Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 22.07.2012, 17:20:17
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum au reactionat oamenii cand a fost dat Petromul cu "colac si lumanare" adica pomana la OMV? Si acum tu ii vrei tot pe aia la putere? Tu atunci ai protestat in fata palatului Victoria ca sa nu fie dat Petromul sau te-ai bucurat de acesta "MARE" afacere "Profitabila" a guvernului Bombonel?
Fireste ca nu m-am bucurat. Dupa cum nu m-am bucurat atunci cand Basescu a amanetat Petromul prin acordul PSAL. Si tu il vrei tot pe asta la putere.
  #622  
Vechi 22.07.2012, 17:22:05
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Vreau numai sa fac o paralela.
In lumea psihologica se stie ca o femeie care este batuta de sot si nu se desparte de el, se teme sa se desparta de el, pentru ca are urmatoarea logica: pai daca ajung cu altul mai rau ca el?
Psihologii explica asta prin faptul ca ea ajunge sa il considere un fel de paznic fata de ceilalti, un barbat care o apara pe ea de un rau exterior (pe care uneori chiar el i-l baga in cap) si ea considre ca ce daca o bate si pe ea, nu conteaza, ca el de fapt o apara de un rau mai mare...
Va dati si voi seama ce gandire aberanta e asta.

Nu vi se pare cunoscut? :P
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
  #623  
Vechi 22.07.2012, 17:27:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Fireste ca nu m-am bucurat. Dupa cum nu m-am bucurat atunci cand Basescu a amanetat Petromul prin acordul PSAL. Si tu il vrei tot pe asta la putere.
cum putea sa amaneteze Base ceva ce nu mai este al tarii ci al austriecilor?
  #624  
Vechi 22.07.2012, 17:29:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Vreau numai sa fac o paralela.
In lumea psihologica se stie ca o femeie care este batuta de sot si nu se desparte de el, se teme sa se desparta de el, pentru ca are urmatoarea logica: pai daca ajung cu altul mai rau ca el?
Psihologii explica asta prin faptul ca ea ajunge sa il considere un fel de paznic fata de ceilalti, un barbat care o apara pe ea de un rau exterior (pe care uneori chiar el i-l baga in cap) si ea considre ca ce daca o bate si pe ea, nu conteaza, ca el de fapt o apara de un rau mai mare...
Va dati si voi seama ce gandire aberanta e asta.

Nu vi se pare cunoscut? :P
Da, este la fel, relatia dintre victima si calaul ei. In timp victima ajunge sa creada ca este protejata de un rau mai mare.
  #625  
Vechi 22.07.2012, 17:30:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum putea sa amaneteze Base ceva ce nu mai este al tarii ci al austriecilor?
Acordul PSAL este din anul 1999 iar Basescu era negociator sef cu Banca Mondiala. Uite-te din nou la filmele alea cu asasinul economic si vei intelege. Vei intelege si de ce la noi s-au construit parcuri la sate sau partii de schi.
  #626  
Vechi 22.07.2012, 17:56:10
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Vreau numai sa fac o paralela.
In lumea psihologica se stie ca o femeie care este batuta de sot si nu se desparte de el, se teme sa se desparta de el, pentru ca are urmatoarea logica: pai daca ajung cu altul mai rau ca el?
Psihologii explica asta prin faptul ca ea ajunge sa il considere un fel de paznic fata de ceilalti, un barbat care o apara pe ea de un rau exterior (pe care uneori chiar el i-l baga in cap) si ea considre ca ce daca o bate si pe ea, nu conteaza, ca el de fapt o apara de un rau mai mare...
Va dati si voi seama ce gandire aberanta e asta.

Nu vi se pare cunoscut? :P
Cazul femeii batute si al barbatului ei este altceva. Pot fi multe motive pentru care sta cu el (inclusiv de natura religioasa)...dar in cazul precizat de tine atunci ea considera (si subliniez fara a cunoaste) celelalte optiuni a fi mai rele.
In acest context politic nu sunt atatea optiuni, de fapt sunt 2 (pe care le cunoastem)...2 rele din care trebuie sa alegem raul cel mai mic. Care este acela?...aceasta e intrebarea la care fiecare trebuie sa raspunda.
Oricare va fi rezultatul situatia economica a Romaniei consider ca se va inrautati..diferenta consta in ritmul de inrautatire.
  #627  
Vechi 22.07.2012, 18:07:23
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
Cazul femeii batute si al barbatului ei este altceva. Pot fi multe motive pentru care sta cu el (inclusiv de natura religioasa)...dar in cazul precizat de tine atunci ea considera (si subliniez fara a cunoaste) celelalte optiuni a fi mai rele.
e vorba de dependenta psihica, la acest aspect se refera exemplul dat.
  #628  
Vechi 22.07.2012, 18:21:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acordul PSAL este din anul 1999 iar Basescu era negociator sef cu Banca Mondiala. Uite-te din nou la filmele alea cu asasinul economic si vei intelege. Vei intelege si de ce la noi s-au construit parcuri la sate sau partii de schi.
stiu ca a fost o negociere pentru un imprumut al lui Base garantat cu nave maritime (flota tarii), dar totul cu binecuvantarea lui Vacaroiu-premier PSD (pe atunci PDSR), cred ca banii au fost impartiti intre ei 2-asta ca sa vezi ca sunt fan Base
  #629  
Vechi 22.07.2012, 18:25:26
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
e vorba de dependenta psihica, la acest aspect se refera exemplul dat.
Eu nu consider ca am dependenta psihica dar ce sa-i faci sunt subiectiva.
Acum suntem in plina "schimbare" nu? Eu personal o percep in fiecare zi...

Referitor la sintagma "il dam jos si punem pe altul" daca nu ne convine ce iese la referendum mi se pare ca ne costa atat de mult la buzunar ca nici nu se merita sa ne gandim. Nu credeti ca ajunge cu cat platim referendumul si perioada asta de instabilitate politica?
Dar cine stie? Poate preferam factura mare ca sa avem schimbare peste schimbare peste schimbare...ca poate intelegem ca nu prea ai cu cine face schimbarea chiar daca ai ales bine...ai nevoie de "retea"...cu o floare nu se face primavara.
  #630  
Vechi 22.07.2012, 18:30:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
stiu ca a fost o negociere pentru un imprumut al lui Base garantat cu nave maritime (flota tarii), dar totul cu binecuvantarea lui Vacaroiu-premier PSD (pe atunci PDSR), cred ca banii au fost impartiti intre ei 2-asta ca sa vezi ca sunt fan Base
Nu. In 1999 premier era Radu Vasile iar Traian Basescu era negociatorul sef cu Banca Mondiala. Atunci s-a decis privatizarea Petrom, Alro si alte chestii. Sigur, putem discuta ca se puteau privatiza in conditii mai bune si guvernul Nastase are o mare vina, dar nu avem nici un exemplu dat de Basescu in care acesta sa fi actionat in interesul tarii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18