Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.10.2010, 01:35:22
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Sincere aprecieri seniorule !

Esti un tip foarte destept si pricepi repede Daniel777 ! Mesajele tale sunt atat de bine structurate incat cu greu pot intra in zona amuzantului ! Argumentele tale sunt vadit filocalice, vad ca stii sa citezi cu succes comunicate oficiale ale Mitropoliei si evident faci diferenta, cu o genialitate iesita din comun, intre ce presupune un comunicat de presa si o stare de fapt ! De altfel vad ca intelegi contextul in care sunt emise si nici nu trebuie sa ti se dea mura-n gura evenimentele petrecute ! Esti foarte bine documentat si preocuparile tale sunt vadit mistice ! cred cu tarie in discernamantul, smerenia si aprecierele tale ! De altfel, matale esti criteriul adevarului, ce spui matale, trebuie sa fie adevarat ! Apropo, calugariile se fac in Biserica, randuiala calugariei presupune o succesiune de meditatii si consimtaminte ! poate ar trebui sa citesti randuiala calugariei ! Este in Molitfelnic ! Poate ar trebui sa citesti si Randuielile calugariei si canoanele calugariei... ale Sfantului Pahomie cel Mare ! Nu exista calugarie cu forta sau in ascuns ! Calugaria este inaintea Lui Hristos si a sfintilor ingeri ! Calugaria presupune acceptul si meditatia prealabila ! Ca s-au plictisit unii, putini de altfel, de calugarie si au poftit la fofoloanca, este problema lor ! Cu forta este sechestrarea de persoane, vatamarile corporale, infractiunile la adresa persoanei si proprietatii etc., violul... ca sa intelegi mai bine. Apropo, daca citesti canoanele pe care le citezi, vezi ca acolo, apararea duhovnicului este reglementata si apreciata. Este asemenea cu pilda din pateric in care un parinte este acuzat ca-i manios, betiv, desfranat, lacom si el spune vesel ca asa-i dar cand este acuzat de erezie spune ca asta nu-i adevarat pentru ca erezia desparte pe om de Dumnezeu. Imi pare ca tu esti acela infierbantat... Tu ne-ai abordat, nu noi pe tine... Apropo care-i roada ta ? Cine este un mare duhovnic si cine nu, decide Dumnezeu, nu oamenii ! Despre pretentiile catehetice ale celor care vin la domnia sa, este o acuzatie gratuita, are ucenici de la oamenii simpli si babe de la tara pana la doctoranzi in teologie si oameni de stiinta ! Scrie in diverse publicatii, este chemat in toata tara de asociatii de crestini ortodocsi, este invitat la emisiuni televizate s.a.m.d. Poate treci odata pe acolo, sa vezi ca vin copii, tineri, familii, batrani, cu studii, fara studii etc., de care iti place tie. Tu esti sociolog mare, de acum ai facut sondaje sociologice despre ucenicii Parintelui Calistrat. Nici eu nu-l credeam pe parintele asa de important. La modul concret, nu are nimeni ce sa-i reproseze. Sigur, este un om ca oricare altul, poate gresi, nu este infailibil... Pana acum nu a facut opinie separata de Sinod, nu s-a implicat in probleme in care sa se poata gresi, si nu este opinia bisericii, numai Iisus Hristos este infailibil... Iisus Hristos, Sfanta Evanghelie si Vietile Sfintilor sunt masura si idealul nostru crestin. Cine le citeste, pricepe ca Parintele Calistrat nu iese din aceste cadre de adevar. Nu va tineti de prostii si lucruri marunte ! Ganditi si cercetati, nu luati ce auziti de la altii ! Nu va bagati in ce nu stiti ! Daniel777, recomanda-ne si noua cativa parinti ai caror ucenici au "pretentii catehetice" inalte, nu ne lasa in bezna sufleteasca, lumineaza-ne tu si indruma-ne ! Cum crezi tu ca ar fi mai bine ! Directioneaza-ne tu catre un adevarat povatuitor sufletesc !
Edit/Delete Message Reply With Quote
  #32  
Vechi 18.10.2010, 03:00:27
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Question Cine, Parintele Teofil Paraian ?... Cumva ?...

Poate ne recomanzi si noua legat de acest topic "Resurse ortodoxe on-line" ceva de mantuire folositor.

