Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 29.08.2007, 15:20:37
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenelena
Sunteti cu totii nebuni? Vad prea putine pareri pertinente... in fond prea putine atitudini pertinente... Pe ce lume traiti voi, cei "preacredinciosi"? Nu ma exprim in privinta avortului, ezbet a facut-o pentru mine, dar vreau sa-l intreb pe vajnicul acuzator theodor(de cand e asta atitudine crestina ma intreb?!) ce nu e pacat? ce nu e crima impotriva credintei?
"Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă;
cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului." (Matei, cap.5,22)



Reply With Quote
  #482  
Vechi 29.08.2007, 20:07:22
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Pentru ca vad ca nimeni nu a deschis un topic legat de acest subiect m-am gandit sa fac eu acest lucru.

Astept parerile dumneavoastra vis-a-vis de avort.

Multumesc.
Avortul conform dogmelor bisericesti este un bacat. Eu sunt impotriva avortului , este un pacat grav dar in ziua de azi este privit ca fiid normal. Cunosc cazuri de fete care au fost nevoite sa faca acest lucru si care nu au remuscari nici in ziua de azi dar si cazuri in car au remuscari. In ziua de azi nu prea mai gasesti un duhovnic bun care sa te indrume sa-ti spuna ce sa faci. Sunt cazuri in care femeia insarcinata afla ca copilul care il poarta in pantece sufera de vreo boala genetica si automat este nevoita sa faca avort. Ce-i de facut in acest sens? Foarte multi judeca femeile care au facut avort. Unele au facut-o din ignoranta, neinformare dar majoritatea femeilor din ziua de azi o fac pentru ca nu au frica de Dumnezeu. In general oamenii pacatuiesc pentru ca nu au frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 29.08.2007, 20:11:22
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Pentru ca vad ca nimeni nu a deschis un topic legat de acest subiect m-am gandit sa fac eu acest lucru.

Astept parerile dumneavoastra vis-a-vis de avort.

Multumesc.
Apropo si metodele de contraceptie nu sunt bune. In primul rand femeile care iau pilule contraceptive fac avort tot timpul , in momentul cand are loc ovulatia ea poate intra in biserica si se roaga , asta e si mai grav. In general metodele de protectie nu sunt bune, foate multe duc la infertilitate si uneori chiar moarte femeii.(steriletul)
Reply With Quote
  #484  
Vechi 30.08.2007, 00:19:29
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenelena
Sunteti cu totii nebuni? Vad prea putine pareri pertinente... in fond prea putine atitudini pertinente... Pe ce lume traiti voi, cei "preacredinciosi"? Nu ma exprim in privinta avortului, ezbet a facut-o pentru mine, dar vreau sa-l intreb pe vajnicul acuzator theodor(de cand e asta atitudine crestina ma intreb?!) ce nu e pacat? ce nu e crima impotriva credintei?
Buna intrebare!!
Reply With Quote
  #485  
Vechi 03.09.2007, 06:18:34
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

nu e o solutie,pt. ca lasa urmari psihice mamei,consider ca e bun in caz de forta majora.Un copil are nevoie de ambii parinti...si se mai intimpla.Decit sa spui vai de noi mai bine vai de mine.Iar copiii din"flori"
...:)
Reply With Quote
  #486  
Vechi 03.09.2007, 14:20:10
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drosida
nu e o solutie,pt. ca lasa urmari psihice mamei,consider ca e bun in caz de forta majora.Un copil are nevoie de ambii parinti...si se mai intimpla.Decit sa spui vai de noi mai bine vai de mine.Iar copiii din"flori"
...:)
Copiii " din flori" sunt nevinovati si merita sa traiasca, nu cred ca poarta vreunul dintre ei vina mamei care s-a culcat cu barbati necasatorita, si nici a tatalui lipsit de raspundere si batjocoritor! Mai curand ar merita pedepsit cel care este desfranat, decat copilul care nu are pacat personal. Dar, evident, nu poate oul sa pedepseasca gaina, nu? Si aceasta, gaina, trebuie sa traiasca bine-mersi, sa se culce cu cine doreste, maritata sau nu, iar cocosul sa treaca din gaina in gaina, ca deh, e ...cocos, nu? Pruncii, pot fi sfartecati in bucati, asa: se duce femeia la clinica, este usor anesteziata, si medicul incepe prin a zdrobi copilul inca de la cap; apoi rupe membrele in bucati si la extrage, ca sa scape femeia moderna de parazitul care a avut tupeul sa se incuibeze in ea, impiedicand-o sa mai poata face sex, sa mai poata pastra silueta, sa se mai duca la mare, sa mai fumeze si sa mai bea cafea si alcool, punand-o in situatia de a rade lumea de ea, ca n-a stiut sa se pazeasca de musafirul nepoftit...
Vai si amar! Ce victime sunt femeile care raman gravide atunci cand nu vor! Ca doar barbatii nu pot fi fortati sa-si asume paternitatea, ca...sunt barbati! E rusine mare...
Vai de noi toti, o sa umplem iadul! O sa ne crestem si copiii asa, cei doriti, ca cei nedoriti se ucid repede...Si copiii nostri vor privi crima cu ingaduinta!
Dumnezeu sa ne ierte!
Reply With Quote
  #487  
Vechi 04.09.2007, 03:17:59
andrei.ierom andrei.ierom is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2007
Mesaje: 42
Implicit

