Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.03.2007, 12:54:50
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Iata pacatele cel mai des intalnite

...

PÃCATUL CURVIEI , PÃCATUL PRECURVIEI
Anca, pentru mine a fost clar din toate postarile lui Ory ca NU este de acord cu prostitutia. Si ca o considera pacat. Sunt convins ca si Clausemi are aceeasi parere.

Mi s-a intamplat si mie sa interpretez nu tocmai corect atitudinile unor oameni fata de prostituate... Am cunoscut niste maicute care lucrau cu prostituatele dintr-un oras mare. Auzindu-le cum vorbeau de acele fete, vazandu-le cum le sarutau pe obraji atunci cand se intalneau cu ele, am crezut initial ca aproba actiunile acelor fete. Si m-am revoltat. Vorbind insa mai pe linistite, am aflat ca maicutele erau, bineinteles, partizanele ABOLIRII prostitutiei. Ce faceau ele era ca le tratau ca PERSOANE pe acele fete in care toti ceilalti nu vedeau decat pacatul.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.03.2007, 13:04:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga omuletule, asa sa fie precum zici.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.03.2007, 13:13:10
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ma bucur ca ziua de azi nu a trecut fara folos, ca din "pretinsi crestini" am reusit sa devenim in sfarsit "crestin orotocsi". Va multumesc!
Doamne ajuta!
Eu sincer m-as bucura mai mult pt tine daca tu te-ai bucura nu doar pt ca ai citit acest lucru,ca s-a spus asta,ci pt ca ai simtit in interiorul tau ca esti demn/a sa fii numit/a crestin ortodox...sper ca nu interpretezi iar subiectiv si sesizezi ca special am folosit ambele genuri in exprimare,sa vezi ca spun la modul general...pt mine chiar nu conteaza cand cineva ma lauda sau spune ceva pozitiv la adresa mea daca eu simt in interiorul meu ca sunt departe de spusa respectivului.