Vad ca matale esti obsedat de a-l denigra pe Parintele Calistrat. Infierbantarea asta e de la draci frate, nu e bine. Aici pe forum sunt niste reguli de buna conduita, nu faci ce vrei ca nu esti buricul pamantului, nu se invarte soarele in jurul tau. Trebuie sa ai un simt al penibilului sau al omeniei macar.

Cine, Parintele Teofil Paraian ?... Cumva ?...

Pentru "nivelul" matale catehetic de care vorbeai si acuzai, ma surprinzi !

Spre deosebire de al meu parinte duhovnic, al matale are foarte multe articole si video pe internet in care este acuzat ca sustine erezii ... Nu eu il acuz ! Nu eu sustin asta ! Nu-l cunosc si nu am fost niciodata la Sambata de sus ! Al meu nu a fost niciodata acuzat de erezie, niciodata, poti sa-ti dedici viata cautand, cum de altfel vad ca si faci. Al meu nu numai ca este mai tare ca al tau :-), dar al tau este deja mort si acuzat de erezii si filmat pe video cand le sustine :-). Al meu nu este filmat pe video nici cand "calugareste" in "ascuns" (vezi postare) - apropo, in Molitfelnic nu exista "Slujba calugariei pe ascuns"- poate il confunzi cu altcineva, nici cand "omoara cai" (vezi postarea), nici cand sustine "erezii", nici cand face "neascultare" si nici nu a scris vreodata undeva "marturisind" ca face neascultare (vezi postarea) dupa la modul obsedat, nejustificat, infierbantat si paranoic sustii matale (vezi postarile).

Inteleg, poate te-a suparat ca nu-ti da Sfanta Impartasanie pe masura inaltelor matale nevoi mistice, adica o data pe saptamana (dupa cum marturisesti pe blogul tau) ca sa te intareasca in apostolia matale miopica in fata tastaturii. Vad ca matale te cam pui impotriva lucrarii Duhului Sfant, te cam pui impotriva conducerii Bisericii, ai opinii cam prea "la moda", in duhul lumii acesteia. Grija mare, cam prea cu usuratate abordezi viata... Nu-i bine, nu-i bine ! Ai ispite frate !
  #33  
Vechi 18.10.2010, 09:42:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu sustin despre parintele Calistrat ca spune erezii,sau ca are nu stiu ce comportamente.In privinta atitudinii sale,deja a fost sanctionat,si reabilitat dupa ce a facut parca sase ani ascultare.
Eu spun un singur lucru: definirea lui ca un mare duhovnic este exagerata.Nu este decat un preot obisnuit,cu niste greseli anterioare,si care are o activitate intensa .Dar calitatea lasa,dupa parerea mea de dorit.
Personal nu l-as folosi ca indrumator duhovnicesc.
  #34  
Vechi 18.10.2010, 12:38:38
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Talking Wooow

Citat:
În prealabil postat de ionion Vezi mesajul
Poate ne recomanzi si noua legat de acest topic "Resurse ortodoxe on-line" ceva de mantuire folositor.

Vad ca matale esti obsedat de a-l denigra pe Parintele Calistrat. Infierbantarea asta e de la draci frate, nu e bine. Aici pe forum sunt niste reguli de buna conduita, nu faci ce vrei ca nu esti buricul pamantului, nu se invarte soarele in jurul tau. Trebuie sa ai un simt al penibilului sau al omeniei macar.

Cine, Parintele Teofil Paraian ?... Cumva ?...

Pentru "nivelul" matale catehetic de care vorbeai si acuzai, ma surprinzi !

Spre deosebire de al meu parinte duhovnic, al matale are foarte multe articole si video pe internet in care este acuzat ca sustine erezii ... Nu eu il acuz ! Nu eu sustin asta ! Nu-l cunosc si nu am fost niciodata la Sambata de sus ! Al meu nu a fost niciodata acuzat de erezie, niciodata, poti sa-ti dedici viata cautand, cum de altfel vad ca si faci. Al meu nu numai ca este mai tare ca al tau :-), dar al tau este deja mort si acuzat de erezii si filmat pe video cand le sustine :-). Al meu nu este filmat pe video nici cand "calugareste" in "ascuns" (vezi postare) - apropo, in Molitfelnic nu exista "Slujba calugariei pe ascuns"- poate il confunzi cu altcineva, nici cand "omoara cai" (vezi postarea), nici cand sustine "erezii", nici cand face "neascultare" si nici nu a scris vreodata undeva "marturisind" ca face neascultare (vezi postarea) dupa la modul obsedat, nejustificat, infierbantat si paranoic sustii matale (vezi postarile).

