ar fi cuvenit într-o țară democratică. Pentru 1 ianuarie 2011 este programată introducerea noilor cărți electronice de identitate cu cip. Acesta are forma și dimensiunea unei așchiuțe în care se stochează datele biometrice ale unei persoane; el poate fi implantat nu doar într-un act de identitate (buletin, pașaport, card comercial sau sanitar), ci și în corpul uman, sub pielea palmei, a unui deget sau a cefei, iar conținutul său poate fi citit de la distanță și de către oricine, cu ajutorul unui calculator sau a unui aparat de receptare anume construit. Nu există nici o lege națională sau internațională care să garanteze discreția sau securitatea absolută a datelor înscrise în cip, acestea fiind, practic, la dispoziția oricărui factor instituțional sau privat și constituind un sistem de supraveghere a cetățenilor pe toată durata vieții lor, și chiar după moarte.

Argumentul că acest sistem de supraveghere contribuie la identificarea și urmărirea delicvenților constituie o ofensă la adresa întregului popor român, care nu poate fi tratat ca o bandă de infractori.

Dimpotrivă, acest sistem de supraveghere e un atentat la libertatea și intimitatea oamenilor, drepturi consfințite nu numai de legile civile, ci și de normele religioase. E ca și cum un duhovnic ar divulga secretul spovedaniei, fapt aspru pedepsit în rânduielile bisericești, dar cu drept de cetățenie în sistemul transparenței fără perdea. Biometria nu numai că nu o sancționează, dar, dimpotrivă, o legiferează, omul fiind tratat nu ca făptură a lui Dumnezeu, înzestrată cu suflet, inteligență și libertate.

În concluzie, facem un apel către Domnul Traian Băsescu, Președintele României și garantul respectării Constituției, să facă tot ceea ce îi stă în putință spre a-i asigura cetățeanului român dreptul la libertate și viață particulară, în consens cu principiile conviețuirii sociale.

În ședința din 19 februarie 2009, Cluj-Napoca

BARTOLOMEU, Arhiepiscop și Mitropolit
ANDREI, Arhiepiscopul Alba Iuliei
SOFRONIE, Episcopul Oradiei
IUSTINIAN, Episcopul Maramureșului și Sătmarului
PETRONIU, Episcopul Sălajului
IRINEU BISTRIȚEANUL, Episcop Vicar Cluj
VASILE SOMEȘANUL, Episcop Vicar Cluj
IUSTIN SIGHETEANUL, Arhiereu Vicar Maramureș

sursa: http://www.sfnectariecoslada.ro/2009...ctele-cu-rfid/

Last edited by Decebal; 09.02.2013 at 08:27:25.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 11.02.2013, 06:11:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

http://www.youtube.com/watch?feature...v=xhJKujvSIBs#!

Urmăriți minutul de la 1h32min.

Prin cipuri dublate de datele biometrice se poate realiza ”manipularea” prin satelit foarte personalizat, nu în van, orbește.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.04.2013, 06:54:26
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Sinodul Bisericii Rusiei despre ACTELE ELECTRONICE si noile tehnologii de SUPRAVEGHERE (document oficial) (Razboi întru Cuvânt). Acest document a fost adoptat de către Soborul Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse în data de 4 februarie 2013

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...le-tehnologii/
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.04.2013, 13:36:57
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sinodul Rusiei NU pronunta anatema asupra celor care ar poseda un act cu cip.
Sinodul doar atrage atentia ca pot apare abuzuri.
De asemenea sinodul solicita alternativa pentru cei care le refuza.
Dar NU spune nicaieri ca cineva care accepta actul cu cip nu mai este crestin etc.
E o interpretare fortata cea pe care o propuneti.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.04.2013, 23:29:29
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Eu nu am propus nici o interpretare; doar am dat legătura la un document al BORu care este destul de clar împotriva posibilei dictaturi ce se poate folosi în exercițiul ei de tentativă de a duce pe creștini în lepădare explicită sau neexplicită de Hristos de mijloacele biometrice, cipuri, etc, accesul la bunătățile acestei lumi, la tranzacțiile cu ele, în condițiile în care este posibil ca Sistemul să se facă temporar stăpân peste toate și să nu prea lase loc de alternative (acaparând piețele și tranzacțiile, sau putând fi toate sub puterea și controlul posibilului sistem totalitar), putând fi condiționat de lepădarea explicită sau neexplicită de Hristos și de valorile legate de Hristos și de ceea ce presupune în mod autentic o viață creștină, o viață în Hristos. Având în vedere că restrângerea libertății personale (a libertății economico-sociale în genere) este posibil la un moment dat să poată fi instrumentată cu ajutorul mijloacelor biometrice, cipuri, electronice, etc, iar această instrumentare poate fi pusă în slujba unui sistem care poate condiționa accesul la tranzacții și la bunuri de închinarea explicită sau neexplicită Fiarei și sistemului ei precum și de lepădarea explicită sau neexplicită de Hristos și de valorile vieții în Hristos, BORu este în principiu împotriva atât a unui astfel de sistem al Fiarei, precum și împotriva mijloacelor prin care el poate instrumenta închinarea la Fiară și lepădarea de Hristos, deci împotriva mijloacelor electronice, cum ar fi cipurile de implantat, sau nanoelectronice, precum și a altor condiționări ce presupun lepădarea explicită sau neexplicită de Hristos, de viața în Hristos și de valorile acestei vieți. Eu nu spun că și nu știu dacă asta este unica interpretare a unor texte din Cartea Apocalipsei, dar este una posibilă și poate avea validitatea ei în anumite contexte, și trebuie ținut cont de faptul că un astfel de sinod al BORu a luat în calcul, la nivelul deci al autorității bisericești înalte, o astfel de interpretare posibilă a unor texte din Apocalipsă. Documentul spune deci cu totul altceva și mult mai mult decât ceea ce ați interpretat dumneavoastră că ar spune. În genere, cei care se leapădă explicit sau neexplicit de Hristos, pentru a se închina Fiarei și pentru a benefica de accesul la tranzacții, se duc singuri dracului, ca să zic așa, nu mai trebuie să le anuleze nimeni așa zisul statut de creștini și nici nu trebuie să fie în mod explicit anatematizați de autoritatea bisericească. Deși documentul spune mai multe, m-am limitat în această postare doar la ceea ce am specificat mai sus.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 08.04.2013, 04:05:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Sinodul Rusiei NU pronunta anatema asupra celor care ar poseda un act cu cip...
Dar NU spune nicaieri ca cineva care accepta actul cu cip nu mai este crestin etc...
Dar asta te interesează pe tine? Să dai impresia că ești creștin? Să nu se spună despre tine că nu ești?
Tu nu vezi că(dacă ești creștin) ești prigonit? Sau nu ești...?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 08.04.2013, 08:39:00
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit cipurile RFID

