Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2008, 17:53:18
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Si inca ceva:nu te lasa, nu te indeparta de Dumnezeu, incearca sa vorbesti cu El si sa-I ceri ajutorul desi nu stii sigur daca e acolo si te aude!Nu lasa indoiala sa te cuprinda, pentru ca apoi va fi foarte greu sa te apropii din nou de El.Si ti-o spun din experienta.Imi pari un om bun si cuvintele tale m-au sensibilizat si m-au facut sa reflectez din nou la marea mea incertitudine.Iti doresc sa-ti gasesti linistea sufleteasca.:)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.04.2008, 18:58:24
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Ioan 20
26. Si după opt zile, ucenicii Lui erau iarăsi inăuntru, si Toma, impreună cu ei. si a venit Iisus, usile fiind incuiate, si a stat in mijloc si a zis: Pace vouă!
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău incoace si vezi mâinile Mele si [color=green]adu mâna ta si o pune in coasta Mea[/color] si nu fi necredincios ci credincios.
28. A răspuns Toma si I-a zis: Domnul meu si Dumnezeul meu!
29. Iisus I-a zis: Pentru că M-ai văzut ai crezut. [color=red]Fericiti cei ce n-au văzut si au crezut![/color]


PaulP, eu cred ca daca te vei ruga sincer lui Dumnezeu, si ii vei cere sa iti arate faptul ca El exista, Dumnezeu iti va arata acest lucru dar cumva asta te va pe time mai putin multumit prin faptul ca ai cerut dovezi. Acel "pentru ca" din Ioan 20:29, arata o cauzalitate si automat daca Dumnezeu iti va descoperi acest lucru (de exemplu semnul cuielor Lui) tu te vei simti ca ai o credinta care nu este un efort al tau ci o urmare fireasca a descoperirii lui Dumnezeu.

Ca si crestini, noi suntem prin credinta urmasi ai lui Avraam. Daca credinta noastra nu este atunci noi nu mai suntem urmasi ai lui si automat dreptatea care ne este data prin credinta, nu o vom mai putea atinge la un nivel atat de perfect.

Totusi Dumnezeu ne ofera dovezi ale existentei lui, pentru ca este scris:
Romani 1
19. Pentru că ceea ce se poate cunoaste despre Dumnezeu este cunoscut de către ei; fiindcă Dumnezeu le-a arătat lor.
20. [color=red]Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, intelegându-se din făpturi, adică vesnica Lui putere si dumnezeire,[/color] asa ca ei să fie fără cuvânt de apărare,

Intr-adevar privind cu atentie constelatiile, pamantul, omul, plantele, etc. intelegem puterea Lui. Versetul de mai sus implica ca exista dovezi ale existentei Lui, si noi le-am primit. Le putem nega doar daca nu vrem sa recunoastem.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2008, 18:59:19
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PaulP
ma trezeam noaptea sa citesc din plsaltire si sa bat metanii. Imi era drag, o faceam cu bucurie in suflet si cu nadejde. Sincer sa fiu o faceam dar fara un scop anume. Nu ceream nimic in rugaciunea mea, nici pentru mine si nici pentru altii. Eram doar fericit ca o pot face.
Cu siguranta iti este dor de vremurile acelea! Asa o experienta nu se traieste decat cu Dumnezeu. Pui multe intrebari. Oare ai citit Biblia? Ai vazut ce s-a intamplat cu Sodoma si Gomora? Ceea ce traim acum este urmare a relatiei fiecaruia dintre noi cu El. Facem toti poruncile Lui, ne va vi bine la toti. Altfel, daca toti vrem sa ne implinim dorintele noastre care n-au nici o legatura cu poruncile divine, culegem ce am semanat;fiecare in parte si toata omenirea. Nu este obligat Dumnezeu sa ne dea toate bunatatile si noi sa-l tratam cu dispret sau in cel mai bun caz cu ignoranta. Oricum, ne da intotdeauna mai mult decat meritam. Nu ne-a invatat(citez din memorie):"Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si dreptatea lui si toate celelalte se vor aduga voua"?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2008, 20:08:54
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Ioan
8. [color=green]Dacă zicem că păcat nu avem[/color], ne amăgim pe noi insine si adevarul nu este intru noi.
9. [color=green]Dacă marturisim pacatele noastre[/color], El este credincios si drept, ca [color=red]să ne ierte păcatele si să ne curătească pe noi de toată nedreptatea.[/color]
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Il facem mincinos si cuvantul Lui nu este intru noi.


Raul din lume este urmare a pacatului de care se face vinovat fiecare om.

Ca sa iesim din starea de pacat, si sa primim iertarea avem nevoie in primul rand de [color=red]credinta[/color], apoi de [color=red]fapte[/color] care sa ateste credinta noastra. Pur si simplu de exemplu marturisind ca suntem vinovati aceasta este o fapta care atesta credinta noastra.

Curajul credintei (deci nu semnul ?! cum apare in titlu ci !! ) este taina libertatii de sub pacat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2010, 06:37:05
truthseeker truthseeker is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

cauta cauta cauta.. nu te lasa prada idoielilor.... cauta informatii si dovezi .Dumnezeu exista cu siguranta nu te poti indoi de asta din moment ce vezi atat minunatie armonie si perfectiune in jurul tau.. tot ce este pe lumea aceasta este creatia lui Dumnezeu.
sper ca nu te superi daca iti dau un sfat.. cauta raspunsul si in Islam si citeste despre invataturile si dogma islamica si vei vedea frumsetea logica si ratiunea fiecarui lucru pe care o sa il afli.. si pentru fiecare informatie vei gasi si dovada.
nu fi deznadajduit..
fie ca Dumnezeu Cel Milostiv Indurator sa te calauzeasca spre adevar!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23