Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2008, 16:03:48
orthodoxis orthodoxis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2008
Mesaje: 4
Implicit

TEXTUL INTEGRAL AL SCRISORII PARINTELUI IUSTIN PARVU CATRE SF. SINOD SI PATRIARHUL DANIEL LA FAPTELE ANTIORTODOXE ALE MITROPOLITULUI CORNEANU!


In atentia Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane
Preafericite Parinte Patriarh,

Cu fiasca supunere dar si cu adanca indurerare va adresez aceasta scrisoare eu, nevrednicul si cel mai mic intre slujitorii celei Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica.

Un fapt cutremurator a zguduit si a derutat intreaga ortodoxie romaneasca. Fata ortodoxiei s-a patat astazi rusinos, printr-un fapt unic in ultimii trei sute de ani de dainuire a Sfintei noastre Biserici, prin gestul neortodox al fratelui nostru de suferinta, Inalt Preasfintia Sa Mitropolitul Nicolae Corneanu. Si daca actul necanonic al uniatiei din Transilvania de acum trei secole a indurerat ortodoxia, acum si mai mult, din moment ce atunci poporul nostru suferea greaua asuprire straina, iar acum, nesiliti de nimeni, ne facem partasi ereziei papistase.

"Sa nu fim partasi faptelor necurate ale intunericului"

Preafericirea Voastra, nu sunt eu in masura si nu indraznesc sa reamintesc unui Intaistatator al Bisericii sfintele canoane si predania sfintei noastre Biserici Ortodoxe. Le cunoasteti si vi le insusiti, de asemenea, prea-bine. Insa ma mustra cuvintele ferme ale marelui intre sfintii si patriarhii nostri, Sfantul Ioan Gura de Aur, luminatorul a toata lumea, cand spune: "Sa nu fim partasi faptelor necurate ale intunericului, ci mai degraba, mustrati-le pe fata", si nu pot sa tac, vazand cum un inalt mitropolit al nostru, vechi de zile si cu atata experienta, se impartaseste cu cei ce au apostat de la dreapta credinta. Aici, dupa cum bine-stiti, se incalca grav canonul 46 apostolic, care spune clar: "Episcopul, sau prezbiterul, ereticesc botez primind, sau jertfa, a se caterisi poruncim. Ca ce conglasuire este lui Hristos cu Veliar? Sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul?" De asemenea, canonul 45, care spune: "Episcopul, sau prezbiterul, sau diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai; Iar de au dat lor voie ca unor clerici a lucra ceva, sa se cateriseasca". Dar nu numai atat. Se stie ca uniatismul si, prin urmare greco-catolicismul, a fost nu numai un atentat asupra puritatii sfintei noastre ortodoxii, ci a fost un atentat si asupra fiintei si unitatii neamului romanesc. Un astfel de gest al unui mitropolit ortodox nu face decat sa reinvie aceasta neagra pagina din istoria poporului nostru.

Poporul nostru, de-a lungul istoriei, a stiut sa convietuiasca pasnic cu toate religiile lumii, insa nu a acceptat niciodata stirbirea propriei credinte. Noi am nadajduit ca acest dialog ecumenic, pe care Biserica noastra il poarta de la o vreme incoace, sa fie rodnic, pasnic si fara apostazii. Dar iata care sunt roadele lui acum. Acest gest nu face decat sa duca la scindare si nicidecum la o unitate intemeiata in adevarul Sfintilor Parinti.

"Sa nu cream sminteala"
Dureros, Preafericirea Voastra, foarte dureros. In istoria Bisericii noastre au mai fost caderi ale clerului nostru, cum s-a intamplat in perioada uniatiei, cand 80% din preoti au acceptat compromisul, lepadandu-si sfanta lor credinta. Sa nu cream ca si atunci sminteala in randul credinciosilor nostri.

Preafericirea Voastra, acum cand neamul nostru este din nou amenintat cu destramarea, cand Transilvania, Bucovina si Basarabia sunt atat de ravnite de cei rauvoitori si raucredinciosi, cand peste ortodoxia noastra au navalit fel si fel de obiceiuri pagane, cum ar fi homosexualitatea, avorturile, cand sfintele icoane nu mai au loc in clasele copiilor nostri, va rugam, pentru sangele atator mucenici si martiri ai neamului nostru, varsat pentru apararea credintei si a acestui neam, sa luati atitudinea necesara, ca acest episcop sa fie pedepsit, nu dupa parerea mea, ci in conformitate cu canoanele si predania Sfintilor nostri Parinti, spre pocainta si indreptare si spre lauda sfintei noastre Biserici. In puterea Sinodului pe care il pastoriti sta sa nu lase sa se sfarame unitatea Bisericii noastre.

De aceea va rog, Preafericirea Voastra, sa supuneti atentiei Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane aceasta problema, cat mai urgent, in cadrul discutiilor ce vor avea loc in prima sedinta a Sfantului Sinod. Aceasta situatie nu sufera amanare. Nu lasati ca turma sa se destrame si mania lui Dumnezeu sa vina asupra acestui neam.

