Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.02.2011, 01:48:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit De ce ne temem sa-I spunem numele ?

Am observat un lucru curios. Oamenii credincioși nu se tem atât de mult de a fi ridiculizați de ceilalți pentru credința lor, cât se tem să-I pronunțe numele Domnului nostru. Mult mai ușor spun: "cred în Dumnezeu" decât "Cred în Cristos". Fac tot felul de giumbușlucuri verbale, folosesc perifraze, numai să nu fie nevoie să spun "Cristos". Întreb: "sunteți creștin practicant ?" în loc de "credeți în Cristos ?" Interesant este că mai degrabă spunem "Isus" decât "Cristos". Asta nu este ceva specific românilor, nici ortodocșilor. Salutul catolic "Laudetur Iesus Christus" a devenit, în română: "Lăudat fie Isus !" Punct. Partea conținând pe "Christus" a primit "delete" la traducere. Să fie acest lucru din cauză că "Isus" subliniază mai bine faptul că a fost un om, pe când "Cristos" subliniază mai bine dumnezeirea Lui ? Cu alte cuvinte, spunând "cred în Isus", îmi spune subconștientul că aș putea-o da cotită, la o adică eu cred în existența istorică a lui Isus, eventual a fost inițiat în India, sau cel mult angel luminos, dar nu chiar așa, că a fost Dumnezeu ? Pe când, dacă spun "cred în Cristos", nu mai am loc de întors ? Că, adică, m-am dat cu nazarinenii și nu mai sunt om normal ?
Sau, poate realitatea e mai tristă de atât și mă chinuiesc să trag de păr o explicație psihologică unui fenomen care, de fapt, este spiritual (cel care ne "îngrijește" urechea stângă nu vrea să audă prea des Sfântul Său nume, care îl deranjează atât) ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.02.2011 at 02:00:33.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
Intrebari de cateheza:1.Spunem ca Iisus a inviat a teia zi. savudanmihai Intrebari utilizatori 3 27.02.2011 01:33:09
Vorbim prea mult, spunem mai nimic eodor nastasa Generalitati 11 07.04.2010 00:51:56
Pana la urma ce spunem la spovedanie? sophia Pocainta 227 24.01.2010 16:19:27
De ce spunem ca suntem "robii" lui Dumnezeu? s_snape Generalitati 49 01.09.2008 22:26:14