Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.10.2009, 04:14:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit preotul fumator

O patima grea chiar si pentru preoti "fumatul", nu stiu ce credeti voi despre preotul fumator dar pe mine ma desgusta si nu stiu cum sa-i spun ca eu greu ma pot obisnui cu idea toata saptamana cu tigara in mana si duminica cu Hristos in mana.
Dumnezeu sa ma ierte ca iar am judecat.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.10.2009, 04:51:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
O patima grea chiar si pentru preoti "fumatul", nu stiu ce credeti voi despre preotul fumator dar pe mine ma desgusta si nu stiu cum sa-i spun ca eu greu ma pot obisnui cu idea toata saptamana cu tigara in mana si duminica cu Hristos in mana.
Dumnezeu sa ma ierte ca iar am judecat.
Unde Vasilica se întâmplă ? Cât despre patima asta, da e groaznică și se întinde foarte repede . Campania antitabac nu prea dă roade !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2009, 14:32:18
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Sunt un pic off-topic, dar nu ma pot abtine sa va impartasesc cuvintele pe care Valeriu Gafencu, Sfantul Inchisorilor, le-a rostit unui tanar :

Se aflau in curtea inchisorii, le era permis sa iasa cateva minute pe zi la aer. Atunci, tanarul a gasit un muc de tigara aprinsa pe jos, l-a luat si a tras din el. Acest tanar marturiseste ca nu isi pusese niciodata problema mantuirii sau a unei vieti crestine, dar in momentul in care Valeriu i-a spus:" Cum vrei sa te lupti cu celelalte patimi daca pe asta nu o poti stapani? " a inceput sa vada ca ortodoxia nu sta doar in barba preotilor, ci este un mod de viata mult superior ateismului materialist si altora. Din acel moment, tanarul a inceput sa il caute mai des pe Valeriu, pentru a asculta si a primi invataturi crestine.

Nu sunt fumatoare si poate de asta nu inteleg..dar cu adevarat: Daca la patima asta nu se pot abtine, atunci cum vor sa dobanadeasca virtuti? Cum vor sa se elibereze de alte patimi?


Pe de alta parte, gasim in marturiile despre parintele Arsenie Boca o situatie in care un preot era fumator. Se chinuia din rasputeri sa scape de patima asta, dar era biruit. Deci o lupta interioara sigur este, dar nu o vedem noi..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.10.2009, 14:40:56
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

am gasit un fragment din Savatie Bastovoi – A iubi, inseamna a ierta:

" Adu-ti aminte ca a fost vreme in care tu nu L-ai cunoscut pe Hristos, pentru ca, desi am crescut intr-o familie credincioasa, fiecare dintre noi, uitandu-se in urma, vede cate neajunsuri, cate confuzii a vut in mintea sa, in drumul catre perceperea dreapta a lui Dumnezeu. Si cu toate acestea, tu Il iubeai pe Dumenzeu, veneai inaintea Lui, te rugai, plangeai, primeai iertare, te bucurai si-ti parea ca ai tot ce-ti trebuie. Dar de la o vreme descoperim cat de nedesavarsiti eram noi :credeam tot felul de ciudatenii. “A, eu credeam ca Maica Domnului s-a nascut prin coasta…” sau “eu credeam cutare sau cutare lucru”. Si cu toate acestea, Dumnezeu cauta spre tine. Faceai o gramada de fapte pacatoase despre care credeai ca sunt bune, si dumnezeu te ierta.


Asa sa vezi si pe aproapele tau: ca daca savarseste vrea greseala, o face din nestiinta si ca Dumenzeu il judeca in aceasta nestiinta, si ca vede ceea ce tu nu vezi. Si asa cum te vedeai pe tine cand aveai atatea lipsuri – dar daca te-ai fi avzut de-a lungul vremii iesind din labirinturile nestiintei si ale neputintei, te-ai fi osandit – asa sa judeci si pe aproapele.


Asadar, sa nu uitam ca Dumenzeu il iubeste pe fiecare in starea in care este si cunoaste despre fiecare dintre noi lucrurile pe care noi nu le stim, pentru ca noi judecam la aratare, iar Dumnezeu judeca cele de taina, vede si pocainta viitoare pe care noi nu o vedem. In acest fel sa ne apropiem de oamenii din fata noastra, de oamenii care nu ne plac, care ne irita, ne tulbura, ne nemultumesc: intrebandu-ne intotdeauna ce gandeste Hristos despre acest om si spunandu-ne ca Hristos a murit pentru el si prin aceasta si-a aratat desavarsita dragoste pe care o are pentru tine, si pentru el! "



Tuturor ne e greu sa nu ne smintim cand vedem ca cei ce trebuie sa ne calauzeasca, ne arata prin faptele lor o alta cale. Ceea ce putem face este sa ne rugam pentru ei la Maica Domnului, sa le arate calea pe care au ratacit-o..dar si asta este greu, caci suntem si noi oameni, si nu doar cei pe care ii vedem noi ca gresesc au pacate, ci si noi ..

Parintele duhovnic la care mergeam imi spunea mereu sa nu mai judec, pentru ca voi cadea in aceleasi pacate. Si asta vazusem deja..

Imi mai spunea ca atunci cand judec, sunt mai prejos decat omul care greseste, pentru ca el poate ca nu isi vede pacatul, sau se lupta cu el si eu nu stiu, dar eu stiu ca judecarea aproapelui este mandria mea rabufnita si de asta am pacat mai mare...