Inteleg, poate te-a suparat ca nu-ti da Sfanta Impartasanie pe masura inaltelor matale nevoi mistice, adica o data pe saptamana (dupa cum marturisesti pe blogul tau) ca sa te intareasca in apostolia matale miopica in fata tastaturii. Vad ca matale te cam pui impotriva lucrarii Duhului Sfant, te cam pui impotriva conducerii Bisericii, ai opinii cam prea "la moda", in duhul lumii acesteia. Grija mare, cam prea cu usuratate abordezi viata... Nu-i bine, nu-i bine ! Ai ispite frate !
WOOOOOW..."al meu"..."al tau".....cadeti in penibil , frizand ridicolul..doi copii care se cearta ca pentru o jucarie...Si pana la urma ...despre morti numai bine...iar cu viii ne putem lamuri prin timp..CERT este ca n-avem caderea sa judecam...ori vom fi fiind sfinti si nu stim?!?
  #35  
Vechi 18.10.2010, 13:05:01
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
WOOOOOW..."al meu"..."al tau".....cadeti in penibil , frizand ridicolul..doi copii care se cearta ca pentru o jucarie...Si pana la urma ...despre morti numai bine...iar cu viii ne putem lamuri prin timp..CERT este ca n-avem caderea sa judecam...ori vom fi fiind sfinti si nu stim?!?
Ca de obicei nu se intelege sensul postarilor.Nu e vorba de judecata aici,ci daca sa il folosim sau nu duhovniceste,ca povatuitor.
  #36  
Vechi 18.10.2010, 16:02:29
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Multumim de informatii!
  #37  
Vechi 18.10.2010, 17:30:11
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Wink bine

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ca de obicei nu se intelege sensul postarilor.Nu e vorba de judecata aici,ci daca sa il folosim sau nu duhovniceste,ca povatuitor.
Bine fratele meu intru credinta...dar tonul...exprimarea...Sa fiu iertata daca eu am gresit !
  #38  
Vechi 18.10.2010, 21:08:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Bine fratele meu intru credinta...dar tonul...exprimarea...Sa fiu iertata daca eu am gresit !
Nu e vorba ca ai gresit tu sau altcineva,subiectul era parintele Calistrat.
Ce ton vrei sa folosesc ca sa-mi spun parerea ,ca nu e un mare duhovnic?
Nu este si gata,ton liniar,uniform,fara accente...Cei care s-au suparat sunt sustinatorii ,ucenicii sau admiratorii parintelui Cliastrat.Eu nu ma numar printre ei...
Si nu e nici o suparare...
  #39  
Vechi 19.10.2010, 02:51:14
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit www.parintelecalistrat.blogspot.com

Glumeam cu al meu, al tau, ai vazut ca am pus si semnele ":-)" dupa frazele alea (pt Elesya).

Despre morti numai de bine in ce-i priveste pacatele lor personale sau la adresa mea si a ta, dar nu in privinta vreunui rau pe care-l fac sau il pot face Bisericii sau altor slujitori ai Bisericii. (pt Elesya)

Ti-am zis mai Dani777 ca te cred. Numai ca la nivelul matale (pe care-l sustii direct si indirect, inclusiv catehetic - vezi postari), ar trebui sa raspunzi la intrebarile care ti se pun... Nu sa te faci ca ploua... Eu nu m-am infierbantat si de aceea tin minte obiectiv ca te-am intrebat niste lucruri la care tu nu mi-ai raspuns... Pai atata discernamant, adevar si smerenie si trairi inalte ca in articolele matale, rareori vezi si in filocalie. Citesc acolo ca matale abia ai "Redescoperit Sfanta Euharistie", bravo si felicitari frate ! Este adevarat ca "painea intareste inima omului" da nici prea multe fainoase nu-s bune ! Am fost foarte impresionat de lupta matale pentru paza mintii si smerenie. Cutremurator, m-am imbogatit. De asemenea, admir aspiratia matale pentru statutul de blogger, succes ! Locul tau este pe blog ! Poate scoti o data si o carte cu articolele de blog, site-urile vizitate si prin ce pacate te smereste pe matale... Cel al carui nume il pronunti cu atata usurinta si la ale Carui Taine te raportezi cam cu usuratate. Ispiite ca ale matale, nu are nimeni, asta e clar, nu trebuie sa mai scrii articole pe tema ! Nu-s de acord cu tine ca rugaciunea merge mai greau astazi sau ca este o mini-apocalipsa interioara in sufletele oamenilor ! La parintele la care merg eu, este multa lumina, nadejde, realism, rugaciune, putere si lucruri multe si minunate care se schimba in bine in fiecare zi intre ucenicii sfintiei sale. Poate ar trebui sa mai intrebi si alt duhovnic de ce ai asa ispite in rugaciune. Poate apropierea de Sfintele Taine ca de gratarul din weekend, cine stie care sa fie cauza.

