Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.04.2008, 14:56:21
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Ca oameni majoritatea neo-protestantilor din Romania sunt oameni morali, cinstiti, asta nu neaga nimeni, bineinteles ei pun un foarte mare accent pe suprafata, pe faptele de suprafata, intradevar nu beau si nu fumeaza, foarte bine dar ei duc aceste doua pacate la extrem, facand din ele cele mai mari pacate, desi nu sunt cele mai mari, intr-o discutie avuta cu un neo-protestant, care intradevar nu bea si nu fuma, dar in schimb radia de o mandrie evidenta, imi reprosa ca ortodocsii umplu carciumile, ca ies din biserica si intra in carciuma, ca ies de la rugaciune si aprind tigara, deci aproape in orice discutie cu ei iti vor aduce inainte acuza cu aceste vicii,ce nu inteleg ei e ca fiecare om e liber sa faca ce vrea si sa mearga unde vrea, dar a acuza BiS Ortodoxa pt nevrednicia unora care doar isi zic ortodocsi dar n-au deaface cu ortodoxia mi se pare ori rea vointa ori lipsa de cultura; niciodata n-am inteles de ce nu sunt mai profunzi, de ce nu pun niciodata dar absolut niciodata accentul pe smerenie pe post si pe ascultare?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.04.2008, 16:07:39
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
........ intr-o discutie avuta cu un neo-protestant, care intradevar nu bea si nu fuma, dar in schimb radia de o mandrie evidenta...........
cel rau are ac de cojocu tuturor.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.04.2008, 12:50:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

priviti ce atitudine "crestineasca " are un neo-protestant intr-un mesaj din discutiile pe care le-am avut cu el: "U ESTI FANATIC SI ERETIC NU POCAITI : ESTI UN IDOLATRU : ESTI CODUS DE SATAN SA ARUCI OCARE PESTE POCAITI ; DAR NU UITA DACA NU TE POCAESTI DE TOT CEI RAU ; VEI PLATI SCUP IN NAITEA LUI DUMNEZWEU PENTRU TOT CE FACI : SI TINETI GURA SI NU MAI VORBI PROSTI OMULE CA PACATUIESTI : TOTI OAMENI CARE SAU POCAIT ; MAI CE PROSTI AU FOST EI CA AU ALES CALEA ASTA SI SAU RATACIT ?? NUMAI TU ESTI DESTEPT ?? OMULE UITATE SI VEZI CA NU UNUL SA POCAIT SI MII SI MII OARE TOTI ORFI PROSTI ??? EU ZIC CA NU : ESTE DUHUL LUI DUMNEZEU CARE EA CERCETAT SI EA LUMINAT : DECI NU TE SUPARA DEAR TU ESTI CEL PERDUT SI FANATIC SI RATACIT ; PENTRU CA ESTI IDOLATRU SI TRAESTI IN PACAT ; PENTRU CA EU VAD CUM TRAESC ORTODOXI TAI : SI TU ESTI LA FEL : IAR DACA MA INJURI DUPA CE AI CITIT MESAJUL MEU ; ACEASTA ITI ARATA CA ESTI UN FALS SI UN CRESTIN CU NUMELE : UN CRESTIN ADEVARAT NU INJURA PE NIMENI ORI CE AR PATI : CRESTIN BEAT SI CU TIGARA IN GURA SA MEARGA OARE IN RAI ??? OMULE TREZESTETE :"

ce parere aveti?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.04.2008, 14:17:44
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Tipic lor.Nu se uita decat la defectele celor din jur...ei sunt perfecti...ei sunt "mantuiti",ei sunt nepacatosi(MANDRIE PESTE MANDRIE)...noi...mai la coada listei...sa-i lasam in pace,ceva bun in discutiile cu ei oricum nu ai sa gasesti..sau un cuvant smerit..nici atat...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.04.2008, 06:58:13
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Postarea ta m-a facut sa ma gandesc ca de afpt asta este tipic si ortodocsilor, nu-i asa? Cand ai vazut ortodox adevarat care sa spuna ca cineva se poate mantui in afara ortodoxiei? Cand ai vazut ortodx care sa ii dea dreptate unui pocait? Niciodata.

Si ortodocsii sunt la fel de zelosi intr-ale dogmei si credintei ca si pocaitii.

