Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2011, 02:48:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit De ce ne temem sa-I spunem numele ?

Am observat un lucru curios. Oamenii credincioși nu se tem atât de mult de a fi ridiculizați de ceilalți pentru credința lor, cât se tem să-I pronunțe numele Domnului nostru. Mult mai ușor spun: "cred în Dumnezeu" decât "Cred în Cristos". Fac tot felul de giumbușlucuri verbale, folosesc perifraze, numai să nu fie nevoie să spun "Cristos". Întreb: "sunteți creștin practicant ?" în loc de "credeți în Cristos ?" Interesant este că mai degrabă spunem "Isus" decât "Cristos". Asta nu este ceva specific românilor, nici ortodocșilor. Salutul catolic "Laudetur Iesus Christus" a devenit, în română: "Lăudat fie Isus !" Punct. Partea conținând pe "Christus" a primit "delete" la traducere. Să fie acest lucru din cauză că "Isus" subliniază mai bine faptul că a fost un om, pe când "Cristos" subliniază mai bine dumnezeirea Lui ? Cu alte cuvinte, spunând "cred în Isus", îmi spune subconștientul că aș putea-o da cotită, la o adică eu cred în existența istorică a lui Isus, eventual a fost inițiat în India, sau cel mult angel luminos, dar nu chiar așa, că a fost Dumnezeu ? Pe când, dacă spun "cred în Cristos", nu mai am loc de întors ? Că, adică, m-am dat cu nazarinenii și nu mai sunt om normal ?
Sau, poate realitatea e mai tristă de atât și mă chinuiesc să trag de păr o explicație psihologică unui fenomen care, de fapt, este spiritual (cel care ne "îngrijește" urechea stângă nu vrea să audă prea des Sfântul Său nume, care îl deranjează atât) ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.02.2011 at 03:00:33.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2011, 02:58:59
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cand spun Hristos ,ma refer la Fiul iar cand spun Dumnezeu ma refer la Tot, adica la Trinitate. Nu stiu altii cum fac.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2011, 11:24:35
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Sincera sa fiu nu am observat aceasta "sustragere" a crestinilor.
In general folosesc, asemeni Melissei, cred in Dumnezeu, in sensul ca nu fac si nici nu trebuie sa fac o diferenta intre Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Sfantul Duh.
Daca vorbesc despre Dumnezeu-Fiul, in general folosesc tot numele: Domnul nostru Iisus Hristos.
"sunteți creștin practicant ?" în loc de "credeți în Cristos ?" nu prea mi se pare ca sunt echivalente. Una e sa crezi si una e sa si faci ceva in acest sens.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2011, 13:40:18
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Cred că Mihnea Dragomir are dreptate. Există o oarecare reticență din partea unor creștini de a-și exprima adeziunea totală față de Iisus Hristos. O cauză ar fi, spun eu, lumea desacralizată în care trăim mult mai dispusă să accepte existența unui Dumnezeu ca și Creator impersonal, retras odată cu săvârșirea creației din viața noastră, decât a unui Dumnezeu trinitar creștin. Și această atitudine se răsfrânge și asupra unor creștini care poate, conștient sau nu, adoptă această poziție "echivocă" și din prudența de a nu fi ridiculizați că ar fi "învechiți" sau chiar retrograzi și ei, creștinii, nu pot să vadă evoluția spectaculoasă a științei și tehnologiei.

E mult mai ușor să admiți, de pildă, existența extratereștrilor atunci când crezi într-un Dumnezeu impersonal decât în Dumnezeul Sfintelor Scripturi și a Tradiției creștine. Și apoi, un Creator lipsit de susținere biblică "dă mai bine" și poate fi mai ușor explicat prin energii superioare dincolo de "bagajul informațional" al materiei, poate fi admis mai ușor din perspectiva raționalității și logicii umane, decât Prea Sfânta Treime care trebuie acceptată, în primul rând, prin credință, nu-i așa?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.02.2011, 17:24:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Asa este... Fiecare cu credinta lui, mai toti cred intr-un Dumnezeu, dar cand vine vorba sa il denumeasca... mai greu. Dar nu cred ca e atat rea vointa, cat... nestiinta. Mai complicat cu Sfanta Treime - trebuie sa ai cat de cat capacitate de abstractizare sa intelegi ca e un singur Dumnezeu in trei ipostaze si nu trei dumnezei -, unii nu stiu nici ce inseamna Hristos (Unsul), care e Tatal si care e Fiul, cui ne rugam... In fine, Dumnezeu sa ne mantuiasca pe toti!

P.S. Si bunica folosea mai mult Dumnezeu, dar cand venea vorba despre Persoana Fiului, spunea mereu Iisus Hristos, niciodata numai Iisus si rareori doar Hristos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.02.2011, 17:54:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Rândurile voastre m-au ajutat să îmi clarific această observație a unui fenomen de cauză nedeslușită, de unde și exprimarea lipsită de claritate din primul post. Într-adevăr, nu de a fi catalogați "credincioși" ne temem, cât ne temem că ceilalți s-ar prinde că noi credem într-un Dumnezeu personal. La urma urmei, a crede într-un vag "inteligent design" e chestie onorabilă, mulți, majoritatea probabil, cred asta. Dar a crede într-un Dumnezeu care îmi vorbește și Căruia Îi vorbesc, a crede într-un Dumnezeu care nu îmi este doar creator, ci și tată, este nebunie în ochii oamenilor. Eu însumi eram foarte departe de credință, închipuindu-mi, iluzionat, că sunt mare credincios. Adevărata mea convertire a fost nu când am crezut în Dumnezeu creator, fiindcă asta am crezut mereu, ci atunci când am crezut în Dumnezeul meu, același cu Dumnezeul lui Abraham, Iacob și Israel. Despre asta, am scris, mai demult, aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...ea-convertire/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.02.2011, 01:20:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

???

