Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.03.2007, 19:38:58
marin80 marin80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.03.2007, 20:01:35
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

aha...si te-ai gandit ca pe internet vei rezolva problema? Chiar nu ai avut nici un prieten? ??? Mi se pare cam putin probabil....adica..depinde cum iei conceptul de prietenie. Sunt curios care e definitia(cam fortat zis dar in fine) ta a prieteniei.
Cat despre rost si scop... nu consider ca relatiile cu altii iti aduc un scop vietii..dar..fiecare cu ce vrea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.03.2007, 21:48:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marin80
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
Mai intii trebuie sa vedem daca intelegi clar conceptul de prietenie, tovarasie etc. Este destul de riscant sa te "arunci" orbeste inainte numai de dragul de a-ti gasi prieteni . Acest pas sa zic asa, trebuie facut cu discernamint si prudenta, pentru ca altfel in loc de prieteni dai de altceva. Spui ca parintii au fost cam certareti. Si asta ar fi o cauza a felului tau, cam ursuz, poate. In multe cazuri, copiii sufera in viata lor din cauza atmosferei nu tocmai "ortodoxe " din familie. Prietenii apar in urma si a atitudini cuiva raportat la cei din jur. Despre o prietena pe care ti-o doresti cu ardoare, pot sa-ti spun ca avem un excedent de fete in raport cu baietii. Asa ca ai de unde alege, oferta find mai mare decit cererea. Curaj, fara inhibitii . Sa fim cinstiti, nu putem veni noi cu "ea"pe care o cauti. Roagate lui Dumnezeu si totul o sa fie O.K pentru tine. Oricum mai dane niste date despre problemele tale ca sa vedem exact unde-i baiul !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2007, 22:28:55
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salut. Sa stii ca in realitate este greu sa-ti faci un prieten, dar apoi pe un forum...Vreau sa-ti spun ceva: un prieten ti-l faci atunci cand iei contact direct cu lumea, nu virtual. Si nu inteleg cum ai fi putut sa stai in liceu fara sa vorbesti cu nimeni, uite, nici eu nu am fost o persoana vorbareata sau bagacios de felu meu si cu toate astea tin si acum legatura cu un coleg cu care ma inteleg foarte bine. Am avut in liceu un coleg in clasa care timp de 4 ani de zile venea la scoala si statea zi de zi in banca fara sa zica nimic, dar daca intram in vb cu el vorbea. Ce ii lipsea lui era comunicarea, nu deschidea gura nici macar in timpul pauzelor. Asa ca incearca sa vorbesti oriunde te duci, nu conteaza, insista, baga-te in seama pentru ca un prieten nu-ti va cadea niciodata din cer. Cel mai bine ar fi fost sa cunosti pe cineva in liceu, pt ca acum poate este mai greu sa-ti faci deoarece nu-ti mai permite timpul sau imprejurarile in care te afli. Uite, acum sunt in primu an de fac si pot sa sustin ca nici unul dintre colegii mei nu mi-ar putea deveni nici macar amic pt ca deja au alta varsta, alte interese si multa nepasare, ba chiar unii rad de mine din nu stiu ce motive, iti dai seama, fleacuri. Asa ca nimic nu se compara cu un prieten pe care ti-l faci din timp.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2007, 21:54:27
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Important este sa ai contact cu oamenii, mergi undeva, fa o activitate, angajeaza-te undeva, sa fi intre oameni. Si fa ca si copiii, vorbeste cu oamenii fara masca, fii sincer. Cand umbli printre multi oameni chiar daca nu vorbesti mult, tot o sa se gaseasca unul sa vorbeasca cu tine. Unora le place sa fie ascultati deci tacerea ta le poate placea. Doar atat, intra in contact cu cati mai multi si fi tu un prieten in primul rand. Nu te forta sa fii sociabil, nu cred ca merge, fi tu insuti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.03.2007, 17:07:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Marin, eu cred ca tu trebuie sa faci putina ordine in toata viata ta. S-ar putea sa fie dezordine profesionala, sau nerealizare si atunci te superi crezand ca daca aveai prieteni se rezolva. Sau poate sa fie o dezordine spirituala, niste probleme legate de sensul existentei tale, de legatura ta cu Dumnezeu, si atunci se repercuteaza asupra relatiei tale cu ceilalti.

1. Spiritual cum stai? Intelegi sensul creatiei? Intelegi de ce esti ortodox? Intelegi de ce se merge la Biserica? Intelegi de ce trebuie sa-L iubim pe Dumnezeu si pe aproapele nostru? Mergi la Biserica? Traiesti prin Sfintele Taine? Postesti? Te rogi?

