Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2011, 14:33:46
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Nu ne-am reprosat nimic, mi-a spus la o cafea ca a intilnit pe altcineva si de atunci nu l-am mai vazut.
Din punct de vedere "lumesc", toate sunt OK, băiatul a anunțat, și-a îndeplinit datoria, nu are remușcări, probabil că din punctul lui de vedere "nu vă lega nimic oficial", nu "ați perfectat un contract de căsătorie", a trecut la alta, probabil, că așa va face și cu actuala (se va întâlni, cândva, la o cafea, o va anunța senin, eventual și ceva de genul "ești bună, dar nu te merit") și va trece la viitoarea. Dumnezeu să-l binecuvânteze și să ne rugăm să-i "sporească mintea", adică să-l ajute să se maturizeze. (E un fapt cunoscut că bărbații se maturizează mai greu când e să gestioneze o relație, prea nu gândesc cu capul când ar trebui, sper să nu supăr pe nimeni.) Însă, din punctul meu de vedere, ar fi avut o datorie mult mai mare față de tine decât să stea la o cafea și să te anunțe nonșalant "sfârșitul" (și bănuiesc că și cu vreo două-trei regrete "de nu se mai poate", așa ca să cadreze bine cu evenimentul). Dar, mă rog, încă o dovadă în plus că el trece destul de ușor peste lucruri importante din viață.

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Au trecut trei luni, nu trei ani...dar cred ca nici nu mai conteaza.
Și vor trece și trei ani și într-adevăr, îți doresc din tot sufletul să nu conteze! Pomenește-l, doar, în rugăciunile tale, fără a încerca să-ți aduci aminte de altele. Iartă-l fără să i-o spui, dacă se poate... Fii demnă și nu uita de Domnul Iisus Hristos și Maica Sfântă, care, prin rugăciunile ei, tare multe poate.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2011, 14:49:59
Elenacluj Elenacluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 8
Implicit

I. Calin parca ai fost acolo cind s-a consumat momentul.

Multumesc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2011, 14:53:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Vreau sa vb cu cineva, dar nu am cu cine. O sa va spun voua ce am pe suflet poate asa furtuna din interiorul meu se va pototli. Acum 3 luni logodnicul meu a decis sa ne separam, isi gasise pe altcineva. Dar nu despre el vreau sa va spun, ci despre mine. Am fost impreuna 6 ani, urma sa ne casatorim, s-a intimplat ce s-a intimplat, doar ca eu nu pot scapa de un profund sentiment de vina, ma macina gindurile cum ar fi fost daca...daca eu nu spuneam atunci aia, nu faceam atunci aialalta si tot asa. El e fericit acum, ma bucur pt el, merita asta, e un baiat bun. Eu ma consider complet responsabila de tot ce s-a intimplat si nu pot scapa de sentimentul asta. Nu ma pot impaca cu mine, nu ma pot ierta pe mine...m-am spovedit, ma rog la Dumnezeu sa ma ierte si sa ma ajute sa ma impac si eu cu mine. Mi-e teama ca sentimentul asta ma va insoti mereu, ca nu am stiut sa il tin aproape. Ma consider o ratata in momentul asta, cred ca merit tot ce mi se intimpla...si totusi trebuie sa traiesc cu sentimentul asta...si e greu. Poate e o intrebare banala, dar cum sa ma impac cu mine?
Dacă te-ai spovedit, ce mai vrei? Dumnezeu ți-a șters păcatele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2011, 15:18:04
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Doamne ajuta!

Elena draga! Asa se poate intampla la oricine si nu e vinovat nimeni pentru asta
a trebuit sa se intample si sa intamplat pentru el nu era nimic serios si din acest fel sa intamplat asa D-zeu stie cel mai bine ce trebuie omului
De aceea sa intaplat mai bine decat niciodata si sa traiesti in minciuna si neancredere
asa ca D-zeu a facut ce e mai bine pentru tine rugandu-te lui sa stii ca nu lasa pe nimeni in urma dintre cei ce il cauta cu dragoste si credinta!
Am trecut si eu prin situatia ta si stiu foate bina prin ce (ai trecut) de ce in parateza ?
pentru ca a trecut fruntea sus ca ai viata inainte
asa am mers si eu si numai d-zeu stie cate lacrimi am varsat chiar daca sunt barbat si se spune ca barbati trec mai usor peste toate dar nu este asa cand e vorba de dragoste
sunt cel mai fericit acuma cu jumatatea mea care numai d-zeu mi-a scos-o in cale asa ca toate se randuesc cand e timpul lor si nimeni nu e vinovat de asta sa nu te invinovatesti cu nimic ca toate cele intamplate au fost cu un rost o usa spre a intalni oameni noi cu suflet in care cred 100% ca se afla si jumatatea inimi tale!
Cu dragoste si credinta in bunu D-zeu o sa afli si particica ta in viata si ai sa vezi ca dupa ce se ofileste o floare sa nu o arunci ci sa o sadesti ca va inflori din nou mai frumoasa si mai frumos mirositoare!
Toate cele bune si mult noroc pe viitor!