"Cred intr-unul Dumnezeu...

"Tatal nostru..."

Observati ca rugaciunile de baza nu rostesc Iisus Hristos? De ce oare?
Nu stiu sa raspund la intrebare.
Poate ca nu este clara notiunea de "Hristos".
Observ ca vorbim toti de Dumnezeu Tatal si Fiul, de Iisus. Mai spunem "Doamne...". Dar sunt si rugaciui unde se spune"Iisuse Hristoase...". Depinde...

Eu una folosesc numele simplificate: Iisus, Dumnezeu, Sf.Maria etc.
La fel la sfinti, nu folosesc adaosuri: Sf.Ioan, Sf.Andrei (este acelasi cu Criteanul?). Asa ii stiu si imi este mai usor.
Am observat ca sunt mai multi sfinti cu acelasi nume si mi-e greu sa-i diferentiez. Ii confund...

Si care este problema pana la urma?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2011, 01:38:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
???

"Cred intr-unul Dumnezeu...

"Tatal nostru..."

Observati ca rugaciunile de baza nu rostesc Iisus Hristos? De ce oare?
Nu stiu sa raspund la intrebare.
Poate ca nu este clara notiunea de "Hristos".
Observ ca vorbim toti de Dumnezeu Tatal si Fiul, de Iisus. Mai spunem "Doamne...". Dar sunt si rugaciui unde se spune"Iisuse Hristoase...". Depinde...

Eu una folosesc numele simplificate: Iisus, Dumnezeu, Sf.Maria etc.
La fel la sfinti, nu folosesc adaosuri: Sf.Ioan, Sf.Andrei (este acelasi cu Criteanul?). Asa ii stiu si imi este mai usor.
Am observat ca sunt mai multi sfinti cu acelasi nume si mi-e greu sa-i diferentiez. Ii confund...

Si care este problema pana la urma?

Aaaah... Sophia, "Cred intr-Unul Dumnezeu..." se refera la Dumnezeu-Tatal, la Creator, la prima Persoana a Treimii. Vezi ca ai mai incolo in Crez: "Si intr-Unul Domn IISUS HRISTOS, Fiul lui Dumnezeu" - deci Hristos, Fiul, a doua Persoana a Sfintei Treimi, iar si mai incolo - "si intru Duhul Sfant" - deci a treia Persoana a Sfintei Treimi.
Iar Tatal nostru se refera tot la Dumnezeu Creatorul, la prima Persoana, ca doar El e Tatal, Hristos e Fiul.
Sfantul Andrei nu este acelasi cu Andrei Criteanul. Primul a fost apostolul care a ajuns si in Dacia, iar al doilea a alcatuit un canon (o slujba) care se rosteste in anumite zile din Postul Pastilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.02.2011, 02:02:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iar Tatal nostru se refera tot la Dumnezeu Creatorul, la prima Persoana, ca doar El e Tatal, Hristos e Fiul.
Când spun "Tatăl nostru", mă refer la Dumnezeu Unul, alcătuit din Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Fiul este fiu în raport cu Tatăl, nu cu mine. Cele șapte cereri ale Rugăciunii Domnești se adresează lui Dumnezeu, pe rând, unui ipostas sau altuia al Său: sunt cereri care se înlănțuie perihoretic. "Vie împărăția Ta", îmi pare a se adresa cu precădere Fiului, pe care Îl așteptăm ca pe un împărat. La fel, "iartă-ne nouă greșelile nostre" îmi pare a se adresa cu precădere Fiului, El este judecătorul nostru de la care sperăm îndurare. "Și ne mântuiește de cel rău" îmi pare a se adresa Duhului Sfânt, care este Paraclet.

De fapt, toate rugăciunile se adresează lui Dumnezeu Unul, fiindcă cele trei persoane ale Sale împreună lucrează în Cer, în lume, în noi înșine. Noi avem în vedere un atribut sau altul, adică noi îi atribuim opera de creație, de exemplu, mai mult lui Dumnezeu Tatăl, etc, dar în lucrarea lor, știm că sunt nedespărțiți. Ca să evităm orice confuzie, este de departe preferabil să folosim termenul original grec de "ipostasuri" traducerii latine imperfecte de "persoane".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 26.02.2011 at 02:14:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.02.2011, 02:22:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când spun "Tatăl nostru", mă refer la Dumnezeu Unul, alcătuit din Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt.

Nu neaparat. Putem crede, atunci cand rostim rugaciunea Tatal nostru, ca ne adresam Tatalui. Tatal ceresc devine si Tatal nostru, intrucat Fiul a venit pe pamant, S-a intrupat ca sa ne uneasca cu Sine. Deci, uniti cu Fiul, devenim frati ai Sai, si Dumnezeu -Tatal este astfel si Tatal nostru dupa har. Dar nu ne unim cu Fiul lui Dumnezeu decat prin lucrarea Duhului Sfant, Duhul lui Hristos. Astfel, uniti cu Fiul, prin Duhul, Dumnezeu-Tatal e pentru noi Parinte ceresc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 16:35:25
Intrebari de cateheza:1.Spunem ca Iisus a inviat a teia zi. savudanmihai Intrebari utilizatori 3 27.02.2011 02:33:09
Vorbim prea mult, spunem mai nimic eodor nastasa Generalitati 11 07.04.2010 01:51:56
Pana la urma ce spunem la spovedanie? sophia Pocainta 227 24.01.2010 17:19:27
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 23:26:14