Iertati-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2009, 17:47:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Pe mine pacate mult mai grave decat o mica dependenta de tutun ma socheaza la un preot...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.10.2009, 17:57:32
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pe mine pacate mult mai grave decat o mica dependenta de tutun ma socheaza la un preot...
Scuza-ma, dar gresesti... Tinand cont de faptul ca fumatul conduce la atatea tipuri de cancer, unele dintre ele mortale, oare nu inseamna asta o sinucidere lenta? Fumatorii sunt constienti de riscurile fumatului, de faptul ca isi bat joc de trupul lor. Sa-ti reamintesc ca sinuciderea este o hula impotriva Duhului Sfant si sa-ti mai reamintesc ca batjocura trupurilor noastre este batjocura templului lui Dumnezeu, asa cum spune Sfantul Apostol Pavel?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.10.2009, 18:55:53
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hristos nu vine in noi pentru ca suntem vrednici, ci vine pentru a alunga din noi toata nevrednicia. Daca impartasirea s-ar da in functie de vrednicie, nu s-ar mai impartasi nimeni.

Daca avem in biserici preoti fumatori, atunci acestia, ar trebui sa nu mai ceara celor ce vin la ei sa se lase de fumat. Nu poti cere cuiva sa se vindece, atat timp cat tu insuti ai nevoie de vindecare. Ori a nu mai cere acest lucru, inseamna a socoti ceea ce nu este spre zidire, ca fiind folositor.

Cat despre faptul ca preotul tine in aceleasi maini si tigarea si potirul, nu inseamna ca tainele savarsite de acesta nu sunt valide. Sa nu uitam ca la credinta sa, se adauga si credinta comunitatii.

Sa nu cadem in extrema si sa vedem numai partea rea din altii. Sa ne uitam si la noi. Nu cred ca fumatul, nu-i mai da omului posibilitatea de a iubi si a se darui. Sunt alte patimi care il fac pe om sa nu mai savarseasca aceste lucruri. Si cred ca nu ne sunt straine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2009, 19:14:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul


Parintele duhovnic la care mergeam imi spunea mereu sa nu mai judec, pentru ca voi cadea in aceleasi pacate. Si asta vazusem deja..
Asa este! Eu am simtit asta pe pielea mea!Cand am judecat pripit, mai devreme sau mai tarziu am cazut exact in conjunctura sau in pacatul judecat, tocmai pentru a mi se demonstra pentru ca am gresit. Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem mai mult pe noi si mai putin pe cei din jur!
On topic, auzisem de la bunica ca slujea pe vremuri un preot beat.
Dimineata, inainte a incepe slujba, se ametea bine, dar cand isi punea vesmintele pe el, tinea o slujba minunata. Este si o pilda cu un preot care se imbata de fiecare data, iar enoriasii nu mai doreau sa se impartaseasca din mainile lui, insa preotul facea pocainta si ingerul Domnului, si nu el, savarsea Jertfa de la Sf. Liturghie. Mi se pare ca aici, pe forum, am aflat de povestea acelui preot homosexual gasit mort in altar, intr-o baie de lacrimi. Oricum, nu trebuie sa ii judecam noi, ca are cine ii judeca, dar preotul tot preot ramane, harul preotiei nu i se sterge niciodata. Si apoi... trebuie sa condamnam pacatul, dar nu omul, cu atata mai mult cu cat acesta a fost socotit vrednic sa fie slujitor al lui Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.10.2009, 19:17:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu sunt adepta fumatului, nu fumez si nu sufar fumatorii, dar vad ca nimeni nu-i poate schimba. La unii (care au vointa) mai dau rezultate niste leacuri si se mai lasa.
Sinucidere mai lenta sau mai rapida este cu multe: fumta, alcool, droguri, etc.
Acum si cu astea, depinde de om. Aici este un om care are 106 ani curand si...inca fumeaza! Si altii care nu fumeaza mor tineri de cancer...la plaman.
Nu-i o regula.
Ma ingrijoreaza si alt "drog" care face ravagii, dar despre care nu se prea vorbeste si produce o boala oribila - diabetul.
Sunt oameni destui (si eu) care mananca dulciuri, le plac si le fac bine la suflet.
Hai sa-i judecam si pe aceia si cand vedem un preot care mananca coliva, sau cozonac la pomana sa-l criticam.

Si preotii sunt oameni. De ce credeti voi ca sunt zei? Si ei traiesc pe pamant si au probleme sufletesti si de alta natura si mai au si atatea restrictii.
Noi zicem ca le Dumnezeu lor un har special si o forta mai mare ca sa reziste la toate, sa lucreze cu oamenii din biserica lor, sa renunte, sa se stapaneasca, etc.Eu nu cred ca este chiar asa.
Le da un talent special, dar nu-i face ne-oameni, adica zei, sau ingeri sau supra-oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.10.2009, 19:29:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sofia :

Da, ai dreptate, dar parțial ! De ce ? Pentru că și Preoții sunt oameni nu zei , precum spui, dar ei au o MARE RESPONSABILITATE , au un alt statut comparativ cu un om obișnuit, ei, Preoții trebuie să fie un exemplu de comportament și de moralitate. Cât despre diabet, el se poate declanșa și pe sistem nervos. Nu orice mâncător abuziv de dulciuri face diabet și nu este o regulă asta ! În rest ai punctat foarte bine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul misionar Anamaria_anca Preotul 10 04.05.2015 12:29:51
preotul caterisit mirelat Preotul 36 21.02.2012 18:35:33
Preotul de mir idealist Preotul 9 23.07.2010 00:44:41
preotul madalinutza Preotul 5 06.05.2009 18:33:05
preotul verona Din Noul Testament 4 10.09.2008 23:30:58