Cu plecaciune si adanc respect,
Protosinghel Justin Parvu

1 iunie 2008
Praznuirea Sfantului Iustin Martirul si Filosoful
Titlul si intertitlurile apartin redactiei Ziua
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2008, 16:18:24
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

da, mai ortodoxis, dar intrebarea este , oare Par Iustin Pirvu a reactionat in scris ca urmare a manipularii MASS_MEDIEI sau A CERCETAT PERSONAL?
In scrisoare nu spune acest lucru. Poate poti sa transmiti acest mesaj Sfintiiei Sale ca ar fi pacat sa stam la Minastire, sa vedem ceva controversat la televizor dupa care toti fratii cu mic cu mare se smintesc si incep sa fiarba fara sa fi cercetat personal.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2008, 16:36:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
da, mai ortodoxis, dar intrebarea este , oare Par Iustin Pirvu a reactionat in scris ca urmare a manipularii MASS_MEDIEI sau A CERCETAT PERSONAL?
In scrisoare nu spune acest lucru. Poate poti sa transmiti acest mesaj Sfintiiei Sale ca ar fi pacat sa stam la Minastire, sa vedem ceva controversat la televizor dupa care toti fratii cu mic cu mare se smintesc si incep sa fiarba fara sa fi cercetat personal.
Eu cred ca parintele Iustin e incredintat ca acesta este adevarul,oricat de trist ar fi el ,sa nu uitam ca el este vazator cu duhul .El altfel a aflat ,nu prin mass-media.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2008, 16:53:13
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Am vazut ca si par.Arsenie Papacioc a luat atitudine ,este un gest foarte grav mai ales pt.cei mai slabi in credinta si care nu stiu sa faca deosebirea intre adevarul ortodox si celelalte credinte ,de ex.cea catolica.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2008, 17:04:48
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate Cozia nu crezi ca parintele Iustin are ucenici si in Banat care sa-l fi putut informa?Eu cred ca da si am incredere in ceea ce spune parintele:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2008, 17:24:50
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Desi nu cunosc canoanele si eu sunt insa de accord cu riposta vrednicilor nostri Parinti Justin si Arsenie:)!
Caci Hristos invata pe crestinii ortodocsi sa impartasasca tuturor din iubirea/trairea lor cea Ortodoxa, fara a cauta la fatza omului.
Deci, NU ne invata ca noi crestinii ortodocsi care traim in Adevar sa ne impartasim din ereziile altora...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2008, 18:24:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Frate Cozia nu crezi ca parintele Iustin are ucenici si in Banat care sa-l fi putut informa?Eu cred ca da si am incredere in ceea ce spune parintele:)
Iarta-mi putina mea credinta Negroponte, banuiesc ca este o neputinta a mea de a nu crede pina nu este cercetat ceva personal asa cum o facea Sf.Ap. Pavel, care imediat pleca la drum cind una din Biserici dadea semne de slabiciune sau il trimitea de Tit. Sunt convins ca Parintele are ucenici in Banat insa ar fi bine pentru noi sa ne confirme ca..." fratii din Banat au vazut cu ochii lor aceast act de comuniune cu ereticii si au vazut cum IPS s-a sters la gura dupa Impartasire "

vremurile de acum sunt foarte nemernice si trebuie sa avem mare grija
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.06.2008, 18:28:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

cozia... o simpla intrebare... ce fel de cercetare mai este necesara cand in poze se vede clar ca e cu potirul in gura?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.06.2008, 18:30:52
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
da, mai ortodoxis, dar intrebarea este , oare Par Iustin Pirvu a reactionat in scris ca urmare a manipularii MASS_MEDIEI sau A CERCETAT PERSONAL?
In scrisoare nu spune acest lucru. Poate poti sa transmiti acest mesaj Sfintiiei Sale ca ar fi pacat sa stam la Minastire, sa vedem ceva controversat la televizor dupa care toti fratii cu mic cu mare se smintesc si incep sa fiarba fara sa fi cercetat personal.
cozia, despre ce manipulare a mass-mediei vorbesti?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.06.2008, 19:09:41
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
cozia... o simpla intrebare... ce fel de cercetare mai este necesara cand in poze se vede clar ca e cu potirul in gura?
Ispita, cunosc copii in clasa a treia cere iti pot face si tie digital o poza PERFECTA impartasindu-te cu Papa.

Mi se pare prea perfecta poza mai ales cu privirea satisfacuta, diavoleasca a celui din spatele lui, de zici ca este poster pentru urmatorul film "Indiana Jones si tradarea Patriarhului"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pr Iustin Parvu ana-maria Mari Duhovnici si predicile lor 71 06.12.2011 01:20:28
Despre Parintele Iustin Parvu !!! bodo1222 Generalitati 6 29.11.2010 21:06:17
parintele iustin parvu dana-v Diverse Sarbatori 0 05.04.2010 00:00:15
Iustin Parvu spinum Intrebari utilizatori 3 10.03.2010 18:09:06
PR. IUSTIN PARVU SI ARSENIE PAPACIOC orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 14 05.06.2008 19:11:07