Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 24.10.2008, 14:18:26
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]Versete de comentat pentru armatele de eretici adventiști de pe Intercer care mi[/COLOR][COLOR=black]ș[/COLOR][COLOR=black]ună pe forumul ortodox și neagă existența constienta a sufletului după moarte si existenta Iadului. Baftă!

Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.

4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”.
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?

De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.”
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?

Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”.
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum vei ocoli răspunsul la problema asta!

Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.

Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?

Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lăuda pe Dumnezeu.

2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul?

Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, în care se vorbește limpede de existența Iadului și a sufletelor după moarte, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Deci când vă apucați la modul serios de citatele de mai sus??? Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.
[/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #232  
Vechi 24.10.2008, 14:27:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ce explicații caraghioase aveți d-le vasinec!
Fireste domnule vasinec că acea pildă ne îndeamnă la a asculta Cuvântul lui Dumnezeu. Orice cuvințel din Scriptură ne îndeamnă la acest lucru, cu atât mai mult pildele lui Hristos care erau inspirate în totalitate, dacă nu din fapte reale, cel puțin din fapte verosimile, INCLUSIV PILDA SĂRACULUI LAZĂR DE LA LUCA 16.
Asta este explicatia mea. Atata pot. Nu-mi cereti mai mult.

Si nu este nevoie sa tot redati postarile acelea lungi, pentru a umfla topicul. Cred ca cititorii s-au prins deja de manevra dvs. lipsita de onestitate. Aveti rabdare ca va raspund (din nou - a nu stiu cata oara) la toate intrebarile. Voi raspunde asa cum ma pricep eu. Nu trebuie sa-mi cereti alte raspunsuri. Daca dau raspunsuri slabe, cititorii vor sesiza acest lucru.
  #233  
Vechi 24.10.2008, 14:32:30
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ce explicații caraghioase aveți d-le vasinec!
Fireste domnule vasinec că acea pildă ne îndeamnă la a asculta Cuvântul lui Dumnezeu. Orice cuvințel din Scriptură ne îndeamnă la acest lucru, cu atât mai mult pildele lui Hristos care erau inspirate în totalitate, dacă nu din fapte reale, cel puțin din fapte verosimile, INCLUSIV PILDA SĂRACULUI LAZĂR DE LA LUCA 16.
Daca sustinesti ca faptele din pilda bogatului nemilostiv (Luca 16) sunt verosimile si reale, atunci explicatimi si mie: in ce stare erau bogatul si Lazar, dupa ce murisera? Daca erau suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca erau trupuri, inseamna ca nu murisera sau fusesera inviati (deci nu erau morti). Explicati-mi dvs. care este realitatea.
  #234  
Vechi 24.10.2008, 14:54:25
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

[COLOR=black]Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului: [/COLOR]
[COLOR=black]Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”[/COLOR]
[COLOR=black]Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?[/COLOR]
Motto:
"DACA INTALNESTI PERSOANE CARE ISI ZIC CRESTINI, DAR CARE NEAGA INVIEREA MORTILOR SI SUSTIN, DIMPOTRIVA, CA SUFLETELE LOR VOR FI LUATE LA CER DE INDATA CE MOR, PE ACESTIA SA NU-I SOCOTESTI CRESTINI".Sfantul Iustin Martirul, in lucrarea "Dialog cu iudeul Tryphon", cap. 80.

Dvs. sustineti ca Domnul Iisus Hristos, pe Muntele Schimbarii la Fata, statea de vorba cu doua persoane diferite: una vie (Ilie, care a fost inaltat cat inca era in viata) si una moarta (Moise, care intradevar murise). Nu vi se pare caraghioasa ideea aceasta? Nu este mai crestineste sa credeti ca Domnul Iisus Hristos statea de vorba cu doua peroane vii. Eu cred ca Moise a fost inviat. "Arhangelul Mihai se impotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise"(Epistola lui Iuda, vers.9). De ce vroia Arhangelul Mihai trupul lui Moise? Pentru ca Moise urma sa fie inviat. Doar nu facea colectie de trupuri moarte sau experimente pe cadavre.

