Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.10.2010, 12:57:20
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga IonIon,inteleg ca esti intr-o pozitie mai delicata,fiind ucenic al parintelui Calistrat,pe cand mie imi este indiferent.Esti afectat de atacul meu impotriva lui.Nu stiu ce sa-ti spun,pozitia mea nu stiu pe cine avantajeaza,chiar daca eu am incercat sa fiu sincer in ceea ce am scris.
Avem pozitii pe moment opuse,insa te intreb,de ce m-ai atacat si pe alte planuri,care nu priveau subiectul de fata?! Eu nu m-am legat de tine personal,opiniile mele au fost legate de parintele Calistrat,fata de care mi-am format o parere ,mai demult,cred ca au trecut vreo 9 ani de atunci.
Nu il atac in nici un fel,nu il urmaresc sa vad ce spune,imi este indiferent,insa fata de acest topic si inca unul in care se spunea ca este un mare si intelept duhovnic,am reactionat si am spus ca eu cred ca nu este asa.
Atata tot,crede-ma ca nu am pus pasiune in asta!Daca esti de alta parere ,sa fii sanatos!
Omule, ajunge atata otrava cata arunci!E destul.Opreste-te!Nu mai arunca cu piatra!Fiecare avem un pai in ochi.In afara de aceasta, da-i posibilitate acestui Parinte sa se apere. Deci nu mai vrem - e prea multa rautate. si de ti-ar fi facut ceva rau, parca nu aceasta trebuie sa fie reactia. Ma cutremur de atata rautate!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #42  
Vechi 19.10.2010, 13:10:54
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Rodica,parintele Calistrat se apara prin vorbele,scrierile si faptele sale.Daca face bine ceea ce face,nu are cum sa il afecteze ceea ce eu postez aici.Si am facut precizarea de mai multe ori,nu il atac,ci doar spun ca titulatura de mare duhovnic nu i se potriveste.Deci vorbesc de o anume gradatie,nu l-am atacat pe el si nici pe userii care il elogiaza.
Iar argumentele pe care le-am adus,acel comunicat din partea Mitropoliei Iasului si convorbirea cu parintele Teofil Paraian,le-am postat pentru ca mi s-au cerut argumente,la afirmatiile pe care le-am facut in nume personal.
Am preferat sa aduc aceste argumente si nu sa postez propriile mele argumentatii.
Eu am spus doar ca mi se pare ca nu are smerenia si discernamantul necesar pentru un mare duhovnic.
Nu stiu daca acest lucru este un atac.Daca ar fi un mare duhovnic,probabil ca da,dar daca nu este,ramane o simpla afirmatie adevarata,fara sa fie o denigrare neaparat.
  #43  
Vechi 19.10.2010, 13:20:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rodica, eu am renuntat deja sa mai intervin. Vad ca acum au venit altii la rand, iar el o ia de la capat ca si cum tot ce-a fost anterior, a fost inutil. Lasa-l sa se impartaseasca saptamanal (dupa cum spunea pe un alt topic) cu impresia vadita ca face voia lui Dumnezeu. Intr-o zi i se va arata lui si cealalta fata a invataturilor, daca Dumnezeu vrea sa-l lumineze cu adevarat. Pentru ca eu asa stiu: daca Dumnezeu considera ca se merita, ne invata la inceput cu blandete, iar apoi cu "nuiaua". Mai bine sa spunem cu totii un gand bun pentru el, desi eu am facut-o saptamani in sir, dar se pare ca n-a mers. Si mai ales sa ne rugam sa merite, ca altfel...
  #44  
Vechi 19.10.2010, 13:32:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu inteleg de ce sunt intors pe toate fetele si nu ne limitam la subiectul acestui topic.Userii care i-am deranjat prin afirmatiile mele pe acest subiect,ma critica pentru postarile de pe alte topicuri,cu alte subiecte,sau imi critica blogul.
Pe acest topic,si pe celalalt nu am atacat pe nici un user,mi-am mentinut doar pozitia mea fata de parintele Calistrat.
Atacurile la persoana,sau la calitatea mea de a face comentarii pertinente,nu le vad civilizate,si conforme cu subiectul de fata.

Intotdeauna cand am avut ceva de spus,mi-am mentinut parerea pana la capat.Nu stiu daca acesta este un lucru bun sau rau,dar de obicei sunt consecvent pe un subiect.Imi trebuie argumente foarte puternice ,convingatoare care sa-mi faca sa-mi schimb parerea.Atacurile la persoana nu fac parte din argumentatie,dupa parerea mea.
  #45  
Vechi 19.10.2010, 13:41:14
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce sunt intors pe toate fetele si nu ne limitam la subiectul acestui topic.Userii care i-am deranjat prin afirmatiile mele pe acest subiect,ma critica pentru postarile de pe alte topicuri,cu alte subiecte,sau imi critica blogul.
Pe acest topic,si pe celalalt nu am atacat pe nici un user,mi-am mentinut doar pozitia mea fata de parintele Calistrat.