Multumim, Marilena! Slava lui Dumnezeu ca mai exista oameni care isi pastreaza luciditatea! In nici un chip avortul nu este justificat. Am vazut un documentar despre genetica cuantica. De acolo am aflat ca "dupa eliminarea ADN-ului" (adica a pruncului !) trupul mamei continua sa emita cuante informationale destinate dezvoltarii fatului. Lipsind acesta, mama este supusa unui adevarat "bombardament informational" responsabil, in mod subtil, de o multitudine de dereglari. Se presupune ca o larga varietate de boli genetice au asemenea cauze. Inca o data stiinta confirma invatatura revelata Bisericii.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 04.09.2007, 10:20:39
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenelena
Sunteti cu totii nebuni? Vad prea putine pareri pertinente... in fond prea putine atitudini pertinente... Pe ce lume traiti voi, cei "preacredinciosi"? Nu ma exprim in privinta avortului, ezbet a facut-o pentru mine, dar vreau sa-l intreb pe vajnicul acuzator theodor(de cand e asta atitudine crestina ma intreb?!) ce nu e pacat? ce nu e crima impotriva credintei?
exista oameni pe forum:)
Reply With Quote
  #489  
Vechi 04.09.2007, 10:34:47
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danut
Citat:
În prealabil postat de admin
Pentru ca vad ca nimeni nu a deschis un topic legat de acest subiect m-am gandit sa fac eu acest lucru.

Astept parerile dumneavoastra vis-a-vis de avort.

Multumesc.
Apropo si metodele de contraceptie nu sunt bune. In primul rand femeile care iau pilule contraceptive fac avort tot timpul , in momentul cand are loc ovulatia ea poate intra in biserica si se roaga , asta e si mai grav. In general metodele de protectie nu sunt bune, foate multe duc la infertilitate si uneori chiar moarte femeii.(steriletul)
Bun metodele contraceptive nu trebuie folosite,avortul este o crima,si atunci ma rog care este solutia?mii de copii nedoriti,adusi intr-o lume care nici ea nu ii vrea,care nu le pote oferi mare lucru,sa oferi o viata care este calea spre moarte,le deschizi un drum pe care mai tarziu poate ca nu il vor dori!si biserica care este atat de impotriva avortului,ce face ea pt copii?NIMIC,dak ar putea le-ar lua alocatiile pt catedrala mantuirii neamului.Nu este o minune sa faci un copil,este o minune sa creezi un om iar dak nu esti in stare.si risti sa distrugi un om prin viata pe care i-ai oferi-o ca mama mai bine il avortezi inainte sa simta prea multa durere,inainte sa cada pe umerii lui o soarta pe care poate nu o sa o poata duce.si de ce or fi atati barbati printre cei impotriva avortului?Ii nasc ei?Ii cresc ei?Nu!ei nu prea fac nimic,cade totul pe umerii femeilor,care treisc la noi ca femeile din evul mediu,majoritatea.Cel mai bun mod este contraceptia,nu omori pe nimeni,pacatul dak e e al tau si atat.Si de cand se moare de la sterilet?contaceptia nu cauzeaza boli,se pare ca pilulele ar fi intr-o oarecare masura anticancerigene,dar oricum este cert ca o viata de abisneta provoaca cancer.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 04.09.2007, 11:48:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atitudinea unora de a "explica" motivul avortului nu este decat o JUSTIFICARE propire si personala. Sunt FERM CONVINSA sa fiecare dintre voi care ati facut deja un avort aveti PROPRIILE REMUSCARI, PARERI DE RAU..care din pacate apar abia dupa ce crima a fost comisa!! Sa avem macar bunul simt sa ne asumam responsabilitatea faptelor noastre! E PACAT! CLAR! O SPUN SFINTII PARINTI! mai mult folos avem daca acceptam sa traim cu durerea aceasta in inima si sa ne caim pentru pacatele noastre. IN fata LUI HRISTOS NU EXISTA SCUZA!! Nu vom putea spune: da Doamne da...vezi Tu...nu aveam bani, aveam sot betiv, eram bolnava etc. MAI ACCEPATI CA E PACAT si caiti-va. E drept ca intre doua rele alegeti pe cea mai "putin" rea..dar asta nu ne abslova de vina! Sa fie clar!! Si eu ca si voi sunt sotie si mama, am pacatele mele multe si grele dar mi le asum!! Nu indraznesc sa spun in gura mare ca vezi Doamne..sunt "acoperita" de medicul de familie care imi impune sa fac avort!! Mai!! mai bine martir in cer decat hoit in cimitir!! Sa nu ne amagim! sa ne asumam responsabilitatea pacatului, la judecata singuri!! vom fi inainte Dreptului Judecator, nu cu medicul, nu cu sotul, nu cu cei care ne impartasesc parerile..SINGURI VOM FI SI ATUNCI.......offfff Dumnezeule milostiv fii mie mult pacatoasei...:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39