Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.07.2007, 09:47:40
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp

ma repet:in marile orase nu mai sunt preoti de calitatea celor din manastirile uitate de D-zeu.........
De obicei preotii si calugarii din manastiri sunt mai sporiti in viata duhovniceasca decat cei din orase, dar trebuie sa tinem cont ca preotii din lume trebuie sa-si intretina si ei familiile,trebuie sa aiba niste bani...
Eu ma spovedesc acum la un preot de la o parohie din oras si niciodata nu mi-a luat nici un ban la spovedit.M-am dus la el nu pt ca nu mi-a luat bani ci pt ca este impotriva ecumenismului si a masoneriei.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.07.2007, 09:58:07
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp

ma repet:in marile orase nu mai sunt preoti de calitatea celor din manastirile uitate de D-zeu.........
De obicei preotii si calugarii din manastiri sunt mai sporiti in viata duhovniceasca decat cei din orase, dar trebuie sa tinem cont ca preotii din lume trebuie sa-si intretina si ei familiile,trebuie sa aiba niste bani...
Eu ma spovedesc acum la un preot de la o parohie din oras si niciodata nu mi-a luat nici un ban la spovedit.M-am dus la el nu pt ca nu mi-a luat bani ci pt ca este impotriva ecumenismului si a masoneriei.
referitor la fraza "preotii din lume trebuie sa-si intretina si ei familiile,trebuie sa aiba niste bani"........CORECT,dar la enoriasi nu se gandesc cand pun asa mari "biruri"(poate cuvantu-i prea dur)?Oare ei nu au familii de intretinut?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 26.07.2007, 14:21:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp

referitor la fraza "preotii din lume trebuie sa-si intretina si ei familiile,trebuie sa aiba niste bani"........CORECT,dar la enoriasi nu se gandesc cand pun asa mari "biruri"(poate cuvantu-i prea dur)?Oare ei nu au familii de intretinut?
Adevarul este ca preotii nu ar trebui sa ceara bani (o anumita suma) nici pt inmormantare ,botez,cununie,spovedanie sau pomelnice ci oamenii ar trebui sa dea o anumita suma (fiecare cat are) pt ca astfel ar ajuta si preotul si Biserica si s-ar ajuta pe ei (prin milostenie,pt ca dau niste bani la Biserica si nu pe alte porcarii).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 26.07.2007, 14:29:33
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp

referitor la fraza "preotii din lume trebuie sa-si intretina si ei familiile,trebuie sa aiba niste bani"........CORECT,dar la enoriasi nu se gandesc cand pun asa mari "biruri"(poate cuvantu-i prea dur)?Oare ei nu au familii de intretinut?
Adevarul este ca preotii nu ar trebui sa ceara bani (o anumita suma) nici pt inmormantare ,botez,cununie,spovedanie sau pomelnice ci oamenii ar trebui sa dea o anumita suma (fiecare cat are) pt ca astfel ar ajuta si preotul si Biserica si s-ar ajuta pe ei (prin milostenie,pt ca dau niste bani la Biserica si nu pe alte porcarii).
Dar se cere.:(.........si sunt oameni nevoiasi care chiar nu au (cei cu ajutoare sociale,pensionari,etc).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 26.07.2007, 15:28:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
Iti spun ceva ce poate mai tarziu o sa-ti fie de folos:TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE.
multumesc, dar sa stii ca de asta nu m-am indoit niciodata. :D
Reply With Quote
  #56  
Vechi 26.07.2007, 15:30:34
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de mihaela_dadp
Iti spun ceva ce poate mai tarziu o sa-ti fie de folos:TIMPUL LE REZOLVA PE TOATE.
multumesc, dar sa stii ca de asta nu m-am indoit niciodata. :D
ok:)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.07.2007, 18:29:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Potrivit propunerii unui deputat, in toamna salariile preotilor urmeaza sa fie majorate. Modificarea legislativa va viza marirea indemnizatiei de la stat acordata preotilor. Aceste indemnizatii vor creste de la 220 de lei la 660 de lei pentru preotii absolventi de seminar si la 880 de lei pentru cei licentiati ai facultatilor de teologie. Aceste mariri de indemnizatii ar urma sa se acorde tuturor preotilor, indiferent de cult. In prezent, in Romania sunt circa 16.000 de preoti, ca urmare cresterea indemnizatiilor nu va fi un efort bugetar deosebit. Potrivit unui alt proiect, va fi modificat si nivelul de salarizare, in conditiile in care salariul minim actual nu acopera nivelul cosului minim. Modificarea este necesara si ar prevedea cresterea salariului minim de la 440 de lei la 550 de lei. La ora actuala, peste 40 la suta din populatia Romaniei este salarizata la nivelul venitului minim.

Sursa: "Gardianul" - http://www.gardianul.ro/2007/07/26/societate-c12/salarii_mai_mari_pentru_preoti-s98518.html
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.07.2007, 22:51:10
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Mirela,cum o sa ma supar eu pe o surioara a lui Hristos,numai ca,va trebui de acum inainte sa fiu foarte atent sa nu "sminteasc"pe cineva,ca e vai de mine???
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.07.2007, 22:58:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Marius cand ajut pe cei bolnavi nu-mi fac decat datoria pentru care sunt platit.Trebuie sa fac mai mult de-atat???Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 26.07.2007, 23:26:55
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

In general asa este, dar cel mai bine e sa nu judecam preotii,ei sunt reprezentantii lui D-zeu pe pamant.Cel mai bine in ziua de azi e sa discuti cu calugarii, ei cu toate ca nu traiesc in lume stiu sa dea sfaturi foarte bune si sunt foarte intelepti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Proiectul de lege privind Statutul Minorităților Decebal Stiri, actualitati, anunturi 0 22.12.2012 19:02:27
Poti fi nas de cununie daca nu esti casatorit? ciprian22 Generalitati 16 22.03.2010 00:46:05
solidaritate privind biserica Sf.Iosif Atena Despre Biserica Ortodoxa in general 4 25.07.2006 09:50:32