Mai Dani777 mai, da nu ne dai si noua o adresa, un numar de inregistrare, niste procese verbale, o sursa ceva, dupa vestitele matale comunicate de presa . Ne iei asa de prosti ! Arunci pastila si fugi ! Pai la nivelul asta catehetic, mai Dany, da se poate !

Da citatele alea cu Parintele Teofil, nu ni le dai si noua intr-un audio ? Noi te credem si pe cuvant, mai ales ca esti un admirator infocat al Parintelui Calistrat, dar vrem sa ne delectam si cu vocea Parintelui Teofil Paraian ? Matale te ostenesti atata in transcrieri cand putei sa dai direct un link. Mare este osteneala frate ! Dar poate niste marturii despre faptul ca raposatul Teofil Paraian l-ar cunoaste pe Parintele Calistrat si de acee, deci pe cale de consecinta, isi da cu parerea ?... Ihmm, niste marturii ca Teofil il cunoaste personal pe Pr. Calistrat ? Sau macar, deci macar, ca l-ar fi intrebat vreodata de vreun subiect ? Ca au cativa calugari din sutele ai sfintiei sale, chef de fofoloanca si s-au insurat, asta este problema lor !!! Strict si personala ! Este plin patericul si filocalia de exemple si caderi ! Este liberul arbitru al fiecaruia ! Cum matale esti sociologul parintelui, poate faci niste studii la un nivel stiintific; de speculatii si zvonistica ne-am saturat... poate oricine asta. Sigur, ca matale nu este nimeni, "tu poti" "tu decizi" "tu esti alesul" "tu esti special"; mai usor cu privitul la televizor, ajuta mult sa scapi de ispitele mandriei pe care ziceai ca le ai.

Biserica noastra este cladita pe jertfa, marturisire si sange. Fiecare dogma, cat de mica si marunta, are in spate istorie si sange. "Maxim, Maxim" - era atentionat vazatorul de Dumnezeu Sfantul Maxim Marturisitorul - "toti sunt impotriva ta !" "Nu-i adevarat, mai am pe Unul cu mine, Iisus Hristos !" (era vorba de o marunta exprimare intr-o invatatura de credinta elaborata de Imparatul Bizantului care putea lasa doua intelesuri la alegere). Despre morti, numai de bine este adevarat... dar nu in ce tine de invatatura Bisericii.
  #40  
Vechi 19.10.2010, 10:03:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga IonIon,inteleg ca esti intr-o pozitie mai delicata,fiind ucenic al parintelui Calistrat,pe cand mie imi este indiferent.Esti afectat de atacul meu impotriva lui.Nu stiu ce sa-ti spun,pozitia mea nu stiu pe cine avantajeaza,chiar daca eu am incercat sa fiu sincer in ceea ce am scris.
Avem pozitii pe moment opuse,insa te intreb,de ce m-ai atacat si pe alte planuri,care nu priveau subiectul de fata?! Eu nu m-am legat de tine personal,opiniile mele au fost legate de parintele Calistrat,fata de care mi-am format o parere ,mai demult,cred ca au trecut vreo 9 ani de atunci.
Nu il atac in nici un fel,nu il urmaresc sa vad ce spune,imi este indiferent,insa fata de acest topic si inca unul in care se spunea ca este un mare si intelept duhovnic,am reactionat si am spus ca eu cred ca nu este asa.
Atata tot,crede-ma ca nu am pus pasiune in asta!Daca esti de alta parere ,sa fii sanatos!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
www.parintelecalistrat.com alexmatei Resurse ortodoxe on-line 1 02.03.2012 09:39:49
Oferte http://vesmintedepreot.blogspot.com/ casigabi Stiri, actualitati, anunturi 0 17.11.2009 17:02:33