Si acum, din categoria enigmele domnului Ovidiu: dvs. sustineti ca pe Muntele Schimbarii la fata, Ilie era viu iar Moise era mort. Sa inteleg ca unul era in trup (Ilie) si altul era numai suflet (Moise)? Eu am inteles ca in fata Domnului Iisus Hristos stateau doua persoane care aveau aceeasi stare. Cred ca asta au vazut si ucenicii prezenti la acel eveniment. Cum explicati conceptia dvs., conform careia, Domnul Iisus Hristos, a stat de vorba in acelasi timp cu un mort si un viu, iar ucenicii (Petru, Iacov si Ioan) nu au sesizat acest lucru? Sa nu-mi spuneti ca au sesizat diferenta dar nu ne-au spus si noua.
  #235  
Vechi 24.10.2008, 15:08:15
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec despre pilda saracului Lazar
Am vrut sa spun "acea pilda NE indreapta la ascultarea de Cuvantul lui Dumnezeu.
[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Raspuns:[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Ce explicații caraghioase aveți d-le vasinec!
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
[/SIZE][SIZE=3][/SIZE][SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Fireste domnule vasinec că acea pildă ne îndeamnă la a asculta Cuvântul lui Dumnezeu. Orice cuvințel din Scriptură ne îndeamnă la acest lucru, cu atât mai mult pildele lui Hristos care erau inspirate în totalitate, dacă nu din fapte reale, cel puțin din fapte verosimile, INCLUSIV PILDA SĂRACULUI LAZĂR DE LA LUCA 16.
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]replica[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Daca sustinesti ca faptele din pilda bogatului nemilostiv (Luca 16) sunt verosimile si reale, atunci explicati-mi si mie: in ce stare erau bogatul si Lazar, dupa ce murisera? Daca erau suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca erau trupuri, inseamna ca nu murisera sau fusesera inviati (deci nu erau morti). Explicati-mi dvs. care este realitatea.
[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Domnule vasinec eu nu m-am hazardat s[/COLOR][COLOR=black]ă[/COLOR][COLOR=black] [/COLOR][COLOR=black]spun pildele Mântuitorului erau fapte reale. Asta o știe doar EL. Am spus doar că erau verosimile TOATE. Este o mare diferență între ceva ce s-a întâmplat (real) și ceva ce se poate intâmpla (verosimil, veridic). Sectanții adventiști susțin că dintre toate pildele Mântuitorului, doar cea de la Luca 16 este lipsită complet de verosimil și este o parabolă în totalitate pentru că le combate lor teoria inexistentei Iadului și a sufletelor constiente.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Iar felul în care există învie morții ne-a fost prezentat de însuși Hristos. Sufletul său care exista constient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pt că nu mai exista în mormânt iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. În plus Hristos, după înviere a mâncat inaintea apostolilor. Deci era in trup. Un trup duhovnicesc[/SIZE][/COLOR]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #236  
Vechi 24.10.2008, 15:28:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3][COLOR=black]Raspuns:[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black][SIZE=3]replica[/SIZE][/COLOR]

[SIZE=3][COLOR=black]Domnule vasinec eu nu m-am hazardat s[/COLOR][COLOR=black]ă[/COLOR][COLOR=black]spun pildele Mântuitorului erau fapte reale. Asta o știe doar EL. Am spus doar că erau verosimile TOATE. Este o mare diferență între ceva ce s-a întâmplat (real) și ceva ce se poate intâmpla (verosimil, veridic). [/COLOR][/SIZE]
Atunci dati o explicatie a ceea ce se poate intampla (verosimil, veridic). In ce stare ar putea fi bogatul si saracul Lazar, dupa ce au murit? Daca ar fi suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca ar fi trupuri, insemana ca nu ar fi murit sau ar fi fost inviati. Aveti o explicatie verosomila?
  #237  
Vechi 24.10.2008, 19:39:58
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Atunci dati o explicatie a ceea ce se poate intampla (verosimil, veridic). In ce stare ar putea fi bogatul si saracul Lazar, dupa ce au murit? Daca ar fi suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca ar fi trupuri, insemana ca nu ar fi murit sau ar fi fost inviati. Aveti o explicatie verosomila?
[/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Felul în care învie morții ne-a fost prezentat de însuși Hristos. Sufletul său care exista conștient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pentru că nu mai exista în mormânt, iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. În plus Hristos, după Înviere a mâncat inaintea apostolilor. Deci era în trup. Un trup duhovnicesc, nesupus stricăciunii:[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Luca 24.40-43 “Și zicând acestea le-a arătat mâinile și picioarele. Și lor celor încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis. “aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un figure de miere. Și luând a mâncat înaintea lor.[/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]Ioan 20.27 “Apoi i-a zis lui Toma: Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile Mele. Și adu-ți mâna ta și pune-o în coastele Mele”[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #238  
Vechi 24.10.2008, 22:36:15
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=black][SIZE=3]Felul în care învie morții ne-a fost prezentat de însuși Hristos. Sufletul său care exista conștient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pentru că nu mai exista în mormânt, iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. [/SIZE][/COLOR][SIZE=3]Ioan 20.27 “Apoi i-a zis lui Toma: Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile Mele. Și adu-ți mâna ta și pune-o în coastele Mele”[/SIZE]
Intrebare :ce rost mai are sa avem un Mintuitor si un rascumparator ,daca sufletul este nemuritor. Daca trupul nu e bun ,ce rosta are sa fim inviati?
Sufletul scapa de griji ,se duce unde vrea,manica ce-i dam la pomana ,ce rost mai are sa se reintregeasca cu tarina?