In fond cred ca nu ai pt ce multumi...stim cu totii ca pasii mantuirii sunt mici dar siguri pt cei ce au rabdarea sa-i urmeze.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.03.2007, 13:28:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Ovidiu,
Fiecare cu stilul lui. Dar asta nu inseamna sa fim indiferenti la ce se intampla in tara. Indiferent de ce vor unele persoane din varful piramidei, tot trebuie sa luam atitudine impotriva raului, care parca ne napadeste din toate partile. E ca si cum am da voie sa umble peste tot bolnavii de lepra, in loc sa-i izolam. Prin legalizare deschidem portile si spunem toturor, de acum mai aveti o meserie, aceea de prostituat/a.
Ia, imagineaza-ti ca la fortele de munca in lipsa unei alte meserii, fetele tinere vor fi indrumate, "scolarizate" spre aceasta meserie "bratara de aur". Sunt intr-adevar persoane, care din disperare au apelat la aceasta pentru a iesi din impas. Sa nu trebuiasca sa fim in pielea lor si sa fim impinsi spre ce nici nu banuim ca am fi in stare in asemenea situatie. Deci nu-mi lipseste mila si compasiunea pentru aceste persoane. Dar aici se opreste intelegerea mea. Cine face acest lucru pentru imbogatire rapida si mai face reclama vie si pe tv, stie ce face. Din pacate dupa revolutie femeile s-au folosit de aceasta metoda de castigat bani, creind precedentul pentru "contractele in strainatate", care ascundeau altceva decat ceea ce scria in acele contracte: prostitutie, sedere ilegala, droguri, etc., fara ca semnatara sa fie in cunostinta de cauza si vazandu-se obligata sa onoreze obligatia contractuala.
Am citit in ziare declaratii ale acestora, precum ca erau tinute doar pe bautura, conditiile grele in care "lucrau"; cred ca nu e cazul sa intru in amanunte. Daca ma manifest impotriva prostitutiei, este pentru ca imi pasa de aceste femei si ca imi pasa si de femeile care pe viitor vor putea fi atrase, cu si mai multa usurinta datorita legalizarii ei. Lupul devine paznic la oi.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.03.2007, 14:14:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Clausemi,
Mandria omului este fara margini si cu aceasta trebuie sa luptam. Dumnezeu ne da capacitatea de a ne vede pacatele, pentru a putea lupta cu ele. Pana cand nu invingem si ultimul dusman al sufletului nostru, adica pacatele, patimile, nu putem privi in sufletul nostru obiectiv, caci acestea stau ascunse, gata oricand sa iasa la atac. Pana atunci nici eu si nici altcineva nu ar trebui" sa se culce pe urechea bleaga", din cauza unor cuvinte auzite de la altii aflati in aceeasi situatie.
Scopul final e acela de a fi cu totii mantuiti, nu sa iesim invingatori dintr-o discutie cu cateva elemente contradictorii. Totusi cred ca si aportul nostru la aceste discutii spune ceva.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 15.03.2007, 14:40:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Draga Clausemi,
Mandria omului este fara margini si cu aceasta trebuie sa luptam. Dumnezeu ne da capacitatea de a ne vede pacatele, pentru a putea lupta cu ele. Pana cand nu invingem si ultimul dusman al sufletului nostru, adica pacatele, patimile, nu putem privi in sufletul nostru obiectiv, caci acestea stau ascunse, gata oricand sa iasa la atac. Pana atunci nici eu si nici altcineva nu ar trebui" sa se culce pe urechea bleaga", din cauza unor cuvinte auzite de la altii aflati in aceeasi situatie.
Scopul final e acela de a fi cu totii mantuiti, nu sa iesim invingatori dintr-o discutie cu cateva elemente contradictorii. Totusi cred ca si aportul nostru la aceste discutii spune ceva.
Corect...absolut corect in tot ce spui,in cuvinte atat mai pot adauga...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 15.03.2007, 14:45:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anca...am mai spus :invatam uni de la altii...eu cel putin pt asta sunt aici si recunosc sincer ca am avut multe de invatat si din acest forum,din acest site si de la userii constanti sau care doar s-au perindat.
Slava Domnului ca existati...e o mare mangaiere pe care Dumnezeu ne-a lasat-o pe lanaga multe altele posibilitatea de a COMUNICA.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 15.03.2007, 15:34:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi, Clausemi, acesta e motivul pentru care cred ca avem comun binele din noi.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 22.07.2007, 20:15:20
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
ceea ce s-a intamplat in timpul emisiunii de la national tv cred ca este o lectie bine meritata atat pentru realizatorii emisiunii ,care si-au permis sa faca o emisiune cu si despre prostituate in timpul Postului mare,si sa zicem si intr-o zi(1 martie) cand femeia ar trebui prezentata ca o floare,cand ar trebui evidentiata valoarea mamei,dar a fost o lectie mai ales pentru acele femei care isi vand trupul barbatilor.
se pare ca necazul a venit asupra prostituatei de lux,care practica aceasta meserie nu pentru a manca ci pentru a se imbogati, de la care nu ma asteptam sa faca in acel hal.cred ca ati vazut ca aceea nu a fost o reactie ca atunci cand ai o de cadere de calciu.eu,pur si simplu am vazut o posedata de diavol.aceleasi sunete le-a scos pe gura cum fac acele posedate de diavol,chiar daca arata ca o fata perfect normala.
eu cred ca pacatele si-au spus cuvantul....in acel trup cu siguranta nu era ceva curat....Doamne ajuta si Doamne pazeste-ne de pacate
Ar trebui sa incercam sa nu judecam pe cei care practica diverse meserii. Dumnezeu este judecatorul tuturor. Sa ne rugam pentru fratii si surorile noastre care trec prin grele incercari.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.07.2007, 23:20:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

danut: noi nu judecam oamenii, care practica meseriile respective ci meseriile in sine, deci faptele, nu oamenii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acces direct & Teoctist Nichitean Aurelia2010 Stiri, actualitati, anunturi 18 04.03.2010 19:23:52
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39
IN DIRECT LA TV ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa si Massmedia 5 12.01.2007 00:03:48