Numai faptul ca quasar, sau altii, sunt aroganti fata de pocaiti, sau catolici, sau altii, arata ca sunt de fapt mandri de faptul ca sunt ortodocsi. In loc sa se gandeasca ca ortodoxia, este o conditie necesara, dar nu suficienta, ca sa te mantuiesti. Si ma gandesc eu ca daca oameni care sunt ortodocsi nu se vor mantui, la fel or fi si oameni care nu sunt ortodcsi si se vor mantui. Cine stie?

Cand de fapt noi toti ar trebui sa stim, ca Dumnezeu este cel care hotaraste cine se maintuieste si cine nu, noi nu avem de unde sa stim, ci doar sa urmam calea pe care credem ca este dreapta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.04.2008, 06:58:14
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Postarea ta m-a facut sa ma gandesc ca de afpt asta este tipic si ortodocsilor, nu-i asa? Cand ai vazut ortodox adevarat care sa spuna ca cineva se poate mantui in afara ortodoxiei? Cand ai vazut ortodx care sa ii dea dreptate unui pocait? Niciodata.

Si ortodocsii sunt la fel de zelosi intr-ale dogmei si credintei ca si pocaitii.

Numai faptul ca quasar, sau altii, sunt aroganti fata de pocaiti, sau catolici, sau altii, arata ca sunt de fapt mandri de faptul ca sunt ortodocsi. In loc sa se gandeasca ca ortodoxia, este o conditie necesara, dar nu suficienta, ca sa te mantuiesti. Si ma gandesc eu ca daca oameni care sunt ortodocsi nu se vor mantui, la fel or fi si oameni care nu sunt ortodcsi si se vor mantui. Cine stie?

Cand de fapt noi toti ar trebui sa stim, ca Dumnezeu este cel care hotaraste cine se maintuieste si cine nu, noi nu avem de unde sa stim, ci doar sa urmam calea pe care credem ca este dreapta.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.04.2008, 23:52:18
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Eu am vorbit cu diversi oameni...prin intermediul forumurilor...si adventiste si bapstiste, si crestine in general.Si pot sa spun ca adventistii mi-au facut impresia unor oameni documentati si destul de inteligenti, insa cam reci, cam rautaciosi, sau macar mandri.Baptistii in general sunt foarte binevoitori si calzi...cel putin cu care am vorbit eu...adica eu m-am inteles si ma inteleg de fapt foarte bine cu o baptista care nu numai ca mi-a trimis carti(crestine) prin posta desi ma cunostea prin Internet de foarte putin timp, dar a si avut rabdare aproape zi de zi sa discute cu mine ore intregi despre tot ce-mi trecea mie prin cap, cu toate ca vorbele mele de multe ori ii atingeau credinta. Si nu isi pierdea rabdarea, si nu incerca sa ma aduca la baptism, ci doar sa ma ajute sa redevin crestina...Acum imi dau seama ca asta pot face numai eu cu ajutorul lui Dumnezeu daca o fi sa fie, insa ea e un om deosebit:)...Mantuirea...numai Dumnezeu stie cine o va primi...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.04.2008, 10:45:01
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Baptistii in general sunt foarte binevoitori si calzi...
Nu neg ca o perioada pot fi asha, insa acest lucru se intampla pana la momentul scadentei. Strategia baptista as numio strategia scadentei. Adica pot fi oameni foarte de treaba si binevoitori incercand ca iti creeze o dependenta de ei. Dupa ce ei intuiesc ca s-a creat dependenta, gata! Scadenta si solicita plata.

Am observat lucrul acesta la ei: ca par sa fie neutri zicand "nu religia va mantui pe cineva", dar in mintea lor gandesc opusul. Ei stiu ca duhul de gelozie a lui Dumnezeu ii loveste pe cei ce isi parasesc credinta ortodoxa adevarata.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.04.2008, 11:25:46
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

eu am rude afara evanghelisti....ma inteleg bine cu ei...dar ei nu se impartasesc....biserica lutherana...dar sunt goale...am fost si cam sunt goale si la Leipzig si la berlin...sunt cam trist...cei de afara uita de credinta...avansand tehnic...dar sunt sufletisti si fac lucruri bune zic eu...sunt si oameni care merita, dar sunt si cu probleme....in fine am o verisoara cu care ma inteleg f.bine..:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.04.2008, 12:19:51
pavel92 pavel92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2007
Mesaje: 21
Implicit

da...:rolleyes: fratele meu ii da niste experiente la eretici de le vine sa se converteasca in ortodoxism
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente luminoase in iubire/casatorie Mihailc Nunta 120 13.11.2013 19:48:09
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 02:26:50
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03