Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2010, 12:00:46
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit casatoria intre 2 persoane de religii diferite

buna ziua , am si o eu o nelamurire: este posibila casatoria intre 2 persoane cu religii diferite fara ca unul dintre cei 2 sa renunte la propria religie? ( religiile in cauza sunt : crestin ortodoxa si protestanta). va multumesc anticipat!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2010, 12:22:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar cele doua persoane nu au religii diferite, ortodoxia si protestantismul sunt doua culte, sau denominatii, ale Bisericii Crestine...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2010, 02:28:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

kristy, la sectiunea "NUNTA" gasesti raspunsurile pe care le cauti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2010, 03:30:23
rusu87 rusu87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 11
Implicit Da este posibil.

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
buna ziua , am si o eu o nelamurire: este posibila casatoria intre 2 persoane cu religii diferite fara ca unul dintre cei 2 sa renunte la propria religie? ( religiile in cauza sunt : crestin ortodoxa si protestanta). va multumesc anticipat!
Da este posibila casatoria,trebuie sa fie ceremonia religioasa doar la o singura biserica si fiecare cu preotul sau(mireasa cu preotul ei si mirele cu preotul lui).Dar o sa fie o mare problema cu botezul,aceea prsoana care este protestant nu o sa fie de acord cu botezul.la ei nu se boteaza. Sper sa nu ma insel.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2010, 03:42:56
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar cele doua persoane nu au religii diferite, ortodoxia si protestantismul sunt doua culte, sau denominatii, ale Bisericii Crestine...


Si cine ii cununa, eventual "binecuvanteaza" daca nu trece unul sau altul la religia celuilalt?... Si... ortodoxia nu este cult, domnul meu!
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2010, 08:49:48
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rusu87 Vezi mesajul
Da este posibila casatoria,trebuie sa fie ceremonia religioasa doar la o singura biserica si fiecare cu preotul sau(mireasa cu preotul ei si mirele cu preotul lui).Dar o sa fie o mare problema cu botezul,aceea prsoana care este protestant nu o sa fie de acord cu botezul.la ei nu se boteaza. Sper sa nu ma insel.

prietenul meu este protestant si a fost botezat prin scaldare in rau .

despre casatoria intre un crestin ortodox si un protestant parerile sunt destul de impartite , cred ca cel mai bine ar fi sa intreb preotul .