Atacurile la persoana,sau la calitatea mea de a face comentarii pertinente,nu le vad civilizate,si conforme cu subiectul de fata.

Intotdeauna cand am avut ceva de spus,mi-am mentinut parerea pana la capat.Nu stiu daca acesta este un lucru bun sau rau,dar de obicei sunt consecvent pe un subiect.Imi trebuie argumente foarte puternice ,convingatoare care sa-mi faca sa-mi schimb parerea.Atacurile la persoana nu fac parte din argumentatie,dupa parerea mea.
Nu te intrista, dar las-o mai usor cu criticile, doar Dumnezeu stie adevarul- imi amintesc despre Sfantul Siluan Atonitul- multe s-au aflat cand n-a mai fost. Si atunci multi s-au rusinat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #46  
Vechi 19.10.2010, 13:45:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Draga Rodica ,el era Siluan Athonitul!;eu imi afirm pozitia si imi asum riscul sa spun ca este totusi o distanta uriasa.
Daca nu se facea afirmatia ca este un mare duhovnic,eu personal nu as fi initiat un topic cu persoana lui.Dar daca totusi s-a exagerat,am adus corectura de cuviinta.
Riscul e al meu.
  #47  
Vechi 19.10.2010, 14:27:22
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga IonIon,inteleg ca esti intr-o pozitie mai delicata,fiind ucenic al parintelui Calistrat,pe cand mie imi este indiferent.Esti afectat de atacul meu impotriva lui.Nu stiu ce sa-ti spun,pozitia mea nu stiu pe cine avantajeaza,chiar daca eu am incercat sa fiu sincer in ceea ce am scris.
Avem pozitii pe moment opuse,insa te intreb,de ce m-ai atacat si pe alte planuri,care nu priveau subiectul de fata?! Eu nu m-am legat de tine personal,opiniile mele au fost legate de parintele Calistrat,fata de care mi-am format o parere ,mai demult,cred ca au trecut vreo 9 ani de atunci.
Nu il atac in nici un fel,nu il urmaresc sa vad ce spune,imi este indiferent,insa fata de acest topic si inca unul in care se spunea ca este un mare si intelept duhovnic,am reactionat si am spus ca eu cred ca nu este asa.
Atata tot,crede-ma ca nu am pus pasiune in asta!Daca esti de alta parere ,sa fii sanatos!
Daniel, afirmi in mod repetat ca iti este indiferent, ca nu pui pasiune in a denigra pe parintele Calistrat dar de fapt ne demonstrezi exact contrariul.Am inteles din prima care este parerea ta, ajunge, lasa-ne ...sau poate ar trebui sa ne povestesti si despre sarmanul sufletel care nu a mai avut pace si liniste pana nu a marturisit complotul impotriva parintelui Calistrat; asta nu e pe nici un site?
Si nu stii ca este mare, dar mare pacat sa denigrezi, sa hulesti o fata bisericeasca oricat de pacatoasa ar fi ea? Lasa-i pe cei in masura sa o faca, nu-ti asuma niste riscuri care ar putea sa te afecteze duhovniceste. La duhovnic ai marturisit vreodata asta?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
  #48  
Vechi 19.10.2010, 14:33:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Poate pun si eu pasiune,ca altfel nu as mai posta in legatura cu acest subiect,dar iti repet si tie,nu il denigrez ci doar spun o parere contrara initiatorului acestui topic,care ne indemna sa ascultam si sa accesam site-ul cu parintele Calistrat.
  #49  
Vechi 19.10.2010, 14:40:40
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Draga Rodica ,el era Siluan Athonitul!;eu imi afirm pozitia si imi asum riscul sa spun ca este totusi o distanta uriasa.
Daca nu se facea afirmatia ca este un mare duhovnic,eu personal nu as fi initiat un topic cu persoana lui.Dar daca totusi s-a exagerat,am adus corectura de cuviinta.
Riscul e al meu.
domnule d777 mi se pare ca nu prea ai la inima numai pe domnii din occident, la care faci reclama exagerata ca ,si cum noi romani nu prea stim ce e bine sa citim,si pentru preotii nostri esti un adevarat d666.poate au gresit si ei mai da-le o sansa,sa te poata Dumnezeu ierta si pe tine ca ai multe in spate.dar de' e lucrul tau manual ce sa-i faci.
  #50  
Vechi 19.10.2010, 14:44:41
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Insasi biserica zice lucrurile astea. Sau biserica n-are voie sa lamureasca anumite lucruri ori fapte ce au loc in ograda ei?
in sfirsit un ateu apara biserica,mi-o fost dat sa o vad si pe asta,fratilor acesta e lucru rar.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
www.parintelecalistrat.com alexmatei Resurse ortodoxe on-line 1 02.03.2012 09:39:49
Oferte http://vesmintedepreot.blogspot.com/ casigabi Stiri, actualitati, anunturi 0 17.11.2009 17:02:33