Apoi Domnul Isus a murit pe cruce de moartea a doua ,adica departarea totala de Dumnezeu . Dar Dumnezeu (cele 3 persoane) e singurul care are puterea de a da viata si de a o lua. Asa ca a fost inviat in trupul care nu e supus putrezirii ,dar dupa aceeasi explicatie de la inceputul Scripturii-tarina+suflare de viata.Formula e aceeasi.
Nu uitati ca Isus a fost 100%Dumnezeu,100%Om. Omul a murit pe cruce ,nu Dumnezeu care are viata vesnica.
  #239  
Vechi 24.10.2008, 23:03:08
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Atunci dati o explicatie a ceea ce se poate intampla (verosimil, veridic). In ce stare ar putea fi bogatul si saracul Lazar, dupa ce au murit? Daca ar fi suflete, de ce aveau parti trupesti (degete si limba)? Daca ar fi trupuri, insemana ca nu ar fi murit sau ar fi fost inviati. Aveti o explicatie verosomila?
Daca te-ar preocupa sa afli adevarul cu privire la sufletul nemuritor al omului, ai fi gasit in Dogmatica parintelui Staniloaie care vorbeste despre acest subiect:
,, [COLOR=black]Unii dintre teologii protestanti mai noi sustin ca dupa moarte si [/COLOR][COLOR=black]înai[/COLOR][COLOR=black]nte de învierea cea de obste nu mai exista o viata a sufletului, ca sufletul se distruge împreuna cu trupul, sau se scufunda în nefiinta, din care va fi chemat[/COLOR][COLOR=black]împreuna cu trupul la învierea cea de obste, daca a crezut în Hristos. E o opinie care a parasit învatatura despre compozitia dualistã a omului[/COLOR][COLOR=black]18[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][COLOR=black]Aceastã teorie e ultima concluzie a opiniei lui Luther despre somnul în care cad sufletele dupã moarte, cu exceptia unora, asteptând judecata din urmã. De la Luther au luat aceste secte si acesti teologi ideea cã omul nu mai poate avea o viata numai prin suflet fara trup[/COLOR][COLOR=black]. [/COLOR][COLOR=black]Dar în general, atât luteranismul, cat si calvinismul au pastrat convingerea general crestina ca moartea e numai o despartire a sufletului de trup, ca sufletul continuã sã existe si dupã [/COLOR][COLOR=black]moarte. [/COLOR][COLOR=black]Sfânta Scripturã afirmã însã categoric existenta si lucrarea sufletului dupa moarte. Amintim de locul din Epistola a II[/COLOR][COLOR=black]-[/COLOR][COLOR=black]a catre Corinteni (5, 6[/COLOR][COLOR=black]-8): “Noi [/COLOR][COLOR=black]avem buna încredere si suntem bucurosi sa nu locuim în trup, ci sã ne salasluim [/COLOR][COLOR=black]la Domnul”. Ap[/COLOR][COLOR=black]oi de cea cãtre Filipeni (1, 22). Mai amintim de Ecclesiast (12, 7): “si pulberea sã se întoarcã în pamant, cum a fost, iar sufletul sa se intoarcã la [/COLOR][COLOR=black]Dumnezeu care l-[/COLOR][COLOR=black]a dat”. Apoi, de pilda bogatului si saracului Lazar, în care se vede cã acestia vietuiesc si dupã moarte si inainte de invierea cea de obste a trupurilor, deci vietuiesc cu sufletul (Lc. 16, 19 si urm.). În sfarsit, [/COLOR][COLOR=black]de multe [/COLOR][COLOR=black]locuri din Apocalipsã (4, 10[/COLOR][COLOR=black]-11; 5, 8-[/COLOR][COLOR=black]14 etc.) unde se vorbeste de cei 24 de batrani, care se inchinã Mielului; sau unde se vorbeste de marea multime ce sta în fata tronului Mielului (7, 9, 1[/COLOR][COLOR=black]-[/COLOR][COLOR=black]14); sau unde se vorbeste de cei ce locuiesc în [/COLOR][COLOR=black]cer (13, 6; 14, 3; 1.4, 13;[/COLOR][COLOR=black]15, [/COLOR][COLOR=black]2 etc.). Apoi de “sufletele celor junghiati pentru [/COLOR][COLOR=black]cuvântul Iui Dumnezeu, ce stau sub jertfelnicul din cer[/COLOR]

[SIZE=4][COLOR=Navy]9[/COLOR][/SIZE].[SIZE=4][COLOR=Navy] Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
10. Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant?
11. Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=4][COLOR=Navy]” [/COLOR][/SIZE](Apoc. 6, 9-11).
[/COLOR]
[COLOR=black]Iata bai desteptule, cum spune Biblia in modul cel mai clar cu putinta ca [/COLOR][SIZE=4][COLOR=Navy]sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o, [COLOR=Black]sunt vii si constiente si stau in asteptare[/COLOR][/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=Navy] pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.[/COLOR][/SIZE]


[SIZE=4][COLOR=Navy]Ce mai ai de spus impotriva acestui text din Cuvantul lui Dumnezeu?
[/COLOR][/SIZE]
  #240  
Vechi 24.10.2008, 23:57:52
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
bai desteptule probabil ca esti tu,si luminat la fata.

duhul sau suflarea de viata este energia de viata primita de la Dumnezeu
spiritul reprezinta partea afectiva a sufletului.
Sufletul viu din Scriptura nu este dual -suflet si trup ,ci unitar -suflare+tarina.
De aici se despart cele doua interpretari. Parintele l-a imbratisat ca si antemergatorii dinsului pe Platon. Asta e ,si asa s-a scris istoria.

O sa revin si cu lazar.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17