Aici din cate inteleg ar fi doua aspecte:

-a cipurilor electronice incorporate in acte si documente (pasaport, buletin, etc). Intradevar, un document care contine un astfel de cip este mai greu de falsificat. Pe de alta parte, in momentul folosirii si scanarii lui, "miscarile"" respectivei persoane se inregistreaza intr-o baza de date. S-a mai spus pe acest forum ca ar fi posibila localizarea unui astfel de document (chiar daca nu este folosit) direct cu ajutorul satelitilor! Tehnic nu zic ca ar fi imposibil asa ceva, insa ar fi risipa de resurse si energie a urmari cca 5-6 miliarde de oameni si nu ar prezenta interes operativ. Asa si nea'Gheorghe din Cucuietii din deal poate sa aiba un buletin cu cip, insa nu stiu pe cine ar interesa ce face el!
De obicei, cand se urmareste un obiectiv sau o persoana, de catre structuri specializate, se aleg acele persoane care prezinta un interes operativ: au acces la anumite informatii, lucreaza in domenii sensibile sau ocupa pozitii-cheie.

-a cipurilor implantate in corpul uman. Aici orice om cu mintea intreaga, indiferent ce religie are sau chiar daca este ateu, este impotriva acestei monstrozitati! Trebuie sa fii tampit la cap a accepta sa-ti fie implantate cipuri in propriul tau corp- doar suntem oameni nu roboti!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 08.04.2013, 09:56:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Orice semn poate fi folosit de un eventual sistem dictatorial daca se intentioneaza lepadarea de credinta. Si un buletin normal, daca iti este conditionata primirea lui de lepadare si tu l-ai luat, te-ai lepadat. Nu e nevoie neaparat de cip pentru asta.
Mie mi se pare putin cam obsesiva genul asta de interpretare care se bazeaza pe foarte multe prespuneri si pe foarte multi "daca".
Ceva de genul : daca se implementeaza sistemul de tranzactii prin cip si daca ajunge la putere un guvern si daca acest guvern va fi unul dictatorial, eventual mondial, si daca va cere lepadarea, si daca semnul va fi cipul etc.
Om vedea ce va fi. S-ar putea sa fie, nu stiu.
Dar mi se pare deplasat sa sustina cineva ca a avea la acest moment un act cu cip e lepadare. Eu nu am act cu cip, afara de un card bancar pe care imi primesc salariul de medic rezident. Dar mi se pare o prostie interpretarea asta obsesiva, e semnul lipsei echilibrului sufletesc.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 08.04.2013, 10:08:57
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Domnule Decabal, nu ma intelegeti gresit. Nu va acuz pe dvs. de nimic.
Ceea ce vreau sa spun e ca mi se pare deplasata o asemenea interpretare din motivele pe care le-am expus mai sus.
Guvernarea comunista de exemplu, a fost o guvernare atee si fara Dumnezeu care a persecutat credinta si care NU a avut nevoie de cip pentru asta.
Din pacate, in acele vremuri, multi dintre ierarhii rusi, nu toti, dar multi dintre ei, NU au mai reactionat la fel, desi atunci dictatura se petrecea sub ochii lor.
Acum reactioneaza inainte de eventualul eveniment. Atunci, in timp de prigoana, s-a tacut.
Si noi romanii suntem la fel. Cunosc un calugar care acum e foarte anti-cip si predica impotriva dictaturii biometrice dar care pe timpul comunismului a lucrat la securitate.
Pe vremea aia inca nu era calugar. Atunci nu i s-a mai parut ca e dictatura.
Eu pledez pentru echilibru.
Sinodul Rusiei atrage atentia ca poate fi un pericol, ca se poate transforma intr-un pericol.
Dar totusi nu spune ca cipul = lepadare. Eu asa inteleg.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
cipurile si lumea crestina v.LIVIU.v Generalitati 1 22.03.2010 22:19:38
Scolile publice italiene raman fara cruci coralina Stiri, actualitati, anunturi 42 09.11.2009 11:11:05