oricum va multumesc pt raspunsuri!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2010, 10:27:42
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Kristy, singurele pareri avizate despre aceste chestiuni sunt deja scrise la Sfintii Parinti si in catehism, restul care admit tot felul de compromisuri sunt mai mult speculatii inventate de unii crestini. Si totul este foarte clar: este bine sa te casatoresti cu un om de aceeasi credinta cu tine, care sa marturiseasca acelasi Crez si sa aiba acelasi botez.
Cred ca iti dai seama ce ar insemna sa te casatoresti cu un om care apartine altui cult... poate acum nu realizezi diferentele si conflictele care pot aparea, dar in cativa ani sigur vor aparea si pareri divergente. Gandeste-te pentru inceput cum veti boteza copiii vostri... tu vei vrea sa fie ortodocsi, el probabil va vrea sa nu-i botezati decat la varsta adolescentei, dupa cum stiu ca se practica la protestanti. Ce sa mai zic de posturi, spovedanie, impartasanie... sunt lucruri pe care ei nu le accepta, dar pentru noi sunt esenta vietii duhovnicesti.
Parerea mea este sa te gandesti bine si sa nu ignori invataturile Sfintilor Parinti, care sunt lasate de 2000 de ani si "verificate" prin multe experiente personale de-a lungul timpului. Cere sfatul unui duhovnic bun, iar daca nu ai unul, cauta-l prin cunostinte si roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze.
Daca esti din Bucuresti sau poti ajunge, incearca sa te duci la biserica Podeanu (langa piata Chibrit, statia de metrou 1 mai) unde sunt moastele Sf. Simon Zilotul, ocrotitorul celor casatoriti si roaga-te acolo. Sf. ajuta foarte mult pe cei care doresc sa se casatoreasca sau pe cei cu probleme in casatorie. Pe mine m-a ajutat foarte mult.
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.04.2010, 13:09:08
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danialex Vezi mesajul
Kristy, singurele pareri avizate despre aceste chestiuni sunt deja scrise la Sfintii Parinti si in catehism, restul care admit tot felul de compromisuri sunt mai mult speculatii inventate de unii crestini. Si totul este foarte clar: este bine sa te casatoresti cu un om de aceeasi credinta cu tine, care sa marturiseasca acelasi Crez si sa aiba acelasi botez.
Cred ca iti dai seama ce ar insemna sa te casatoresti cu un om care apartine altui cult... poate acum nu realizezi diferentele si conflictele care pot aparea, dar in cativa ani sigur vor aparea si pareri divergente. Gandeste-te pentru inceput cum veti boteza copiii vostri... tu vei vrea sa fie ortodocsi, el probabil va vrea sa nu-i botezati decat la varsta adolescentei, dupa cum stiu ca se practica la protestanti. Ce sa mai zic de posturi, spovedanie, impartasanie... sunt lucruri pe care ei nu le accepta, dar pentru noi sunt esenta vietii duhovnicesti.
Parerea mea este sa te gandesti bine si sa nu ignori invataturile Sfintilor Parinti, care sunt lasate de 2000 de ani si "verificate" prin multe experiente personale de-a lungul timpului. Cere sfatul unui duhovnic bun, iar daca nu ai unul, cauta-l prin cunostinte si roaga-te Maicii Domnului sa te lumineze.
Daca esti din Bucuresti sau poti ajunge, incearca sa te duci la biserica Podeanu (langa piata Chibrit, statia de metrou 1 mai) unde sunt moastele Sf. Simon Zilotul, ocrotitorul celor casatoriti si roaga-te acolo. Sf. ajuta foarte mult pe cei care doresc sa se casatoreasca sau pe cei cu probleme in casatorie. Pe mine m-a ajutat foarte mult.
Doamne-ajuta!
pe mine deja ma macina aceste probleme ridicate de tine!!!
avem deja cativa ani impreuna si am trecut prin multe incercari , iar el este o persoana minunata , cu un suflet mare si mi-a fost aproape la bine si la greu!
sper sa gasim o solutie , altfel ar fi foarte dureros pt amandoi sa ne despartim din cauza diferentelor religioase.
iti multumesc de indrumare!!

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne binecuvanteze!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.04.2010, 13:45:04
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si cine ii cununa, eventual "binecuvanteaza" daca nu trece unul sau altul la religia celuilalt?... Si... ortodoxia nu este cult, domnul meu!

Imi pare rau, nu ortodoxia, ci Biserica Ortodoxa Romana este un cult.

Din punct de vedere juridic, cu certitudine - vezi Lg. 489.

Din punct de vedere liturgic vorbim despre cultul bizantin.

Din punct de vedere ecleziastic, desi fiecare Biserica se autointituleaza singura, adevarata, dreapta, veritabila etc.... opinia mea este ca toti avem cate ceva din Biserica lui Cristos. Cine a avut mai mult si a pazit mai bine ce a avut, va judeca Dumnezeu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.04.2010, 14:28:15
Danialex Danialex is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Arges
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
pe mine deja ma macina aceste probleme ridicate de tine!!!
avem deja cativa ani impreuna si am trecut prin multe incercari , iar el este o persoana minunata , cu un suflet mare si mi-a fost aproape la bine si la greu!
sper sa gasim o solutie , altfel ar fi foarte dureros pt amandoi sa ne despartim din cauza diferentelor religioase.
iti multumesc de indrumare!!

Dumnezeu sa ne ajute si sa ne binecuvanteze!
Kristy, incerc sa ma pun in locul tau si cred ca incercarea este destul de mare. Dar gandeste-te bine la toate aspectele si roaga-te pentru a lua o decizie inteleapta. Am avut si eu o dilema de genul asta la un moment dat, dar slava Domnului la mine nu era prea avansata prietenia si nu mi-a parut rau, oricum nu m-as fi potrivit cu baiatul respectiv.
Cred ca ascultarea de duhovnic si rugaciunea te vor ajuta cel mai mult. Sa te lumineze Dumnezeu si sper sa auzim de bine!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 03:13:29
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 17:34:53
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 15:23:28
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 20:54:36