"Simplificati-va viata ca sa se indeparteze stresul."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2011, 15:52:40
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

imi pare rau dupa 6 ani, mi se pare foarte greu de luat de la capat. depinde si de forta fiecaruia. ceva probabil nu mergea bine in relatie, sau pur si simplu el nu e destul de matur. iesi la o cafea cu cineva si gata calci in picioare 6 ani ? mi se pare cam imatur, instabil .... depinde si ce varsta aveti voi ...

oricum pentru mine intotdeauna a mers regula cui pe cui se scoate. trebuie sa iti gasesti pe altcineva care sa te faca sa uiti si care sa iti fie si drag bineinteles, nu primul iesit in cale. pentru asta roaga-te mult la Dumnezeu sa iti scoata in cale un baiat bun, care sa stie sa te aprecieze si sa te respecte si cu care sa faci o familie si casa buna.

inainte sa il intalnesc pe sotul meu aveam o relatie cu cineva de vreun an de zile, dar care a stiut doar sa isi bata joc de sentimentele mele. era imatur, numai cu gandul la petreceri, la distractii, eu vroiam ceva serios, vroiam o familie, dar ca fraiera ma tot tineam de capul lui cu gandul si speranta ca se va schimba. la un moment dat am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa scap de el, sa am putere sa nu il mai sun, sa nu il mai caut, sa imi scoata Dumnezeu in cale un baiat bun care sa ma aprecieze si cu care sa ma casatoresc. si uite asa, in vreo 2 luni, mi-am intalnit jumatatea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2011, 23:54:43
Dan 2011 Dan 2011 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Chiar nu inteleg parerea de rau pentru cineva care se poarta reprobabil.

Dupa 6 ani el iti spune "pa la o cafea".

Tu, tot tu!, te stresezi ca de ce n-ai facut mai mult etc.

Sa zicem ca ai fii facut mai mult. Ti-ar fi placut, din perspectiva actuala - cand stii la ce s-a putut preta fostul, sa mai stai cu o asemenea persoana?

Nu trebuie sa-l dispretuiesti, dar trebuie sa te bucuri ca ai scapat, in sfarsit, de o astfel de persoana si ca ai putut cu ocazia asta sa vezi ce fel de om este.

Si cum toate au un sens, trebuie doar sa ai rabdare si incredere.

Roga-te cu vorbe simple si cere sa ti se dea rabdare si incredere. Si vei primi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.02.2011, 00:19:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Orice picior in fund, e un pas inainte! :-)

Lasa regretele ca nu-si au rostul !Nu te mai uita peste umar.Fruntea sus si lasa intrebarile care te framanta, pentru ca raspunsul lor,nu mai conteaza!Bucura-te ca esti libera pentru urmatoarea poveste de dragoste! Cel mai important barbat din viata unei femei, nu e primul! Ci ultimul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.02.2011, 00:45:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Nu ne-am reprosat nimic, mi-a spus la o cafea ca a intilnit pe altcineva si de atunci nu l-am mai vazut.
Au trecut trei luni, nu trei ani...dar cred ca nici nu mai conteaza.
Daca el n-are ce sa-ti reproseaze tu cu atat mai putin ai ce sa-ti reprosezi fatza de el.

Cum am mai spus, nu stiu cum a decurs relatia, dar fara un angajament ferm prea multa apropiere produce fenomenul exact opus, vizibil mai ales la barbati dar de care femeile nu sunt straine - repulsia.

Angajamentul ferm oricum nu este solutia magica daca nu este duplat si de o maturizare corespunzatoare a persoanei in cauza, altfel te trezesti ca te lasa balta mai tarziu cand e mult mai grav.

Multumeste-i lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat asta dupa cativa ani de casnicie, eventual si cativa copii, etc.

Sansa este de partea ta sa gasesti ceva mai bun, cred ca macar acum realizezi ca persona in cauza a fost mult sub asteptarile tale si daca n-ai fi fost indragostita pana peste cap poate ai fi realizat asta mult mai repede.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2011, 13:38:52
Doina97 Doina97 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Femeile ,fiinte sensibile. Toate trecem mai devreme sau mai tarziu prin asemenea despartiri.Trei ani,sapte ani...nu mai conteaza.Conteaza amalgamul de sentimente care ne pun la propriu in pat.Poate avem si noi o parte de vina dar asta nu inseamna ca trebuie ne doboare. Scapa imediat de sentimentul de vina,fii barbata! O sa fii mult mai fericita decat ai fost.Ai pierdut un baiat bun,o sa gasesti unul extraordinar! Crede-ma! Capul sus! O sa -ti para o prostie suferinta ta de'acum....cam in 10 ani...
Eu personal,astept vesti de la tine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.03.2011, 14:12:10
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elenacluj Vezi mesajul
Nu ne-am reprosat nimic, mi-a spus la o cafea ca a intilnit pe altcineva si de atunci nu l-am mai vazut.
Au trecut trei luni, nu trei ani...dar cred ca nici nu mai conteaza.
Nu aduce anul ce aduce ceasul. Prezentul iti poate oferi lucruri minunate in fatza carora trecutul sa paleasca, astfel incat sa ajungi intr-un punct al vietii in care sa te minunezi si sa multumesti ca a fost asa.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32