2. Profesional cum esti? Nu e cumva o delasare sa nu faci facultate? Nu sta cu gandul ca pleci in strainatate si nu mai ai nevoie de facultate. In strainatate in urmatorii ani nu vor mai avea acces decat cei foarte bine scoliti. Sau vor mai fi cei luati pentru munci necalificate, cum ar fi cei care aduna capsuni, fac menajul sau lucreaza in constructii. Dar ce conditii au acesti oameni, ca stau in camere chiar si de 10 persoane si mananca salam la metru, sau se spala o data pe luna, primesc mancare de la ajutoare, etc....mai bine nu vorbim. Asa ca mai gandeste-te daca nu ar fi bine sa mergi la facultate. Pentru mine valoarea unui om nu sta in diplome, dar multi nu percep asa. Cateodata chiar ai nevoie de ele pentru un job bun.

3. Social nu mai trebuie sa intreb, ca spui ca stai prost. Cei care nu pot sa-si faca prieteni sufera cateodata fie de timiditate, fie de mandrie si se gandesc mereu la "ce vor crede ceilalti despre mine". Solutia nu e nici sa te muti in alt oras, nici sa stai in casa, ci sa mergi tu spre oameni, sa le vorbesti, sa te deschizi. Incearca!

Mi-e greu sa cred ca nu ai intalnit oameni la biserica sau in pelerinaje. Incearca sa fii in cautarea sensului vietii, a aflarii adevarului despre Dumnezeu si a constuirii legaturii tale cu EL, si apoi El iti va da si oameni in jurul tau. Si as mai zice ca preocuparea ta sa nu fie sa gasesti oameni, ci oamenii sa gaseasca in tine un adevarat om.

Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2007, 00:21:32
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

unii oameni nu au prieteni pentru ca:

nu comunica, sunt snobi, le este teama, considera ca nu ai nimic in comun cu societatea in care traiesc, ii considera pe ceilalti superficiali, se considera ei insusi superiori sau inferiori.

suntem fiinte sociale. nu poti intoarce o societate dupa bunul tau plac, insa poti sa vii cu opinii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2007, 22:04:56
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

singuratatea e cel mai mare dusman al omenirii.cu ea nu este de glumit. cel mai bine ar trebui sa apelezi la un psiholog. bineinteles sa nu uiti de duhovnic. fa ti curaj si dute la preot.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2007, 22:29:00
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Singuratatea este extraordinara fiind un prilej de a te cunoaste mai bine, de a te dezvolta astfel incat sa construiesti niste relatii profunde. Esti singur atata timp cat iti doresti acest lucru, atata timp cat gasesti mai multe avantaje in singuratate in raport cu efortul unor angajamente in care risti sa fii ranit.

Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2007, 12:09:22
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marin80
Salut!
Am si eu o problema mare, daca pot fi ajutat cu sfaturi concrete sau pur si simplu numai am nici un rost, va astept parerea voastra (daca doriti).

Povestea mea e ca NU am prieteni, vreau sa fac ceva sa ma schimb, sa fac ceva nou dar niciodata nu reusesc. Vreau sa imi fac prieteni cu care sa ies undeva, sa imi fac o prietena ceva, pur si simplu sa vorbesc si eu cu cineva in afara de familie.

Nu prea am fost sociabil prin liceu, nu mi-am facut prieteni. La facultate nu am ajuns inca, pentru ca la un moment vream cel mai mult sa plec din tara si totusi nu am plecat.

Prin cartierul unde stau LA FEL, nu prea am fost sociabil (aici poate si din cauza parintilor care sunt certareti cu vecini)

Vreau sa ma schimb dar nu stiu cum.
Vreau sa ma pot apropia de cineva, dar nu reusesc.
M-am inchis in casa si rar cand ies, poate dupa un pachet de tigari sau banca.
Stau in orasul Sibiu si cred ca cel mai bine m-as muta intr-un alt oras ca Timisoara sau Bucuresti.
Da..te cred Nu am auzit de vreo epidemie de prieteni..dar proverbul "Prietenul adevarat la nevoie se cunoaste" s-a trnasformar astazi in "Prietenul adevarat la nevoie te cunoaste"
E foarte greu sa-ti gasesti prieteni adevarati in ziua de astazi ..dar este bine sa ai, mai ales cativa ..In ziua de astazi masca prieteniei este una dintre cele mai des folosite.
Cand ai prieteni adevarati poti trece prin greutatile vietii mai usor..
Eu iti doresc sa ai parte de astfel de prieteni buni crestini si impreuna cu ei sa cauti Calea cea Adevarata care este Hristos.Iar nu prieteni de discoteca sau mai stiu eu ,..pe care ii poti gasi la tot pasul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Prieteni si prietene florin.oltean75 Generalitati 6 11.09.2011 14:19:55
despre prieteni fallen Intrebari utilizatori 10 11.07.2011 20:24:48
sunt in cautare de noi prieteni irini Generalitati 24 08.08.2009 16:37:12
prieteni si rude rataciti podolski_2 Generalitati 2 27.10.2008 13:23:01
prieteni Saurian Generalitati 0 16.09.2007 14:54:45